Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozdiel medzi Blue-ray a multimedialnym prehravacom

hrasko777 (68)|20.2.2011 23:24
Som naprosty laik a bol by som vdacny kazdemu, kto mi vysvetli aky je rozdiel medzi Blue-ray (BD) a multimedilanym prehravacom (MM).

Samozrejme viem, ze do BD sa daju vlozit okrem ineho aj BD a DVD disky a do MM prehravaca leze obsah len z HDD alebo usb kluca, resp. NAS ci PC. MM prehravace ale zato asi zatial vedia prehrat predsa len vacsi vyber formatov a kodekov. No mne teraz ide hlavne o pouzity HW. Mam pocit, ze BD prehravace su na tom hardwerovo lepsie, maju lepsie prevodniky a pod., takze video a audio vystup bude z nich pravdepodobne kvalitnejsi ako u MM prehravacov. Alebo sa mylim? Skutocne mam v tom zatial chaos. Inak povedane, ak z webu stiahnem full BD film (50 GB) a prehram ho v MM prehravaci, bude to uplne take iste, ako ked ten isty 50 GB subor napalim na BD disk a prehram v BD prehravaci?

A ak to prezeniem cez kvalitnu hifi zostavu , ovplyvni HW pouzity v tychto prehravacoch vyslednu kvalitu videa a zvuku, alebo to uz zalezi cisto len na tom externom hifi zosilovaci, resp. reproduktoroch?

Aky je teda rozdiel: napr. konkretne medzi MM prehravacom Xtreamer SW a BD prehravacom LG BX580? Ktory z nich ma lepsi HW pre hifi zostavu, alebo je to uplne jedno?

Preco kupit MM prehravac a preco naopak BD prehravac? Ak by boli BD prehravace ovela kvalitnejsie, nebolo by potom lepsie kupit BD napalovacku a pustat si filmy na napalenom prepisovatelnom BD nosici?

Diky za kazdu vasu odpoved.
janopalo (4)|21.2.2011 01:18
Mna by tiez zaujimalo nieco podobne, hoci skor mi ide o konkretne porovnanie inych dvoch pristrojov: lg bx580 a sony smp-n100. Chcel by som prehravac, ktory zvladne prehrat subory z pripojeneho usb disku - cize uzivatelske prostredie, podpora formatov a podobne - sviznost, ovladatelnost, kompatibilnost. A ide mi hlavne o prakticke udaje, nepotrebujem prehravat x roznych pripon a kodekov, ale tie najbeznejsie, ktore sa pouzivaju pre filmy, ale aj pre formaty mobilov a fotakov.
Samozrejme, ratam s podporou wi-fi a streamovania z kanalov ako youtube. Prehravanie blueray a dvd beriem ako plus, ktore je fajn, ale nie je az tak rozhodujuce.
V tomto zmysle by ste mi este mohli poradit, ake su rozdiely medzi lg bx580 a lg bd570 a lg bd560. Ci maju vsetky wi-fi, lebo tie technicke specifikacie na nete su nejasne. napriklad to lg bd560 je o 40 eur lacnejsie a podpora 3d blue-ray u mna nezavazi.
Som vam vdacny za kazde konkretne a podlozene odporucanie.
Pitomec (10211)|21.2.2011 09:35
[quote=hrasko777;331442]Som naprosty laik a bol by som vdacny kazdemu, kto mi vysvetli aky je rozdiel medzi Blue-ray (BD) a multimedilanym prehravacom (MM).

Samozrejme viem, ze do BD sa daju vlozit okrem ineho aj BD a DVD disky a do MM prehravaca leze obsah len z HDD alebo usb kluca, resp. NAS ci PC. MM prehravace ale zato asi zatial vedia prehrat predsa len vacsi vyber formatov a kodekov. No mne teraz ide hlavne o pouzity HW. [COLOR=red]Mam pocit, ze BD prehravace su na tom hardwerovo lepsie, maju lepsie prevodniky a pod., takze video a audio vystup bude z nich pravdepodobne kvalitnejsi ako u MM prehravacov. [/COLOR]Alebo sa mylim? Skutocne mam v tom zatial chaos. Inak povedane, ak z webu stiahnem full BD film (50 GB) a prehram ho v MM prehravaci, bude to uplne take iste, ako ked ten isty 50 GB subor napalim na BD disk a prehram v BD prehravaci?

