Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vegas 9 - rendering do mpeg2 (mainconcept)

Vzoromil (12)|16.2.2011 17:07
Chtěl bych se zeptat (v kódování do mpeg2 jsem začátečník a s Vegasem se teprve učím..), na kvalitu mainconceptu mpeg2 ve Vegasu 9.
Mám totiž problém s tím, že encodér mi scénu o hodně ztmaví (noční scéna) - v náhledu vše vypadá ok, vyrenderované do avi uncompressed je taky všechno v pořádku, ale v mpeg je scéna strašně tmavá, že skoro není nic vidět. Použil jsem výchozí nastavení pro video stream do Architectu, pouze jsem nastavil konstantní datový tok na 9800.
V čem je tedy problém, pokud někdo víte?
A když už jsem u mainconceptu, chtěl bych se zeptat, jak je na tom s kvalitou obecně, zda není lepší kódovat přes frameserver v něčem jiném (v příspěvcích byl dost chválen HCencoder)?
Děkuji za odpověď...
ai (2993)|16.2.2011 18:02
Procoder je nejlepsi mpeg2 enkoder, tedy frame server z Vegasu nacist do Procoderu, a nemusis jit az na 9800, tech 8000 na video by melo stacit

ten MainConcept je lepsi nez free HC encoder,

jestli je to tmave nebo ne, ...., mpeg2 , na DVD je urcen na sledovani na CRT, tedy tam to bude ok, nez jak to vidis na PC, pokud mas nejake specialni pozadavky, muzes samozrejme jednoduse brightnes zmenit, at uz ve Vegasu nebo lepe v Avisynthu a az pak to dat treba tomu Procoderu, ovsem jestli to nebude tim, ze enkodery , treba ten procoder maji tendenci kontrastit, u toho MainConceptu nevim az do jake miry, spis nevim ...
Saxel (2279)|17.2.2011 08:22
Moje zkušenost je taková, že pro rendering do mpeg-2 pro DVD je nejlepší Procoder, protože generuje málo artefaktů, video zjemní - nepatrně ho mázne, což zklidní výrazné hrany zejména při produkci na CRT obrazovkách. Naopak při renderingu mpeg-2 v rozlišení HDV mi toto zjemnění trochu vadí a raději používám MainConcept ve Vegasu. Co se týče artefaktů, subjektivně nejlepších výsledků dosahuje mpeg-2 v MainConcept Reference (u HDV), ale trochu mám u něj problém s posunem jasu.
Vzoromil (12)|18.2.2011 14:59
Co se týká toho datového toku -mohl by tak vysoký, tzn. 9800 nečemu vadit? Mám totiž krátký film, a dostatek místa na DVD, není tedy proč šetřit místem... (Zajímavé je, že Procoder mě nepustí přes 7800, je pro to nějaký důvod?)

Jinak díky za tip, v Mainconceptu je opravdu trochu posun jasu. Zkoušel jsem i Procoder, a tam je to také, ale ne tak moc. Zajímavé je, že v náhledu Procoderu vše vypadá normálně, posun je patrný až ve vyrenderovaném souboru. Zkoušel jsem i HC encoder a tam to bylo stejné jako originál, měl jsem ale problémy se samotným kódováním. V Avidemuxu byl obraz také stejný, jeho mpeg2 encodér mi ale přijde slabý co do nastavení, navíc nedělal to, co měl. Zkoušel jsem Avidemux i do H.264 a obraz je také věrný, naproti tomu u H.264 v Procoderu k posunu jasu dochází také.

Teď mě tedy jenom zajímá, zda je lepší jas jas zvýšit filtrem přímo v Procoderu, nebo jak radí ai použít Avisynth. Takto totiž mohu exportovat z Vegasu přes Debugmode frameserver přímo do Procoderu, a nemusím řetězit dva frameservery za sebe. Nebo je to jedno? (Udělal jsem to tak totiž u HC encoderu a, jak už jsem říkal, nebylo všechno v pořádku; ale možná jsem něco udělal špatně...)

