Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Navrh DVB-S, DVB-T, IPTV rozvodu

Krayzie (325)|23.2.2011 11:17
Zdravim,

poprosil by som o radu na navrh satelitneho/televizneho/IPTV rozvodu.

Jedna sa mi o 4 miestnosti, kde by chcel mat moznost zapojenia TV. Kedze je byt este vo vystavbe, zatial neviem, ktory kablovy/IPTV provider bude v danej oblasti dostupny a preto by som sa rad pripravil na vsetky moznosti.

Poziadavky:
1. Moznost zapojenia 4 nezavislych prijimacov
2. Moznost zapojenia kabloveho providera, IPTV providera, satelitu aj digitalneho pozemneho vysielania.
3. Idealne aj moznost zapojenia pozemneho FM signalu.

Otazky:
1. Kedze mam uz navrhnuty 1Gb sietovy rozvod, je nejaka moznost ako vsetko konvertovat do IPTV, prip. ake zariadenia by som potreboval na konvertovanie/sledovanie?
2. V prip. koaxialneho kabloveho rozvodu, predpokladam, ze musim od satelitu tahat 4 kable (4 portovy konvertor) do rozvodnej skrine a odtial ich po jednom tahat do izieb, je to spravne? Ako by som do takehoto koaxialneho rozvodu mohol zlucit DVB-T a FM radio?

Vopred vdaka za kazdu radu a pripomienku.
mirekv (7169)|23.2.2011 14:58
V každém případě si při rekonstrukci natahej pořádné husí krky, pak můžeš podle podle potřeby tahat co chceš
Dagy2 (3153)|23.2.2011 19:33
Krayzie, prikláňam sa k mirekv -> naťahaj slušné krky aby sa tam dostal káble.
Keď nevieš či sa rozhodneš pre IPTV alebo DVB-S tak je ťažko radiť.

Moje 3 pripomienky:
Pripomienka 1/ jeden kábel do každej izby nemusí byť dosť. Ak budeš mať napr. v hlavnej miestnosti twin tuner alebo TV s DVB-S + niečo na nahrávanie (nejaký iný STB s HDD) tak budeš potrebovať v tejto miestnosti 2 výstupy DVB-S. Takže 4 TV/STB nemusí byť vždy 4 koaxy ale aj 5, 6...

Potom sa to dá riešiť dvomi spôsobmi:
A/ LNBquattro - 4 kable do multiswitchu napr. 5/8 - 8 výstupov
do tohto multiswitchu môžeš ako 5-ty vstup pripojiť DVB-T a FM

B/ Unicable alebo Technirouter inštalácia, kde na jeden drát sa dá do série napojiť 8 až 16 zásuviek pre nezávislé tunery

Pripomienka 2/ ak hovoríš o DVB-S treba najprv prejsť zoznamy družíc a programov a povedať si čo budedm chcieť pozerať -> 23.5E, alebo 23.5+19.2 alebo ešte niečo viac? Podľa toho potom treba stavať sieť.

Pripomienka 3/ na FM by som sa už celkom vykašľal -> (aj keď ja tiež mám ešte anténu)
A/ pri DVB-S máš hromadu satelitných rádií, počnúc ČRo a končiac čím si vymyslíš
B/ ak máš internet, tak druhý ešte lepší zdroj sú internetové rádiá, kde vysiela asi všetko čo je na FM vo vzduchu. A máš to bez rušenia a v 100% kvalite. DVB-S prijímač ti môže slúžiť tiež ako internetové a satelitné rádio v spojení s AVR.
mirekv (7169)|23.2.2011 20:14
Přesně tak!
Rádio jedině Beat!
Krayzie (325)|24.2.2011 09:26
Vdaka vsetkym za rady a pripomienky. Rurkovat samozrejme budem, pravdepodobne zvlast na siet a zvlast na TV rozvody.
Vcera som to konzultoval so znamym, a asi najjednoduchsie bude spravit zvlast rozvod na satelit a zvlast na kabl./DVB-T/FM, cize 4 samostatne koaxialy z LNB Quattro do kazdej miestnosti a do kazdej miestnosti rozbocit DVB-T/FM (prip. kablovku) z rozvadzaca.

Co sa satelitnych TV stanic tyka, nie som narocny, 7 rokov mam v TV zasumene SATRO (STV1, STV2, MAR, TA3, JOJ, CT) a TV vlastne az na TA3 vobec nesledujem. Ale rad by som si doprial sportove prenosy, hlavne LM, anglicky futbal a spanielsky futbal. Kedze anglicku ligu dava iba DigiTV (tu ma Nova Sport u mna jedno obrovske minus), je dost mozne ze skoncim u DigiTV, alebo pojdem iba do zakladneho CSLink (alebo skoncim iba na DVB-T) a futbal budem pozerat tak ako doteraz, t.j. MyP2P + Sopcast. Filmy a serialy v TV nepozerame (snad jedneho dna nebudu v TV dabovane, potom sa to zmeni) a o nahravanie nemam zaujem.