A ak to prezeniem cez kvalitnu hifi zostavu , ovplyvni HW pouzity v tychto prehravacoch vyslednu kvalitu videa a zvuku, alebo to uz zalezi cisto len na tom externom hifi zosilovaci, resp. reproduktoroch?

Aky je teda rozdiel: napr. konkretne medzi MM prehravacom Xtreamer SW a BD prehravacom LG BX580? Ktory z nich ma lepsi HW pre hifi zostavu, alebo je to uplne jedno?

Preco kupit MM prehravac a preco naopak BD prehravac? Ak by boli BD prehravace ovela kvalitnejsie, nebolo by potom lepsie kupit BD napalovacku a pustat si filmy na napalenom prepisovatelnom BD nosici?

Diky za kazdu vasu odpoved.[/quote]Kdes na takovou ptákovinu přišel? V dnešní době ti nikdo nebude vyvíjet extra čipy pro defacto stejný zařízení. Všechno to naflákají Číňani na jedný lince a pak smontují nebo max. se to smontuje někde jinde, ale základ je totéž.
hrasko777 (68)|21.2.2011 14:22
Tak potom je pre mna vyhodnejsi MM prehravac, ak nemam BD disky, ale mam iba mkv, ci BD ISO? Fakt to bude uplne rovnaka kvalita ako z BD prehravaca?

Mozno este jedna vyhoda BD prehravaca je v tom, ze to vraj vylepsi videokvalitu DVD, ktorych mam vela. Je to viditelne, alebo ide zase len o marketing?

A odpovedz mi prosim aj na toto: ak to napojim napr. na zosilovac Denon 710 a kvalitne regalovky (Aelite 1), to, ze ten zvuk ide z MM prehravaca, nebude mat na vysledny zvuk ziadny vplyv? Som absolutny zelenac, tak sa radsej spytam, aby som nevyhodil prachy za drahu stereo zostavu a potom to ten MM prehravac cele zdegraduje. Chcem kupit stereo zosilovac, nie av receiver, najma pre moju jazzovu zbierku. Takze ked mam kvalitnu nahravku vo flacu, tak vysledny zvuk bude zavisiet len a len na tom Denonovi 710 a na bedniach? Vdaka.
SPAWN (744)|21.2.2011 16:01
[quote=hrasko777;331520]Tak potom je pre mna vyhodnejsi MM prehravac, ak nemam BD disky, ale mam iba mkv, ci BD ISO? Fakt to bude uplne rovnaka kvalita ako z BD prehravaca?

Mozno este jedna vyhoda BD prehravaca je v tom, ze to vraj vylepsi videokvalitu DVD, ktorych mam vela. Je to viditelne, alebo ide zase len o marketing?

A odpovedz mi prosim aj na toto: ak to napojim napr. na zosilovac Denon 710 a kvalitne regalovky (Aelite 1), to, ze ten zvuk ide z MM prehravaca, nebude mat na vysledny zvuk ziadny vplyv? Som absolutny zelenac, tak sa radsej spytam, aby som nevyhodil prachy za drahu stereo zostavu a potom to ten MM prehravac cele zdegraduje. Chcem kupit stereo zosilovac, nie av receiver, najma pre moju jazzovu zbierku. Takze ked mam kvalitnu nahravku vo flacu, tak vysledny zvuk bude zavisiet len a len na tom Denonovi 710 a na bedniach? Vdaka.[/quote]

