Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Somálští piráti

Ivo Mašek (10205)|11.1.2011 07:24
Takhle to vypadá, když si tupohlaví somálští piráti spletou obchodní loď s vojenskou. A na těch rusech se mi líbí, že se s nimi opravdu nepárali

geronimoh (2327)|11.1.2011 08:15
[QUOTE=Ivo Mašek;322323]Takhle to vypadá, když si tupohlaví somálští piráti spletou obchodní loď s vojenskou. A na těch rusech se mi líbí, že se s nimi opravdu nepárali

Tak to je mazec. B-)
Ivo Mašek (10205)|11.1.2011 08:59
Tak nebyl to první případ, kdy si ti vzdělanci ze Somálska spletli obchodní loď s vojenskou. Stalo se jim to už z francouzskou bitevní lodí. Akorát, že francouzi, jako řádní humanističtí evropané onu somálskou posádku nerozstříleli, ale pouze zajali.
Ta ruská posádka údajně skončila v Rusku u soudu, ale myslím si, že to byl jen takový krycí manévr pro už zblblé humanisty na tomto kontinentu a posádce se nic nestalo.
... to sdělení na konci toho dokumentu o tom, že žádnému pirátu se nic nestalo, je samozřejmě úsměvné. Údajně to nepřežil nikdo a těch pár přeživších, co se dostali z ostřelované bárky do patřičné vzdálenosti, bylo (už samozřejmě bez účasti kamer) postříleno v moři. A v tomhletom tedy rusům fandím, protože tihle gaunerští piráti nemají právo na přežití.
geronimoh (2327)|11.1.2011 09:26
Taky fandím ruské posádce. Zasáhli zcela adekvátně. K soudu se asi dostali kvůli tomu videu, kde je vidět, jak si ty "střelby" užívají.
mirekv (7169)|11.1.2011 12:24
Nejen vojenské, ale i obchodní lodě by měly mít tu možnost se bránit. Řízená střela a je to!
Pitomec (10211)|11.1.2011 19:32
Je to nějak moc roztahaný, kdyby takovou kocábku chtěla sejmout válečná loď, tak na to stačí jedno torpédo a je po všem. Myslím, že ta posádka šla k soudu spíš za zbytečný plýtvání municí :)
StD (8612)|11.1.2011 19:43
[quote=Pitomec;322550]Je to nějak moc roztahaný, kdyby takovou kocábku chtěla sejmout válečná loď, tak na to stačí jedno torpédo a je po všem. Myslím, že ta posádka šla k soudu spíš za zbytečný plýtvání municí :)[/quote]

S torpédem by si jsi na takovou kocábku moc nepomohl, to potřebuje určitý ponor. To by teprve bylo opravdové plýtvání munice... :-E Ale taková dvacítka (20mm, případně 37mm) rychlopalný kanonek, to by byla ta správná zbraň, kterou bych použil...
Pitomec (10211)|11.1.2011 19:50
Hladinový torpédo snad existuje pořád, když už bylo i za WW II 8-)
StD (8612)|11.1.2011 20:05
[quote=Pitomec;322558]Hladinový torpédo snad existuje pořád, když už bylo i za WW II 8-)[/quote]

To ale není torpédo, ale plovoucí nálož. Každé torpédo (lodní, ponorkové i letecké) potřebuje ke stabilizaci k pohybu ponor. Na hladině by se jen divoce mrskalo všemi směry jak splašená sviňa. :-)-

Edito: Definice here, ve Webstru máš totéž; plovoucí nálož je zastarale ponorková mina. Samostatnou kapitolou je the Bangalore Torpedo a různé železniční nálože.
Pitomec (10211)|11.1.2011 21:48
Samozřejmě neskáče na hladině jako žabky na rybníku, to je jasný :D ale pluje někde metr pod hladinou, což na potopení stačí.
StD (8612)|11.1.2011 22:01
[quote=Pitomec;322598]Samozřejmě neskáče na hladině jako žabky na rybníku, to je jasný :D ale pluje někde metr pod hladinou, což na potopení stačí.[/quote]

