Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou tv kartu pro kabelovku a satelit?

jarek09 (12)|21.1.2011 11:30
Manželka je filmový příznivec a tak pro ni chci zařídit domácí kino s multimediálním počítačem. O komponentách pro počítač už mám téměř jasno (sestavím si ho sám). Jasno nemám, pokud jde o tv kartu. Právě o tom se chci se poradit.

Zdrojem signálů je kabelová a satelitní tv (Digi tv). Bylo by pěkné mít všechno v tom počítači, ovšem aby to umělo to, co teď umí dvd rekordér (Pioneer) a dekodér pro satelit. Nahrávání, odstranění reklam z filmů, zapnutí a vypnutí pc před nahráváním a po (možná jsem na nic nezapomněl?).

Otázek je tedy víc:
- Dvě karty (?), nebo existuje i jedna, která umí pracovat s oběma zdroji?
- Asi by to měly být karty s dvěma tunery, aby byl možný poslech i nahrávání současně?
- Díval jsem se na různé karty a zdá se mi, že mají jen vstup pro signál, ale nemají výstup (jako rekordér). Tzn., že je nutné pro každé zapnutí televize zapnout i pc? (Nebyl by to problém u kabelovky, tam asi stačí jeden rozbočovač před vstupem do pc, ale co se satelitem?)
- Samozřejmě ovládání v češtině a přátelské pro obsluhu.

Budu vděčný za každou radu, nápad i doporučení.
Pitomec (10211)|21.1.2011 11:34
Co to je za kabelovku?

U Cigi je to bez šance, tam je jedině poslat k čertu a vzít Skylink nebo CS Link, příp. UPC Direct
Dagy2 (3153)|21.1.2011 12:59
1/ platí čo píše Pitomec, zabudni na DigiTV v tvojom multimedialnom počítači. Zrejme v tých komponentoch do PC ešte treba niečo dotiahnuť

2/ Nechápem tejto otázke:
Tzn., že je nutné pro každé zapnutí televize zapnout i pc? -> a ako si chcel sledovať SAT vysielanie inak keď chceš mať sat tuner v tom PC???

3/ a čo káblovka? to je analog, digital, DVB-C, DVB-T konvertované do káblovky?
jarek09 (12)|22.1.2011 07:10
Připomínky beru, večer se sem vrátím s nějakými novými návrhy k vyjádření. Kabelovku asi z toho mého "systému" vypustím a jako zdroj signálu by zůstal jen satelit.
A zajímalo by mě, jak je to s Digi TV? Tv karty neumí ten signál rozluštit?
Dagy2 (3153)|22.1.2011 08:13
Jarek ber toto úplne neosobne.
Zhrniem: Tvoje zadanie bolo, že chceš žene urobiť nejaké multimedialne centrum pre sledovanie filmov a podľa zadania to malo brať káblovku a satelit. chcel si použiť DigiTV sat signál a nám neznámu káblovku (meno privdera si neprezradil doteraz a už si to vzdal!).

Z tohto zadania mi vychádza:
chceš prístroj, ktorý dokáže prijímať satelitný signál a káblovkový signál pre TV a zároveň mať možnosť signály zaznamenávať na HDD aby sa dal film neskôr pozerať.
Chceš zároveň, aby bolo možné prehrávať inak získané nahrávky - z DVD, blue ray, ripy a pod (toť dotaz!?)
zariadenie by malo byť jednoduché, spoľahlivé a dobre ovládateľné, pretože manželka - bez toho že by som ju chcel podceňovať - zrejme chce pozerať a mať filmový zážitok z projekcie a nie bádať pri každom použití ako čo zapnúť, čo s čím funguje, prečo sa seká HD záznam a pod.

Tvoja posledná otázka - bez urážky - typu "tv karty neumí rozluštit ten DigiTV signál" smeruje tam, že si dovolím usudzovať že v tomto smere sú tvoje informácie menej ako základné. TV karta signál nerozlušťuje to robí dekodovacia karta ktorá musí byť zastrčená v nejakej čítačke a čítačka pripojená k SAT prijímačovej karte.
Potom je tu hromada vecí o dekodovacích kartách, kryptovacích systémoch, ich kombináciách, použití kariet pre jeden alebo dva prijímače a pod, ktoré by si mal vedieť než začneš uvažovať o HTPC.

