Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVD-R/DVD+R Porovnania

janci53 (33)|4.2.2011 21:42
Prosím Vás o odborné kvalitatívne porovnanie formatov DVD-R a DVD+R, samozrejme čistých značkových medii. Doteráz výhradne používam výhradne DVD-R media, no od kolegov kameramanov počúvam, že lepšie sú DVD+R media z dovodov čítania, archivácie a p......
Díky za odborný, fundovaný výklad.
StD (8612)|4.2.2011 21:58
Ten dotaz je naprosto nesmyslně postavený. To je jako se ptát: "Jedna rodina má za potomka chlapce a druhá holčičku. Který z těchto potomků je lepším člověkem?"

Podívej se na to, kdo je v tomto spolku (DVD Forum) členem
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD_Forum

a kdo se "trhnul" a udělal si svůj trucpodnik (DVD+RW Alliance)
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD_formats
plus
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD%2BRW_Alliance

Jednoduše řečeno - liší se to pouze způsobem zápisu (ďůlek nebo výstupek, podobně jako ta holčička s chlapečkem...) a trvanlivost/použitelnost je daná jen a jen kvalitou/dostupností používaných zařízení. Tudíž zmizí-li multiformátové mechaniky během 5 let z trhu stejně jako floppy diskety, budou ti všechny optické nosiče na 2 věci (=na nic a na h*vno) bez ohledu na to, jestli jsou typu -R nebo +R, podobně jako už potichu vyšumělo do historie DVD-RAM...
jarino1978 (8045)|4.2.2011 22:12
keby sa tu vyhlásila súťaž o najkrajšiu reakciu na otázku, tak odpoveď od StD by vyhrať jednoducho musela.
StD (8612)|4.2.2011 22:41
@jarino - nepřeháněj. Jinak než zjednodušeně odpovědět nelze, protože obojí chce své a třeba -R má díky své správě zápisových sektorů mnohem širší kompatibilitu s více zařízeními, ale to by se tady o tom daly popsat tři stránky a já už další vědeckou práci sepisovat nehodlám. Už to ani nestojí za to. Tvrdím, že každý má používat ta media, která maximálně vyhovují jejich zápisovým zařízením (minimální počty PI/PIF chyb, 0 Errors) a samozřejmě je následně spolehlivě přečtou i okolní DVD-ROM zařízení.

Za sebe třeba mohu říci, že pro Single Layer (DVD5) mi lépe vyhovují -R (momentálně Ritek G05 zápisová vrstva) a pro Double Layer (DVD9) +R DL (Verbatim 3. generace i Ritek).
jarino1978 (8045)|4.2.2011 22:50
[quote=StD;328559]@jarino - nepřeháněj.[/quote]

nepreháňam. hlavne ten chlapček s dievčatkom. to bolo pekné.
janci53 (33)|5.2.2011 10:40
[quote=StD;328546]Ten dotaz je naprosto nesmyslně postavený. To je jako se ptát: "Jedna rodina má za potomka chlapce a druhá holčičku. Který z těchto potomků je lepším člověkem?"

Podívej se na to, kdo je v tomto spolku (DVD Forum) členem
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD_Forum

a kdo se "trhnul" a udělal si svůj trucpodnik (DVD+RW Alliance)
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD_formats
plus
http://en.wikipedia.org/wiki/DVD%2BRW_Alliance

Jednoduše řečeno - liší se to pouze způsobem zápisu (ďůlek nebo výstupek, podobně jako ta holčička s chlapečkem...) a trvanlivost/použitelnost je daná jen a jen kvalitou/dostupností používaných zařízení. Tudíž zmizí-li multiformátové mechaniky během 5 let z trhu stejně jako floppy diskety, budou ti všechny optické nosiče na 2 věci (=na nic a na h*vno) bez ohledu na to, jestli jsou typu -R nebo +R, podobně jako už potichu vyšumělo do historie DVD-RAM...[/quote]
StD, díky za stránky Wikipedie, to prirovnanie si si mohol odpustiť, asi som sa zle vyjadril.
Skusim ešte raz. Ročne vychrlim-napalím cirka 500 medii, no sem tam sa hlásia zákaznici, že im to ich DVD playery nenačítaju, alebo im to trha, pritom na mojom štandardnom Panasonicu to prehra bez chyby, používam len TDK DVD-R média Printable.
StD (8612)|5.2.2011 11:47
[quote=janci53;328594]StD, díky za stránky Wikipedie, to prirovnanie si si mohol odpustiť, asi som sa zle vyjadril.
Skusim ešte raz. Ročne vychrlim-napalím cirka 500 medii, no sem tam sa hlásia zákaznici, že im to ich DVD playery nenačítaju, alebo im to trha, pritom na mojom štandardnom Panasonicu to prehra bez chyby, používam len TDK DVD-R média Printable.[/quote]