No to by jsi se pěkně přepočítal - víš co dalo Japoncům práce upravit jejich letecká torpéda tak, aby byla k něčemu dobrá v Pearl Harboru? A to rozhodně není metr mělká louže. Jestli mě paměť neklame (teď to nemíním hledat), tak minimální ponor, kde končí vliv turbulence vln, je nějakých 1,60 m, optimální je 4 metry a oni se to snažili doladit na dva metry.
Pitomec (10211)|11.1.2011 22:04
Řekl bych, že v dnešní době už ta torpéda mají nějaký naváděcí systém, takže není problém takovou loďku potopit i z ponorky na dně oceánu, natož z hladinového plavidla.
StD (8612)|11.1.2011 22:12
[quote=Pitomec;322604]Řekl bych, že v dnešní době už ta torpéda mají nějaký naváděcí systém, takže není problém takovou loďku potopit i z ponorky na dně oceánu, natož z hladinového plavidla.[/quote]
"Naváděcí" systemy jsou sice různého druhu, ale u torpéd je rozhodující navádění na audio (loďka zhasne motor a máš smůlu) nebo na přítomnost kovové masy (u gumy máš opět smůlu). Torpédo je poloslepá zbraň. To už je účinnější dobře cílená hlubinná nálož shozená z letadla. A není to vtip, takže jsme tu s tím OT.

Nic ve zlým, ale tímto volným patentem se všichni řídí a ani takovéto lehké provedení podle standardu NATO by nebylo k něčemu.
mirekv (7169)|11.1.2011 22:56
Chlapi, dobrá řízená střela rozmetá kocábku na mraky!
StD (8612)|11.1.2011 23:21
[quote=mirekv;322625]Chlapi, dobrá řízená střela rozmetá kocábku na mraky![/quote]

No já tedy viděl minulý týden audiovizuální záznamy ze zásahu jedné australské fregaty tamtéž u lodi, jejiž posádka se včas uklidila do chráněného prostoru a přivolala pomoc ze vzdálenosti 250+ km, a z taktického pohledu bych tedy těžké zbraně včetně střel rozhodně nepoužil - zajali je tak jako tak a tím by jen udělali více škody - ti hoši piráti kalkulují jen na vysoké premie pojišťoven...
geronimoh (2327)|11.1.2011 23:26
Podle mě by na tu kocábku měl stačit ten rotační rychlopalný kulomet, se kterým tu kocábku taky kropili, ale asi to chtěli pořádně užít a tak stříleli ze všeho možného. B-)B-)B-)
MartasKP (710)|12.1.2011 00:33
Me tam dojali ti frajeri s tema akackama B-) ... na jednu stranu rikam dobre tem zmetkum tak,na hruby pytel hruba zaplata ... na druhou stranu to "vrazdeni nevinatek" na zaver bylo trosku husty a ne rytirske. Je pravda,ze piratstvi neni taky zrovna rytirsky cin. Meli jim tu barku rozstrilet a nechat je napospas osudu uprostred more B-)B-)B-)

BTW StD ma v tomto svatou pravdu,ja bych ho jeste doplnil. kazda zbran je urcena k nejakemu ucelu. utocit na takovouhle barku tezkyma zbranema je nesmysl. Ty zbrane maji ucinnost na vetsi vzdalenost a jejich presnost je nizsi nez u lehkych zbrani,ktery jsou urceny na boj "zblizka" ... v tomto pripade GATLING udela vetsi paseku nez torpedo ci rizena strela.Oboji potrebuje nejaky cas na vlastni zamereni pokud neni primo navadena operatorem.
mirekv (7169)|12.1.2011 07:59
On není ani problém v pirátech, jak v samotném Somálsku.
MartasKP (710)|12.1.2011 10:53
Tak samozrejme,ze pirati jsou dusledek situace a chudoby v Somalsku,ale ty uneseny lidi za to nemuzou.
mirekv (7169)|12.1.2011 10:59
Tak udělat něco se Somálskem, armáda asi nic nevyřeší, viz Černý jestřáb, ale embargo a hlavně nedodávat zbraně. Anebo prostě tamníma vodama neplout, nebo s eskortou.
MartasKP (710)|12.1.2011 11:37
Tamnima vodama znamena pulkou Indickyho oceanu :) embargo nic nepomuze,kdyz uz takhle je tam velka chudoba a zbrane si sehnat neni problem :)

