Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Povolení natáčet - jak to řešíte vy?

danvavra (10)|4.1.2011 21:02
Dobrý den,
mám na Vás dotaz.

Jak řešíte povolení natáčet v těchto situacích:

a) natáčení na území města - stačí povolení od městského úřadu ?
b) natáčení davu lidí (žádný detail) - je povoleno?
c) natáčení lidí z blízka - je třeba mít od všech povolení, i když se jedná o veřejnou akci?
d) natáčení konkrétních lidí, co mi mluví do kamery - je třeba mít jejich povolení nebo když už mi na tu kameru mluví, tak je jasné. že souhlasí?

Výsledné video je veřejně a zdarma dostupné na stránkách města, uveřejněno na youtube atp.
slouží k informování občanů o dění ve městě.

Ještě dodám že v záznamu je krátká několikasekundová reklama, kterou si fakturuje město a dotyčná firma. Má to na to vliv?

Děkuji za jakékoliv poznatky.
Omlouvám se pokud to je ve špatné sekci.
mirekv (7169)|4.1.2011 21:14
Asi není problém s natáčením, ale s prezentací.
Pitomec (10211)|4.1.2011 21:55
Podobný ptákoviny jsem nikdy neřešil, natočil co bylo potřeba a hotovo.
jibarr (792)|4.1.2011 22:54
Je to zpravodajství z dění ve městě, takže v pohodě. Jinak je to obdoba jako s focením.
http://digiarena.e15.cz/fotografie-autorske-pravo-a-pravo-na-ochranu-osobnosti
jarod72pm (841)|5.1.2011 10:00
Není u toho d) to tak pokud dotyčný si sám neřekne zda zveřejnit nebo ne pak to brát jako tichý souhlas? A mělo by se oznámit co se s nahrávkou bude dít dotyčnému?
Někdo za tím může vidět skrytou reklamu od města a může požadovat nějaký bakšiš za natočení jeho osoby (už sem se s tím někde setkal že kdosi chtěl za to štamprlu :-D )
MartasKP (710)|5.1.2011 10:56
Ja ted mozna trosku odbocim,ale budu se preci jen trosku drzet tematu. nevim,jestli si vzpominate na kauzu z konce roku,kdy nejakej divizni fotbalovej celek si na svuj venkovni zapas privezl kameramana a poradatele ho vyhodili. Resilo se to na svazu a poradatele dostali nejakej trest.
Ja osobne jsem byl nazoru,ze pokud prijede kameraman (shodou okolnosti to byl externi kameraman TVPrima) tocit na nejakej stadion,mel by s tim seznamit majitele nebo poradatele a ne je postavit pred hotovou vec. Nevim,jestli to delal pro tyen hostujici tym za uplatu ci nikoliv,ale rozhodne se tim zivil. Ja jsem nazoru,ze meli poradatele pravo ho nepustit na stadion.
Druhou veci bylo,ze ten zapas byl asi s nejvetsi pravdepodobnosti zaplacenej a oni nepotrebovali dukazy,ale to je uz jina vec.
píďa_m (716)|5.1.2011 11:53
ve veřejných prostorách a prostranstvích nemusíš mít povolení.
Pokud se jedná o uzavřené prostory a akce tak musíš mít souhlas majitele, pořadatele akce. V loni nějakej magor z rady vymyslel, že redaktor (ČT, nova, prima) musí mít písemný souhlas respondenta se zveřejněním rozhovoru, je na to i jednotný formulář, (mohu ti ho oskenovat)
který má mít redaktor u sebe. Třeba i při natáčení dopravní nehody, pokud řidič poskytne rozhovor...
Ale moc se to nepoužívá.
Když někdo přeci nechce být v TV, tak ten rozhovor neposkytne (a vyfakuje tě).
To samé platí pro nahrávání telefonátů.
O ostatních předpisech (třeba co se týče rozrastrování obličeje, registrační značky a pod.) by se dalo dlouho psát...
Je spousta "pravidel" o kterých se vám ani nezdá. (a je v tom bordel).
Pitomec (10211)|5.1.2011 11:55
[quote=MartasKP;320163]Ja ted mozna trosku odbocim,ale budu se preci jen trosku drzet tematu. nevim,jestli si vzpominate na kauzu z konce roku,kdy nejakej divizni fotbalovej celek si na svuj venkovni zapas privezl kameramana a poradatele ho vyhodili. Resilo se to na svazu a poradatele dostali nejakej trest.
Ja osobne jsem byl nazoru,ze pokud prijede kameraman (shodou okolnosti to byl externi kameraman TVPrima) tocit na nejakej stadion,mel by s tim seznamit majitele nebo poradatele a ne je postavit pred hotovou vec. Nevim,jestli to delal pro tyen hostujici tym za uplatu ci nikoliv,ale rozhodne se tim zivil. Ja jsem nazoru,ze meli poradatele pravo ho nepustit na stadion.
Druhou veci bylo,ze ten zapas byl asi s nejvetsi pravdepodobnosti zaplacenej a oni nepotrebovali dukazy,ale to je uz jina vec.[/quote]
To byl ten kameraman hodně měkkej, protože já bych se rozhodně vyhodil nenechal a jednou něco podobnýho na mě zkoušel Zedníček na jakýsi akci, tak sem ho poslal do háje a byl klid.
píďa_m (716)|5.1.2011 12:34
TO danvavra. Ještě mně napadlo, že to částečně řeší novinářský průkaz, který má každý redaktor a kameraman na zálkladě jehoš je leckam vpuštěn (dokonce i třináctiletý trdlo).
Natáčení koncertů v uzavřeném sále, hale a pod. se domlouvá z agenturou, ktreá koncert pořádá a která se domluví z agentem kapely, umělce atd.
vsp (704)|5.1.2011 13:06
na verejne ulici muzes s mobilni kamerou natacet co chces, statickou kamerou ale ne

