Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký zvolit postup při editaci transport streamu ve Womble ?

snehulak2006 (109)|24.1.2011 18:59
Chtěl bych si ověřit správný postup při úpravách DVB-T záznamů vytvořených set top boxem PVR. Vytváří soubory MPEG-2 transport stream .ts ( nelze měnit na program stream ).

Záznamy jsem zatím využíval pouze v PC, ale v poslední době jsem vyrobil i několik DVD-R. Na různých stolních přehrávačích se tu více, tu méně stalo, že došlo ke krátkému kostičkování obrazu. Originál záznamu je bez závad při přehrání v set top boxu, souboru transport streamu i program streamu v PC ( používám Media Player Classic ) a dokonce i v PC z disků DVD, které ve stolních přehrávačích občas zakostičkovaly.
Využívám program od Womble MPEG Video Wizard DVD. K „prohlédnutí“ streamu Gspot, DVD Patcher, ReStream, Bitrate Viewer aj.které byly doporučeny v diskusích.
Pátral a přečetl jsem diskuse zde i jinde na webu a vyplynulo mi z nich několik otázek :

1) Při importu do MPEG Video Wizard DVD jsem soubor .ts rovnou vložil na časovou osu a odstřihl přesahy/reklamy. Nevyužíval jsem před importem GOP fixer. Ale i když jsem zkušebně rovnou po vložení a vystříhání tímto GOP fixerem scanoval, tak žádné chyby nenašel ( GOPy byly při ukládání zkráceny na 15 ). Jiné chyby se nevyskytovaly – zkusil jsem cca 10 souborů.
Otázka zní : Nedochází i při přímém vložení na časovou osu stejně k opravení chyb ve streamu stejně tak jako by byla nejdřív provedena úprava v GOP fixeru ? Velikost GOP se i bez GOP fixeru při uložení stejně upraví na max.15 ( původně bylo max.18 ).

2) Na záložce Volby by měl být zakliknut GOP Trim ( upravený GOP ) i GOP Size DVD ( velikost GOP pro DVD zápis ). Znamená to, že zakliknutím GOP Trim se budou vytvářet uzavřené GOPy tak jak je potřeba pro stolní přehrávače ?

3) Na videotech.cz v článku „Převod DVD-T vysílání do PC“ je uvedeno, že po sestříhání transport streamu předem opraveném v GOP fixeru se má ukládat opět do transport streamu a ten potom převést v MPEG Systém Stream Converter na program stream. Není to zbytečné ? Vždyť si mohu přímo při uložení sestříhaného záznamu vybrat nikoliv MPEG-2 transport, ale MPEG-2 program ( záložka Hlavní – Formát – MPEG-2 Program ).

4) V jedné diskusi se uvádí : „Výsledek demuxovaný prožeň ReStreamem s vynulováním Timestamp GOPů a zrušením Sequence Encodů“. Je tato úprava ještě potřeba, když byl na začátku použitý GOP fixer ? Do ReStreamu bych musel demuxovat a potom zase zpět – k authoringu používám DVD Styler. Pokud totiž sestříhaný soubor scanuji v GOP fixeru – ukáže bez chyb – Done, no error found.

Pokud by nějaký zkušený uživatel poradil, budu rád. Jiný editační program používat nechci, ze všech diskusí vyplývá, že jde o výborný software. Jen bych potřeboval trochu pomoci s postupem. Návod mám v angličtině a přes strojový překlad do češtiny nejsem schopen vše pochopit. Diskuse také nevyznívají vždy jednoznačně, proto jsem položil jasné otázky. Předem díky.
Pitomec (10211)|24.1.2011 19:09
PVAStrumento?
snehulak2006 (109)|24.1.2011 19:23
Díky za odpověď, ale já jsem myslel postup ve Womble. S PVA Strumento jsem taky zkoušel, ale Womble MPEG Video Wizard DVD mi vyhovuje - proto se ptám na ty postupy.
StD (8612)|24.1.2011 20:34
[quote=snehulak2006;325390]...[/quote]

Ad 3) je správně - konvertovat uložený *.TS včetně všech audiostop, aby jsi se měl k čemu vrátit. Z toho udělat konverzí totéž jako PS s douškou *_cnvt.mpg. Dělám to tak pokaždé, protože si každý takový stream ještě následně reenkoduji "k obrazu svému". Stávalo se mi totiž, že enkoder na chybách nebo černých dírách v .TS prostě padal. Program Stream je jistota. Teprve při problemech přichází na řadu ještě ten GOP-fixer případně tvůj bod 4) s ReStreamem. S PVAStrumentem opatrně - někdy dokáže vyrobit více škody než užitku.

Jo a pracuji vždy jen s jedním vybraným audiem v multiplexu - mívám jich 1 až 3, takže když tam jsou, demuxnu si je po střihu a dám stranou pro případné následné využití (obvykle AC3, 2.0 nebo 5.1 audio DD).
snehulak2006 (109)|25.1.2011 17:39
Moc díky za reakci.