Pro ty obchodni lode je reseni konvoj s vojenskym doprovodem jako ve WW II
Ivo Mašek (10205)|12.1.2011 20:04
[quote=mirekv;322625]Chlapi, dobrá řízená střela rozmetá kocábku na mraky![/quote]
To by si ale moc neužili. A oni si to opravdu užívali, protože chtěli (kde jinde by mohli a přitom neriskovali, že také mohou dostat přes čumu). Jsou to profesionální vojáci a mají trochu jiné uvažování, než my, civilisti (a je to správné, jinak by při boji neměli šanci)
Co se týče těch pirátů, je pravda, že to skutečně jsou nuzní chudáci, kteří se buď sami nechají naverbovat, nebo jsou pod nátlakem naverbováni. No ale vysvětlujte to těm některým uneseným civilistům, kteří byly v tamních podmínkách drženi i rok. Jinak, pirátství bylo odjakživa vždy trestáno smrtí, a rozhodně to má svůj opodstatněný důvod.
když jsem shlédl i jiné filmečky, natočené při akci němců, američanů proti somálským pirátům (ti somálští parchanti operují i v noci), tak ty nahrávky vždy končily v momentu, kdy vojáci vlezli na ty bárky a natlačili piráty k jedné straně, mnohdy je ještě zaznamenáno namíření zbraní. Pak je utnuto a konec filmu. Takže se můžeme jen domnívat, jaký konec to pak většinou bere tam, kde už není nic natočeno. Holt rusové toho dali ven více, než měli.
MartasKP (710)|12.1.2011 22:26
Je fakt,ze marinaci jsou specialni sorta lidi a troufnu si rict magoru (v tom dobrym slova smyslu). V zavislosti na jejich vycviku,respektive urceni jsou cviceni kuprikladu i primarne zabit nez jen zpacifikovat protivnika. O ruskych specialnich jednotkach nema smysl ani mluvit. Rusky SpecNaz byly sveho casu nejlepe vycvicene jednotky na svete,jediny kdo jim byl schopen konkurovat byly britsti SAS. Tihle lidi ve stresovych situacich prestavaji premyslet jako normalni clovek. Koneckoncu jsou k tomu cviceni a bez toho by nemeli v akci zivotnost ani tech jejich par hodin co maji ted.
Ti pirati jsou fakt chudaci,kteri jsou k tomuto donuceni okolnostmi. Myslim,ze je jich tam pramalo,kteri se tam chodi vybourit jen tak z pleziru. Pro vetsinu z nich je to jediny a to jeste bidny zpusob obzivy. Takhle bych strilel ty,kteri tenhle kseft provadeji.
Nicmene piratstvi je zbabelost srovnatelna s terorismem a za oboji nemuze prijit jinej trest nez smrt. To je bez pardonu.
StD (8612)|12.1.2011 22:39
[quote=MartasKP;322877]...[/quote]
Když už se tady bavíme v tématu o smíchu o vážných věcech, jakými zabíjení bezesporu je - jen se vrátím k té tvé "Schnappßidee" s těmi konvoji. Kdo by to zaplatil? Vždyť jim nejde vůbec o náklad (mnoho těch lodí je prázdných a teprve pluje pro náklad), jako o lidi a výkupné od rejdařů a pojišťoven. Totéž se děje i na zemi v tamních končinách Afriky, Arábie i Asie (Dálný Východ)...