Proč odpustil, vždyť to přesně vystihuje tvůj dotaz? To nebylo myšleno nijak zle.
Jinak já kupuji tatáž media TDK -R Printable (Ritek G05) ve stovkovém nebo 50kovém balení, každé po vypálení kontroluji v KProbe a vedu si evidenci o PI/PIF chybách. Kvalita uvnitř toho bulku samozřejmě kolísá, ale jen v řádech procent. V každém případě vykazují lepší kvalitu zápisu než Taio Yuden -R Printable, které používám souběžně na zálohy. Ještě se mi nestalo, že bych nepřečetl Ritek na některé ze 6 mechanik, co mám v provozu. Totéž se ovšem nedá říci o TY, které třeba LiteOn mechaniky odmítají číst.
A k tomu playeru - jelikož Matsushita (Panasonic) není členem DVD+RW Alliance, dalo by se očekávat, že mu Minusková media budou "chutnat" lépe než Plusková, ovšem kompatibilita musí samozřejmě být s obojím.

P.S. Jestli si ti někdo stěžuje, tak ať ti tu placku vrátí a otestuj si její zápis v KProbe - pamatuj na limitní průměrné hodnoty PI max 150, PIF max 10. Poslední u mne vypálený Ritek má tyto hodnoty 3,15 a 0,08 (páleno na Pioneer DVR116).

Jo a nezapomínej svou "techniku" pravidelně čistit - já pravidelně měsíčně zasunu čistící CD se štětečky...
Pitomec (10211)|5.2.2011 12:07
+ nebo - je dneska úplně jedno. Stejně po pár letech na nich nic nezůstane 9-)
arkij (540)|5.2.2011 12:28
[quote=janci53;328594] ... že im to ich DVD playery nenačítaju...[/quote]

Problém může být u starších DVD přehrávačů (hlavně značkových, co nemají implementovanou mechaniku z PC) z doby "kdy se lámal chleba". Ty totiž vyžadují video vypálené jako DVD-ROM, jež nejvíc simuluje lisované DVD a to můžeš udělat právě na médiu DVD+R vypalovačkou, která toto nastavení podporuje (typicky LiteOn). Problém tedy může být v tom médiu DVD-R.

Já jsem před léty tento problém řešil a dlouho jsem nemohl přijít na to, proč mi můj DVD přehrávač některá média čte a některá nečte (možná tu je to vlákno někde zapadlé). Když jsem udělal kopii lisovaného DVD ať už na + nebo -, šlo to dobře (zůstalo to jako DVD-ROM), když jsem vyrobil vlastní, na mínusku to nejelo a na plusku jenom někdy, když jsem udělal DVD na plusku jako DVD-ROM a pak ho třeba zkopíroval na mínusko tak to jelo.

Co se týká cukání je to obdobné, některé přehrávače mají problém i jen s mírným navýšením datového toku nad specifikaci třeba ve špičkách u VBR a pak cukají. Proto pokud to chceš mít univerzální. musíš dodržovat specifikaci, já například v nastavení pro datový tok videa nepřekračuju 8200 kb/s + audio 224 kb/s, takže zůstává i malá rezerva právě na ty špičky (maximální datový tok je 9,8 Mb/s je včetně audia a titulků).

Po těch výše popsaných zkušenostech jsem začal dodržovat standardy a důsledně pálit video na DVD+R a ještě si nikdo nestěžoval, že by mu to nehrálo. No a data pálím taky na pluska protože jich jednak mám vždycky po ruce a taky jsem někde četl, že je to lepší. Protože ten DVD přehrávač vlastním pro jeho jiné kvality nadále, mám jistotu, že pokud to přehraje on, přehrají to i jiné.

