Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Optibox Zebra - nefunguje HDMI výstup

zimcol (36)|20.2.2011 21:35
Dobrý deň,

Pred 2 dňami som sa stal majiteľom tohto satelitného prijímača s karotu Skylink (IRDETO). Po zapojení prijímača cez HDMI výstup do LCD TV Philips 40PFL7605H (full HD 1080i) sa však na TV nič nezobrazilo a TV zahlásil „Nepodporovaný video formát“. Po zapojení cez SCART však už obraz automaticky nabehol. Lenže načo mi je HD satelitný prijímač a HD LCD TV, keď ho mám pozerať cez SCART, a teda pôžitok z HD kvality zmizne?
Po chvíli laborovania som potom v menu prijímača Zebra nastavil HD výstup na 576p (pôvodne Auto) a vtedy obraz nabehol. Po vypnutí satelitného prijímača a následnom zapnutí sa však neprepne TV automaticky na HDMI výstup, na ktorom je pripojená Zebra (ako by sat.prijímač nevyslal signál do TV), ale je potrebné ho manuálne cez menu TV vyvolať a na 2x potvrdiť a až vtedy sa zobrazí obraz zo Zebry. Čiže výstup 576p ako–tak funguje, ale s problematickým zapínaním.
Ak nastavím HDMI výstup na Auto alebo 1080i, tak TV vypíše, že „Nepodporovaný formát videa“ a nezobrazí žiaden obraz, pričom TV je full HD. Keď však zmením HDMI výstup na 720p, tak (po problematickom 2-3 násobnom potvrdení zdroja signálu v menu TV) raz nabehne obraz, ktorý má samé pruhy a rušenie v takom rozsahu, že sa nedá vôbec pozerať. Inokedy nenabehne vôbec (tak ako u 1080i). Potom ale musím prepnúť na signál zo SCART, nakoľko HDMI „nevysiela“ a neviem sa pohybovať v menu, aby som sa nastavil naspäť na 576p a "sfunkčnil" tak HDMI. Následne musím v menu TV 2-3 násobným potvrdením prepnúť zdroj signálu na HDMI, aby som mohol sledovať TV cez toto pripojenie. Z toho vyplýva, že satelitný prijímač proste vysiela cez HDMI signál, ktorý TV nedokáže zobraziť. Ale prečo?
Pre overenie som si požičal od známeho jeho satelitný HD prijímač (o 50€ lacnejší Ferguson Ariva 100, aj Ariva 200), kde ihneď automaticky po zapojení HDMI kábla nabehol obraz. Po zmene výstupu HDMI na napr.: 720p, 720i, alebo 1080i fungovalo všetko bez najmenších problémov, bez rôzneho opakovaného potvrdzovania zdroja signálu v menu TV – proste bezproblémové pripojenie. Po zmene výstupu na 1080i v prijímačoch Ferguson bol aj obraz u HD vysielania oveľa kvalitnejší než na výstupe 576p na Optibox Zebra. Z toho vyplýva, že uvedené nastavenie HDMI výstupu má značný vplyv na kvalitu zobrazovaného obrazu, a preto by som ho chcel využiť. U SD vysielania však bol obraz od Zebry v 576p oveľa, oveľa lepší ako u obidvoch Fergusonov v 576p.
Potom som však u známeho vyskúšal zapojiť aj moju Zebru na jeho LCD Samsung a tam zmena výstupu HDMI išla bez problémov. Absolutne tomu nerozumiem. Ako keby sa STR Zebra + LCD Philips "nekamarátili":-)
Chcem sa preto spýtať, či niekto mal podobný problém. Zebra sa po prvom zapojení a nastavení (cez SCART) cez družicu zaktualizovala. TV som aktualizoval, ale vypísal, že soft je aktuálny.
Čiže krátke zhrnutie: u zariadenia OPTIBOX ZEBRA nejde zobraziť vysielaný signál cez HDMI výstup v 720p a 1080i. V požičanom stroji Ferguson Ariva 100 aj 200, zapojenom na tú istú zobrazovaciu jednotku (LCD Philips 40PFL7605H), to ide bez najmenších problémov.
Ak však prepojím OPTIBOX ZEBRA so susedovým LCD Samsung, tak funguje všetko ok, ide meniť a aj zobrazuje výstup v 720p a 1080i. Nefunguje to len v spojení ZEBRA+LCD Philips. Môže to byť vada konkrétneho kusu TV alebo STR, alebo v čom by mohol byť podľa vás problém? Stretli ste sa už s podobným problémom?
Prosím o akékoľvek rady. Hrabal som sa v menu STR aj TV, preluskal som všetko, no neviem si rady. Inak celkom slušný prijímač Optibox Zebra by som bol nútený vrátiť a poobzerať sa po niečom inom.
Ďakujem.
Dagy2 (3153)|20.2.2011 22:19
1/ skúšal si vymieňať aj HDMI káble?
2/ skús iné nastavenie na tvojom TV - vstup Filipsa natvrdo 1080i a výstup z toho zvera tiež natvrdo 1080i