P.S. V budoucnosti si halt asi turisté do exotických zemí budou muset zaplatit cestování v tanku, obrněném transportéru, torpédoborci, ponorce či v jiných technických výdobytcích západního světa...
MartasKP (710)|12.1.2011 22:59
[quote=StD;322881]Když už se tady bavíme v tématu o smíchu o vážných věcech, jakými zabíjení bezesporu je - jen se vrátím k té tvé "Schnappßidee" s těmi konvoji. Kdo by to zaplatil?[COLOR=red] Vždyť jim nejde vůbec o náklad (mnoho těch lodí je prázdných a teprve pluje pro náklad), jako o lidi a výkupné od rejdařů a pojišťoven.[/COLOR] Totéž se děje i na zemi v tamních končinách Afriky, Arábie i Asie (Dálný Východ)...[/quote]

Proto jsem je srovnal s teroristama. Ucelem techto skupin neni nic jineho nez utok na lidsky zivot a svobodu a to ve vsech jeho ohledech za co nejnizsi vynalozene usili. Zjednodusene receno,co nejvyssi efektivnost.
Nejlepe dosahnes sveho,kdyz se v televizi objevi co nejrozsahlejsi ztraty na zdravi lidi. Majestkove skody nikoho az tak nezajimaji. Ze z toho maji nejaky majetkovy prospech (v podobe uloupeneho materialu),to je jen jakysi bonus. Uprimne,co by tihle chudaci delali s plnym tankerem surovy ropy? Je jim k prdu,na druhou stranu je to dalsi bonus pri vyjednavani o propusteni rukojmi,ale porad jsou hlavnim kapitalem pro piraty i teroristy lidi a cim vice lidi,tim lepe. A tim silnejsi argumenty.

BTW,fakt to ale patri do jine nez zabavne sekce

Co na tom bylo "Schnappßidee"? Jestli me moje prachabe znalosti NJ neklamou,tak je to neco jako blbost ci podobne.
mirekv (7169)|13.1.2011 00:04
Prosím mody do jiné sekce.
StD (8612)|13.1.2011 00:24
[quote=MartasKP;322888]Proto jsem je srovnal s teroristama. Ucelem techto skupin neni nic jineho nez utok na lidsky zivot a svobodu a to ve vsech jeho ohledech za co nejnizsi vynalozene usili. Zjednodusene receno,co nejvyssi efektivnost.
Nejlepe dosahnes sveho,kdyz se v televizi objevi co nejrozsahlejsi ztraty na zdravi lidi. Majestkove skody nikoho az tak nezajimaji. Ze z toho maji nejaky majetkovy prospech (v podobe uloupeneho materialu),to je jen jakysi bonus. Uprimne,co by tihle chudaci delali s plnym tankerem surovy ropy? Je jim k prdu,na druhou stranu je to dalsi bonus pri vyjednavani o propusteni rukojmi,ale porad jsou hlavnim kapitalem pro piraty i teroristy lidi a cim vice lidi,tim lepe. A tim silnejsi argumenty.

BTW,fakt to ale patri do jine nez zabavne sekce

Co na tom bylo "Schnappßidee"? Jestli me moje prachabe znalosti NJ neklamou,tak je to neco jako blbost ci podobne.[/quote]

Náhlý nápad, vnuknutí po požití..., ale nikterak pejorativně. BTW všechny větší lodě (tankery) už jsou dnes vybaveny tzv. "věžemi pro posádku" v prostoru kolem velitelského můstku s patřičným satelitním spojením ven pro přivolání pomoci, kam se zvenčí v případě uzavření nikdo nedostane. Tohle opatření není úmyslně tolik publikováno a není vůbec vidět.
Ale jak říkám, "bělásek" bude brzy velmi žádanou odrůdou pro každého negramotného afrického či asijského entymologa, že se beze zbraně raději nehneš.
StD (8612)|13.1.2011 00:33
[quote=mirekv;322900]Prosím mody do jiné sekce.[/quote]