Co sa FM tyka, viem, ze je to uz dnes OUT, ale nech robim co robim, stale mi pride klasicke FM vysielanie najjednoduchsie na prijem (FM tuner ma A/V receiver) s pomerne dobrou zvuk. kvalitou. Ak by som siel do satelitu, tak nie je o com a FM pravdepodobne neriesim, ale net. vysielanie (Expres, Fun, Viva, Radio FM) sa stale kvalitou nevyrovnaju ani zastaralemu FM vysielaniu s dobrym signalom. Inak mam vyse 200 GB hudby v lossless kvalite na servri, takze o net radio iba s hudbou nemam zaujem.

Este otazocka, prave som prebehol ponuku DigiTV (o obrazovej kvalite viem svoje, ale do konca roka chcu vraj ponukat aj HD) a mozno by kombinacia 1xDigi + 2x zakl. CSLink + 1xDVB-T nebola na skodu. Ked som si pozrel co zahrna instalacny balik Digi, trosku ma zarazila dodavka UTP kabla (nechapem na co je). Vie mi niekto poradit co obnasa instalacia DigiTV a ci potrebujem extra UTP rozvod pre DigiTV?
mirekv (7169)|24.2.2011 12:18
DigiTV, no... Měl jsem možnost sledovat, než změnili kódování, kvalita není hrozná, ale přímo příšerná a to i ČT kanály. Pokud si koupíš plasmu nebo LCD, tak zapláčeš. Nejlepší je skylink nebo CSlink, karta je jednorázová investice (i když s Irdetem tak úplně ne) a těch 250k měsíčně, případně 350 za HD se bohatě zaplatí.
K těm rozvodům - zásadně hvězdicově, tedy z každého pokoje do jednoho místa, nejlíp na půdu.
Dagy2 (3153)|24.2.2011 17:14
Absolutny súhlas s Mirekv -> hlavne keď píšeš, že TV pozeráš len z času na čas. Tak platiť DigiTV s ich kvalitou (keď dvaja hovoria o HD, tak to môžu byť dve úplne rôzne veci) by som si veľmi rozmyslel.
U CSlinku a Skylinku máš výhodu že si zaplatíš vždy len keď chceš pozerať.

Pozor na LNB quattro a quad - to sú dve zásadne odlišné veci!!! Keď budeš ten rozvod skutočne stavať tak sa potom ešte raz zamysli ako.
Hviezdicový rozvod je univerzálny, pretože s ním dokážeš zapojiť aj quad LNB aj multiswitch aj unicable aj technirouter.

FM je OK :)
Výhoda SATradio a NETradio je že počúvaš aj rádiá, ktoré nevysielajú v dosahu FM.
mirekv (7169)|25.2.2011 07:47
Dagy2: s těma FM je to tak, u nás nechytneš slušné rádio, samé sračky, proto jsem vděčný za to Rádio Beat ze SkyLinku. Ovšem dnes na netu máš rádií hafo všemožných žánrů. Spís mi chybí něco v TV, Óčko a MTV je děs, semtam je něco na Retro. Ovšem nelíp je to naživo, na Masters of Rock do Vizovic jedu už poosmé.
All: LNB quad jednoznačně doporučiji, i když je mírně dražší, dnes s ním dokážou spolupracovat i multiswitche, třeba Centauri.
Dagy2 (3153)|25.2.2011 07:55
MirekV - MTV som mal rok s UPC direct. Celkový čas sledovania za tých 365x24hodín bol spolu tak asi 2 hodiny a VH1 asi 20 hodín. MTV CZ je total žumpa.
Pre TV potom doporučujem pozíciu 28.5E - pomerne dosť FTA hudobných staníc od posledných odrhovačiek až po rock, "retro" rock a pod.

Krayzie: na nete vysielajú aj "obyčajné rádiá" - aspoň slovenské napr SRO1 a pod.
Krayzie (325)|25.2.2011 11:15
Este raz vdaka za rady a pripomienky.

K tym rozvodom, doporucujete teda natahat 4 (LNB) + 1 (antena) kable do rozvadzaca a z rozvadzaca po jednom kabli do jednotlivych miestnosti, pricom v rozvadzaci tie miestnosti pripojim bud na rozbocovac kablovky alebo multiswitch (5 vstupov/4 vystupy). Prip. techniku (multiswitch, LNB) budem kupovat neskor, ked sa nastahujem, ale poprosil by som este o spresnenie LNB quad vs LNB quattro v kombinacii s multiswitchom, do tohto sa moc nevyznam.

