Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Použitelnost EPG

Jiří Piškula (30)|4.3.2011 11:58
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Použitelnost EPG[/SIZE]



Digitální TV vysílání s sebou přineslo i možnost využívat elektronického programového průvodce (EPG), která nám dává informace o vysílaném programu či detailní popis pořadů. Má širší možnosti než teletext, ale překoná podle vás tištěné TV programy?

  • Využíváte EPG ve vašem přijímači?
  • Kupujete noviny/časopisy s TV programem?
  • Která varianta je podle vás lepší?
  • Závisí použitelnost EPG hodně na přístroji samotném?

Napište nám své zkušenosti, zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
jito (999)|4.3.2011 12:11
Když EPG funguje,tak to je výborná věc.
Určitě podává více informací než teletext,tištěné programy neobsáhnou takové množství programů,které jsou k dispozici.
A ještě jedna přednost EPG-chci sledovat v budoucnu nějaký program-stisknu tlačítko a je naprogramované nahrávání-paráda.
Pitomec (10211)|4.3.2011 12:49
Pokud je zapnutá TV a člověk se chce podívat co dávají nebo co budou dávat cca den dopředu, tak se to dá. Ale hledat co se bude vysílat za týden nebo později, příp. když je TV vypnutá, tak k tomu jednoznačně tištěný časopis nebo net.
vivid.sk (11472)|4.3.2011 13:16
EPG ma vyhodu, ze je mozne okamzite opravit zmenu programu "za behu", co je v pripade tlaceneho TV programu neralne.

Inak pekne spracovany TV program na 2 tyzdne dopredu vratane moznosti customizacie je tu
mirekv (7169)|4.3.2011 15:07
Používám, hlavně název běžícího a následujícího pořadu i s popisem (to je spíš info a je to na jedno tlačítko) a přehled pořadů do konce dne.
Časopisy nekupuji, ale používám TV programy na netu s výhodou vyhledávače.
Co je lepší, je těžko říct, každému vyhovuje jiná varianta. Je nutno dodat, že si spousta lidí si na EPG ještě nezvykla, mnozí ani nevědí, že jej mají.
Použitelnost hodně závisí na přístupu k EPG, já třeba musím postupně pomačkat 5 tlačítek na ovladači, takže nic moc.
StD (8612)|4.3.2011 16:09
Používám, mám ho přístupný na 1 tlačítko, především na naprogramování nahrávání, OVŠEM má to velký [SIZE="7"][COLOR="Red"]ˇ[/COLOR][/SIZE] - TVstanice zásadně nedodržují časy, tudíž vždy si podle zkušenosti s tou kterou stanicí přidávám manuálně 3-5 minut na začátku a 5-30 minut na konci... Takové ARD je u nočních filmů schopné posunout začátek o +30 minut a takové RTL2 zase o -3 minuty, ovšem BEZ AKTUALIZACE časů v EPG! Takže nesmí se tomu slepě věřit, raději ostřihat začátky a konce, než aby mi něco z toho chybělo. :BB:

P.S. TVčasopisy s programy nezajímají - mám TVMovie.de na 14 dnů dopředu.
MartasKP (710)|4.3.2011 20:14
EPG je skvela vec,nastavuju podle nej zacatek vecernicku pro mladyho :-E:-E ... obcas jsem si nastavil zapnuti telky na urcitej porad. Jinak ho nepouzivam. Na CT24 neni potreba a na kabelovka ho nema :-(((
Pytkin (7947)|4.3.2011 22:23
problem EPG je , ze je velmi neaktualny .. telky dost casto menia program (aspon tie slovenske) a EPG to nejak nezachytava ..
regine (31)|4.3.2011 23:48
Měl jsem možnost se setkat s EPG na množství TV či SetTopBox. Někdy je to hrůza i u značek. Řekl bych, že nejlépe se s tím pro Česko vypořádává Philips.
Pitomec (10211)|5.3.2011 10:55
STB TechniSat je taky v pohodě.
Neregistrovaný (0)|6.3.2011 08:06
EPG používám často, pokud se dívám na televizní pořady. Je to dobrá služba.Používal jsem ho už mnohem dříve u satelitních stanic.Manželka ho nepoužívá, přestože jsem jí to několikrát ukazoval.Noviny ani časopisy s programem nekupujeme.
Ivo Mašek (10205)|6.3.2011 09:25
EPG používám, když se chci dozvědět, co to je za film (o čem pojednává, kdo tam hraje, kdy byl natočen, atd., atd.), který zrovna dávají, a kdy končí., a také, když se chci podívat, co bude následovat, jak bude dlouho trvat to, co bude následovat a kdy by to mělo být (ovšem ty časy většinou nesouhlasí - přesně, jak tu výše psal StD)
Používám kabelovku, nemohu si stěžovat
vsp (704)|6.3.2011 14:28
[quote=jito;333568]Určitě podává více informací než teletext[/quote]

Více???
A zkoušel jsi někdy projít teletext? Tam je hafo jiných informací a to nejen o TV programu :-D

Řekl bych, že je to digitální doplněk, k analogovému teletextu, ale je skoro k prdu, pokud jej TV nesynchronizuje z posuny vysílání a pokud není alespoň 6 dní dopředu, tedy mimo ČT ty EPG data za moc nestály, když jsem je zkoušel...