A poslední dotaz: jaké barevné schéma je lépe upřednostnit v Debugmode frameserveru? RGB24 nebo YUY2?
ai (2993)|18.2.2011 16:27
9800 je moc, nektere DVD prehravace to nemusi stihat (ty starsi), i kdyz mozna pokud to je CBR by to nemuselo vubec vadit, dalsi duvod je ten, ze u Procoderu to je snad jedno, ten to udela dobre (u kvalitniho videa) pri tom 7800, staci to

HCencoder , tam mas moznost jen VBR, tak jsem daval treba max 8000, min 7500 ,a 2 pass, do toho HCencoderu to davaj pres Debug mode frame server:

AviSource("C:\frameserver_z_Vegasu.avi")
converttoyv12(interlaced=true) #pokud neni video interlace tak jen converttoyv12()
#Spline36Resize(720,576) # resize pro DVD z HD, ovsem jeste lepe je to mozna resit pres resize ve Virtual Dubu

resize z HD videa, delej zde, ne ve Vegasu!, samozrejme pro SD video netreba

nezapomen u 16:9 videa nastavit taky 16:9 v tom HCencoderu

RGB24 nebo jinak je jedno, v tom nastaveni u frame serveru, muzes treba pomoct avisynthu, kdy ten potrebuje pro neci RGB32, Virtual Dub pluginy treba, tak to hned nastavim. Barevny prostor by se mel menit co nejmin, ale problem je ten, ze Vegas dela v RGB vnitrne stejne. HCencoder potrebuje YV12, zkus ten YUY2, ale myslim, ze jsem to uz zkousel, ze to nejde

pro H.264 nemusis pouzit Procoder, nijak se nevymyka v kvalite oproti schopnostem u mpeg2 enkodovani, muzes pouzit ripbot264 (sam si udela avisynth skript vnitrne, muzes se jej na nej podivat, ale i uuravit) nebo Staxrip nebo nejlepe MeGui,
ty programky jsou free a na bazi Avisynthu, kde jde udelat hned kvalitni resize z toho HD videa
Vzoromil (12)|20.2.2011 12:15
Díky za pomoc!
Co se ale týká toho mpeg2 kódování, když říkáš, že Procoder je rozhodně kvalitnější než HC encoder, budu asi kódovat tam.

Co je tedy lepší: pokud nepotřebuji resize, zvýšit jas filtrem přímo v Procoderu (a tím pádem úplně vypustit Avisynth,) nebo připojit ještě Avisynth a zvýšit jas tam.
Upřímně řečeno, pokud to není nějaký znatelný rozdíl, nejraději bych se Avisynthu vyhnul, mám totiž pořád takový pocit, že pokud řetězím dva frameservery za sebe, mnohem spíše dojde k nějaké chybě... Ale to je jen taková intuice, možná špatná...
ai (2993)|20.2.2011 15:48
osobne treba pri vyrobe DVD z HD videa muzes mit frame servery tri po sobe ,z Vegasu do VirtualDubu(resize)- pak do Avisynthu (nacte Procoder) - a pak do Procoderu,
http://www.fantas.ic.cz/tvfreaksk/DownconvertVegasu-VD-Avisynth-CarbonCoder.pdf

jen kvuli jasu to udelej primo v Procoderu, nebo i Vegasu vloz Master Bus a tam dej nejaky efekt , porovnej vysledeky,
Vzoromil (12)|23.2.2011 11:55
Díky za rady, v Procoderu jsem dosáhl dobrých výsledků...
Vzoromil (12)|9.3.2011 11:42
Konečně jsem měl opět čas se na to podrobněji podívat:

Když totiž aplikuju v Procoderu jasový filtr, na první pohled je již noční scéna ok, ale po podrobnějším zkoumání dojde k posunu barev; u ostatních scén je to samozřejmě ještě mnohem patrnější...

(Jen tak bokem, přijde mi zajímavé, že když jsem se v Architectu podíval na náhled DVD vytvořeného z původního velmi tmavého obrazu, toto preview je praktický identické s originálem. Pokud ale DVD vytvořím a spustím v počítači (nezkoušel jsem televizi nebo promítačku) ať už v Bsplayeru nebo PowerDVD, obraz je přesně tak ztmavený jako předtím. Nevíte někdo, čím je to způsobeno?)

Rozhodl jsem se tedy kódovat v HC encoderu, se kterým jsem dosáhl obrazu věrného originálu, vyvstal ale jiný problém, že pokud jsem kódoval přímo z Vegasu přes Avisynth, program mi vyhodil toto varovné hlášení: "WARNING, 23 frames found with small mismatch errors". Nevím, nakolik to ovlivní výsledek, každopádně pokud jsem video kódoval již exportované z Vegasu (avi uncompressed), k tomuto nedošlo. Dalším problémem je, že si program sám upraví výši datového toku (směrem dolů, nastavil jsem poměrně vysoký), což se mi dvakrát nezamlouvá...