Zdrvim Te, vidim ze v tom mas pocatecni chaoz jako kazdy kdo s tim zacina. Stoho si nic nedelej casem to nebude lepsi spise horsi dnesni kvanta techniky tomu primo nahrava. Kvalita techniky jde dolu, nikdy bych to se neodvazil rict ale je to pravda. Kdyz je vse monatz made in china!! Neni se cemu divit. :-(

Kdyz si chces poridit kvalitni blu-ray prehravac koukni se po necem od PS3, Pioneer, Oppo atd...
Kdyz MMC tak neco od DUNY, nebo HTPC( http://www.xtreamer.net/Ultra/ )
Vsechny ty MMC do 5tis jsou postavene na jednom chipu made in china psal o tom uz kolega Pitomec.
jarod72pm (841)|21.2.2011 17:15
Je to každého věc ale osobně Asus O!Play umí přehrát i BR v surovém stavu tedy 1:1 bez komprimace a je to stejná kvalita jako BR player, vzhledem k tomu že Multimediální centrum umí více formátů a mnohdy i jiné věci pak je rozhodně zajímavější než BR přehrávač který prakticky nahradil DVD přehrávač jen v jiné kvalitě reprodukce bohužel skladování disků opět zabere své místo kdežto externí HDD umí být malý a nacpeš tam podle kapacity mnoho BR disků nehledě na to že .mkv v 1080p umí šetřit místo velikostí ale strácí přijatelnou kvalitu tedy bez problémů nahradí BR player.
hrasko777 (68)|21.2.2011 19:11
A ked mam doma pomerne tiche PC: odhucnena skrinka FRACTAL Define R3, v biose nastaveny silent rezim vetrakov, ticha graf. karta ATI Radeon 5600 s HDMI vystupom, disk 500 GB WD Green, jeden z najtichsich (PC v podstate oproti mojmu starsiemu PC co som doteraz mal vobec nie je pocut) ma potom vobec zmysel kupovat ten MM prehravac, kedze v PC prehram asi vsetko?

Je medzi mojim PC a HTPC velky rozdiel, a ak, tak v com?

Nebude ale na druhej strane vadit potom ta el. spotreba, ked budem mat zapnutu aj plazmu aj PC? (Monitor na PC predpokladam mozem vypnut). To ma trocha strasi, pretoze ak mam v PC 500 W zdroj asi to nebude maly odber elektriny. Co je teda lepsie a lacnejsie: moje pomerne tiche PC s odhlucnenou skrinkou, alebo dokupit samostatny MM prehravac, napr. AC Ryan HD mini za cca 100 euro?

A ak by teda stacilo mat len PC bez MM prehravaca, ako by som mal potom poprepajat PC so stereo zosilovacom a TV? Ten zosik mam prepojit s TV a TV potom spojit kablom s PC , alebo mam zosik napojit na PC, ked ma ta graf. karta aj HDMI vystup?

Ide mi najma o kvalitu zvuku a taktiez samozrejme aj videa, nepotrebujem vselikake webbonusy v podobe pocasia a youtube. Podla toho co pisete nie je dolezity zdroj, z ktoreho tie veci prehravam, ale staci mat kvalitnu hifi zostavu a iba ta rozhoduje o kvalite zvukoveho vystupu? Chapem to spravne?

Diky moc za pomoc.
jarod72pm (841)|21.2.2011 19:48
co se týče kvality videa a zvuku tak to vyjde nastejno jde o mobilitu a prostor avšak PC ti může brát v klidu při přehrávání i 80W (zdroj a jeho kapacita nemá na to vliv!) kdežto mulimediální přehrávač třeba bere 15W a to je asi ten zásadní rozdíl navíc MM je naprosto nehlučný kdežto PC může (i nemusí) rušit - s tou kvalitou záleží jak ten film je udělaný pokud má DD nebo DTS kvalita bude zachována jak u PC tak u MM to samé paltí i u obrazu.
A ta kabeláž skrz zesilovač buď řešíš HDMI i se zvukem nebo dvi/hdmi + optiku zvuk (jak MM tak PC a PC podle toho jaké má konektory)
hrasko777 (68)|21.2.2011 20:43
A teraz som si uvedomil, ze som napisal asi blbost, lebo ten stereo zosilovac nema HDMI iba analogove cinche. Takze asi ho mozem napojit len na ten televizor a TV potom uz prepojim LAN kablom s PC. A treba TV s PC okrem LAN kabla, ktorym sa spojim s webom prepojit este aj HDMI kablom, kvoli videu a zvuku? Alebo staci len ten LAN kabel?

