Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony HDR-CX520/ Sony HDR-CX550 resp.iné v tejto triede- pomoc pri výbere

jaro8 (12)|11.1.2011 13:06
Dobrý deň. Prosím Vás o pomoc pri výbere novej videokamery, keďže sa v technických veciach ohľadom videokamier veľmi nevyznám. Kameru budem využívať hlavne na kamerovanie v prírode, kamerovanie zvierat a pod. kamera by mala mať dobrý optický zoom, kvalitný stabilizátor, keďže kamerujem bez statívu a nech zábery niesu ani pri väčšom zoome roztrasené, a taktiež by mala robiť kvalitné videá aj za horších svetelných podmienok. Uvažujem hlavne o značke sony, pretože už som si zvykol na ovládanie kamery tejto značky.Kamera by mala byť v cene do tých 1200 eur. Za pomoc vopred ďakujem
Fricoolinek2 (675)|11.1.2011 18:50
[quote=jaro8;322408]Dobrý deň. Prosím Vás o pomoc pri výbere novej videokamery, keďže sa v technických veciach ohľadom videokamier veľmi nevyznám. Kameru budem využívať hlavne na kamerovanie v prírode, kamerovanie zvierat a pod. kamera by mala mať dobrý optický zoom, kvalitný stabilizátor, keďže kamerujem bez statívu a nech zábery niesu ani pri väčšom zoome roztrasené, a taktiež by mala robiť kvalitné videá aj za horších svetelných podmienok. Uvažujem hlavne o značke sony, pretože už som si zvykol na ovládanie kamery tejto značky.Kamera by mala byť v cene do tých 1200 eur. Za pomoc vopred ďakujem[/quote]

Pokud to nespěchá, ta by možná nebylo od věci chvíli počkat, jak se ukáží nástupci CX550 - CX690/CX700, jenž jsou vybaveny noými čipy a mají progresivní snímání 1080/50p.

Ovšem, je tedy fakt, že tyto kamery jsou hodně širokoúhlé, a jelikož jejich optický zoom je jen 1:10, tak jejich TELE ohniska jsou pouze 298 mm u CX550 a u nových CX690/700 to bude jen 263 mm.

Pak je tu aletrnativa v podobě Panasoniců řady 700/900. Ty stojí méně (již od 18 500 Kč) a mají optický zoom 1:12 35-420mm, s tím, že jde použít ještě 18x rozšířeného digitálního zoomu, který se kvalitou blíží optickému zoomu. Rovněž jsou vybaveny 1080/50p. Nevýhodou oproti Sony jsou o něco horší schopnosti v horším světle, byť určitě Panasonic natáčí v low-lightu dobře.

Stabilizaci ma Sony i Panasonic velmi dobrou.

CX520 asi ne. Nemá ani hledáček, čili nějaké natáčení na dlouhý zoom bez stativu by určitě nebylo nic extra.

Tady je srovnání CX520, CX550 a SD707 vč. testovacích obrazců.
http://www.camcorder-test.com/camcorder-c4a9868106a39deca4e8ff6efc8ade8c.html
jaro8 (12)|11.1.2011 20:48
Ďakujem za odpoveď.Mám ale pár otázok- tie nové čipy budú lepšie ako v CX550? A to progresívné snímanie 1080/50p. čo znamená? Pozeral som si pár videí od panasonicu a odradilo ma to rozmazávanie pri väčšom zoome- myslím, že sa to volá aberace, alebo tak niejako.
Fricoolinek2 (675)|11.1.2011 23:52
[quote=jaro8;322573]Ďakujem za odpoveď.Mám ale pár otázok- tie nové čipy budú lepšie ako v CX550? A to progresívné snímanie 1080/50p. čo znamená? Pozeral som si pár videí od panasonicu a odradilo ma to rozmazávanie pri väčšom zoome- myslím, že sa to volá aberace, alebo tak niejako.[/quote]

To je otázka. Rozměrově budou ty čipy stejné, rozlišení bude ale vyšší. Ale jasnou odpověď asi dají až nějaké samply v přímém porovnání s CX550.

Mylím, že by to mělo být v pořádku. Zadejte na YouTube hesla jako "TM700 zoom" nebo "TM700 zoom 18x" a uvidíte sám.

Progresivní natáčení 1080/50p znamená schopnost natočit za vteřinu padesát CELÝCH snímků a ne pouze 50 půlsnímků, jako u prokládaného videa.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Proklad_(komprese_obrazu)
jaro8 (12)|13.1.2011 12:54
ďakujem za vysvetlenie.A vy osobne podľa tých podmienok,ktoré som napísal vyššie, ktorú kameru by ste mi odporučili?
Jozi3 (12)|13.1.2011 21:46
Zdravím. Som vlastníkom CX550-ky a môžem len doporučiť. Mal som tú možnosť otestovať si aj Panasonic SD700 a za nízkeho osvetlenia je obraz mierne zašumený, a pri normálnom svetle je obraz mierne sfarbený do zeleno-modra. V tomto vychádza Sony oveľa lepšie, kvalita obrazu za nízkeho osvetlenia je excelentná, v podstate sa žiadny šum nevyskytuje. Ako už bolo spomínané, horšie je to už so zoom-om, ktorý je len 10-násobný, a na najdlhšom ohnisku objektív znateľne stratí svetlo, a scéna je značne málo presvetlená/tmavá. Avšak nie je to nič hrozné. Tiež by som asi počkal na nové modely, čo nového prinesú.