Osobne by som ti odporúčal pustiť sa úplne iným smerom:
1/ ak chceš ostať u DigiTV -> ale tam je nejaký filmový kanál, ktorý je dôležitý? (HBO vypli)
musíš zostať so svojim DigiTV prijímačom.
tuto cestu by som ja osobne úplne zavrhol

2/ ak chceš naozaj urobiť žene radosť podľa zadania:
- zmeň operátora na UPC Direct -> máš tam HBO, HBO2, HBO Comedy, Cinemax1+2, Filmbox, Film+, Filmbox Extra, Universal. Takú ponuku nemá nikto iný.
- k tomuto nemusíš ani otočiť parabolu
- kúp si nejaký slušný CRW prijímač asi najlepšie twintuner s integrovaným HDD. Osobne by som odporučil Vantage 8000 alebo TechniSat Digicorder.
- kup multimediálnu krabičku, napr. WD TV Live alebo Extreamer

A bez bádania, zisťovania, nervov, natrhnutého sobášneho listu máš behom týždňa plne funkčnú zostavu. Ak netrváš na super kvalite obrazu (ale máš teraz Digi? takže hocičo iné bude lepšie) tak by som kľudne zobral od UPC ich DVR/HDD prijímač.
A 3 krabičky možno sa budú ovládať jednoduchšie ako jedna s komplikovaným systémom - viď napr. univerzálne ovládanie alebo ak máš ako zvukový výstup Yamahu -> ich univerzálne ovládanie dokáže ovládať súčasne s AVR aj 4 zdroje obrazu alebo zvuku.

A je to!
Ivo Mašek (10205)|22.1.2011 10:15
[quote]
Tvoja posledná otázka - bez urážky - typu "tv karty neumí rozluštit ten DigiTV signál" smeruje tam, že si dovolím usudzovať že v tomto smere sú tvoje informácie menej ako základné. TV karta signál nerozlušťuje to robí dekodovacia karta ktorá musí byť zastrčená v nejakej čítačke a čítačka pripojená k SAT prijímačovej karte.

[/quote]
TV karty pro příjem satelitu existují. Strkají se do PC (a je jedno, zda je to "klasické" PC, nebo "multimedialní" PC). Je docela možné, že tazatel nakonec použije úplně jiný druh zapojení s jiným hardwarem, ale to nemění nic na tom, že tv karty pro satelit (a také pro kabelovku a terestiál) existují.
http://www.alza.cz/televizni-karta-pinnacle-pctv-dual-dvb-s-pro-d63619.htm
a také se prodává (pro AVER tv karty) doplněk (dekodovací modul) do PC
http://www.alza.cz/aver-tv-satgate-a706c-d152393.htm
Velmi dobré tv karty (nejenom pro DVB-S) pochází s produkce TechniSat
http://www.elektro-partner.cz/dvb-s-pc-karta-technisat-skystar-2-tv-pci-techskystar2tvpci/obchod/
satkarta1.jpg satkarta2.jpg satkarta3.jpg
Dagy2 (3153)|22.1.2011 10:43
Ivo, samozrejme že existuje riešenie pre PC. Tu je napr. kompletný sortiment od TechniSatu
http://www.technisat.de/index1935.html?nav=Sat_DVB_S_,de,1294131238891

Sú tam napr. aj USB prijímače.
Mám ale pocit, že "tazatel" nemá úplne jasno v tom, čo potrebuje. Tým že sa pýta na "rozšifrovanie" DigitTv tápe tak trochu v temnotách možností satelitného príjmu. Teraz nejde ani tak o HW ale o možnosti ktoré provideri sat vysielania poskytujú alebo umožňujú, resp. cryptovací systém, ktorý používa ten-ktorý provider.

samotná TV karta ako ju nazýva tazatel musí vedieť dve funkcie: SAT DVB-S-tuner + CI-kryptovací modul.
Ako vidno z priloženého linku sú rôzne riešenia, samotná karta len s DVB-S dokáže len FTA kanály.
Takže pre úspešnosť realizácie treba vedieť akého providera bude používať, či je možné mať samostatnú kartu (to u Digi nejde), kam tú kartu zastrčiť a aký SW na obsluhu.

