Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Porovnanie kvality príjmu SkyLink - UPC - Magio

Dagy2 (3153)|27.1.2011 22:10
Dúfam, že ctené obecenstvo bude súhlasiť že dátový tok je jeden z činiteľov dobrého obrazu.
Na niektorých web stránkach sú porovnania ale celkom dobre sa neviem dostať k dátam ktoré by som porovnal - ten istý program na SkyLinku, UPC a Magio (príp aj Digi).

Niekedy som si robil sám primitívne ale myslím že dobré porovnanie medzi SkyLink 23.5E a UPC Direct 19.2E - nastavil som časovač napr. na STV1 SkyLink 21.20÷21.30 a to isté na STV1 UPC. Rozdiel bol jasný na prvý pohľad - veľkosť nahrávky bola u SkyLinku presne dvojnásobná oproti UPC Direct.

Ponuka UPC na novej pozícii je myslím naozaj lákavá, pribudli HD programy a momentálne nemám možnosť reálne zistiť ako sa zmenila kvalita.

Magio zatajuje dátové toky a oblbuje marketingom, takže zistiť ako je to s nimi reálne by bolo zaujímavé.

Je tu niekto, kto je ochotný "priložiť ruku k dielu" a urobiť podobné primitívne meranie ako som popísal vpredu?
Moja predstava je, že tu nájdeme niekoho s možnosťou prijímu UPC Direct a MagioSAT a dohodneme sa aké časy a programy nastavíme do časovačov - navrhujem niekde v sobotu po polnoci, test napr. na STV1, Markiza, CT HD, CT2, Prima, Nova, Nova HD, HBO, Eurosport, NAT geo
Každý povedzme po 15min.
Potom porovnáme veľkosti nahrávok. Som ochotný zaplatiť si u Skylinku pre porovnanie aj HD programy ktoré normálne nemám.

Nehláste sa všetci!
Pitomec (10211)|27.1.2011 22:29
A jaký smysl to má? Obzvlášť když za hodinu může být vše jinak, protože datový tok není konstantní. Kromě toho skutečný satelitní fanatik má dávno obě služby (Skylink i UPC Direct) 8-)
vivid.sk (11472)|27.1.2011 22:32
naco riesis to, co je davno vyriesene?
http://www.linowsat.com/
po registracii mas pristupne aj datove toky
Dagy2 (3153)|27.1.2011 22:56
OK, tak
1/ nie som fanatik, nemám UPC, sakra (:
2/ linowsat samozrejme poznám. Z toho vychádza že HD prgramy sú na tom omnoho lepšie u UPC.
taká Nova Sport HD 11,2MB, HBO HD 9MB u SkyLinku ani náhodou.
Ale STV u UPC tak maximálne 50% SkyLinku.

ale čo ma ešte zaujímalo tam nie je - MágorSat
jarod72pm (841)|28.1.2011 10:48
[quote=Pitomec;326336]A jaký smysl to má? Obzvlášť když za hodinu může být vše jinak, protože datový tok není konstantní. Kromě toho skutečný satelitní fanatik má dávno obě služby (Skylink i UPC Direct) 8-)[/quote]

Krom UPC a DigiTV bych bral vše ostatní ale zrovna tihle dva poskytovatelé NE.
Jak je možné že UPC na všech HD kanálech je vidět kostečky v obraze? Ono je sice hezké mít největší programovou nabídku ale co s toho když se na to nedá dívat. To raději budu mít polovic kanálů ale v přijatelné kvalitě (CSlink nebo SKYlink)na nic jiného se u nás dívat nedá.
rudlus (539)|28.1.2011 12:14
[quote=jarod72pm;326413]Jak je možné že UPC na všech HD kanálech je vidět kostečky v obraze? [/quote]

prosim ta...
netvrdim ze kvalita novy HD,ct HD a NOVY sport HD je extra ale zalezi to od vysielaneho programu...ale ak mas kocky aj na History hd a na ostatnych tak hladaj problem niekde inde nie v kvalite vysielania.
na to aby si mal HD treba aj to aby bol dany program v hd orig.nafilmovany.ak mas kocky napr.pri spravach na nove tak je isto chyba niekde inde..a povedzme si ...pri nekonecnych reprizach na kazdom cz a sk programe ty ides hladat kvalitu???je to prinajmensom zavadzajuce...
ako tu uz niekto pisal,dat.toky su pri HD raz take ako u sky...a kvalita upc je uz niekde inde ako bola kedysi a je prinajmensov porovnatelna so sky...
ps.mam aj sky a mohol by som hovorit kde je viacej kociek v ponuke...niekde je lepsi sky a niekde upc..je to pol na pol...je to len moj nazor...