naopak v prodejne ta staticka kamera musi mit ceduli pred vchodem, ze se tam kameruje a mobilni kamera (cizi) podleha souhlasu vlastnika objektu

je to logicke a je to tak

kdyz budes na ulici obtezovat a natacet celebrity (jako litat s kamerou za nima), tak to uz je zase obtezovani apod.

nakonec plati i zakladni listina prav a svobod a pokud uz bych mluvil na kameru, urcite bych chtel ten formular a tam bych zakazal nejake sestrihani rozhovoru, jen uziti jako celku :-) Viz Konec básníků v Čechách
danvavra (10)|5.1.2011 13:52
píďa_m: prosím Vás můžete mi oskenovat ten formulář? A případně se rozpsat o rozrastrování obličeje docela mi to zajímá.
Díky
MartasKP (710)|5.1.2011 14:57
[quote=píďa_m;320197]ve veřejných prostorách a prostranstvích nemusíš mít povolení.
Pokud se jedná o uzavřené prostory a akce tak musíš mít souhlas majitele, pořadatele akce.[/quote]

Ja si prave myslim,ze fotbalovy stadion je neverejny prostor a ma sveho majitele,kterym je fotbalovy klub,obec apod. a s tema by ten kameraman mel jednat,popripade,ten pro koho to video ma slouzit, mimo to si myslim,ze tam hraje roli i reklama. Samozrejme,ze neco jinyho je prvni liga a divize,ale ve sve podstate je to temer to same.

On ten zapas nakonec tocil,ale oni mu urcili odkud.
píďa_m (716)|5.1.2011 15:22
TO danvavra: ano můžu, ale až zítra po škole jdu do TV (pak makat na hokej). Dále si tam najdu závazné propozice pro rastrování. Pokud nejsou utajované, tak sem něco napíšu.