Tu je celý sortiment kariet pre PC vč. DVB-T a DVB-C
http://www.technisat.de/index7e5c.html?nav=PC_Produkte,de,76
panasonic650 (1124)|22.1.2011 12:31
Netreba zabudat na to ze napriklad Pinnacle je DVB-S a nie DVB-S2. To znamena ze ziaden HD prijem.
jarek09 (12)|22.1.2011 17:07
[quote=Dagy2;324894]Jarek ber toto úplne neosobne.
Zhrniem: Tvoje zadanie bolo, že chceš žene urobiť nejaké multimedialne centrum pre sledovanie filmov a podľa zadania to malo brať káblovku a satelit. chcel si použiť DigiTV sat signál a nám neznámu káblovku (meno privdera si neprezradil doteraz a už si to vzdal!).

Z tohto zadania mi vychádza:
chceš prístroj, ktorý dokáže prijímať satelitný signál a káblovkový signál pre TV a zároveň mať možnosť signály zaznamenávať na HDD aby sa dal film neskôr pozerať.
Chceš zároveň, aby bolo možné prehrávať inak získané nahrávky - z DVD, blue ray, ripy a pod (toť dotaz!?)
zariadenie by malo byť jednoduché, spoľahlivé a dobre ovládateľné, pretože manželka - bez toho že by som ju chcel podceňovať - zrejme chce pozerať a mať filmový zážitok z projekcie a nie bádať pri každom použití ako čo zapnúť, čo s čím funguje, prečo sa seká HD záznam a pod.

Tvoja posledná otázka - bez urážky - typu "tv karty neumí rozluštit ten DigiTV signál" smeruje tam, že si dovolím usudzovať že v tomto smere sú tvoje informácie menej ako základné. TV karta signál nerozlušťuje to robí dekodovacia karta ktorá musí byť zastrčená v nejakej čítačke a čítačka pripojená k SAT prijímačovej karte.
Potom je tu hromada vecí o dekodovacích kartách, kryptovacích systémoch, ich kombináciách, použití kariet pre jeden alebo dva prijímače a pod, ktoré by si mal vedieť než začneš uvažovať o HTPC.

Osobne by som ti odporúčal pustiť sa úplne iným smerom:
1/ ak chceš ostať u DigiTV -> ale tam je nejaký filmový kanál, ktorý je dôležitý? (HBO vypli)
musíš zostať so svojim DigiTV prijímačom.
tuto cestu by som ja osobne úplne zavrhol

2/ ak chceš naozaj urobiť žene radosť podľa zadania:
- zmeň operátora na UPC Direct -> máš tam HBO, HBO2, HBO Comedy, Cinemax1+2, Filmbox, Film+, Filmbox Extra, Universal. Takú ponuku nemá nikto iný.
- k tomuto nemusíš ani otočiť parabolu
- kúp si nejaký slušný CRW prijímač asi najlepšie twintuner s integrovaným HDD. Osobne by som odporučil Vantage 8000 alebo TechniSat Digicorder.
- kup multimediálnu krabičku, napr. WD TV Live alebo Extreamer

A bez bádania, zisťovania, nervov, natrhnutého sobášneho listu máš behom týždňa plne funkčnú zostavu. Ak netrváš na super kvalite obrazu (ale máš teraz Digi? takže hocičo iné bude lepšie) tak by som kľudne zobral od UPC ich DVR/HDD prijímač.
A 3 krabičky možno sa budú ovládať jednoduchšie ako jedna s komplikovaným systémom - viď napr. univerzálne ovládanie alebo ak máš ako zvukový výstup Yamahu -> ich univerzálne ovládanie dokáže ovládať súčasne s AVR aj 4 zdroje obrazu alebo zvuku.