Od kdy v množném čísle? Dyk je na to Ivo chudák sám... :BB:
MartasKP (710)|13.1.2011 08:19
[quote=StD;322902]Náhlý nápad, vnuknutí po požití..., ale nikterak pejorativně. BTW všechny větší lodě (tankery) už jsou dnes vybaveny tzv. "věžemi pro posádku" v prostoru kolem velitelského můstku s patřičným satelitním spojením ven pro přivolání pomoci, kam se zvenčí v případě uzavření nikdo nedostane. Tohle opatření není úmyslně tolik publikováno a není vůbec vidět.
[COLOR=red]Ale jak říkám, "bělásek" bude brzy velmi žádanou odrůdou pro každého negramotného afrického či asijského entymologa, že se beze zbraně raději nehneš[/COLOR].[/quote]

Ono to je dobra vec do doby kdy mas diky te zbrani jasnou prevahu. podle zkusenosti jednoho znameho,ktery byl v Africe na pozorovatelske misy OSN se tam zbran vubec nevyplati nosit. Nikdy nevis,kdo stoji za rohem a jak je vyzbrojen. Ti africani jsou neco jako nase "cedecka" ... vetsinou nejsou sami a jeste maji nekoho v zaloze. Co je horsi,pro tyhle lidi je lidsky zivot absolutne nepodstatna vec.
Co rikal,nejlepsi vec co muzes udelat v situaci,kdy na tebe par cernousku vyskoci z pralesa je odevzdat co mas a modlit se. V zadnym pripade se nebranit. Oni to stejne nepochopi a je jim jedno co ti udelaji.
Takze misto zbrane radeji ozbrojena ochranka :-D ... a nebo zustat v civilizovanem prostrei B-)B-)
StD (8612)|13.1.2011 08:48
[quote=MartasKP;322924]...Takze misto zbrane radeji ozbrojena ochranka :-D ... a nebo zustat v civilizovanem prostrei B-)B-)[/quote]

No ono je úplně nejlepčí tam vůbec nelézt a střílet rovnou každého, kdo se snaží ilegálně přeplavat do Evropy... Ona si to tam ta Sahara srovná časem sama.
Ivo Mašek (10205)|13.1.2011 13:33
Proč se rusové s těmi piráty zrovna dvakrát nemazlí:

MartasKP (710)|13.1.2011 22:44
Tohle je jediny a elegantni reseni,jak zachranit lod i posadku. Tajna pancerovana skrys,ze ktere se da ovladat lod a kde je radiovy spojeni.
StD (8612)|14.1.2011 08:19
V úterý 18.01.11 večer jeden aktuální dokumentík "k věci" jde na Arte (16:9, HDTV) - [COLOR="Navy"]Piraten vor Somalia: Mission impossible?[/COLOR].
http://www.arte.tv/de/woche/244,broadcastingNum=1227181,day=4,week=3,year=2011.html
Fricoolinek2 (675)|15.1.2011 02:24
Samozřejmě, pirátství je svinstvo a je třeba rázně proti němu bojovat, ovšem ta řízená poprava, navíc je to video udělaný tak, jakoby to byla nějaká cool záležitost...

Uvědomte si, že tam byli skuteční lidi a skutečná smrt, žádná hra, žádnej film.
Ivo Mašek (10205)|15.1.2011 09:07
[quote]
že tam byli skuteční lidi a skutečná smrt,
[/quote]
Jestliže jde parta skutečných lidí s arzenálem skutečných zbraní někam loupit a unášet lidi, musí si uvědomit, že jejich protivníci jsou také skuteční lidé a logicky je může čekat skutečná smrt.
Abys věděl, že ti somálští piráti nejsou zase takovými hodně velkými chudáčky, zde je další zajímavé video:

