Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TP 15525/V

intel810 (27)|4.3.2011 07:57
Chci se poptat jak máte silný signál z tohoto TP u CS Link, vysílá balík České televize. Já ho mám slabší cca o 30% oproti ostatním TP a mám pocit, že je to den ode dne horší, lokalita Třinec. Včera jsem nechal firmou znovu nasměrovat parabolu, ale nic se nezlepšilo. Podle této informace http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/technika/digitalni-satelitni-vysilani-dvb-s/ jsem na tom o cosi hůře než zbytek ČR, ale i tak to nemůže být tak mizerné.
VlaDamorava (466)|4.3.2011 09:14
spravna frekvence je 12.525 V a pokud to není 50%, tak je to v pohodě
intel810 (27)|4.3.2011 09:17
[quote=VlaDamorava;333546]spravna frekvence je 12.525 V a pokud to není 50%, tak je to v pohodě[/quote]

Omlouvám, se upsal jsem se.
losos (2977)|5.3.2011 02:41
[quote=intel810;333540]Chci se poptat jak máte silný signál z tohoto TP u CS Link, vysílá balík České televize. Já ho mám slabší cca o 30% oproti ostatním TP a mám pocit, že je to den ode dne horší, lokalita Třinec. ....[/quote]

To máš tak : každý přijímač ukazuje na svých "teploměrech" nějaké hodnoty. Každý je však ukazuje různě vysoké !
Pokud neuvedeš celý název tvého přijímače a velikost tvé paraboly, je zbytečné kvůli tomu zakládat vlákno, protože ti NIKDO nemůže rozumně odpovědět, jelikož nejsme jasnovidci a nevidíme, co máš za zařízení.... Pochopil jsi to ? ;)

A až budeš mít chvilku, tak si trochu počti - třeba tady :
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15722&page=2
Dagy2 (3153)|5.3.2011 11:19
Losos máš samozrejme pravdu ak by sme porovnávali dva aj rovnaké prijímače.
Ale myslím si (možno sa mýlim) že pokiaľ to porovnáva na jednom prijímači a jeden TP na rovnakej družici má 60% pričom ostatné 90% tak je niekde problém.

Skúsil by som:
1/ keď si mal firmu na nastavenie paraboly tak ti mali zmerať signál na všetkých TP a povedať či je medzi nimi rozdiel
2/ zober tvoj prijímač do ich predajne a nech ti ukážu silu signálu tam
3/ ak máš aj 19.2E skús porovnať TP tam (je tam 15222 čo bude v pohode)
4/ ak nemáš problémy s kocečkovaním, je otázka či sa s tým trápiť. Ak je prijímač v záruke tak možno áno.
intel810 (27)|5.3.2011 15:24
[quote=Dagy2;333688]Losos máš samozrejme pravdu ak by sme porovnávali dva aj rovnaké prijímače.
Ale myslím si (možno sa mýlim) že pokiaľ to porovnáva na jednom prijímači a jeden TP na rovnakej družici má 60% pričom ostatné 90% tak je niekde problém.
[/quote]

Mno už jsem problém částečně rozlouskl:
Měnil jsem parabolu novou za starou. Nová je Fuba 85 cm, k tomu namontované Inverto Monoblok QUAD 4,3°. K tomu 4 satelitní přijímače. Po výměně paraboly a monobloku pokles na teploměrech u všech přijímačů u TP 12.525 cca o 20 - 30% oproti předchozí parabole. Tou byla Parabola PRO 67 APP Panorama, která se dá příjmem přirovnat k 60 cm parabole. I Topfield, který vždy ukazuje 99% / 99% spadl na 99% / 70%. SD Mascom spadl na 49%. Dnes jsem monoblok Inverto nahradil předchozím Quad LNB a kvalita signálu je v pohodě a lepší než se starou parabolou a projevilo se očekávané zlepšení, které mělo nastat u nové konfigurace. Protože parabola šilhala na Astru 19,2 tak jsem jen měnil LNB a kromě úhlu pootočení LNB jsem nic jiného nenastavoval.