A je to![/quote]
Ad Dagy2
Vždy jsem se v životě snažil, abych byl pochopen a tak jsem napsal i svůj první příspěvek. Správně jsi pochopil, že se v těchto záležitostech neorientuji, že jsem laik a právě to jsem si přál: dostat rady, které mně jako laikovi pomohu. Proto jsem rád, že jsi to napsal tak, jak jsi to napsal.
Poznámka druhá týkající se našich finančních možností. Je nám oběma s manželkou téměř sedmdesát, ale pořád žijeme aktivně, i když s podstatně menším množstvím peněz než dříve. To není stížnost, pouze suché konstatování. Proto i můj návrh řešení domácího kina vycházel z toho co máme a snažil se to doplnit a vylepšit. A jako nepoučený laik jsem šel na toto fórum. Činil jsem tak i v jiných případech.
V mém prvním příspěvku jsem zapomněl uvést, že si manželka některé filmy nahrává do dvd rekordéru (Pioneer, má HDD) a pak na dvd, případně ji stahuji filmy z internetu. Pokud by měla vlastní pc s velkými disky a připojením k internetu (router máme) tak by se leccos zjednodušilo (filmy by se ukládaly na disk).
Ale o Tvých návrzích budu uvažovat.
Pitomec (10211)|22.1.2011 17:48
[quote=jarek09;324892]Připomínky beru, večer se sem vrátím s nějakými novými návrhy k vyjádření. Kabelovku asi z toho mého "systému" vypustím a jako zdroj signálu by zůstal jen satelit.
A zajímalo by mě, jak je to s Digi TV? Tv karty neumí ten signál rozluštit?[/quote]Vem DVB-S HD PVR přijímač, do něho dej kartu Skylink, připoj externí HDD a není co řešit. Digi hodit z mostu, o kabelovce se nezmiňuješ co je zač a pokud jde o PC, tak to není příliš šťastný řešení nahrávat přes něho (už proto, že musí být v provozu, což třeba v noci bývá v bytě problém, ale těch důvodů proti je víc).
Dagy2 (3153)|22.1.2011 20:35
to Jarek: rád by som pogratuloval, že v tvojom veku sa venuješ počítačovej technike a satelitu.
Ja som to bral z inej strany. Pokiaľ by som postavil HTPC a manželka by musela komplikovane niečo niekde prepínať tak to v živote nebude používať.
O to viac sa prihováram za normálny slušne funkčný satelitný prijímač, ktorý má všetko poriešené než za ladenie HTPC.

Uvažoval by som teda o jednoduchšom ale spoľahlivo funkčnom SAT prijímači + multikrabička s HDD alebo externý LAN disk.
Tá krabička ti umožní sťahovať filmy z netu podobne ako PC, prehrá skoro všetko, má napr. internetové rádio apod. A pritom stojí zlomok toho čo HTPC a máš ho hneď nainštalovaný a so zárukou. V momente, že ti niektoré komponenty nebudú v PC chodiť 100% kompatibilne tak sa z toho ureklamuješ a na kombinácie kariet ti nikto nedá záruku.

Neviem, koľko stojí HTPC ale myslím, že to bude viac než tie solo krabičky.
Skús dať cenu, koľko to malo stáť a verím že tu spoločne niečo vymyslíme (bože už vidím tie odporúčania od Arivistov :) )

P.S.: ešte poznámka k cene - počítaj aj so spotrebou elektriny. U HTPC to tak odhadujem na 200÷300W (?) multikrabičky a SAT prijímače sú niekde okolo 15W pri nahrávaní do 40W. Keď to spočítaš za rok, môže to byť slušná suma.
panasonic650 (1124)|22.1.2011 22:05
[quote=Dagy2;325018]A pritom stojí zlomok toho čo HTPC[/quote]
Mas nieco konkretne na mysli ? Len pre porovnanie moj HTPC aj s cool skrinkou za 150e stal 600e a poriadne kvalitne STB sa podla toho co viem/tusim podobaju tejto. Ci ?
jarek09 (12)|23.1.2011 06:21
Ad Dagy

Původně jsem neuvažoval o odchodu od Digi TV, protože zařízení máme zapůjčené zdarma a platíme jen 260 Kč měsíčně. Když jsem se tady seznámil s argumenty, tak asi přejdeme jinam, kvůli kvalitnějšímu obrazu, asi i zvuku, a technickým možnostem, které u Digi TV nejsou.