to Dagy2...polozme si otazku...je relevantne porovnavat kvalitu takej STV 1????
Pitomec (10211)|28.1.2011 12:26
[quote=jarod72pm;326413]Krom UPC a DigiTV bych bral vše ostatní ale zrovna tihle dva poskytovatelé NE.
Jak je možné že UPC na všech HD kanálech je vidět kostečky v obraze? Ono je sice hezké mít největší programovou nabídku ale co s toho když se na to nedá dívat. To raději budu mít polovic kanálů ale v přijatelné kvalitě (CSlink nebo SKYlink)na nic jiného se u nás dívat nedá.[/quote]U UPC Direct žiješ v dřívější době, kdy se vysílalo z Astry. Dneska je kvalita úplně v pohodě, resp. stejná jako u Skylinku a CS Linku, v mnoha případech dokonce lepší.
vivid.sk (11472)|28.1.2011 12:35
Ak UPC vysiela s audio bitratom 128kbs (ako predtym z Astry), tak si to moze nechat. Kazdy tu riesi len obraz, ale to ze je zvuk nahovno, to netrapi nikoho ?
(vie niekto potvrdit audio bitrate?)
Pitomec (10211)|28.1.2011 12:48
Že by u Skylinku nebo CS Linku byl audio bitrate u programů typu Kino CS, Spektrum apod. vyšší? No možný to je, ale i tak je 128kbps naprosto dostačujících.
vivid.sk (11472)|28.1.2011 12:54
Skylink vysiela 192kbs (pri CT az 256kbs / HD kanaly 2.0/5.1 s 448kbs AC3).

128kbs (dokonca enkodovane 2x64kbit) urcite dostacujucich nieje!

Takto vysiela DigiTV a pri priamom porovnani rovnakych kanalov so Skylinkom to bolo otrasne - frekvencne pasmo odrezane uz od 11-12 khz! Hnusny zliaty zvuk.

Samozrejme, pri pocuvani zvuku cez TV je to bezpredmetne (aj ked aj tam boli pocut rozdiely - overene v tom case na starsej CRT 63cm OTF u rodicov, ktora mala lepsi zvuk ako mnohe dnesne "flat" TV).
jarod72pm (841)|28.1.2011 13:15
[quote=Pitomec;326446]U UPC Direct žiješ v dřívější době, kdy se vysílalo z Astry. Dneska je kvalita úplně v pohodě, resp. stejná jako u Skylinku a CS Linku, v mnoha případech dokonce lepší.[/quote]

Tak to jsem si nevšiml ale nevadí je to o názoru.
Navíc se v poslední době hodně zlepšily Slovenské programy (CSlink) a na SD vypadají velmi dobře
škoda jen že horší jsou mé oblíbené AXN(crime,sci-fi) sport1,2
za to Nova je pěkná i bez HD totéž ČT1,2
jinak zahraniční HD jsou stále o třídu lepší jak naše HD stanice ,asi to bude chvilku trvat to zlepšení.
Co se týče zvuku - nemám problém a dokonce přes receiver to zní furt solidně.(AC3,DD5.1 jsou výborné)
Pitomec (10211)|28.1.2011 13:16
[quote=vivid.sk;326461]Skylink vysiela 192kbs (pri CT az 256kbs / HD kanaly 2.0/5.1 s 448kbs AC3).

128kbs (dokonca enkodovane 2x64kbit) urcite dostacujucich nieje!

Takto vysiela DigiTV a pri priamom porovnani rovnakych kanalov so Skylinkom to bolo otrasne - frekvencne pasmo odrezane uz od 11-12 khz! Hnusny zliaty zvuk.