Bolo by mozne do takehoto rozvodu bez problemov zapojit aj DigiTV? Digi si nechavam ako poslednu moznost, lebo u nas je to zatial jedina cesta ako sledovat anglicku futbalovu ligu (ked nepocitam p2p streamovanie po nete), a preto by som bol rad, keby ta moznost ostala otvorena.

Ja hudobne stanice stanice nesledujem, ale myslim, ze priatelka by ocenila VH1.

2 Dagy2: Myslis klasicke streamy radii? Lebo ak ano, tak 128kbs (Expres myslim iba 64) kvalita sa mi v porovnani s FM zda nedostatocna. Alebo vies o nejakych neoficialnych streamoch Radia Expres, Fun, Viva, Radia FM (to myslim malo kedysi 192 kb/s, ale ci este ma netusim)? Stale sa mi zda ale nejjednoduchsie zapnut receiver a pocuvat FM cez vstavany tuner.
Dagy2 (3153)|25.2.2011 12:14
1/ medzi quad a quattro je takýto rozdiel:
A/ quad umožňuje pripojenie 4-och nezávislých tunerov (resp. 2 twintunery). Každý z tunerov je pripojený akoby na samostanté LNB a ovláda si ho po svojom, takže sa navzájom neovplyvňujú.
T.j. od tohto LNB sa ťahá vždy jeden koax (spolu teda 4) až ku každému tuneru.

Ak by si chcel 2 družice na 4-tunery, potom treba
- 2ks quadLNB
- 4ks Diseq prepínač
Potom sú z každého LNB výstupu natiahnuté koaxy do prepínačov a z výstupov 4ks prepínačov sú 4 koaxy - ku každému tuneru zase jeden. Každý tuner má svoj koax a svoj Diseq prepínač, kjtorým si na svoj vstup prepne LNB ktoré potrebuje pre svoj príjem.

Ak by si chcel 4 družice, pridáš ďalšie 2ks LNB a Diseq prepínače budú 4/1 (4 vstupy do 1 výstupu).
DVB-T do tejto siete by si dostal len nejakým ďalším zlučovačom.
Ak by si chcel viac prijímačov, existuje snáď aj octo LNB (???) s 8 nezávislými výstupmi.

B/ quattro má 4 výstupy -> H polarizácia low F, H high F, V polar low F, V high F
potom z quattra sú natiahnuté 4 koaxy do multiswitchu.
Každý prijímač pripojený k multiswitchu prepína na rozdiel od predchádzajúceho zapojenia potom nie polarizáciu a pásmo frekvencie ale pripojuje svoj výstup cez multiswitch na jednu z možností quattro LNB.
Ak chceš 1 družicu na 4 tunery - multiswitch je 5/4. Ak chceš 1 družicu na 8 tunerov, multiswitch je 5/8. Ak chceš 2 družice na 8 tunerov, multiswitch je 9/8 atď.
Multiswitch má vždy o jeden vstup viac - presne ako si myslíš, je to zároveň zlučovač na DVB-T, takže má napr. pri 9/8 pripojenie od 2xquattro LNB + 1 DVB-T a 8 výstupov na tunery.

Preto je dobré vedieť čo budeš od toho chcieť v maximalistickej verzii a k tomu naťahať káble.
http://www.technisat-daun-fs.de/downloads/magazine/TTM/partikel/TT07-09_S56-60_Multischalter.pdf

C/ Unicable a Technirouter používajú iný systém -> je tu špeciálne LNB a mutliswitch.
od quattro LNB sú 4 káble do multiswitchu ale odtiaľ ide jeden kábel na ktorom sú 4 alebo 8 zásuviek. Takže v byte nemusíš robiť hviezdicu ale jeden kábel.
http://www.technisat.de/index8185-2.html?nav=Digitale_Einkabell%C3_sungen,de,116-15143
Do tohto dokážeš dostať 2 družice + DVB-T/FM

2/ k DigiTV
áno môžeš si pripraviť inštaláciu tak, aby si mal ožnosť osadiť LNB na 0.8W (DigiTV, UPC) a napr. 23.5E SkyLink/CSlink.
káblom a LNB je to jedno čo v nich bude, toto je už otázka paraboly aké pozície osadíš a kam ju natočíš.
Potom ale budeš mať v jednej izbe napr. DigiTV a asi nič iné, pretože neviem či ich tuner je voľne programovateľný na iné kanály, ale myslím že v žiadnom prípade nemá čítačku CRW a už určite nie Irdeto.