Tu su fotky na konkretne vstupy/vystupy zosiku a graf. karty:

http://www.avland.co.uk/aasp/denon/0920/pma710/rearlrg.jpg

http://www.alza.sk/sapphire-hd-5670-d155097.htm#foto

A este mam jeden dotaz: Ak dam do Panaka G20 CA modul od UPC, budem si moct na HDD nahrat aj ine TV stanice ako tie zakladne na DVB-T (STV, Markiza, JOJ). Napr. nahra mi to Spekrum, Novu sport, Discovery a pod., proste vsetko co chytam na dig. kablovku?
SPAWN (744)|22.2.2011 09:41
[quote=jarod72pm;331555]Je to každého věc ale osobně Asus O!Play umí přehrát i BR v surovém stavu tedy 1:1 bez komprimace a je to stejná kvalita jako BR player, vzhledem k tomu že Multimediální centrum umí více formátů a mnohdy i jiné věci pak je rozhodně zajímavější než BR přehrávač který prakticky nahradil DVD přehrávač jen v jiné kvalitě reprodukce bohužel skladování disků opět zabere své místo kdežto externí HDD umí být malý a nacpeš tam podle kapacity mnoho BR disků nehledě na to že .mkv v 1080p umí šetřit místo velikostí ale strácí přijatelnou kvalitu tedy bez problémů nahradí BR player.[/quote]

Tak napr MMC O!PALY neumi:
-BD menu
-ReFrame nad 12
-Synchronizace 25​/23 mkvmerge (musi se strechova napevno)
-Rozpoznavani automaticky snimkove frekvence
atd...

Ale jinak je to celkem dobry prehravac za tu cenu. :-)
matusco (376)|22.2.2011 10:51
[quote=hrasko777;331586]A ked mam doma pomerne tiche PC: odhucnena skrinka FRACTAL Define R3, v biose nastaveny silent rezim vetrakov, ticha graf. karta ATI Radeon 5600 s HDMI vystupom, disk 500 GB WD Green, jeden z najtichsich (PC v podstate oproti mojmu starsiemu PC co som doteraz mal vobec nie je pocut) ma potom vobec zmysel kupovat ten MM prehravac, kedze v PC prehram asi vsetko?

Nebude ale na druhej strane vadit potom ta el. spotreba, ked budem mat zapnutu aj plazmu aj PC? (Monitor na PC predpokladam mozem vypnut). To ma trocha strasi, pretoze ak mam v PC 500 W zdroj asi to nebude maly odber elektriny. Co je teda lepsie a lacnejsie: moje pomerne tiche PC s odhlucnenou skrinkou, alebo dokupit samostatny MM prehravac, napr. AC Ryan HD mini za cca 100 euro?

A ak by teda stacilo mat len PC bez MM prehravaca, ako by som mal potom poprepajat PC so stereo zosilovacom a TV? Ten zosik mam prepojit s TV a TV potom spojit kablom s PC , alebo mam zosik napojit na PC, ked ma ta graf. karta aj HDMI vystup?[/quote]