Samozrejme, pri pocuvani zvuku cez TV je to bezpredmetne (aj ked aj tam boli pocut rozdiely - overene v tom case na starsej CRT 63cm OTF u rodicov, ktora mala lepsi zvuk ako mnohe dnesne "flat" TV).[/quote]
Jenomže Skylink nemá jenom ČT (resp. on nemá vůbec ČT, protože to vysílání si financuje sama veřejnoprávní televize), takže klidně bez ostychu popiš parametry programů z MULTI.
Pitomec (10211)|28.1.2011 13:21
[quote=jarod72pm;326464]Tak to jsem si nevšiml ale nevadí je to o názoru.
Navíc se v poslední době hodně zlepšily Slovenské programy (CSlink) a na SD vypadají velmi dobře
škoda jen že horší jsou mé oblíbené AXN(crime,sci-fi) sport1,2
za to Nova je pěkná i bez HD totéž ČT1,2
jinak zahraniční HD jsou stále o třídu lepší jak naše HD stanice ,asi to bude chvilku trvat to zlepšení.
Co se týče zvuku - nemám problém a dokonce přes receiver to zní furt solidně.(AC3,DD5.1 jsou výborné)[/quote]To sis ani nemohl všimnout, když UPC Direct nemáš - sám psals, že "Krom UPC a DigiTV bych bral vše ostatní ale zrovna tihle dva poskytovatelé NE." 8-)
Dagy2 (3153)|28.1.2011 13:42
[quote=rudlus;326440]
to Dagy2...polozme si otazku...je relevantne porovnavat kvalitu takej STV 1????[/quote]

rudlus, to bol príklad, je mi jasné že čo sa týka obsahu programu je to bez potreby porovnávať niečo. Ale rovnako nemusím ani žumpu z Joj.
Ja najviac pozerám Viasat-y a športové programy, Cool, Cinemax a čas od času HBO. Takže kľudne porovnajme tie, len som nechcel nanucovať moje programové záujmy. Hromada ľudí, ktorí sa rozhodujú medzi prevádzkovateľmi naopak vyberá to, čo je u Sky zadara - teda hlavne turecko/mexické telenovely a ako našiel farmár ženu. Takže by to pre nich mohlo byť zaujímavé.

Porovnaním z Linowsatu - ak to teda akceptujeme - vyplýva, že HD programy sú na tom u UPC momentálne podstatne lepšie, naopak tie "obyčajné" a verejnoprávné sú u UPC na tom rovnako ako to bolo pred rokmi na Astre19.2E (polovičný bit-rate).

Veľmi veľmi ma zaujímal ale Magio, pretože si ho niektorí nevedia vynachváliť. U Linowsatu ani na Kingofthesat som ale bitraty nenašiel (nemám ale profesionálnu aktiváciu).
Ale z toho že to Magio tají, mám pocit že to nebude žiadna sláva, inak by to číslo (napr. 25MBit/s u STV1) bolo tiež aj v chladničke alebo by ho mal ten sob nalepené na parohoch.
vivid.sk (11472)|28.1.2011 13:54
Co je ale dolezite Magio je v MPEG4 takze priame porovnanie s MPEG2 nebude davat zmysel. (dokonca aj pri MPEG2 vs MPEG2 su rozdiely, ci uz v enkoderoch, nastaveni a v pocete re-enkodovani po ceste na konecnu poziciu na astre)

Takisto, nizky bitrate pri filmovych HD kanaloch tiez nemusia byt problem (ak si zoberies priemernu komediu, kde je viac ako 50% statickych zaberov na postavu), ide o to, korektne nastavit VBR, aby mohol ist peak az do vysokych hodnot, v pripade nutnosti. A v tomto idim v satelite dost zasadny problem, pretoze sa s tym neda velmi cvicit (na rozdiel od napriklad BDripu, kde moze byt kludne priemerny bitrate 8Mbit, ale peak moze dosahovat aj 50Mbit / v pripade potreby o com sa da na satelite len snivat)


pitomec> ako som uz pisal, vsetok SD material ide so zvukom 192kbit.
jarod72pm (841)|28.1.2011 14:04
[quote=Pitomec;326466]To sis ani nemohl všimnout, když UPC Direct nemáš - sám psals, že "Krom UPC a DigiTV bych bral vše ostatní ale zrovna tihle dva poskytovatelé NE." 8-)[/quote]