Takže jsem rád, že jsi ochoten poradit. Tu radu potřebuji ve dvou oblastech:

1. Skylink, CS link a UPC. Koho z nich? Jednak z hlediska té kvality, ale i cenové (aby to bylo do 350 Kč za měsíc)
2. A pak to technické zařízení. Co od toho chci? V podstatě to, co jsi naznačil Ty (nahrávání, ukládání na disk, přehrávání, zvuk 5.1 a rádio). A ještě jedno: máme celkem slušný archiv filmů na dvd. Takže by měla být k dispozici i potřebná mechanika.
Přivítal bych konkrétní návrh v ceně do 10 000Kč.
jarek09 (12)|23.1.2011 07:14
Ještě poznámka k předchozímu:
Zkoumal jsem programové nabídky všech a zjistil, že z tohoto hlediska (nabídka programů) bude asi nejvíce vyhovovat UPS, protože jedině u nich jsem našel Discovery, Animal Planet a Spektrum.
Dagy2 (3153)|23.1.2011 11:08
jarek ešte jedna poklona - väčšinou sú tu dotazy na ceny a možnosti u jednotlivých poskytovateľov. Ty si to už ráno všetko prešiel. Super.
K Discovery, Animal a Spektrum -> toto neber ako rozhodujúce. Discovery je aj na SkyLinku, dokonca v HD. Mal som rok paralelne UPC a SkyLink a tak ako som tiež túžil po Animal a v tom čase tiež National Geographic musím povedať že subjektívne mi ďaleko viac vyhovuje sada programov Viasat (History, Nature, Explorer). Discovery a Spektrum nepozerám vlastne vôbec, rovnako NGC a NGC wild výnimočne.

Ako vybrať toho správneho poskytovateľa?
1/ programová skladba
tú si vieš jednoducho vyhodnotiť sám, zoznam a ceny máš na weboch, ktoré si už prehliadal.
Osobne by ma dnes lákal práve HBO pack s 5 programami (u SkyLinku je len HBO a Cinemax)
Rovnako u UPC som hodne sledoval ESPN s americkými športami, ale to je vec vkusu

2/ obrazová kvalita
UPC na pôvodnej pozícii Astra19.2E malo polovičný dátový tok na ČT/STV programoch ako Skylink a to bolo poznať veľmi na rozmazanom obraze. Ako je na tom teraz neviem posúdiť, mohol by doplniť niekto kto môže porovnať.

3/ mesačné predplatné
tu je zásadný rozdiel
Skylink - tu je absolútna výhoda a sloboda výberu. Tzn. kúpiš kartu (vstupná investícia=karta+prijímač) a potom ak nechceš nemusíš platiť už nič a máš "navždy" cca 20 českých a slov programov. Ktorúkoľvek nočnú alebo dennú hodinu si zmyslíš že je niekde nejaký program ktorý chceš vidieť môžeš kreditnou kartou cez internet zaplatiť mesačné predplatné na konkrétny balíček a do 5min ho máš aktívny. Takže si pozrieš napr. film na HBO ktorý manželka chcela vidieť a zase nemusíš nič platiť.

UPC má tri možnosti:
A/ polročná alebo ročná karta
vstupná investícia = karta+prijímač. Potom pozeráš rok UPC balík ktorý si zaplatil. Bez možnosti zmeny, vrátenia a pod.

B/ karta UPC direct
investícia = karta+povinné mesačné splátky+prijímač
toto je kombinácia, kde máš klasickú kartu s predplatným, ktoré musíš mesačne uhrádzať ale máš voľnosť výberu svojho vlastného prijímača. Balíky na karte je možné trochu meniť, pravdepodobne sa nedá uberať z balíka a bude tam nejaká výpovedná lehota, resp. viazanosť 24mesiacov.
toto je podobné ako máš u Digi ale môžeš si zadovážiť svoj, lepší prijímač.

C/ kompletný paket od UPC s prijímačom
tento systém funguje ako u Digi = dostaneš prijímač + kartu. Môžeš si vybrať prijímač s nahrávaním, HDTV prijímač a zvoliť dostupné programy. Je tu viazanosť napr. 24 mesiacov.