MartasKP (710)|15.1.2011 19:52
Ja myslim,ze nikdo tady neomlouva ty piraty,ale to na tom prvnim videu byly vcelku jatka a profesionalni vojaci klesli na uroven tech piratu. Udelali si z nach zive terce. Normalni clovek nemuze rict,ze je to normalni. v Africe asi ano,ale my zijeme v civilizovanem svete a dodrzujeme nejaky pravidla. Ja osobne bych je urcite nebraj jako zajatce na svoji palubu,ale rozhodne bych nenechal vojaky aby do nich strileli. Ja bych jim tu barku rozstrilel a odjel. Oni at se na sous dostanou jak chteji. neni to sice podle mezinarodnich umluv,ale nejsou to taky jatka. A navic si to jeste natacet a bavit se pri tom.
Chapu,ze ti marinaci si radi zastrileji,jsou to koneckoncu "bezmozkove" a to nemyslim ve zlem,ale natacet si to na video a jeste publikovat na netu mi neprijde zrovna normalni.
Co se tyce jejich vyzbroje,tak jsem tam zrovna nic krome vychodoevropskych samopalu a pistoli (ty jsem nepoznal,co to bylo zac) nic nevidel. Samozrejme,ze pro utok na civilni lod je to dost dobry arzenal,ale odkud to ti chlapci berou. Jak AKacka,tak SA58 se pouzivali jen ve varsavsky smlouve a pak v konfliktech podporovanych SSSR.
StD (8612)|15.1.2011 20:03
[quote=MartasKP;323610]Ja myslim,ze nikdo tady neomlouva ty piraty,ale to na tom prvnim videu byly vcelku jatka a profesionalni vojaci klesli na uroven tech piratu. Udelali si z nach zive terce. Normalni clovek nemuze rict,ze je to normalni. v Africe asi ano,ale my zijeme v civilizovanem svete a dodrzujeme nejaky pravidla. Ja osobne bych je urcite nebraj jako zajatce na svoji palubu,ale rozhodne bych nenechal vojaky aby do nich strileli. Ja bych jim tu barku rozstrilel a odjel. Oni at se na sous dostanou jak chteji. neni to sice podle mezinarodnich umluv,ale nejsou to taky jatka. A navic si to jeste natacet a bavit se pri tom.
Chapu,ze ti marinaci si radi zastrileji,jsou to koneckoncu "bezmozkove" a to nemyslim ve zlem,ale natacet si to na video a jeste publikovat na netu mi neprijde zrovna normalni.
Co se tyce jejich vyzbroje,tak jsem tam zrovna nic krome vychodoevropskych samopalu a pistoli (ty jsem nepoznal,co to bylo zac) nic nevidel. Samozrejme,ze pro utok na civilni lod je to dost dobry arzenal,ale odkud to ti chlapci berou. Jak AKacka,tak SA58 se pouzivali jen ve varsavsky smlouve a pak v konfliktech podporovanych SSSR.[/quote]