No protože když jsem natočil parabolu na novou pozici a prolistoval pár prográmků od UPC (kartu jsem měl na rok a doběhla na silvestra jinak bych kupoval další roční kartu) tak jsem zjistil že kvalita se moc nezměnila proto jsem psal že jsem si nevšiml změny,tak raději zůstávám u CSlink a další 19.2+23.5 .
Dagy2 (3153)|28.1.2011 14:58
[quote=vivid.sk;326477]Co je ale dolezite Magio je v MPEG4 takze priame porovnanie s MPEG2 nebude davat zmysel. (dokonca aj pri MPEG2 vs MPEG2 su rozdiely, ci uz v enkoderoch, nastaveni a v pocete re-enkodovani po ceste na konecnu poziciu na astre)

Takisto, nizky bitrate pri filmovych HD kanaloch tiez nemusia byt problem (ak si zoberies priemernu komediu, kde je viac ako 50% statickych zaberov na postavu), ide o to, korektne nastavit VBR, aby mohol ist peak az do vysokych hodnot, v pripade nutnosti. A v tomto idim v satelite dost zasadny problem, pretoze sa s tym neda velmi cvicit (na rozdiel od napriklad BDripu, kde moze byt kludne priemerny bitrate 8Mbit, ale peak moze dosahovat aj 50Mbit / v pripade potreby o com sa da na satelite len snivat)[/quote]

ano MPEG4 je to, čím sa Magio neustále oháňa.
Preto sa vrátim k môjmu prvému príspevku -> zdá sa mi stupídne jendoduché nahrať dva programy v rovnakom časovom okamihu (napr. futbal, film) z dvoch rozdielnych zdrojov a porovnať ich veľkosť v MB. A je to jasné na prvý pohľad, že pri futbale na Eurosport2 zo Sky som videl (teraz strelím) 3250 MB a z UPC 7350MB.
toto riešenie musí riešiť aj tvoj flexibilný tok - t.j. keď je v pohybe Slovan tak stačí 0,5MBit, keď hrá Barcelona tak 10MBit :)
Pri dátach z Linowsatu je to objem za celý deň a priemerný tok.
jarino1978 (8045)|31.1.2011 22:45
nie je to síce presne, čo si chcel, ale len tak pre predstavu :
http://www.parabola.cz/clanky/4205/vliv-parametru-transponderu-na-kvalitu-prijmu-2/
Dagy2 (3153)|31.1.2011 23:25
No je to presne niečo o čom som hovoril - rozdiel je ale, že porovnáva záznam na rôznych programoch navzájom. Toto je podľa mňa kardinálna blbosť. Keď pozerám bitrate na nejakom programe tak vidím že pri stojatých scénach je bitrate napr. 1MBit a vyletí nahor na 5MBit pri rýchlom zábere. Takže je ťažko definovateľné koľko je ktorých záberov pri správach na ORF, ZDF alebo ČT.
Ja som chcel porovnávať CT a CT alebo Novu a Novu u dvoch rôznych prevádzkovateľov.
vivid.sk (11472)|31.1.2011 23:38
Jedna vec je obektivna kvalita (teda to, aky je bitrate) a druha vec subjektivna (vizualne porovnanie).


Casto moze byt zdroj, ktory prejde transcodovanim horsi, ako ten, ktory je povodny (s rovnakym bitratom). Taktiez bolo publikovane, ze bitrate od urcitej vysky nema vplyv na subjektivnu kvalitu programu (Glisnik to niekde publikoval, ze taketo testy prebehli). Takze rozdiel medzi 8MBit a 5Mbit nemusia byt viditelne, ak je napriklad scena staticka (lebo je tam poriadny overkill), atd.

Presny opak sa stava, ked je bitrate nizsi ako treba, (pod 2) a nie je efektivne nastavene pridelovanie VBR (resp nizky hodny limit). Co je priklad DigiTV - tam ma bitrate okolo 2-3 MBit vacsina stanic a pri rychlych scenach je problem. Tu je zial MPEG2 oproti MPEG4 pozadu. Tam kde MPEG2 stvorcuje, MPEG4 vyhladzuje.