Bod 1) Před importováním nechám vytvořit GOP fixerem nový soubor, který bude mít v názvu přidáno fix. Je to sice krok navíc, ale není možno nikde dohledat, že oprava a synchronizace streamu se provádí i při vynechání tohoto kroku při přímém přidání rovnou na časovou osu.

Bod 3) Jak je výše doporučeno, budu ukládat do formátu transport stream .ts ( mohu pro kontrolu scanovat GOP fixerem - neměly a při kontrole několika souborů zde nejsou chyby ) a v dalším kroku převedu na program stream.

Bod 4) Z jiné diskuse :
"Dále jde v Tools ("MPEG GOP Fixer") opravit Size i resetovat TimeCode, což ovšem lze "bezbolestně a rychle" provést i v ReStreamu, pokud si to jako "slušný člověk" před autorisací na DVD demuxneš na M2V plus Audio. "
Takže pokud kontrola v GOP fixeru neobjeví žádné chyby, ReStream už není nutný, dělal by to samé ( moje domněnka - tak jsem to pochopil ).


Bod 2)

Zkoušel jsem zakliknout i nezakliknout "GOP Trim", ale vždy mi to v GSpotu ukazuje otevřený GOP.
Uzavřený GOP mi ukazuje pouze záznam z DVD kamery ( zaznamenává MPEG-2 program stream ). Z DVB-T vysílání jsou všechny GOPy otevřené.

V návodu je toto:
GOP Trim:
Check this box to trim a video clip on GOP (I-frame) boundaries. With this option checked (ON), the saved file will be
on an I-frame boundary and the packet structures of the original file will be preserved except at the beginning and the
end of the saved file. Therefore, a "GOP Trim" is almost like a binary cut to an MPEG file. Please note that the saved file
by a "GOP Trim" will always include both the Mark In and the Mark Out frames. Also, please note that this option will
affect all trim jobs in the trim batch list.

Strojový překlad:
GOP Trim:
Zaškrtněte, pokud chcete výbava videoklip na GOP (I-frame) hranice. S touto zkontrolovat možnost (ON), bude uložen soubor
na I-snímku a paket struktury původního souboru bude zachována, s výjimkou na začátku a na
konec uložený soubor. Proto, "GOP Trim" je skoro jako binární řezané do MPEG souboru. Vezměte prosím na vědomí, že uložený soubor
o "GOP Trim" bude vždy obsahovat jak Mark In a Mark rámy Out. Také, prosím, na vědomí, že tato možnost bude ovlivní všechny výbava pracovních míst v obložení šarže seznamu.


Když by někdo dokázal srozumitelně vyložit o co se jedná, budu vděčný.
Pitomec (10211)|25.1.2011 18:12
[quote=snehulak2006;325395]Díky za odpověď, ale já jsem myslel postup ve Womble. S PVA Strumento jsem taky zkoušel, ale Womble MPEG Video Wizard DVD mi vyhovuje - proto se ptám na ty postupy.[/quote]Cos s PVAStrumento zkoušel? :eek: Skoro bych řekl, žes ten soft neměl ani nainstalovaný, protože jeho funkčnost je v tom, že opraví požadované a s následně vygenerovaným souborem se dá ve Womble normálně bezproblémů pracovat.
snehulak2006 (109)|25.1.2011 18:37
PVA Strumento jsem zkoušel a fungovalo to bez problémů, i potom zpracování ve Womble. Tyto záznamy jsem ovšem nevypaloval na DVD-R, ale na DVD-RAM ( pro Panasonic ).
Teď když jsem vypálil pár DVD-R a objevilo se pár zakostičkování ( asi pět ve dvouhodinovém záznamu ), začal jsem pátrat kde je chyba.
Dospěl jsem z webu k názoru, že asi nejlépe je dělat vše ve Womble - jinak proti PVA Strumento nic nemám - používám scan a prohlížím protokol.

Nemohl bys prosím tě vysvětlit ten "GOP Trim" ? ( viz výše ) a jestli ten GOP má být otevřený nebo uzavřený - tato volba by snad měla být až při novém zakódování, pokud pouze kopíruji ( modré ukazatele ve Womble ) tak je to snad dané při kódování u provozovatele vysílání - nevím jistě.
StD (8612)|25.1.2011 19:35
Ten "GOP Trim" je zbytečný - provedeš-li po sestřihu *.TS (samozřejmě nastaveno na I-Frames, klíčové snímky) potom tu konverzi na *.PS (Program Stream). Už při exportu toho *.TS se můžeš před uložením podívat na záložku Video - Advanced, jak to tam máš nastavené. Měl by jsi tam mít zafajfkováno Closed GOPs a jejich standardní délku. A i když střihat na I-Frames nebudeš (=tlačítko N jako Normal), tak Womble si zbytek dopočte.

Zkontrolovat si to můžeš i v tom GSpotu, když si demuxovaný M2V stream načteš a podíváš se na jeho grafické znázornění (typy frejmů jsou odlišeny barevně, zmáčknout tlačítko VGS vpravo uprostřed po úplném načtení...).