4/ prijímač
u SkyLinku a UPC A/, UPC B/ si musíš zadovážiť svoj prijímač.
Nevýhodou je samozrejme vstupná investícia povedzme 3000÷15000Kč podľa nárokov (zabudovaný HDD, jeden tuner=sledovanie alebo nahrávanie, dva tunery=naraz sledovanie alebo nahrávanie dvoch programov)
Otázkou je archivácia nahraných programov. Voľne zakúpené prijímače vždy umožňujú nahrávky prehrať na disk cez LAN a archivovať - prezerať napr. v PC alebo multimediálnou krabičkou napr. WDTV, X-treamer a pod.
Prijímače od UPC, (na slovensku Magio) po zaplnení vlastného HDD (ktorý navyše býva pomerne malý) nemajú možnosť toto stiahnuť preč, takže musíš mazať. Nepoznám súčasnú situáciu u UPC.

5/ poloha na oblohe
UPC je na rovnakej polohe ako Digi, tzn. že ak je parabola tvoja, nemusíš nič meniť a môžeš prejsť na UPC.
SkyLink je na 23.5E, tzn. nutnosť otočiť a naladiť parabolu. Na druhej strane pozícia 23.5E dáva dobré možnosti za málo peňazí sledovať ďalšie voľné programy. holandské priamo na 23.5E, nemecké aj s HD ARD/ZDF na 19.2E, anglické na 28.5E, poľské a talianské na 13E.

Aj s UPC možno kombinovať tieto ďalšie družice ale pretože polzícia na 1W je pomerne ďaleko je to buď s natáčaním motorom alebo väčšou parabolou alebo s určitým kompromisom, ktorý napr. pri horšom počasí bude robiť problémy.

ako ďalší krok teraz by som doporučoval vybrať si buď cenovú reláciu mesačných poplatkov u UPC resp. voľnosť SkyLinku.
jarek09 (12)|23.1.2011 14:02
ad Dagy

Spousta nových informací! Bude chvíli trvat než to zpracuji. Pak se znovu ozvu.
vprint (136)|23.1.2011 17:50
Dagy2, budeš veľmi prekvapený, keď neodporučím Arivu? To že mi stačí na to čo ja chcem je jedna vec, ale tutok jarek je iný typ usera.
Takže ja by som odporučil dobre nastavený klon DM 800, a nejaké MMC, ku ktorému sa dá napichnúť cez USB DVD mechanika a všetko to zošiť LANkom.
Dagy2 (3153)|23.1.2011 18:15
ja si tiež myslím, že Ariva je koníček a nie satelitný prijímač na nastavenie a pozeranie. :)
StD (8612)|24.1.2011 09:58
[quote=jarek09;325284]...proč používáš právě toto zařízení. Nepotřebuji, aby mě někdo přesvědčoval, chci fakta, rozhodnu se sám.[/quote]

Proč řešení typu DM:
A) Má ty výstupy, které potřebuji, konkrétně mj. S-Video pro náhled na PC.
B) Snadno si do něj dám sám interní HDD 2,5" a slouží jako PVR, takže nahrává, i když není nic jiného puštěného.
C) Díky připojení do domácí sítě LAN přes router jsou data snadno přístupná pro další zpracování z vícero PC.



[quote=vprint;325286]...[/quote]

No Comment! Nikdo jiný zde před tebou nějakou značku dosud nezmiňoval ani nekritizoval. Tak se uklidni, neótéčkuj a nešiř tady ty fantasmagorie o nějakém elitářství.
Ivo Mašek (10205)|24.1.2011 19:25
Promazáno. ARIVA se kompletně řeší jinde v této sekci a je tam už o ní požehnaně stránek.
panasonic650 (1124)|24.1.2011 19:48
[quote=Dagy2;325018]U HTPC to tak odhadujem na 200÷300W[/quote]
Moj STB bez HDD ma 30W a HTPC (plnohodnotne PC s 2TB diskom, SAT kartou, CI slotom, USB klavesnicou+mysou atd...) 60-80W takze take zle to nebude.