Mas tam sice 500W zdroj, ale ten bude mat priem odber mozno 100W (a nech je hoci aj vacsia...). MM prehravac ma dajme tomu 20. Rozdiel je cca 80W, co znamena ze pri nakupnej cene MM prehravaca 100 EUR a sadzbe 0,1460420 EUR/1kWh (D2 SSE) sa ti MM prehravac oplati az po cca 8500 hodinach prehravania.
Z toho vyplyva jedine ==> ak uz mas doma tiche spolahlive PC, len kvoli spotrebe sa ti nevyplati kupa ziadneho prehravaca. Ak by si nemal doma nic, potom je dilema na mieste, inac kludne mozes prestat spekulovat nad investiciou do MM prehravaca a radsej poriesit tv alebo av receiver.
(Ina vec je, ak by si ten PC pouzil ako 24hod NAS alebo DLNA server - uz po 9 mesiacoch by si na spotrebe prerabal)


Co sa tyka prepojenia:
1. PC prepojit s TV pomocou HDMI kabla (prenasa obraz a zvuk)
2. TV prepojit zo stereo zosilnovacom stereo audio kablom. Ak by zvuk z akychkolvek neznamych dovodov nesiel, tak prepojit priamo PC zo stero zosilnovacom.
3. PC a prip. TV pripojit do routra LAN kablom. LAN kabel sluzi len a len pre sietove/internetove pripojenie daneho zariadenia.

Otazku na nahravanie UPC digi tv na interny disk tv smeruj priamo do vlakna venujucej sa danej tv, alebo si to vlakno (Panasonic g20) cele precitaj, odpoved sa isto dozvies.
SPAWN (744)|22.2.2011 11:31
matusco: to napsal predemnou vyborne tobe se opravdu to MMC nevypalti ale volba je na tobe.:cool:

CPU mas asi 65W tech 65W je pri max vytizensoti takze to bude min.
GPU v klidu +-15W
HDD WD 3.5'' +-3.7W
MB +-10W

Mas doma proste takove male HTPC s pasivnim chlazenim.:cool:
hrasko777 (68)|22.2.2011 14:03
Co sa tyka prepojenia:
1. PC prepojit s TV pomocou HDMI kabla (prenasa obraz a zvuk)
2. TV prepojit zo stereo zosilnovacom stereo audio kablom. Ak by zvuk z akychkolvek neznamych dovodov nesiel, tak prepojit priamo PC zo stero zosilnovacom.
3. PC a prip. TV pripojit do routra LAN kablom. LAN kabel sluzi len a len pre sietove/internetove pripojenie daneho zariadenia.

1. Takze, ak som to spravne pochopil, ak to budem mat takto poprepajane tak vsetky filmy z PC si budem moct v pohode prehrat na plazme a zvuk mi pojde cez hifi stereo zosilovac v super kvalite do bedni? Je to tak?

2. A co ak si budem chciet prehrat iba zvuk z PC, napr. hudbu vo flac, alebo webove radia zo Soutcastu, Vtunes a pod.? Staci mat PC prepojenu s TV aj ked pritom nechcem mat zapnutu telku, pojde mi zvuk do zosiku??? Alebo budem musiet mat zapnutu TV, napr. v stand by rezime. Alebo musim prepojit zvlast audio kablom aj PC priamo so zosikom? Vdaka.
matusco (376)|22.2.2011 14:33
[quote=hrasko777;331755]Co sa tyka prepojenia:
1. Takze, ak som to spravne pochopil, ak to budem mat takto poprepajane tak vsetky filmy z PC si budem moct v pohode prehrat na plazme a zvuk mi pojde cez hifi stereo zosilovac v super kvalite do bedni? Je to tak?

2. A co ak si budem chciet prehrat iba zvuk z PC, napr. hudbu vo flac, alebo webove radia zo Soutcastu, Vtunes a pod.? Staci mat PC prepojenu s TV aj ked pritom nechcem mat zapnutu telku, pojde mi zvuk do zosiku??? Alebo budem musiet mat zapnutu TV, napr. v stand by rezime. Alebo musim prepojit zvlast audio kablom aj PC priamo so zosikom? Vdaka.[/quote]

1. Nepojde to v super kvalite, ale v stereo kvalite. vypnuta tv zvuk dalej do zosilnovaca prepustat nebude.

2. Dobra otazka. Ja mam presne z tohoto dovodu potiahnuty audio a video vystup priamo do tv, ale do domaceho kina taham osobitne zvuk. Tzn., ze ked sa pozera narychlo 10min rozpravka tak staci zvuk cez tv, ked si vsak chcem popocuvat hudbu, tak uz zapinam DK a tv uz ist nemusi.
hrasko777 (68)|22.2.2011 14:51
1. A ak budem mat telku zapnutu len v pohotovostnom rezime (stand by) s odberom u Panaka necely 1w, aj tak to zvuk neprepusti do zosiku?