Zároveň tu máš moji odpověď na první otázku, proč třeba já používám PLUSKA.
arkij (540)|5.2.2011 12:30
[quote=Pitomec;328606]+ nebo - je dneska úplně jedno. Stejně po pár letech na nich nic nezůstane 9-)[/quote]

Po některých už nezůstalo
StD (8612)|5.2.2011 12:41
@arkij: K tomu prvnímu odstavci - to bylo přesně naopak - první playery firem DVD+RW Alliance právě měly špatnou (až žádnou) kompatibilitu, proto jsi mohl +R/RW medium takto vypálené přehrát jen na nich a obcházelo se to Booktype DVD-ROM, aby to hrálo i jinde. Jinak mám "natvrdo" Booktype DVD-ROM pro Pluska nastaven (přes DVDGenie ve FW) i ve všech palírnách LG, jen Pioneer to neumí.

No a co se toho předposledního odstavce týče - to je na širokou a dlouhou diskusi. Zpočátku jsem také svou filmotéku budoval na Pluskách, ale časem jsem zjistil, že ta Minuska jsou opravdu univerzálnější bez nějakých starostí o Booktype. Ale jak už jsem uvedl, nemá to smysl rozebírat - za nějakých pět let už ani nikdo nebude vědět, o čem tu píšeme.
janci53 (33)|5.2.2011 13:05
[quote=StD;328603]Proč odpustil, vždyť to přesně vystihuje tvůj dotaz? To nebylo myšleno nijak zle.
Jinak já kupuji tatáž media TDK -R Printable (Ritek G05) ve stovkovém nebo 50kovém balení, každé po vypálení kontroluji v KProbe a vedu si evidenci o PI/PIF chybách. Kvalita uvnitř toho bulku samozřejmě kolísá, ale jen v řádech procent. V každém případě vykazují lepší kvalitu zápisu než Taio Yuden -R Printable, které používám souběžně na zálohy. Ještě se mi nestalo, že bych nepřečetl Ritek na některé ze 6 mechanik, co mám v provozu. Totéž se ovšem nedá říci o TY, které třeba LiteOn mechaniky odmítají číst.
A k tomu playeru - jelikož Matsushita (Panasonic) není členem DVD+RW Alliance, dalo by se očekávat, že mu Minusková media budou "chutnat" lépe než Plusková, ovšem kompatibilita musí samozřejmě být s obojím.

P.S. Jestli si ti někdo stěžuje, tak ať ti tu placku vrátí a otestuj si její zápis v KProbe - pamatuj na limitní průměrné hodnoty PI max 150, PIF max 10. Poslední u mne vypálený Ritek má tyto hodnoty 3,15 a 0,08 (páleno na Pioneer DVR116).

Jo a nezapomínej svou "techniku" pravidelně čistit - já pravidelně měsíčně zasunu čistící CD se štětečky...[/quote]
StD, díky, ešte celkom na záver, panuje mienka, že plusky vykazujú percentuálne menej chýb, ale vidím, že je to zložitá téma. Ešte raz díky všetkým.
StD (8612)|5.2.2011 13:14
[quote=janci53;328619]StD, díky, ešte celkom na záver, panuje mienka, že plusky vykazujú percentuálne menej chýb, ale vidím, že je to zložitá téma. Ešte raz díky všetkým.[/quote]
To se mi tedy vůbec nepotvrdilo - to je po zápisu plus minus stejné. Spíše byly/jsou problemy s tou zmíněnou kompatibilitou a kapacitou danou jinou strategií zápisu. Třeba ISO dvouvrstvé placky musíš odpočátku dělat buďto pro Plus nebo Minus, protože je tam potřeba mít jinou velikost prostoru v zaváděcí stopě pro overhead informace o umístění a pálení/čtení sektorů. Navzájem už to pak nejde zaměnit - nelze dát Pluskové DL ISO na Minusko a naopak. U jednovrstvých tento problem není, tam je i místo pro mírný Overburn.
arkij (540)|5.2.2011 13:34
[quote=StD;328615]@arkij: K tomu prvnímu odstavci - to bylo přesně naopak - [/quote]

Je to možný, já jsem tehdy řešil jen ten můj popisovanej problém a poté se tím už moc nezabýval, protože technika se měnila a problémy ubývaly...

Navíc teď už klasické video na DVD dělám jenom občas, HD záznamy distribuuji pokud to vleze na DVD datově nebo přes přenosný HDD, FlashDisk apod. Pro mne osobně na video už ztrácí význam, používám HDD přehrávač.

