Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Samsung 2010 - Uprava parametrov v servisnom menu

lerby (906)|13.2.2011 20:20
V rozsirenom servisnom menu plazmy C7000 som nasiel zaujimavu polozku:

Control/Sub Option/SST (aktualne verzia FW 2004.0)

Myslim ze to bude rovnake aj na LCD/LED od Samsungu.

Z hodnot YCbCr, ktore som zoradil a dal do tabulky a grafov vidno ako sa telka snazi upravit
jasovu "Y" a farebne rozdielove zlozky "Cb/Cr".
Vzdy som mal dojem, ze menej farebne sceny posobili sivsie ako by mali a naopak tie saturovanejsie mali zasa farby mierne prepalene.
Na vine je nelinearny priebeh saturacie farieb. Aj pri recenziach je dost casto spomimany efekt presaturovanych farieb aj ked bola TV nakalibrovana presne podla sondy.
Posledne polozky S.DEV0/1 upravuju saturaciu zvlast pre tmave a svetle farby. Myslim ze Samsung toto vola kontrast a wide color enhancer. Cize vsetko klasicke kurvitka.

Pokusil som sa vsetky priebehy linearizovat a dostal som velmi zaujimavy vysledok. Teraz vyzera obraz vyvazenejsie a prechody medzi farbami su navyse plynulejsie.
Najviac to vidno na prechode medzi zltou a cervenou farbou, ktory nie je tak strmy a viac priestoru dostavaju oranzove tony.

Nove linearizovane hodnoty su v tabulke cervenou farbou. Ak sa do toho niekto pustite, bude treba nastavit v uzivatelskom menu ine hodnoty pre vyvazenie bielej (aj 10 bodovu gammu)
Gula musi vyzerat plasticky ako gula (tak ako aj sikma rura) inak nema vyznam cokolvek stelovat. Testovacie obrazky najdete v tomto vlakne: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=24414&page=2

Je tu este priestor na dalsi vyskum, pretoze som nepresiel vsetky dopady na spravanie telky, ale za pokus to podla mna stoji.

Pre zaciatocnikov samozrejme plati najprv SM nafotit a az potom nieco menit !!!
SST.png SST_SM.png
lerby (906)|13.2.2011 22:18
Za pozornost tiez stoji aj kalibracia vstupnych prevodnikov v menu ADC/WB -> Results

od vyroby som mal nastavene hodnoty pre hdmi vstupy

2nd_R_L 135
...

2nd_R_H 68
...


Kalibracia pomocou sachovnice nastavila polozky na podobne hodnoty.
Rucne som donastavil na 131 a 107. Ziskal som tak vyssi kontrast bez dopadu na kvalitu obrazu.
Myslim ze Samsung si tento rozdiel nechava ako rezervu pre pripadnu aktivaciu dynamickeho kontrastu.

Hlavne pre plazmy je dobre znizit hodnotu "Sub contrast" na 128 v menu
"ADC/WB -> White Balance", ktora nastavuje kontrast pre cely panel aj s uzivatelskym menu, ktore potom tak neprazi do obrazovky. Vysledna optimalna hodnota kontrastu (bez prepalenych svetlych casti obrazu) v uzivatelskom menu je 80-85.
lerby (906)|7.8.2011 13:23
ruSamsungTVCommunicator http://www.rainerullrich.de/samsung/


Mal by umoznovat otvorit rozsirene servisne menu aj na FW 3009.2 (nemam vyskusane)


1. Turn OFF(StandBy) your TV
2. Press INFO, MENU, MUTE and POWER. (na DO)
3. In the service menu press FACTORY and 3SPEED (na PC)

Debata o tom je na: http://forum.samygo.tv/viewtopic.php?f=20&t=2053&sid=594b1318a1426c7cb4c7719e3baccf7a


Expert menu je stale "disabled". Funguje aj na modelovej rade 2011 "D"