No a co se vynulování počátečního času týče - to si zase můžeš zkontrolovat v tom zmíněném ReStreamu, jestli udává po načtení stream správně počátek 00:00:00;00... Pokud tam bude cokoli jiného, tak vynulovat, případně i vymazat značky Sequence Extension Length, protože by to v případě jiného čísla než 1 mohlo dělat problemy v masteringu.
Pitomec (10211)|25.1.2011 20:18
[quote=snehulak2006;325634]PVA Strumento jsem zkoušel a fungovalo to bez problémů, i potom zpracování ve Womble. Tyto záznamy jsem ovšem nevypaloval na DVD-R, ale na DVD-RAM ( pro Panasonic ).
Teď když jsem vypálil pár DVD-R a objevilo se pár zakostičkování ( asi pět ve dvouhodinovém záznamu ), začal jsem pátrat kde je chyba.
Dospěl jsem z webu k názoru, že asi nejlépe je dělat vše ve Womble - jinak proti PVA Strumento nic nemám - používám scan a prohlížím protokol.

Nemohl bys prosím tě vysvětlit ten "GOP Trim" ? ( viz výše ) a jestli ten GOP má být otevřený nebo uzavřený - tato volba by snad měla být až při novém zakódování, pokud pouze kopíruji ( modré ukazatele ve Womble ) tak je to snad dané při kódování u provozovatele vysílání - nevím jistě.[/quote]Můj postup je ten, že pokud mám nahraný jeden televizní program do souboru .TS, tak ho natáhnu do PVAStrumento (v defaultním nastavení), kliknu na make ps, vytvoří se mně soubor .MPG a s ním v pohodě pracuju ve Womble nebo rovnou udělám DVD-Video. Nic složitýho 8-)
StD (8612)|25.1.2011 21:21
[quote=Pitomec;325655]...Nic složitýho 8-)[/quote]
Ne, že by to tak nešlo, ale proč brát do ruky zase jiný PRG, když to může stejně tak v poho udělat i v tom Womblu na jeden krok rovnou - načíst a sestřihat *.TS a exportovat přímo jako *.PS. Já to osobně dělám na ty dva kroky jen ze dvou důvodů: 1) předcházení chybám; 2) mívám více audiostop, netuším předem, co tam je a potřebuji si je demuxnout z původního tvaru po sestřihu. Koneckonců ten výstup ještě poté stejně narvu do Procoderu a ten nemá rád, když má přímo v *.TS více audiostop.
Pitomec (10211)|25.1.2011 22:01
Ten PVAStrumento používám automaticky u všech nahrávek streamu vysílání (tj. i u souborů s příponou .MPG), protože rovnou to dávat do Womble byl problém. Nevzpomenu si přesně jaký, protože už to je taky pár let co jsem to zkoušel naposledy, ale zádrhel tam byl. Navíc vsazení PVAStrumento do toho řetězce zabere pár desítek vteřin, defacto se jenom překopíruje primární soubor do nového (u mě z HDD na HDD jiný, takže opravdu pár desítek vteřin) a vše funguje jak má. Pouze u HD vysílání toto nelze, tam používám tsMuxer a VideoReDo.
StD (8612)|25.1.2011 23:22
...no já tedy mám přesně opačnou zkušenost s PVAS (dokázal domršit i korektní stream) a ještě jsem od nějakýho roku 2005 nezažil, že by měl WMVW s něčím problemy na vstupu. PVAS už nějaký pátek ani neinstaluji, je to pro mě zbytečnost.

P.S. Nejlepčí je, když mám rozepsanou odpověď a nastane situace Přihlásit/Odhlásit/Přihlásit! :((:((
snehulak2006 (109)|26.1.2011 16:53
Tak už provádím dle výše nastíněného postupu pouze ve Womble.
Oproti dřívějšímu svému postupu jsem přidal opravu streamu v GOP fixeru, stříhání ve vstupním okně ( pokud možno ) na I-Frame, poté uložení do transport streamu - kontrola v GOP fixeru a nakonec převod na program stream.
Už jsem takto vyrobil pár DVD-R a vše je O.K.

Jen poznámku k těm otevřeným či uzavřeným GOPům :
Jestli jsou otevřené či uzavřené, je už dáno tak při kódování jako třeba bitrate. Nemohu to měnit aniž bych musel celý záznam znovu zakódovat - což samozřejmě nechci. Vyzkoušel jsem to na kusu záznamu z DVB-T a pak kontroloval v GSpotu. Při zakliknutí Closed GOP je potom video ukazatel červený a GSpot ukáže uzavřené GOPy. Cvičně jsem taky zkusil záznam z DVD rekordéru ( signál jsem přivedl přes scart abych viděl způsob zakódování DVD rekordérem ) a používá taky otevřené GOPy jako DVB-T vysílání.
StD (8612)|26.1.2011 16:58
...řiď se tím, co mám v podpisu (neopravuj to, co není rozbité...) a nepřidělávej si zbytečně práci. Řeš jen ty problemy, které s přehráváním mít budeš.