Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Audacity a Titulky: Vytvorit vlastni Titulky/Dabing/Karaoke

mederi (2)|1.3.2011 19:09
Skvely freeware audio programik [color=#ff0000]Audacity[/color] (verzia 1.3.13-alpha) perfektne zvlada pracu so zvukovou stopou aj priamo z filmov: strihanie, hlasitost, casovanie, rozne efekty, export (konvertovanie) ...

Zaujala ma v nom funkcia [color=#008000]Popis stopy (Label Track)[/color] (Stopy > Pridat Novu > Popis stopy), ktora sa da skvele vyuzit aj na [color=#ff0000]titulkovanie.[/color]
Zistil som, ze je to skvely nastroj na vytvaranie (pisanie) vlastnych titulkov podla zvukoveho zaznamu, ktory si popri popisnej stope tiez v programe otvorite ale ako audio stopu. Mozno tak vytvorit preklad filmu ci pesnicky, slovny odpis, nejake poznamky alebo text pre Karaoke (Zobrazit > Karaoke).
Kedze ide o audio program, ktory sa okrem ineho zaobera aj zaznamom zvuku, da sa velmi jednoducho vyuzit aj na nahravanie vlastneho dabingu (taky lacny "polsky" dabing, kde 1 tlmocnik prerozprava cely film) podla filmovych titulkov otvorenych v popisnej stope. Jednoducho si pod popisnou stopou otvorite prazdnu audio stopu v ktorej nahravate hlas z mikrofonu funkciou pripojit zaznam (Transportovat > Append Record). Titulky tak nahravate postupne po castiach metodou start-stop az vznikne jedna dlha audio stopa. Vysledok mozno po exportovani prehravat spolu s filmom, alebo je mozne primiesat takyto nahraty dabing priamo do filmovej audio stopy, ktoru si v programe rovnako otvorite (import).
Vhodne je pouzivat klavesove skratky (Shift+R, Medzernik) a pripadne si ich aj zmenit na vlastne.

Na pracu s filmovymi titulkami som vytvoril jednoduchy [color=#ff0000]konvertor SRT titulkov[/color] z a do TXT formatu, s ktorym pracuje Popisna stopa v Audacity:
wiki.audacityteam.org > Tips > [color=#0000ff]Movie subtitles (*.SRT)[/color]
Stranka obsahuje popis a >>Download link a tiez link na forum, kde sa to zrodilo. Prave som vytvoril podporu aj pre YouTube titulky (SBV).

Ja som uz skusal podat aj par navrhov na zlepsenie Audacity a mozno nieco z toho bude, napriklad:
- priama podpora SRT titulkoveho formatu v programe bez nutnosti pouzivania externeho konvertora;
- prehravac videa ak zvuk suvisi aj s obrazom - filmy, hudobne videoklipy;
- text-to-speech (TTS, hlas na rec), pocitac by sam mohol syntetickym hlasom precitat a nahrat text do zvukovej stopy;
- viacriadkove popisky, kedze aj titulky su zvycajne na viac riadkoch (2), pripadne moznost prepinat medzi 1 a viacriadkovym zobrazenim;
- 1 klavesova skratka pre nahravanie a zaroven aj stop - 1 start/stop tlacidlo;
- klavesove skratky na posun od aktualnej pozicie v audio stope k najblizsej nasledujucej a predchadzajucej titulke;

Nech sa paci, vase navrhy a komentare...
StD (8612)|1.3.2011 19:26
To zase někteří soudruzi "objevili Ameriku" co? Nacpat do audioeditoru další srágoru, která už přitom nějakou desítku let funguje na přesně stejném principu samostatně ([COLOR="DarkRed"]Advanced Subtitler[/COLOR]), ovšem už s celou synchronisovanou audiostopou a překládá se (píše) simultánně z náslechu (se stejnými klávesovými zkratkami) s možností časového synchro-titulků po časové ose na milisekundy. Používám ho už nějakou dobu, ale ten je ovšem placený, tak se naskýtá otázka, jestli si zase soudruzi něco nepřikradli...

Na audio mám audioeditor a rozhodně nechci, aby mi třeba Adobe cpalo do Auditionu titulkovačku. Na titulky mám další programy, nejen ten zmíněný AS. To jsou mi věci. :OO
ai (2993)|1.3.2011 21:44
[quote=mederi;333113]Zistil som, ze je to skvely nastroj na vytvaranie (pisanie) vlastnych titulkov[/quote]
A co Subtitle Workshop, free programek, primo urceny na tohle ?
StD (8612)|1.3.2011 21:48
[quote=ai;333135]A co Subtitle Workshop, free programek, primo urceny na tohle ?[/quote]

...a další (s videem) jako Subtitle Creator atd. - ovšem jemu jde o výrobu v audiu (bez náhledu obrazu, jen s audiostopou).
mederi (2)|2.3.2011 18:24
Takze v prvom rade som vam len chcel predstavit "netradicnu" alternativu ku vsetkym vasim oblubenym editorom titulkov.