3/ automatické zapnutie TV cez HDMI funguje len u slušných STB a TV. Neviem či tvoj zver je slušný prijímač, nepoznám.
losos (2977)|20.2.2011 22:28
1. Vyměň Zebru za Arivu 200 HD a máš po problémech - kvalitu obrazu u Arivy musíš donastavit v televizoru a bude to O.K. (hlavně ostrost).
2. Nebo vyměn televizor... :D
vivid.sk (11472)|20.2.2011 22:33
[quote=losos;331431]1. Vyměň Zebru za Arivu 200 HD a máš po problémech -[/quote]

zvladne Ariva Irdeto kartu bez problemov? (nemyslim ICE karty) - nemam prehlad, len sa pytam/nerypem :D
losos (2977)|20.2.2011 23:34
Protože takovou kartu nevlastním, nemohu osobně vyzkoušet...
Ty takovou kartu máš ? Tak ji u někoho, kdo má Arivu, zkus a potom sem napiš.
Jinak ze čtení na fórech vím, že např. pro Cryptoworks moduly Mascom byl vyvinut a je k dispozici nový firmware, který tyto karty Irdeto od Skylinku zvládá - viz Parabola...
zimcol (36)|21.2.2011 08:07
Obidva stroje Ferguson mali vloženú kartu IRDETO (nie ICE) a fungovali (mal som to požičané len na chvíľu, aby som vyskúšal funkčnosť toho prepínania výstupu HDMI).

to Dagy2:
1. skúšal som vymeniť aj káble. Použil som Vivanco, tienený...ale bez zmeny.
2. v Zebre nastavím natvrdo 1080i, ale v TV mi vstup nikde v menu nastaviť nejde. Ide tam len zapnúť/vypnúť HDMI ARC. Nič viac. Nastaviť priamo vstup na 1080i v TV nejde.
3. Tá Zebra vyzerá byť celkom slušná, veľmi kvalitný obraz, narozdiel od tých Fergusonov, čo som mal požičané. Ale ako píše losos, tak nastavením by sa dosiahol možno lepší obraz...ale za tú chvíľu, čo som to mal požičané, som to neskúšal...
A Ariva 200 je slušný stroj, ked to prepojenie funguje automaticky ihned po prepojení? To podľa toho sa hodnotí kvalita? Odporučili by ste mi teda Arivu 200HD? Lebo to vidím tak, že bude jednoduchšie vymeniť STR než TV...

Niekde na nete som sa dočítal, že ľudia majú ten istý problém, len s inými typmi Optiboxov a HDMI výstup im nejde na LG, na Samsungu, ale napr. na Philipse mu to ide...Paranormal activity