Je vidět, že jsi ještě hodně souvislostí nepochopil a chtělo se mi při čtení vykřiknout: Který "bezmozek" má vyšší cenu než druhý "bezmozek"???
Zveřejňování čehokoli má svou etiku a musí tam být jasně specifikovaný záměr toho, co něco někam dává a také jeho identifikční údaje. To k tomu, jestli se na to dívat nebo ne. Já se nedíval, dovedu si to představit, byl jsem kdysi ve stejném postavení pěšáka na šachovnici...
Takže v závěru dojdeš k jakému závěru? Já si počkám na ten "vzorek" přeběhlého piráta co bude v úterý zveřejněný a podle toho si učiním další závěry. Zatím bych takticky postupoval ještě brutálněji.
MartasKP (710)|15.1.2011 20:25
Ja prave ze bezmozek nejsem. nevim v jaky roli pesaka si byl ty ale ja o tom neco malo vim a neco malo jsem slysel.
Nejsem zastancem tehle lidi,nadruhou stranu zase nesouhlasim s tim,co jsem na tom videu videl.
StD (8612)|15.1.2011 20:32
[quote=MartasKP;323623]Ja prave ze bezmozek nejsem. nevim v jaky roli pesaka si byl ty ale ja o tom neco malo vim a neco malo jsem slysel.
Nejsem zastancem tehle lidi,nadruhou stranu zase nesouhlasim s tim,co jsem na tom videu videl.[/quote]
No co se zveřejňování týče, tak z postavení autora, redaktora, šéfredaktora a nakonec vydavatele znám tiskový i autorský zákon tu i onde celkem dobře. No a o postavení střílejícího človíčka vím své - spotřeboval jsem přitom nějakou munici ze samopalu vzor. 58 a kulometu vzor. 59 - na pohyblivé cíle.
Ivo Mašek (10205)|15.1.2011 20:41
[quote]Co se tyce jejich vyzbroje,tak jsem tam zrovna nic krome vychodoevropskych samopalu a pistoli (ty jsem nepoznal,co to bylo zac) nic nevidel.[/quote]
Používají i těžší kalibr. Na mnoha videích to je vidět. Jedna rána, a v lodi je díra. Také jsem viděl mapu, na jakém ohromném území piráti operují. A své přístavy nemají jen v Somálsku. Defacto, to už je válka.
MartasKP (710)|15.1.2011 20:41
Ja nemam problem s YT. Me spis vadi to,ze oni strili do topicich se lidi,toci si to na video a jeste se s tim chlubi na netu. YT s tim nema nic spolecneho,spis se mi jedna o neprofesionalitu tech vojaku. Spis se mi jedna o moralni nez pravni stranku veci.
Ivo Mašek (10205)|15.1.2011 20:44
Operační území pirátů
somali_pirate_attacks_map.jpg
StD (8612)|15.1.2011 20:48
[quote=MartasKP;323631]Ja nemam problem s YT. Me spis vadi to,ze oni strili do topicich se lidi,toci si to na video a jeste se s tim chlubi na netu. YT s tim nema nic spolecneho,spis se mi jedna o neprofesionalitu tech vojaku. Spis se mi jedna o moralni nez pravni stranku veci.[/quote]

Naskýtá se otázka: A to si je z morálních a humánních důvodů chceš živit jako zajatce kde? Samozřejmě na úrovni vězeňství 21. století a který daňový poplatník to bude platit tu rekreaci... Až řekneš kde budu se tam hlásit jako dobrovolník pirát. :-)-

Edito pro I.M.: To máš ovšem jen Africký roh a zcela pomíjíš činnost čínských a malajských pirátů jinde, nemluvě o činnosti lodí čínských státních společností při lovu ryb v chráněných pásmech nebo dokonce v cizích výsostných vodách, že byly i zadokumentované přestřelky. Zkrátka není to tak jednoduché.
MartasKP (710)|15.1.2011 20:54
To mas starou mapu ... dnes uz utoci hluboko v indickem oceanu
c67ecb73abadc6c8f3a6ec20a5f1fe18.jpg
Ivo Mašek (10205)|15.1.2011 20:56
Aha. Tak to si ten operační prostor pěkně rozšířili. ..... na potkání postřílet. Co s nimi? Kam s nimi? A co bude, až je pustí? Dají se na mír a pokání?
MartasKP (710)|15.1.2011 21:02
[quote=MartasKP;323610] Ja osobne bych je urcite nebraj jako zajatce na svoji palubu,ale rozhodne bych nenechal vojaky aby do nich strileli. Ja bych jim tu barku rozstrilel a odjel. Oni at se na sous dostanou jak chteji. neni to sice podle mezinarodnich umluv,ale nejsou to taky jatka. A navic si to jeste natacet a bavit se pri tom[/quote]

Nevzit je jako zajatce a nechat je tam utopit neni sice uplne koser,ale rozhodne je to mensi zlo,nez si z nich delat zivy terce.
Samozrejme ze podle civilizovanych smluv bys je mel vzit jako zajatce a starat se o ne. Ale znamena to vetsi logisticky naroky,musis je strazit. Zajatci jsou vzdycky komplikace a ani amici v pacifiku nebrali japonciky jako zajatce,ale nikde se neobjevily videa s popravama.