Myslím si, že 50 plných snímok za sekundu je dobrá vec, avšak dátový tok 28Mb/s je podľa mňa trochu málo. Aj na Panasonicu bolo v progresívnom snímaní, pri rýchlejších pohyboch vidno, že obraz stráca ostrosť a mierne "kockovatie".
jaro8 (12)|14.1.2011 10:55
[quote=Jozi3;323132]Zdravím. Som vlastníkom CX550-ky a môžem len doporučiť. Mal som tú možnosť otestovať si aj Panasonic SD700 a za nízkeho osvetlenia je obraz mierne zašumený, a pri normálnom svetle je obraz mierne sfarbený do zeleno-modra. V tomto vychádza Sony oveľa lepšie, kvalita obrazu za nízkeho osvetlenia je excelentná, v podstate sa žiadny šum nevyskytuje. Ako už bolo spomínané, horšie je to už so zoom-om, ktorý je len 10-násobný, a na najdlhšom ohnisku objektív znateľne stratí svetlo, a scéna je značne málo presvetlená/tmavá. Avšak nie je to nič hrozné. Tiež by som asi počkal na nové modely, čo nového prinesú.

Myslím si, že 50 plných snímok za sekundu je dobrá vec, avšak dátový tok 28Mb/s je podľa mňa trochu málo. Aj na Panasonicu bolo v progresívnom snímaní, pri rýchlejších pohyboch vidno, že obraz stráca ostrosť a mierne "kockovatie".[/quote]

A nemohli by ste mi uploudnuť niejake video s maximálnym zoomom natáčané z volnej ruky na niejaký server alebo youtube? pomohli by ste mi veľmi. A stabilizácia obrazu je na tom ako v porovnaní z panasonicom ? ďakujem
asverusmusic (66)|14.1.2011 12:08
[quote=Jozi3;323132]Zdravím. Som vlastníkom CX550-ky a môžem len doporučiť. Mal som tú možnosť otestovať si aj Panasonic SD700 a za nízkeho osvetlenia je obraz mierne zašumený, a pri normálnom svetle je obraz mierne sfarbený do zeleno-modra. V tomto vychádza Sony oveľa lepšie, kvalita obrazu za nízkeho osvetlenia je excelentná, v podstate sa žiadny šum nevyskytuje. Ako už bolo spomínané, horšie je to už so zoom-om, ktorý je len 10-násobný, a na najdlhšom ohnisku objektív znateľne stratí svetlo, a scéna je značne málo presvetlená/tmavá. Avšak nie je to nič hrozné. Tiež by som asi počkal na nové modely, čo nového prinesú.

Myslím si, že 50 plných snímok za sekundu je dobrá vec, avšak dátový tok 28Mb/s je podľa mňa trochu málo. Aj na Panasonicu bolo v progresívnom snímaní, pri rýchlejších pohyboch vidno, že obraz stráca ostrosť a mierne "kockovatie".[/quote]

Zdravím. Prosím odpovede. Má CX 550 sane určené len pre originál komponenty Sony /svetlo, mikrofón/ alebo veľkosť saní je univerzálna? Ako je v praxi na dlhom ohnisku badateľná chromatická aberácia? Ďakujem.
Fricoolinek2 (675)|14.1.2011 15:09
[quote=jaro8;323214]A nemohli by ste mi uploudnuť niejake video s maximálnym zoomom natáčané z volnej ruky na niejaký server alebo youtube? pomohli by ste mi veľmi. A stabilizácia obrazu je na tom ako v porovnaní z panasonicom ? ďakujem[/quote]

No, naivně jsem se domníval, že by zmiňování se o tom, že CX550 i TM700 prošli na TVF důkladnou recenzí by bylo nošení dříví do lesa. Ale jak kokukám, mýlil jsem se.

https://www.tvfreak.cz/recenze-sony-hdr-cx550ve-chytra-a-vykonna/3671
https://www.tvfreak.cz/recenze-panasonic-hdc-tm700-vyvojovy-skok/3382

Jinak z těch videí, co se dělali v dobrém světle, to u mne vyhrál Panasonic, jehož kresba se mi zdá o dost lepší, pochopitelně to ujíždění do modrozelena tam je....
Jozi3 (12)|14.1.2011 19:54
[quote=jaro8;323214]A nemohli by ste mi uploudnuť niejake video s maximálnym zoomom natáčané z volnej ruky na niejaký server alebo youtube? pomohli by ste mi veľmi. A stabilizácia obrazu je na tom ako v porovnaní z panasonicom ? ďakujem[/quote]

Zdravím. Video vám samozrejme môžem uploadnúť na nejaký server, (youtube veľmi skresľuje). Zajtra zaobstarám nejaké testovacie zábery, a uploadnem ich.

Čo sa týka stabilizácie, tak v porovnaní s Panasonicom sú na tom obe kamery veľmi podobne/dobre. Sony má vo všeobecnosti jednu z najlepších stabilizácií obrazu na trhu.
Jozi3 (12)|15.1.2011 17:36
[quote=jaro8;323214]A nemohli by ste mi uploudnuť niejake video s maximálnym zoomom natáčané z volnej ruky na niejaký server alebo youtube? pomohli by ste mi veľmi. A stabilizácia obrazu je na tom ako v porovnaní z panasonicom ? ďakujem[/quote]

V odkaze je pár ukážok - záber s vypnutou/zapnutou stabilizáciou, natáčanie za takmer úplnej tmy, a ukážka stmavnutia scény na najdlhšom ohnisku. Všetky zábery sú natáčané v automatickom režime, 1920x1080/50i, 24Mb/s.

http://www.megaupload.com/?d=59I7SLD9
jaro8 (12)|16.1.2011 18:32
Ďakujem za zábery.Pozdáva sa mi tá kamera.