Zde na fóru jsem pak nalezl téma (https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=2296&highlight=mpeg2+obraz&page=2), ve kterém se můj původní problém řešil (ztmavení; tímto se omlouvám za duplicitu). Pokud se aplikuje v Procoderu filtr "601 Correction - Shrink Color Space", výsledek je již věrný originálu - problém je tedy již vyřešen (v Procoderu ovšem, s Mainconceptem si rady nevím, ale už mě to ani moc nezajímá...).
Jen tak pro zajímavost se už chci jen zeptat ještě na další encoder: TMPGENC XPRESS 4.0. V tomto testu http://forum.videohelp.com/threads/198091-MPEG-2-Encoders-2005-TEST!-CCExTMPGENCx-PROCODERxMCxQUENC dopadl řekl bych dost dobře a mě po vyzkoušení také docela zaujal...
ai (2993)|9.3.2011 16:52
Original video je SD nebo HD ?
Vzoromil (12)|10.3.2011 13:00
Je to domácí SD DV video.
ai (2993)|10.3.2011 16:49
Tedy ten problem 0-255 vs. 16-235 neni pres Avisynth ? Rikas, ze s HCenkoderu pres Avisynth to vypadalo barevne ok.
V Avisynthu muzes dat taky zmenu, ale to jen pokud Avisynth automaticky prevezme rozsah 0-255, i kdyz original je 16-235, coz fakticky nevim:
ConvertToYV12(matrix="pc.601")
namisto
ConvertToYV12

DV video by melo mit rozsah 16-235 z kamery. Zajimave, ze Procoder prevede na full range 0-255 a manualne se mu musi dat filter, ovsem zas je tu otazka co mu Avisynth podava, 16-235? Je rozdil z Procoderu kdyz sezere DV avi primo nebo z frame serveru?

Pri exportu v MainConcept tam ma nastaveno 16-235? A pak fri frame server zrejme jde ven taky 16-235. RGB a cislo, podle toho co tam nastavis.

A jeste, mas to jen na prohlizeni v PC ? Nemas uz CRT a nedelas DVD ? Jsou tu i dalsi alternativy, porovnej:
original 60i NTSC DV avi : http://www.ulozto.cz/8201634/ntsc-dv-avi 201MB

mpeg2 Procoder 60i DVD : http://www.ulozto.cz/8201635/ntsc-dv-mpeg2-dvd-procoder-m2v 51.6MB
H.264 x264 60p 640x480 ctvercovy pixel: http://www.ulozto.cz/8201637/ntsc-dv-to-640x480-60p-square-pixel-zip 33.7MB
jsou tam i skripta vevnitr
Vzoromil (12)|11.3.2011 19:08
Abych řekl pravdu, o barevných rozsazích jsem až do téhle chvíle ani nevěděl, že existují, každopádně se mi to ale celé nějak nezdá...
Je totiž úplně jedno, zda to Procoder dostane přes avisynth (pokud použiju ConvertToYV12(matrix="pc.601"), video je ještě tmavší) nebo ne, navíc jsem zkoušel kódovat to samé i s TMPGEncoderem a výsledky jsou věrné originálu. Nemůže to tedy být tak, že Procoder vše, co kóduje, víceméně ztmaví, a to, že po použití filtru "601 Correction - Shrink Color Space" je video ok, je víceméně náhoda (ale ve skutečnosti se to nezakládá na použitém barevném rozsahu)?
To by totiž potvrzovalo to, že v dřívějších verzích Procoderu tento filtr údajně (čerpám z již zmíněného tématu) vůbec nebyl, a navíc i snímky z testu encodérů: http://forum.videohelp.com/threads/198091-MPEG-2-Encoders-2005-TEST!-CCExTMPGENCx-PROCODERxMCxQUENC -video kódované Procoderem je opravdu tmavší; je pravda, že pak nechápu, proč se to děje u Mainconceptu, ale třeba se v pozdějších verzích Procoderem inspirovali...
Zbytek videa totiž vůbec není špatný, je sice jiný, ale nevadí to -u té noční scény ale ano, a dost. Asi tedy budu kódovat v TMPGEncoderu...

