Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s rozlišením zachytávaného videa při změně poměru stran vysílání

bigm42 (5)|30.1.2011 22:49
Ahoj všichni,
mam AverMedia A16D Hybrid. Při nahrávání z kanálu si při zapnutí nahrávání zjistí poměr stran, nastaví rozlišení videa a začne nahrávat. Když se v průběhu nahrávání změní poměr stran vysílání, SW od karty už nezareaguje a záznam se tak "rozplácne" na předem odhadnuté rozlišení.
Je to nepříjemné hlavně protože nejde nastavit nahrávání na přesný začátek, jako kdysi. Upoutávky jsou 16:9 a program který je 4:3 se nahraje rozplácle jenom kvůly půl minutě na začátku.

Poradili byste mi, kterou kartu bych si měl pořídit (nyní bych chtěl 2 tunerovou - ale není podmínkou - hlavně aby dokázala měnit při nahrávání rozlišení)? Díky
bigm42 (5)|31.1.2011 00:01
... nebo aspoň si dopředu nastavit v jakém rozlišení (poměru stran) se bude nahrávat.
Wintermute (265)|31.1.2011 15:45
Příznak poměru stran (4:3, 16:9) se v průbehu času videa může měnit, přehrávací software by měl na toto reagovat a uzpůsobit zobrazení. Pak je tu možnost provést korekci už nahraného videa a vnutit konkrétní poměr stran pro celé video - rozumný software by toto měl zvládnout během pár okamžiků bez rekomprese.

Např. VideoReDo4


A najdou se jistě i další...
StD (8612)|31.1.2011 15:52
[quote=bigm42;327331]... nebo aspoň si dopředu nastavit v jakém rozlišení (poměru stran) se bude nahrávat.[/quote]

Já si to tedy nenastavuji vůbec - PVR to nahraje tak jak to jde, totéž dělá i TVkarta. Ty si jenom nastav zobrazení na to, co tě zajímá. Jestli jde film ve 4:3 a reklamy jsou v 16:9 - co na tom? Stejně přijdou vystřihnout a při ukládání ve střihu si jen v hlavičce nastavím (převážně jen potvrdím to, co v hlavičce *.TS už je) to co z toho chci exportovat - v tomto případě 4:3.
Alf (888)|31.1.2011 19:50
[quote=Wintermute;327488]...A najdou se jistě i další...[/quote]
Najdou. Třeba už fousatý: http://www.wincesoft.de/html/dvdpatcher.html
bigm42 (5)|31.1.2011 21:16
[quote=Wintermute;327488]Příznak poměru stran (4:3, 16:9) se v průbehu času videa může měnit, přehrávací software by měl na toto reagovat a uzpůsobit zobrazení. Pak je tu možnost provést korekci už nahraného videa a vnutit konkrétní poměr stran pro celé video - rozumný software by toto měl zvládnout během pár okamžiků bez rekomprese.

Např. VideoReDo4

A najdou se jistě i další...[/quote]

Ale při dodatečném vnucení se asi strácí část informace video (možná). Nemohli byste mi doporučit kartu, která si na to "dává pozor" dopředu (tj. při nahrávání)?
bigm42 (5)|31.1.2011 21:24
[quote=StD;327491]Já si to tedy nenastavuji vůbec - PVR to nahraje tak jak to jde, totéž dělá i TVkarta. Ty si jenom nastav zobrazení na to, co tě zajímá. Jestli jde film ve 4:3 a reklamy jsou v 16:9 - co na tom? Stejně přijdou vystřihnout a při ukládání ve střihu si jen v hlavičce nastavím (převážně jen potvrdím to, co v hlavičce *.TS už je) to co z toho chci exportovat - v tomto případě 4:3.[/quote]

Jak jsem psal výše: budeš nahrávat z ČT2 program 4:3. Upoutávky před pořadem jsou 16:9, takže nahrávání, které se spouští 0,5-2min před vlastním pořadem se spustí v 16:9 a následný pořad, který jde 4:3 se celej nahraje jako 16:9. V tom je problém, víš?

p.s. Teď si teprve čtu co si napsal. - Ono jde u video formátu uchovávat i poměr stran, já myslel, že jenom rozlišení a tím to hasne, ne?
StD (8612)|31.1.2011 21:44
[quote=bigm42;327589]Ale při dodatečném vnucení se asi strácí část informace video (možná). Nemohli byste mi doporučit kartu, která si na to "dává pozor" dopředu (tj. při nahrávání)?[/quote]

Nic se ti "neztrácí", akorát se to řídí v hlavičce podle prvního záznamu... Viz dále.