Ivi Masek : kdyz je nechas uprostred Indickeho oceanu plavat,tak si s nima vodni havet poradi sama. Neco postrilis behem boje a zbytek poslouzi jako krmivo :-D
StD (8612)|15.1.2011 21:11
[quote=MartasKP;323639]Nevzit je jako zajatce a nechat je tam utopit neni sice uplne koser,ale rozhodne je to mensi zlo,nez si z nich delat zivy terce.
Samozrejme ze podle civilizovanych smluv bys je mel vzit jako zajatce a starat se o ne. Ale znamena to vetsi logisticky naroky,musis je strazit. Zajatci jsou vzdycky komplikace a ani amici v pacifiku nebrali japonciky jako zajatce,ale nikde se neobjevily videa s popravama.

Ivi Masek : kdyz je nechas uprostred Indickeho oceanu plavat,tak si s nima vodni havet poradi sama. Neco postrilis behem boje a zbytek poslouzi jako krmivo :-D[/quote]

No vidíš, možná už ti to dojde, že tou ranou z milosti z něj raději udělá hned to "krmivo". Že se u toho někdo usmívá do kamery? Co na tom. Je to jeho práce. Za to ho platí a dělá to rád.
MartasKP (710)|15.1.2011 21:33
S tou prvni polovinou bych byl mozna schopen se vyrovnat,ale s tou druhou nikoliv. Vojaci nejsou cviceni na ucelove zabijeni. Ano jsou specialni jednotky,ktery se pri boji zblizka uci,jak nejrychleji a nejtiseji protivnika zabit nikoliv paralyzovat. Zadny jednotky nejsou cviceni ani placeny od bezduchyho strileni do protivnika. Ja jsem schopen pochopit,ze se tim bavili,ze byli radi,ze si beztrestne muzou zastrilet na protivnika, vim o cem mluvim a proc jim rikam "bezmozkove" (ti kluci v akci nesmi pouzivat mozek). Musi tam ale byt nekdo,kdo rekne "STOP,odplouvame." Nezlob se na me,ale v tomhle se neshodneme.
Mozna ti k tomu nekdy priste reknu i neco vic,rozhodne ne tady verejne na foru ;)
StD (8612)|15.1.2011 21:59
[quote=MartasKP;323645]...v tomhle se neshodneme.
Mozna ti k tomu nekdy priste reknu i neco vic,rozhodne ne tady verejne na foru ;)[/quote]
Přesně. Ale já i mnoho jiných máme přesně opačný názor, ale nechceme ho zveřejňovat.
Klidně přes SZ, ale jsou ty naše post-diskuse zbytečnou ztrátou času...
Ivo Mašek (10205)|30.1.2011 07:21
Piráti zabili rukojmí po zpackaném pokusu o osvobození unesené lodi
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/223728-pirati-zabili-rukojmi-po-zpackanem-pokusu-o-osvobozeni-unesene-lodi.html
[quote]Piráti zacházejí se zajatými námořníky stále krutěji, napsal Der Spiegel. Posádka chemického tankeru Marida Marguerite, propuštěného za výkupné před pěti týdny, vyprávěla o krutém mučení, které zažila. Mnozí námořníci museli až 40 minut vydržet v mrazicí komoře lodi, byli biti a trýzněni na genitáliích. Piráti také předstírali jejich popravy nebo je dusili igelitovými sáčky přes hlavu, které uvolnili až bezprostředně před udušením mučených.[/quote]
Neexistuje defacto jiná možnost, jak "zacházet" s piráty, než ta, kterou předvedi rusové.