2. Ako mam potom prepojit ten PC so zosikom? Este ho nemam doma, tak to nemozem odskusat. To mam kupit stereo audiokabel s cinchami, jeden konec zasunut do zosiku do vstupu s oznacenim LINE, ci TAPE? A ten druhy konec dat do PC, a kde? Do zvukovej karty, ale tam nemam vstup na cinch konektory, treba nejaku redukciu? Som z toho naprosty magor, nehnevaj sa. Mne to musis vysvetlit polopate, ako truhlikovi... Vdaka.
vivid.sk (11472)|22.2.2011 15:01
1) skor nie. (ale na 100% tazko povedat, treba odskusat).
2) ak to potrebujes porepojit s analogovym zosilnovacom, tak potom zo zvukovky (line-out byva vacsinou 3.5 jack) a do zosilnovaca 2xRCA

hrasko777 (68)|22.2.2011 15:21
Super. Take cosi doma mam, ale ma to len asi 1,5 m. Mam k tomu aj asi 5m 3,5 jack predlzovacku, to by malo stacit. Ale stacia obyc. kable, alebo treba uz profesionalne s lepsimi pozlatenymi konektormi? Ak to budem mat tolkymi kablami poprepajane (kabel + 5m predlzovacka) nestrati sa kvalita zvuku po ceste do zosiku? Alebo co ma vlastne vplyv na vyslednu kvalitu zvuku: iba samotna nahravka a zosilovac s reprakmi, alebo aj tie kable a zvukova karta v PC maju na to vplyv?

http://www.weymouthhifi.co.uk/Images/denon/2009/pma710 x 2 large.jpg

Ak si pozries obrazok tak tie cinche mam vsunut do LINE? A kde zapichnem TV? Diky.
Pitomec (10211)|22.2.2011 16:04
Radši bych to koupil v kuse v potřebné délce, než to kdesi napojoval...
hrasko777 (68)|22.2.2011 16:09
Teraz som si vsimol, ze v tom analog. stereo zosiku je pravdepodobne aj pre PC aj pre TV ten isty vstup LINE? Dobre to chapem? Znamena to, ze to budem musiet vzdy manualne prehadzovat?
janopalo (4)|22.2.2011 22:07
Viem, ze to nie je mainstream tohto vlakna, ale napriek tomu sa vratim k mojej otazke a par odpovediam. Plati teda to, ze Blueray prehravac nema take moznosti ako media center v priblizne rovnakej cenovej kategorii? Momentalne sa zda najprijatelnejsou formou sony smp-n100 - je mozne v tejto cenovej kategorii kupit nejaky BR player s obdobnym uzivatelskym prostredim a podobnymi parametrami? Resp. zaujimalo by ma, ci napr. sony bdp-s570 ponuka podobne uzivatelske prostredie s uvedenym media centrom?
vivid.sk (11472)|22.2.2011 22:43
[quote=hrasko777;331787]Teraz som si vsimol, ze v tom analog. stereo zosiku je pravdepodobne aj pre PC aj pre TV ten isty vstup LINE? Dobre to chapem? Znamena to, ze to budem musiet vzdy manualne prehadzovat?[/quote]

co mas za zosilovac? bezne byva okolo 6 vstupov tak si nejaky volny vyber, a zapoj to tam. Je jasne, ze sa vstupy mozu volat inak (TAPE1, TAPE2, MD, AUX, LINE, CD, .....)