A k druhé polovině tvého příspěvku, ai:
Potřebuju to vypálit i na DVD pro rozdání, nicméně nechám si to i v počítači v h264.
Pochopil jsem správně, že pro DVD doporučuješ nechat video prokládané a pro h264 prokládání odstranit? Po pročtení některých diskusí jsem se rozhodl odstranit prokládání jako první, již ve Vegasu pomocí SmartDeinterlace, a veškeré úpravy dělat až potom. Mám tedy progresivní video pro mpeg2 i h264 (ale to už je asi na jiné téma...).
A ještě jedna věc, vyplatí se u čtvercových pixelů použít pro PAL 768x576, jak píšeš...?
ai (2993)|11.3.2011 21:19
me se vpodstate do tech studii ohledne barevneho prestoru taky uz nechce, protoze uz je to pryc, DVD nevypaluju vubec uz asi rok ,

na CRT vypada to video z Procoderu ok, jestli to nemaji kalibrovane na toto, ale muzu kecat, nevim, uz jenom proto, ze to delaji o tridu lepsi na CRT, nez jine enkodery, nema zrejme cenu to rozebirat, jak tam na tom odkazu odpovida Hawkey , ten tomu rozumel zrejme, pamatuju se, ze se ho dobre cetlo, dokazal se zorientovat

dneska davam jen filtr z HD barevneho prostoru na SD , pokud to jde na web mensiho rozmeru nebo do SD a taky vlastne nevim do dusledku jaky na to vliv ma barevny prostor toho videa. Treba RGB, vystup z Vegasu, nebo primo YV12, muze neco pomenit, pod lupou sem to nezkoumal, proste dam barevny prostor pro SD a hotovo, protoze medialni prehravace pak zobrazujou barvy podle toho.

ano DVD video nechat prokladane jako original,

co se tyce nejakych prehravani v PC, situace se meni, je jina nez pred treba dvema lety, dneska ma kazdy LCD, a silnejsi kompy, a i free nastroje na bob deinterlace jsou kvalitni (rozumej vyroba 50p z 50i, nebo 60p z 60i) , QTGMC napr. pouzity v tom skriptu vyse, ten sofistikovane rozebira pixely a dokonce i vektory, kde jsem si nedavo jeste myslel, ze to je blbost, uz to rozjeli na open source urovni,
zalezi jak se k tomu postavis, ja uz pro CRT nic nedelam, zajima me jen jak to zobrazuji progresivni zobrazovace, tedy zachovavam zasadne originaly DV videa a vedle toho muze byt DVD folder nebo H.264 OVSEM!!! jen 60p, tedy original mas 60i tak video je 60p, nebo original mas 50i tak video 50p, ponevadz deinterlace na 25p nebo 30p je naprosto nepouzitelny, jen asi na web. Ztratis tam iformace o pohybu. Cuka se to.

Proste si prehraju ten zaznam z Prokoderu na velke LCD a pak ten H.264 60p SD ctvercovy pixel a ten druhy mi vypada lip. Ten QTGMC je fakt slusny, muzes i sam porovnat, z tech mych ukazek. Vzdy jsem tvrdil, ze je lepsi zachovat prokladani a Procoder na mpeg2, ale trosku menim nazor. Proste mam original DV avi a ten je stejne prokladany, ovsem media prehravace jej neprehraji , takze vedle vzdy na HDD sedi prokladane DVD video z drivejsich dob Procoderu v rozkvetu sil, nebo od tedka uz H.264 z bob deinterlacem, ale to jsem delal jen nejake dodelavky z drivejsich dob, uz vic jak dva roky tu nemam zadne SD video. Malo lidi si uvedomuje, ze 50p, nebo 60p neni sproste slovo, ale reseni pro tento pripad. Navic free. Naprosto ale chapu, ze se musi delat i DVD a tedy ty proklady zachovat. Kazdy si musi sam rozhodnout co potrebuje.