[quote=bigm42;327590]Jak jsem psal výše: budeš nahrávat z ČT2 program 4:3. Upoutávky před pořadem jsou 16:9, takže nahrávání, které se spouští 0,5-2min před vlastním pořadem se spustí v 16:9 a následný pořad, který jde 4:3 se celej nahraje jako 16:9. V tom je problém, víš?

p.s. Teď si teprve čtu co si napsal. - Ono jde u video formátu uchovávat i poměr stran, já myslel, že jenom rozlišení a tím to hasne, ne?[/quote]

Rozlišení je furt stejný (720x576) u SD, akorát se u 4:3 zobrazuje čtvercovými pixely a u anamorf 16:9 obdélníkovými - objem informací (dat) je stejný. Je to jenom otázka úvodní informace v hlavičce.

Mezi ty skalní (free) aplikace připomenu i ReStream, který to také přeuloží 1:1.
arkij (540)|1.2.2011 07:18
to bigm42: Píšeš že si katra při nahrávání zjistí poměr stran ...

Čím nahráváš - pomocí AverTV nebo nějakého jiného SW?

Nějak mi ušlo, zda nahráváš z analogu, nebo z DVB-T. U analogu si určuješ do jakého formátu a v jaké kompresi chceš nahrávat a karta to pak překonvertovává podle nastaveného a samozřejmě 3:4 převede na 16:9, nebo naopak, podle toho jak to máš nastaveno.

Pokud nahráváš z digitálu, tak si karta nic nezjišťuje, jenom příslušná data z vysílání uloží tak jak jsou na HDD, v původním kodeku a vysílaném poměru stran.

Napiš z čeho a čím nahráváš, třeba na něco přijdeme.
StD (8612)|1.2.2011 07:39
[quote=arkij;327664]...[/quote]
Správný postřeh, ale i u analogu zachytávaného do Mpeg2 stačí následně jen změnit v hlavičce údaj DAR.

Edito: P.S. pro OT-přicmrdávače - karta je hybridní a umí obojí, analog i digital...
bigm42 (5)|1.2.2011 19:02
[quote=StD;327598]Nic se ti "neztrácí", akorát se to řídí v hlavičce podle prvního záznamu... Viz dále.

Rozlišení je furt stejný (720x576) u SD, akorát se u 4:3 zobrazuje čtvercovými pixely a u anamorf 16:9 obdélníkovými - objem informací (dat) je stejný. Je to jenom otázka úvodní informace v hlavičce.

Mezi ty skalní (free) aplikace přimomenu i ReStream, který to také přeuloží 1:1.[/quote]

StD: díky, tohle jsem nevěděl. Takže ve videu je hlavička a ta říká v jakém poměru stran má být přehráváno. Já myslel, že se jenom fyzicky plácne rozlišení a jak to vyjde, tak to vyjde.

ostatní: ano z DVB-T
StD (8612)|1.2.2011 19:09
Podívej se na tento obrázek analýzy streamu z GSpotu (vpravo od červené šipky) - parametry SAR. PAR a DAR - tedy mimo to zeleně vysvícené. Normální TVsignál, bez ohledu na to, že předtím šlo něco 4:3, výstup si upravíš k "obrazu svému"...

[ATTACH=CONFIG]19657[/ATTACH]

Mimochodem, do té hlavičky se dají vkládat i metadata typu: Nahrál Josef Švejk dne XX.YY.ZZZZ, ovšem musíš je zadat hexadecimálním kódem. :-D Ta by byla potom vidět v tom obdélníčku, odkud je načmáraná ta červená šipka...
GSpot_analyza_streamu.jpg