Tu je odkaz: http://www.ab-forum.info/viewtopic.php?f=14&t=22527
Dagy2 (3153)|21.2.2011 08:56
Zimcol,
1/ takže kábel asi môžeme vylúčiť ako zdroj poruchy.
2/ Ja mám LCD len Sony a tam sa mi zdá, že sa dá vstup nejakým spôsobom nastavovať - ale neviem to teraz odskúšať. Len viem, že som robil pokusy pri zisťovaní či je lepší upscaling v TV alebo STB. Skúsim príležitostne pozrieť aké nastavenie tam bolo.
3/ za slušný považujem prijímač, ktorý po prinesení domov a prvom zapojení (bez potreby okamžite niekde niečo updatovať) funguje (nehovorím o ladení staníc a nastavení A/V výstupov). A to v tvojom prípade sa nedá povedať.
Ale pôvodne som slovom "slušný" prijímač označil taký, ktorý má funkciou aby pri zapnutí STB sa zapol aj TV. Toto zdaleka nevedia všetky prijímače pri prepojení cez HDMI, SCART to ponúkal štandardne.
Či to vie Ariva, dá odpoveď losos alebo tu niekto z pripojených arivistov.

Zebru som v akcii nevidel, len iného zvera od tejto značky a tam obraz kocečkoval každých cca 10min. Mňa by porazilo ale on bol spokojný lebo "za tie peniaze". Tento majiteľ mal tiež ukrutné problémy so zobrazením celeho obrazu na LCD TV (prepojenie SCART). Nakoniec sa ale ukázalo, že mu experti z montážnej firmy nastavili PANaZOOM na TV a STB úplne nevhodne, takže napr. na Markíze videl pri TV novinách len medzeru medzi moderátormi. Tí sedeli "za rohom" obrazovky. Experti mu povedali že takto to vysiela SkyLink a basta fidli.

Takže nechcem žiadnu značku zatracovať, skús preto ešte nasledovný pokus:
- dúfam, že máš TV a STB zapojené z jednej zásuvky 230V
- otoč o 180° jednu zo zástrčiek 230V (STB alebo TV, nie obe!)
- nemáš pripojenú inú anténu do TV, napr. ešte nejakú káblovku alebo DVB-T ? Ak áno, tak vytiahnuť preč
- ďalší pokus, skús vytiahnuť pripojenie SAT antény a pustiť zo zebry niečo nahraté z USB HDD

a daj vedieť.
zimcol (36)|21.2.2011 09:18
Obidva stroje mám zapojené na predlžovčke so 4 výstupmi (nič iné tam nie je zapojené, čiže 2 výstupy sú voľné). Tá je potom napojená cez rozdvojku spolu s domácim kinom do zásuvky . Inú anténu zapojenú nemám, STR je však položený na receiveri od domáceho kina a z neho vychádza FM anténa...Skúsim po obede tú fintu so zástrčkami, potom sa ozvem. Zatim dík.
juurosik (117)|21.2.2011 09:37
Po vypnutí satelitného prijímača a následnom zapnutí sa však neprepne TV automaticky na HDMI výstup.
Nefunguje to len v spojení ZEBRA+LCD Philips

keby si bol trochu googlil tak sa dočítaš, že žiadne zariadenie pripojené cez HDMI nevie dať spotrebiteľovi (TV) info o pripojenom zdroji signálu a a nieto ešte prepnuť na požadovaný zdroj signálu. Táto možnosť je funkčná iba u scart pripojenia. Vstup HDMI si nastav napevno v servisnom menu TV v tzv. Hotelovom móde alebo kde máš tu možnosť v tom Philipse a máš vystaráno.

Je ešte možnosť zakúpiť HDMI-CEC a ktorom sa dočítáš tu:

http://www.golias.cz/index.php?modul=servis&sub=clanky&page=clanek&id=3279
zimcol (36)|21.2.2011 09:48
V podstate mi tu ani nejde o to, že sa to neprepne automaticky (hoci je to otrava), skôr mi vadí to, že sa nedá prepnúť resp. TV nezobrazí HD výstup na 720p a 1080i z tohto STR...Zobrazí iba 576p, čo v HD vysielaní degraduje kvalitu obrazu a zobrazuje ho vlastne iba v SD kvalite.
Keby si čítal pozornejšie, tak v mojom prvom príspevku je uvedené, že som skúšal 2 Fergusony, ktoré po pripojení na HDMI automaticky prepli TV na príslušný HDMI vstup, bez toho aby som sa len dotkol ovládača...proste automaticky. Čiže to tvoje, že "žiadne zariadenie pripojené cez HDMI nevie..." asi neplatí vždy.
juurosik (117)|21.2.2011 10:40
to zimcol,
prečítaj si tieto príspevky a bude Ti vše jasné
http://obchod.digizone.cz/optibox-zebra/nazory/131159/vlakno/#o136319
vivid.sk (11472)|21.2.2011 10:59
[quote=juurosik;331479]to zimcol,
prečítaj si tieto príspevky a bude Ti vše jasné
http://obchod.digizone.cz/optibox-zebra/nazory/131159/vlakno/#o136319[/quote]