Aj ked som "objavil" tento sikovny audio programik len nedavno, zistil som, ze uz existuje desiatku rokov a stale sa pracuje na jeho vyvoji. Kto vie programovat, pomaha programovat, ostatni prispievaju napadmi a poziadavkami, ktore sa vyhodnocuju a hlasuju a ktore potom programatori mozu neskor zapracovat do programu.
Ja som len potreboval rychlo nieco male, jednoduche a free na upravu filmovej audio stopy (import audia z filmu, strihat, zmenit tempo, upravit hlasitost, export do mp3) a natrafil som prave na Audacity, ktory kompletne splnil moje poziadavky na 100%. Prebehol som si jeho ponuku funkcii a samozrejme vyskusal som si aj spominanu popisnu stopu.

Programatori Audacity vytvorili Label Track primarne na pisanie poznamok a znaciek povedzme v zlozitejsich multitrackovych audio projektoch. Ked som videl, ako funguje, pekne graficke spracovanie v casovej osi, import/export v txt formate, okamzite mi napadli titulky, ktore obcas pouzijem a pripadne upravim (pouzivam "stary ale jary" SubtitleToolCZ (Tomas Zavodny), ale poznam aj Subtitle Workshop, skuste si pozriet aj Jubler). Stacilo len previest najbeznejsie SRT titulky na rovnaky casovy format, aky pouziva Audacity.

Ja v tom Label Tracku vidim znacny potencial a len malo treba, aby sa stal skutocne plnohodnotnym editorom titulkov. V spojeni s ostatnymi funkciami Audacity vznika skutocne jedinecny nastroj. Ktory podobny programik to robi obojsmerne: [COLOR=#FF0000]zvuk <-> text[/COLOR]?

Mne sa celkom paci, ked su veci univerzalne, teda moznost vyberu z roznych funkcii, aj ked ma vsetky prave nezaujimaju. Tie zasa zaujimaju ale inych uzivatelov a nie je vylucene, ze v buducnosti ich nepouzijem aj ja. Len staci o nich vediet. Label Track tam nikomu nezavadzia a mnohi asi ani len netusia, ze to tam je a naco sa to da pouzit.

Uz teraz sa v tom daju pisat titulky z odposluchu podla audio stopy. Len treba trosku poskusat, zistit, ako to funguje, ake su limity. Su tam nastroje ako Lupa na +/- priblizovanie stopy, roztiahnutie okna stopy na vysku kurzorom mysky, klavesove skratky CTRL+B na oznaceny usek v audio stope, pocas prehravania CTRL+M...
Pohral som sa aj s funckciami nahravania hlasu z mikrofonu a hned vznikol strucne podla titulkov aj moj vlastny dabing k este nenadabovanemu filmu. Dabing som primiesal priamo do filmoveho audia. Pouzil som aj efekt AutoDuck, ktory automaticky stlmi hlasitost na miestach, kde rozprava dabing. Je to celkom sranda pocuvat sa potom pri pozerani filmu bez citania titulkov, ktore niekedy odputavaju od deja a pritom stale je pocut ten original.

Import/export audia z roznych formatov (aj filmov) uz zabudovany je (nepriamo cez pluginy). Chyba obraz? Presne je to jeden z mojich navrhov. Programator uz zareagoval a naznacil nieco ako "most" na prehravac VLC. Ved sa to pekne hodi aj ku Karaoke, ktore uz v Audacity je.

Vsetko je to o navrhoch, o zdokonalovani programu. Titulky jednoznacne s audiom suvisia a podla mna ked uz tam ta Popisna stopa v Audacity je, tak nech sa este zdokonali na univerzalnejsie pouzitie. Vsetky editory titulkov pracuju s nimi vo forme zoznamu. Aj ten uz v Audacity je (Tracks > Edit Labels). Ak sa tam prida par okienok a tlacidiel na casovy posun a zmenu tempa (fps), tak vznikne presne taky isty bezny editor, ako ostatne. Preco nie? Ja skor ale staviam na prioritu grafickej casovej osi a upravy titulkov v nej jednoducho pomocou kurzora mysi.


To a napojenie na dalsie funkcie Audacity moze spravit z neho jednotku. Rovnako sa mozete podielat aj vy na vytvarani a nie len na pasivnom vyuzivani hotovych veci. A netraba sa hned snazit za kazdu cenu na vsetkom zarobit. Bez dobrovolnych nadsencov by nevznikol asi ani Linux dnes uz v rozmanitych podobach (distribuciach), vsak? Na zaciatok by hadam aj stacila podpora pre priamy import/export SRT titulkoveho formatu a mozu sa zacat zdokonalovania na pohodlnejsiu pracu s titulkamy a na rozsirenie moznosti ich pouzitia v programe.
StD (8612)|2.3.2011 18:39
Co to plácáš za nesmysly o obludných editorech titulků? Advanced Subtitler je jednoduchý EXE-soubor o velikosti pouhých 1,5 MB plus k tomu 600 kilo helpu, Subtitle Creator je jen o trochu větší (1,8 MB exe). Všechny tyto jednoduché, ale velmi účinné prográmky využívají dostupných DLL-knihoven DirectSound a DirectX v OS plus .NET Framework rozhraní. Ten krám Audacity nechci do mašiny ani proto, že je zadarmo. Tomu co tady popisuješ já říkám masochismus, sebetrýznění ve smyslu proč to dělat jednoduše a snadno+rychle, když to jde i složitě, že. Jako třeba drbat se za uchem pohráblem na popel... Jde to taky, že?!