Kde ale zatím není pro nás pracovně jiné použitelné médium než DVD (CD) jsou data jako projekty, podklady pro soutěže apod. Tam je ale výhoda, že se archivace samotných médií neřeší (data jsou archivována jinak) a slouží to jenom k distribuci a krátkodobému použití ke kterémuž účelu jsou i příslušně levná.
Pitomec (10211)|5.2.2011 13:35
[quote=arkij;328611]Po některých už nezůstalo[/quote]

arkij (540)|5.2.2011 13:41
Pitomec: jo, jo přesně ta jsem měl na mysli - taky jsem jich měl hromadu ale pokud si vzpomínám, tak většinu se nám podařilo vrátit, kolega to řešil někde v Praze.

Paradoxem je, že na jedno z té série jsem nedávno narazil v krabici mezi "ostatním odpadem" a ještě hrálo.
StD (8612)|5.2.2011 13:53
[quote=arkij;328624]...Kde ale zatím není pro nás pracovně jiné použitelné médium než DVD (CD) jsou data jako projekty, podklady pro soutěže apod. Tam je ale výhoda, že se archivace samotných médií neřeší (data jsou archivována jinak) a slouží to jenom k distribuci a krátkodobému použití ke kterémuž účelu jsou i příslušně levná.[/quote]

To je přesně ta oblast, kam mířil se svým vyjádřením Pitomec - jednorázová sebedestrukční media značky Multidisc a podobných... Nedávno mi jedno s nadšením ukazoval jeden důchodce, jak ho koupil "v akci" levně - kus po koruně... Tak jsem ho musel zklamat, že vyhodil peníze z okna. Ta media už nešla ani načíst, natož pak na ně něco zapsat... :-E:BB:
jarod72pm (841)|5.2.2011 18:24
Mám doma první hudební CD co vydal Supraphon
Greenpeace(Breakthrough , Volume 1 a 2) z roku 1988 a je to dvoj album - hraje naprosto normálně bez chybičky,
další CD co jsem měl z 90 let hudební (v té době se pálilo veřejně -říkala se tomu záloha pro vlastní potřebu) a všechny fungují bez problémů
tedy ověřeno mám že CD vydrží určitě 20 let a počítám že ještě dalších 10-20 let by mohlo(pokojová teplota a standartní vlhkost)
jinak problém s médii tu byl ale jakmile jsem začal nakupovat Verbatim,Sony tak vše OK
CD-r nebo DVD-R či DVD+R tam nevidím problém rozdíl možná v záznamové vrstvě kde + prej snesly vyšší vypalovací rychlost(asi lepší vrstva) a trvanlivost prej zhruba stejná
Na mé hodně staré věži to bralo starší CD bez problémů a origoš taky ale nevím zda se něco změnilo novější verbatimky to nebere jen Sonky,naštěstí DVD player Panasonic pobere zatím vše.
mirekv (7169)|7.2.2011 11:50
Multidiscy jsem měl 4, ani jedno nejede. Jinak od začátku používám Verbatimky minuska, nedávno jsem dělal náhodný test (1000 DVD co mám, se mi nechtělo kontrolovat, ale stovku určitě) a ani jedno nehrající!
StD (8612)|17.2.2011 22:04
Hele chlapi (a dámy jsou-li zde): Dnes jsem se babral s jedním filmečkem co mám od roku 2006 na DVD+R [COLOR="Navy"]Ricoh (Gold, Ne-Printable), [/COLOR]tak jsem jej pro otestování zasunul do úplně nové panenské neposkvrněné LiteOnky na test a nestačil jsem zírat nad tou dlouhodobou stabilitou zápisu. Přikládám log testu a graf. Takto bych to chtěl vidět u všech placek a byl by hned svět hezčí. (Připomínám limity chyb - PI (Average) Max 150 a PIF (Average) Max 10...)
Kdyby ještě někde byla tato media k dostání, koupím jich okamžitě tisícovku.

[quote]
Date : 17.2.2011 20:56:34
Model : 3-0-0-0 ATAPI iHAP322 9 6L1F
Disc : DVD+R , RICOHJPNR03 [Ricoh Company Limited]
Speed : 8x
ECC blocks sum (PI/PIF) : 8/1
Scanned range : 0 - 1707647
Sampling count : 100382
Errors : 0
PI Max : 12
PI Average : 1,74
PI Total : 21771
PIF Max : 2
PIF Average : 0,01
PIF Total : 91

Datum zápisu: 04.2006
[/quote]
Result_RicohJPN03_Dirty_Dozen.jpg