co su to za nezmysly na tom fore? No že dokáže zobrazit HD obraz ale nedokáže ho dekodovat takže je to stejne na prd :)


tento STB ma v specifikacii jasne uvedene, ze dokaze prijimat (dekodovat) SD aj HD:
[SPOILER]
Video dekodér:
- Transport Stream: MPEG-1, MPEG-2 ISO/IEC 11171-,13818-2
- Profiles/levels: H.264(MPEG4 part 10) hlavní a vysoký profil
Level 4.1/MPEG-2MP@HL
- Datový tok: Max. 15Mbit/s
- Formáty zobrazení: 4:3/16:9
- Video výstup: CVBS, HDMI
- Rozlišení obrazu: 1080i, 720p, 576p
[/SPOILER]

keby si bol trochu googlil tak sa dočítaš, že žiadne zariadenie pripojené cez HDMI nevie dať spotrebiteľovi (TV) info o pripojenom zdroji signálu

Toto je tiez nezmysel. Moj TV vie jasne povedat, ci je signal na HDMI vstupe alebo nieje a ak tam signal je, viem presne povedat rozlisenie a frekvenciu (dokonca mi to napise to vzdy pri akejkolvek zmene).





zimcol> ide skratka zrejme o nejaky problem medzi "nebom a zemou". Ako uz bolo naznacene, vymen STB alebo TV a mas po probleme. Zrejme tam existuje nejaka nekompatibilita v standardoch.
juurosik (117)|21.2.2011 11:33
vivid.sk
nepoznám Optibox Zebra a keď som povedal pánovi Googlovi aby hladal, tak našiel a info som dal sem.
K tvojej druhej pripomienke k tomuto:žiadne zariadenie pripojené cez HDMI nevie dať spotrebiteľovi (TV) info o pripojenom zdroji signálu
ale s dovetkom o pár príspevkov výš: a nieto ešte prepnuť na požadovaný zdroj signálu. Pokiaľ som dobre študoval vlákno o HDMI tu na fóre, tak som sa dozvedel, že cez HDMI nejde žiadny riadiací signál na aktiváciu konkrétného vstupu v TV. Prečítal som si aj ten článok o HDMI-CEC ale ani tam som nepostrehol takto deklarovanú funkciu ako používa SCART, kde to funguje. Že to nabehne je možno u nových typov TV dané automatickou aktivaciu vstupu HDMI1 na TV po zapnutí.. Neviem akú máš TV, no skús zapojiť výstup z STB napr. do HDMI2,3,4 je to len jedna z možností ako sa ako užívateľ rozhodneš....... a daj vedieť.
Nechcem zavádzať ale rád sa od skusenejších poučím!!!
vivid.sk (11472)|21.2.2011 12:41
Juurosik> mozno si to myslel dobre, ale bolo to zle napisane. A tak ako to bolo napisane, to nebolo spravne - preto som to opravil (ci uz prvu alebo druhu informaciu).


Neviem akú máš TV, no skús zapojiť výstup z STB napr. do HDMI2,3,4 je to len jedna z možností ako sa ako užívateľ rozhodneš....... a daj vedieť.

TV (v podpise) mi detekuje signal, taktiez mi automaticky pri zapnuti spusti ten vstup, ktory bol aktivny pri vypnuti. Bez ohladu na to, ci je/nieje na danom vstupe signal.

Vtedy napise nieco v zmysle "HDMI vstup nie je aktivny, skontrolujte zapojenie".