Tech 768x576 vychazi logicky , abys zbytecne neztracel rozliseni, tak si ten QTGMC neco dopocte na 768 z tech 720, ale to si musis zkusit sam, mozna treba 720x540, to je na tobe, vzdy ale musis dostat 4:3 pomer stran. H.264 video by melo mit ctvercove pixely, ne jako DV original. U widescreen DVavi, se musi pomer stran enkodovat na 16:9
Vzoromil (12)|26.3.2011 17:56
Tak jsem to ještě nechtěl vzdát a lehce jsem to zkoumal:
Na tomto fóru se tohle téma docela rozebíralo (http://forum.doom9.org/showthread.php?t=126905), každopádně z toho mám dojem, že to není tak docela jednoznačné. Zcela jistě tam dojde k rozšíření původního obrazu na O-255 a Procoder to takto kóduje. Není ale už tak jasné, čím to je přesně způsobeno.
Mně se zdá, že je za to odpovědný color space converter. Kdyby to totiž byl špatně nastavený directshow filtr (jak tam někdo tvrdí), projevilo by se to ať už při přehrávání původního zdroje nebo avi převedeného z avisynthu do yv2. Pokud se navíc pomocí Procoderu kóduje např. do huffyuv a vybere se RGB prostor, k posunu nedochází (u yuv ano). Čemu ale nerozumím je to, že jsem někde četl, že Procoder vše kóduje nejdříve do yuy2, což není možné, protože pak by se to projevilo i na barevném posunu (kódovalo by se RGB - YUY2 - RGB). Posun barevného rozsahu se každopádně vyřeší převedením prostoru v avisynthu, což jsem předtím nedělal (nebo i exportem z frameserveru v yuv). Nejsem si tedy akorát jist, zda v avisynth zvolit přepínač converttoyuy2 nebo converttoyv12. Pokud by totiž Procoder dokázal vzít yv12, ušetřil bych jeden převod, naopak pokud ne, jeden bych přidal.
V tomto má každopádně výhodu HCencoder, který yv12 umí, ale jestli máte vyzkoušeno, že Procoder je i přesto kvalitnější, nechám si poradit...

A poslední poznámka k tomuhle tématu: je docela zvláštní, že výchozí nastavení pro kódování do mpeg2 ve Vegasu má s posunem barevného rozsahu problém a kóduje špatně. Navíc ani nevím, jak se ve Vegasu dá tento problém vyřešit...

Ještě mám jeden dotaz: pokud je místo skutečně to poslední, co mě u kódování do mpeg2 zajímá, je lepší použít variabilní nebo konstantní datový tok?

Ai, díky moc za rady, budu kódovat i do h264...
ai (2993)|27.3.2011 06:14
tvrdi tam ze, MainConcept vytvari luma rozsah 16-235, ale Procoder 0-255 ,...

podle nej maji i jine kodeky jine luma podle dekoderu, i kdyz se stejnym YV12, dalsi promenna do reseni rovnice ...
dalsi pise, ze si procoder interne vse dava do YUY2, ze huffyuv z yuy2 nemeni ty barvy, ale jen v Avisynth skriptu, ze kdyz jej nacte primo tak se barvy posunou, ...

me se totiz taky Vegas nezda v tom smyslu, ze pri frame serveru musim davat v Avisynthu ConvertToYV12(interlaced=true, matrix="PC.709") , kde ten zacatek je jasny, YV12 MeGui pozaduje, frame server tento prostor nenabizi, interlace, taky jasne, ale to matrix="PC.709" , kdyz tam nedam, tak je video zasedle, barvy mdle, jakoby luma jakoby opak co ty mas. Pokud dam do Avisynth skriptu primo DV avi, tak to je bez toho , jen ConvertToYV12(interlaced=true) , barvy jsou vporadku.
Je to chyba Vegasu nebo frame serveru, nebo Avisynth podle zdroje neco predpoklada jinak, nebo MeGui atd...?.
V zajimavosti, tedy presny opak co to dela tobe.

Sony level efekt ve Vegasu, se zrejme nehodi protoze to likviduje informaci na tech hranicich luma.

Pak jsou tu jeste nastaveni v prehravacich, ja jsem to sice zkousel, nemelo to moc velky vliv, treba Haali renderer nebo i ffdshow maji na vyber RGB monitor (0-255) nebo TV s (16-235) a pak jeste default na BT normu, pokud to ma nekdo poprehazene, tak by to mohlo podat jine barvy na monitoru.
ai (2993)|28.3.2011 19:02
tak jsem nasel i dalsi povel, ktery plati pro YUV color space:
ColorYUV(levels="TV->PC") , coz je vlastne obdoba tohoto: Levels(16,1,240,0,255)

pro RGB color space plati tento ConvertToYV12(matrix="PC.709") nebo tento pro interlace ConvertToYV12(interlaced=true, matrix="PC.709")

ktery zmeni to luma zpet , Vegas nebo frameserver to meni, takze , aby to nebylo "vybledle" osobne musim pridat tento prikaz