Můj první dotaz tedy zní: je nové Inverto vadné, nebo je to obvyklá vlastnost monobloku, že je slabší než Quad LNB? A nebo se Inverto k Fubě nehodí?
Druhý dotaz: pokud se rozhodnu šilhat za použití 2 x Quad / Quattro LNB, jak je pospojovat jinak, než s použitím multipřepínače.
Dagy2 (3153)|5.3.2011 17:08
1/ nechápem keď si tam mal firmu, prečo si si nenechal nastaviť parabolu s monoblokom
2/ obvyklá vlastnosť monobloku je, že je to kompromis medzi dvomi družicami. 2xLNB je vždy lepší signál, pretože každé možno nastaviť na najlepší signál.
3/ celkom som nepochopil tú výmenu paraboly a LNB/monoblok, ale v princípe monoblok pre určitú veľkosť paraboly (napr.60cm) nebude dobre pracovať s inou veľkosťou paraboly(napr. 80cm)
nastav parabolu s monoblokom na tú pozíciu ktorá je pre teba dôležitá (napr. 23.5E) a tá druhá pozícia bude proste tak ako to vyjde
4/ ak chceš 2 pozície/4 STB sú takéto možnosti:
- 1x quad monoblok / hviezidcový rozvod
- 2xquad LNB + 4xDiseq 2/1 / hviezidcový rozvod
- 2xquattro LNB + 1x multiswitch 8/4 / hviezidcový rozvod
- 2x Technirouter LNB + 1x switch / seriový rozvod
intel810 (27)|5.3.2011 19:33
[quote=Dagy2;333729]1/ nechápem keď si tam mal firmu, prečo si si nenechal nastaviť parabolu s monoblokom
[/quote]

Mno, nejsme v kostele, takže se tu nebudeme zpovídat do morku kostí, ale když chceš

Parabola byla a je doposud nastavená dobře, všechny TP až na ten 12525V jely v pohodě a tak jak lze očekávat. Po odebrání monobloku a namontování starého Quadu, bez jakéhokoliv dodatečného nastavování jede vše tak jak má. Včetně očekávaných zlepšení. Na staré parabole nebyla velká šance šilhat na Astru 19,2. Já vlastním 4 x kartu od CS Linku a ten už má a v budoucnu bude mít více TP na obou Astrách, proto jsem se rozhodl vyměnit parabolu. Protože mám tuto parabolu na stěně RD, tak jsem nechtěl aby mi z ní lezlo 8 koaxialních kabelů, tedy jsem volil monoblok quad. Parabolu jsem si nastavoval já sám, ne nejsem odborník. Ne, neměl jsem profesionální měřák za haldu peněz, ale taky nejsem debil. Ano, mé znalosti jsou omezené, proto se ptám jak elegantně a levně sloučit 2 x Quattro LNB.
A zda je tak velký rozdíl v kvalitě příjmu u monobloku. Protože problém byl s Astrou na pozici 23,5 a pro tuto družici byl monoblok v podstatě stejně nastaven i natočen jako Quad co je tam nyní místo něj. A já samozřejmě chci monoblok reklamovat, jenže pokud je to jeho vlastnost, tak není co reklamovat a je moje hloupost, že jsem ho koupil.
PS laděno za jasného počasí a právě na TP 12525V, který je u nás nejslabší.
juurosik (117)|5.3.2011 20:14
Můj dotaz tedy zní:
Je nové Inverto vadné, nebo je to obvyklá vlastnost monobloku, že je slabší než Quad LNB?
A nebo se Inverto k Fubě nehodí?

Všeobecne možno povedať že monoblokom nie je možné dosiahnuť 100% úroveň signálu z oboch prijímaných satelitov vo väzbe k použitým samostatným LNB. Treba však povedať, že tá strata v Tvojom prípade a deklarovanej kvalite výrobkov Inverta by mohla byť do mínusu max. 7-10% a nie ako uvádzač 30%. V tomto prípade je vadný buď monoblok alebo treba precízne doladiť parabolu - u monobloku je to trochu o kompromise. Príjem zo satelitu v Tvojom regióne ako píšeš Třinec u A3 a A1 by nemal byť problém ak nemáš okolo seba pohorie s nadmorskou výškou takou, že na Orbit sa dostaneš iba veľkým oblúkom a nie priamo - tzn. máš v ceste vysokú prekážku.
losos (2977)|6.3.2011 03:32
[quote=intel810;333715]...Můj první dotaz tedy zní: je nové Inverto vadné, nebo je to obvyklá vlastnost monobloku, že je slabší než Quad LNB? A nebo se Inverto k Fubě nehodí? ....[/quote]

Vypadá to tak, že jsi si ještě nenašel čas na přečtení těch stránek, co jsem ti doporučil, ale nevadí, tvoje chyba...