A co sa tyka HDMI-CEC - musia to podporovat obe zariadenia (aj TV aj STB) a pochybujem, ze Optibox to bude podporovat, len velmi malo znaciek STB podporuje HDMI-CEC - snad sa to v buducnosti zmeni.
Dagy2 (3153)|21.2.2011 13:36
HDMI-CEC podporuje napr. TechniSat HD8SX a môžeš si v menu nastaviť, či chceš aby sa TV automaticky zapol alebo nie (nie každý to chce, napr. ak používam STB ako sat rádio tak to nebudem chcieť).
U HD8SX v spojení napr. s Panasonic TV to funguje bez problémov.


zimcol: skús ešte otočiť s tými zástrčkami. Tvoj problém je niekde medzi nebom a zemou alebo možno medzi fázou a PEN-kom druhého prijímača -> tie pásy čo si spomínal by mohli byť vodítko k tomuto.
Dúfam, že tá predlžovačka čo spomínaš nie je "ochrana proti prepätiu". Ak áno tak to okamžite vyhoď odtiaľ.
juurosik (117)|21.2.2011 13:56
to Zimcol,
v prílohe máš PrintScreen nastavenia.
ak chceš pozerať v rozlíšení 720p res. 1080i nesmieš mať:
1. HDMI výstup - RGB
2. HD formát musí byť 720p res. 1080i
3. HDMI výstup formať - ale to neviem čo Ti ponúka a snáď to pôjde ak nebude inde problém.
zimcol (36)|21.2.2011 14:47
to juurosik:

Aj takuto variantu som mal nastavenu ale nefunguje...
- RGB mam
- mam nastavene 576p, ked prepnem na hocičo ine, hned vypadne obraz...a tma. Potom sa musim prepnut na SCART (aby som sa videl pohybovat v menu), nastavit naspat 576p a potom sa mozem prepnut naspat na HDMI
- HDMI vystupny format je zvukovy vystup, moze byt bud PCM alebo Dolby Digital (aj toto som skusal zmenit, ale tiež nepomohlo)

Proste "paranormal activity" :-(
juurosik (117)|21.2.2011 15:03
to Zimcol, asi sme sa nerozumeli

ak chceš pozerať v rozlíšení 720p res. 1080i musíš mať:

1. HDMI výstup - YUV a nie RGB
zimcol (36)|21.2.2011 19:24
Tak chalani, záhada vyriešená :-)

STR bol položený na receiveri domáceho kina. Ked som dal receiver preč, tak všetko zrazu začalo fungovať tak ako má. Výstup dám na 1080i a funguje, na 720p a funguje...Už som bol z toho nešťastný, ale vďaka Vám všetkým, ktorí ste radili to funguje...Ja by som túto voľbu ani neskúšal, keby Dagy2 neporadil takú "banalitu" ako otočiť vidlicu zásuvky o 180°... Potom som už začal skúšať všeličo...Takže ešte raz vďaka chalani.
Dagy2 (3153)|21.2.2011 19:45
Ok, tešíme sa.
Ale nezabúdaj že je to len Zebra. Nebude to žiaden Lev :) To vidíš už aj z toho, že neznáša AVR.
zimcol (36)|22.2.2011 06:50
Tak moja radosť bola asi predčasná...Po vypnutí STR a následnom zaputí to už zase nefunguje. TV Vypisuje, že "Nepodporovaný formát videa". Tak ja už neviem, asi ma z toho j....
vivid.sk (11472)|22.2.2011 08:28
[quote=zimcol;331675]Tak moja radosť bola asi predčasná...Po vypnutí STR a následnom zaputí to už zase nefunguje. TV Vypisuje, že "Nepodporovaný formát videa". Tak ja už neviem, asi ma z toho j....[/quote]