V Dreamboxu je na 3 stisky DO dostupný ČSFD plugin, takže se o filmu dozví člověk vše z ČSFD i bez počítače (zejména rating, případně komentáře, nejen synopsi), případně pomocí SUB pluginu by mělo jít stáhnout různé titulky a rovnou použít...
lused (0)|6.3.2011 23:53
graficke zpracovani EPG v televizi byl pro mne jeden z celkem dulezitych parametru pri vyberu znacky. zvitezil samsung, ktery ma myslim zpracovanou logiku i grafiku a mnozstvi informaci na jedno zmacknuti tlacitka celkem propracovane oproti jinym znackam typu SONY, LG apod. EPG pouzivam denne a oproti nazoru Pytkina prave nase ceske TV stanice svuj program aktualne aktualizuji pokud maji nejakou zmenu (viz NOVA a jejich posunuta telenovela). proto jsem i prestal uz davno odebirat tisteny TV program. ani ten tisteny vsak nebyl schopen nijak zohlednit zpozdovani zacatku poradu oproti uvedenemu casu. nevim proc to stanice nejsou schopny nebo spis ochotny dodrzovat nebo uvest dle skutecnosti, vzdyt znaji stopaz jednotlivych poradu na mene nez sekundu presne.
Neregistrovaný (0)|7.3.2011 00:01
[quote=vsp;333894]Více???
A zkoušel jsi někdy projít teletext? Tam je hafo jiných informací a to nejen o TV programu :-D

Řekl bych, že je to digitální doplněk, k analogovému teletextu, ale je skoro k prdu, pokud jej TV nesynchronizuje z posuny vysílání a pokud není alespoň 6 dní dopředu, tedy mimo ČT ty EPG data za moc nestály, když jsem je zko... ...[/quote]

teda ja nevim, ale analogovy teletext je svym principem kolovani stranek nepouzitelnej. nez se tam nacte, co chci, to by clovek vyrost. a nedej ty nahore, ze nactena stranka ma nekolik podstranek a zrovna to neni ona. EPG je okamzite vcetne dostupnych info o filmu pri zobrazeni detailu.
Ivo Mašek (10205)|7.3.2011 08:42
[quote]
nevim proc to stanice nejsou schopny nebo spis ochotny dodrzovat nebo uvest dle skutecnosti, vzdyt znaji stopaz jednotlivych poradu na mene nez sekundu presne.
[/quote]
Ano, znají. Proto tv zprávy vždy začínají v přesný čas. Problémem jsou reklamy. Ovšem i to by šlo znormálnit a dodržet přesný čas. Tam už ovšem bude fungovat pouze finanční motivace. Jestliže se dávají nesmyslné pokuty za přebrept, pak by mělo logiku sebrat odpovědným pracovníkům premie za nedodržení času. Ono to totiž někdy dělá 5 - 10 minut, a to je už opravdu na pováženou.
Neregistrovaný (0)|7.3.2011 09:12
EPG je mozne pouzitelne jenom pro kratke info o prave vysilanem poradu (kdyz zapnu tv), nastavit podle toho nahravani je utopie.
Pokud nebude v digitalnim vysilani fungovat neco ve stylu VPS PDC na analogu, jsou vsechny tyhle a podobne vymozenosti tak na 2 veci. Hadejte ktere?
Pitomec (10211)|7.3.2011 17:48
Necháme se poddat :D
vsp (704)|21.3.2011 22:36
[quote=Ivo Mašek;334025]Ano, znají. Proto tv zprávy vždy začínají v přesný čas. Problémem jsou reklamy. Ovšem i to by šlo znormálnit a dodržet přesný čas. Tam už ovšem bude fungovat pouze finanční motivace. Jestliže se dávají nesmyslné pokuty za přebrept, pak by mělo logiku sebrat odpovědným pracovníkům premie za nedodržení času. Ono to totiž někdy dělá 5 - 10 minut, a to je už opravdu na pováženou.[/quote]


kdo dávají a kolik nesmyslné? :-)
10? Někdy klidně půl hodiny, ne na ČT nebo nově, ale na cool, Barrandov nebo Nova Cinema nebo kde to bylo, a AXN nesedělo už vůbec :-)
vsp (704)|21.3.2011 22:38
[quote=Neregistrovaný;334007]teda ja nevim, ale analogovy teletext je svym principem kolovani stranek nepouzitelnej. nez se tam nacte, co chci, to by clovek vyrost. a nedej ty nahore, ze nactena stranka ma nekolik podstranek a zrovna to neni ona. EPG je okamzite vcetne dostupnych info o filmu pri zobrazeni detailu.[/quote]

bla bla bla, TTX se nacte po prvnim pruchodu, anebo snad mas 10 let starou TV s pameti na 4 stranky? :-D

jestli sis nevsim, ani EPG nenaskoci IHNED po prepnuti na kanal, nekdy trva par sekund, nez se nacte program na tyden dopredu :-)
panasonic650 (1124)|21.3.2011 23:23
EPG je super vec len skoda ze nie kazdy vyrobca to dokaze implementovat ako tak spravne. Panasonic r.v. 2009 (neviem ako nove modely) to urobil uplne zle. Pocas prezerania EPG pre vsetky stanice nie je k dispozicii ani obraz a ani zvuk aktualneho kanalu. Toto dokaze hocijaky iny smejd STB ci TV. Niektore to dokonca dokazu ukladat takze netreba cakat vecnost kym sa nacita. Najcastejsie EPG pouzijem ked chcem vidiet rychlo ze co ide kde vecer. Orientacne.... Super vec. Lepsia ako casopis.