Uvedl jsem na nich i něco jako toto :
představme si parabolu velkou jako dlaň, ohniska družic A1 a A3 budou u ní od sebe vzdálená asi jen 2-3 mm, ale přesto budou také potřebovat monoblok 4,3°. Myslíš, že bys i v tomto případě mohl použít ten tvůj velký Inverto, který má také 4,3° ? Asi těžko, že ano. ;)
Proto je nutné pro různé paraboly (různé velikosti, či tvaru) použít monobloky s určitou přesnou vzdáleností mezi krky monobloku (mezi vstupy). Ten údaj ve stupních je jen informační a je dost zavádějící - rozhodující je ta vzdálenost mezi vstupy !
Nemohu ti poradit, jaká je správná vzdálenost mezi ohnisky těch dvou družic u tvé paraboly a tedy, jakou potřebuješ vzdálenost mezi vstupy monoblocku, nejsem věštec. Muselo by se to změřit např. tak, že použijeme jen jeden singl LNB na nějaké posuvné liště a posunováním po liště si obě ohniska najdeme a změříme správnou vzdálenost mezi středy vstupů LNB, atd...
Takže vykašli se na ten údaj ve stupních a použij LNB monoblock či Quad ten, který vykazuje lepší výsledky. Pro zajímavost si změř u obou LNB vzdálenost mezi středy obou vstupů, můžeš nám to sem potom i napsat, rádi se poučíme. Já monoblocky nepoužívám, takže víc nemohu poradit. Snad ještě jen to, že je vhodné zkusit parabolu mírně pootočit tak aby na obou družicích byl vyhovující signál, čili zvolit kompromis, jak ti již zde poradili. Na A1 je vesměs velmi silný signál, nebude jí tedy vadit, když parabolu nasměruješ co nejpřesněji na A3 tak, abys měl i u toho tvého TP co nejsilnější signál.
Monoblock (či Quad) je třeba také zkusit přibližit, či vzdálit od paraboly - a i tím se snažit docílit co nejlepší příjem.

P.S. - já bych doporučoval parabolu natočit (nastavit) tak, aby byl co nejsilnější signál na NOVA HD (12109).
P.P.S. - a přečti si ty stránky... ;)
Dagy2 (3153)|6.3.2011 09:46
intel
tu je to naopak ešte horšie než v kostole. Tam nemusíš uvádzať podrobnosti, je to vždy za 5x Zdravas Maria a hotovo.
Tu na fore keď chceš naozaj pomôcť tak to musí byť detailné :)

môj dotaz prečo si to nenechal nastaviť tej firme nebol podrývačný smerom ukázať ti že si hlúpy. Ale predpokladal som, že si za to zaplatil nejaké peniaze (čo naopak oceňujem, každý má robiť to čo vie, ja si tiež neopravujem sám topánky a odmietam aj pestovať mrkvu) a teda profesionálna firma ktorá to prišla premerať mala určite nejaký slušný merák. Takže by som si nechal premerať parabolu s konfiguráciou ktorú budeš používať. Ale teraz zase píšeš že si to nastavoval sám.
Nevadí, to je teraz už naozaj vedľajšie...

1/ Tak ako ti tu píšeme, monoblok je vždy kompromis, u niekoho to bude lepšie u iného horšie. Ja som preto volil samostatné LNB (ale mám aj tak 4ks - 13+19.2+23.5+28.5).
FUBA je najlepšia anténa na trhu, na tú to musí ísť aj bez LNB :)
Monoblok quad má určite výhodu v tom, že má len 4 káble von až do prijímačov. Namiesto 8 z dvoch LNB a 4 Diseq prepínače, takže tvoja voľba bola v tomto dobrá.
(Ja mám 4xtwinLNB to je tiež 8 káblov z antény na balkon a tam 2 Diseq4/1 a dá sa to)

2/ nepochopil som a losos asi tiež nie, či si kupoval monoblok na 80cm parabolu alebo 60cm - je v nich samozrejme rozdiel vo vzdialenosti medzi okuliarmi.

3/ skús teda - natočiť na 23.5E (asi máš) - naladiť na 12109 NovaHD pretože tento transpondér robí väčšine úplne najväčšie problémy. Potom skontroluj všetky ostatné transpondéry, ale na 23.5 by nemali byť veľké rozdiely

4/ 19.2E bude kompromis na šilhaní, už by som to nedolaďoval, len vyskúšal či to bude vyhovujúce na programoch, ktoré chceš sledovať.

5/ ešte jeden kontrolný dotaz -> je ten pokles sily signálu na všetkých výstupoch z toho quadmonobloku? Predpokladám že si to skúšal a asi je.