skus experimentovat ...vypni AVR a podobne, snad najdes zdroj rusenia.
losos (2977)|22.2.2011 15:20
Stal se mi trochu jiný, ale svým způsobem podobný případ u Arivy 200 HD. Po zapnutí TV a Arivy neposlouchala Ariva pokyny z dálkového ovladače. Různými zkouškami jsem nakonec zjistil, že ji ruší televizor LCD Philips, což trvalo vždy asi půl hodiny, potom závada zmizela. O něco později jsem zjistil, že ji ruší i vedle stojící CRT Sony. Tak mi došlo, že chyba není v televizorech (u jednoho by to bylo snad možné, ale u dvou rozdílných typů těžko). Proto jsem přinesl druhou Arivu, ta fungovala bez závad.
Nezbylo, než Arivu vrátit, prodejce mi ji vyměnil za jiný kus a vše je nyní O.K.
Pravděpodobně bude i u tvého stroje nějaká podobná chyba (má sníženou odolnost proti rušení elektromagnetickým vyzařováním jiných přístrojů). Lze to ověřit např. takto :

1. V síti 220V nech zapnutý jen televizor a Zebru, všechny ostatní přístroje v okolí fyzicky odpoj...
2. Pokud závada zmizí, dá se usuzovat, že rušení způsobuje některý z odpojených přístrojů...postupně je připojuj a uvidíš...
3. Pokud závada nezmizí (tipuji, že nezmizí), zajdi za prodejcem, ať ti půjčí na vyzkoušení jiný kus Zebry a ověř, zda i ten bude mít tutéž závadu...

Já bych to tak udělal. Pravděpodobně zjistíš, že nový přístroj tuto závadu mít nebude. (Tipnul bych to na 90, možná i na 100 %).

A když už budeš v těch výměnách, opravdu zkus použít Arivu 200 HD (je levná), má velikou podporu - dokonce jsou pro ni k mání i různé settingy s různým firmware a pokud náhodou nekoupíš nějakou s poruchou, jistě budeš spokojený. Nakonec i ty porouchané moc nevadí, běžně je prodejci mění kus za kus, je to jen trochu otravné. Ale tak už to bývá. Nakonec i miliony aut světových značek někdy svolávají do servisů na odstranění výrobních závad. Nikdo nikdy neví, jestli něco podobného nepostihne i ten stroj, který si zítra koupíme.
Pokud je náprava možná, není se čeho bát.

P.S. - tu výměnu jsem doporučil již v první odpovědi, že ano ? ;)
Dagy2 (3153)|22.2.2011 20:02
Sorry zimcol, som to nechcel privolávať ale hovoril som, že zo zebry nikdy nebude lev.

Keď máš chuť namiesto pozerania skúšať a prehrávať softvéry tak by sme tu mohli dať zoznam prijímačov, ktoré treba preveriť.
Začni teda buď tou Arivou alebo ešte kolega HOFAK odporuča Optibox Panteru (:

Ešte raz sorry.
zimcol (36)|23.2.2011 08:47
to Dagy2: ááááále, v pohode :-) Ty za to nemôžeš...Niečo to tam proste ruší.

V prvom rade vyskúšam iný kus Zebry (ako radí losos). Volal som na predajňu, tak koncom týždňa im dojdu ďalšie kusy Zebry a na skúšku jeden vezmem a uvidím, či bude robiť neplechu aj iný kus. Ak áno, tak Zebru definitívne zavrhnem...

Potom bude nasledovať krok, v ktorom si budem musiet vybrat úplne iný STR, od iného výrobcu (radsej uz ziaden Optibox:-).

P.S.: včera to zase na chvíľu fungovalo a potom bum - čierna - nepodporovaný formát videa a hotové...Skušal som rozne ťahy, odpájať, prepájať...ale ked to začne fungovať, po vypnuntí STR a zapnutí to zase nejde.
zimcol (36)|6.3.2011 21:23
Takže nakoniec som to poriešil takto:
Došiel ku mne chlapik z predajne, doniesol so sebou iný kus Zebry + ešte ďalšie 2 stroje...Iný kus Zebry nefungoval - zase. Potom tam zapojil Optibox Pony a ten išiel v pohode. Nič som potom už neriešil a nechal som to tak...Už neviem, ako sa volal ten tretí stroj, ale už sme ho ani neskúšali. Chyba, prečo nešlo prepínanie na 720p a 1080i na Zebre, sa navyriešila. Bol z toho vyhúkaný aj chlapík z predajne. Ale musím mu poďakovať za ochotu, že sa unúval :-)