3/ ad streamy rádií
používam internetové rádio cez midi vežu Philips Streamium ale tiež aplikácia internetové rádio ktoré je v Nokii E52.
Mnohé Sat a multimedia krabičky majú dnes toto rádio ako štandardnú aplikáciu.
Toto nie sú streamy, ktoré nájdeš na www."rádio".sk takže sú určite na úrovni FM ak nie vyššie.
mirekv (7169)|25.2.2011 12:24
Krayzie: takhle - většina satů vysílá 4 druhy signálů horní/dolní pásmo a pro každé ještě H/V, zatímco quattro tyto pásma posílá každý do jednoho výstupu a je třeba multiswitch, kdežto quad má ten multiswitch už v sobě, takže je možno na každém výstupu naladit cokoli (samo z jedné pozice). Dnes už jsou i okto, tedy 8 nezávislých výstupů.

Vidím, že mě Dagy2 už předběhl :)
Krayzie (325)|25.2.2011 12:50
Uff, to bolo vycerpavajuce :-)

Moje maximalisticke satelitne riesenie je bud 1 druzica (CSLink alebo Skylink) + 4 tunery alebo kombinacia CSLink/Skylink a Digi + 4 tunery. Kombinacia Digi a CSLink/Skylink do jednej miestnosti nie je potrebna (teda v miestnosti bude bud jedno alebo druhe).

Takze, najlepsie je asi vsetko (4x LNB + 4x miestnosti + 1x antena) natahat do rozvadzaca a tam to zapojit podla potreby. T.j. v pripade quad LNB to mozem spojit "natvrdo" (bez anteny), v pripade quattro LNB pouzijem multiswitch (zlucim sat aj antenu), v pripade domoveho kabloveho rozvodu len signal rozbocim do miestnosti a 4x LNB necham nezapojene.
mirekv (7169)|25.2.2011 13:03
No jesli chceš i TV signál, tak ten multiswitch je lepší řešení, nemusíš řešit různé rozbočovače a slučovače, prostě 1 koax a zásuvka i pro sat. Samezřejmě x počet místností.
Krayzie (325)|25.2.2011 13:12
Jasne, pocitam s riesenim multiswitch + antena + LNB quattro a to rozvediem do kazdej miestnosti jednym kablom.

Este raz vdaka vsetkym za rady.
Dagy2 (3153)|25.2.2011 13:17
Ešte inak:
1/ Anténa a počet LNB
Potrebuješ 1ks LNB na každú sat pozíciu. Takže podľa toho, čo píšeš nie 4ks, ale:
1Ks na pozícii 0.8-1W pre príjem DigiTV a/aleb UPC
1ks na pozícii 23.5E pre väčšinu programov (píšem väčšinu) SkyLink a CS Link
1ks na pozícii 19.2E pre Eurosport od SkyLinku a CSlinku ale tiež asi aj ďalšie programy CSlinku!

Takže by som to riešil
- parabola 85 alebo lepšie možno 110cm nasmerovaná niekde na 13E
- 1ks LNB na 0.8W
- 1ks LNB na 19.2E
- 1ks LNB na 23.5E

2/ typy LNB
no podľa toho čo píšeš tak by som asi šiel klasickou cestou LNB + Diseq a sólo káble od Diseq do skrine a k tunerom
LNB by som (neviem ceny ani ako si na tom s rozpočtom) použil všetky rovnaké a to aspoň quad.
Aj DigiTV pretože možno časom to presunieš niekam inam (UPC ponúka druhú kartu za facku) a môžeš potom mať aj v inej miestnosti UPC.

3/ káble
otázka či budeš chcieť v budúcnosti mať v jednej miestnosti SAT na nahrávanie+TV alebo twintuner potom káble by som naťahal do každej miestnosti 2ks

DVB-T ak si myslíš že je k niečomu tak by som ho ťahal extra a extra ukončil v TV zásuvke. Ak ti nevadí že potom budú 3ks koaxov.
visis (61)|2.3.2011 17:48
Zdravím Vás,
řeším podobný problém s rozvodem. Potřebuji na 3-4 TV příjem ze dvou družic (astra3+1). Napadlo mě koupit quad monoblok a měl bych "hotovo".
Otázka zní, jestli by nebylo lepší řešení přes 2xquad lnb+diseqc přepínače nebo 2xquatro lnb s multipřepínačem ??
Mě osobně se zdá quad monoblok lepší a na instalaci i nejjednodušší.

Ale budu rád za každou radu :-)
Díky :-)
Pitomec (10211)|2.3.2011 18:07
Na 4x TV vychází asi nejlíp ten monoblok.