TO MartasKP: myslíš správně.
Každý novinář, který píše, fotí, točí, mluví ve vstupech do rádia, píše online, musí mít AKREDITACI. Tu mu vydává vedení klubu. Za akreditaci třeba přímého přenosu do TV dostává klub docela slušnou sumičku. Za akreditaci zpravodajskou se většinou neplatí, klub je rád, že se zviditelní. (Kromě MS v Basketu, kde se platilo a třeba MFF tam je redaktorům a kameramanům platí jejich TV).
Zrovna zítra je hokej: přijede nova má přímák na nova sport, pak ČT která dělá jen synhrony s hráčem a trenérem a nějaký vstup redaktora z kamerovýho postu. Pak prima sestřih zápasu má k dispozici z režie + synchron jako ČT ale jen na druhý den do regionálních zpráv, neb prima sport v hlavních zrušila.
MartasKP (710)|5.1.2011 15:54
Pida : prave proto si myslim,ze ten trest od CMFS byl neopravneny byt jde jen o divizi. Ten clovek jakozto externi kameraman TVPrima je profik a mel by tak i jednat. Neco jinyho je,kdyz tam prijede smudla jako ja a neco jinyho kdyz se tam objevi clovek s nejakou byt reportazkou,stativem atd . Ja si myslim,ze ho organizatori vyhaneli opravnene (kdyz pomineme skutecnost,ze ten zapas byl asi zaplacenej a oni nechteli dukazy). Jedna se o neverejny prostor,soukromy pozemek a jsou tam reklamy ze kterych klub samozrejme zije nicmene ta castka se pocita jen za panelu na ochozech a podobne,nikoliv ze sireni v multimediich.
Nejsem sice odbornik ale selsky rozum mi rika,ze ze strany domaciho tymu bylo vse v poradku. Co se samozrejme kameramana tyce. .... ten zbyten bez komentare (protoze o tom klubu neco malo vim a slysel jsem jak postoupili :-E ... ale to je jiny pribeh)
píďa_m (716)|5.1.2011 16:54
trošku OT: no oni ti lidé z APK a CMFS mi někdy přijdou dost "komplikovaný". Kdybyste viděli tu tunu nařízení od hokejového svazu, co se smí a nesmí dávat na kostku během zápasu... a co smí být v živáku.. a co se smí a nesmí repleyovat.. tak by jste asi zírali.
Úplně nejnižší pokuta je 50 000.-
Ten kamerman jak o něm píše MartasKP (pokud to byl profík) udělal chybu, že se nedomluvil z vedením stadionu ale jenom s klubem hostí. Myslím si však, že to bylo vzhledem k dalším okolnostem asi trošku jinak. Je mi třeba divné co tam točil, zda repku (to by měl sebou redaktora), nebo spíš záznam utkání pro klub co mu zaplatil klub, tedy jeho televizy.
Ale ani kameraman CNN a RTL nemůže někam vlíst a začít si tam točit zápas aniž by to neoznámil pořadateli a klubu. Za prvé se tam nedostane, jedině jako divák.. a to vypadá dost "nenápadně" když táhne Sachtlera a kameru...
Nebo ho tam někdo před zápasem protlačí a on si vleze na kamerapost, kde je vidět to si nedokážu nějak představit.

Co se týče reklam, tak samozřejmě klub vítá když se při zápase objevují reklamy na mantinelech, ochozech, ledové ploše atd. Už s tim počítá při sjednávání reklamy, kdy té firmě dá statistiku kolikrát jeho firma bude vidět v TV. Možná jste si všimli, že reklamy na stadionu (a ledové ploše) jsou koncipovány tak aby byli co nejvíc čitelné z kamerového postu. Všechny jdou číst jen z této strany, žádná není "vzhůru nohama".
MartasKP (710)|5.1.2011 18:17
Ten clovek prej bezne tocil pro Kopaninu a oni na zaklade toho delali rozbor zapasu.

Co se tyce reklam,je to na teto urovni trosku jinak. Nevim,jak se delaji smlouvy v tech nejvyssich soutezich. Ale kluby na teto urovni jsou radi za vubec nejakou korunu a tezko by uspely u sponzora s tim,ze jeho reklama byla (mozna) odvysilana nekde v televizi. u tech nejvyssich soutezi predpokladam,ze se s tim pocita a podle toho se pak smlouvy koncipuji.

V tomto pripade me kameraman zklamal amaterismem a Prima se jeste pochlubi,ze je to jejich externi kameraman :-D ... nevim teda co mel za kamcu,ale kazdopadne to tocil ze stativu,takze tam neprijel s obycejnou brasnickou pres rameno :)
Pak ale nechapu proc poradajici tym dostal pokutu za to ze ho tam nepustili (a opravnene). Ale to je spis otazka na nekoho jinyho :D
Kazdopadne diky za obsahle vysvetleni :BB:
jibarr (792)|5.1.2011 20:33
Ono je to trochu složitější. Krom mezinárodního průkazu novinářů, který určitá práva na vstup dává, není běžný novinářský průkaz vstupenka. Takže pokud to není veřejný prostor, což hřiště není, musí se na záznam akreditovat. Nebo se alespoň u někoho kompetentního ohlásit. Na druhou stranu fotbalové svazy novinářům nedělají problémy z důvodu propagace sportu. Pokud dostal konkrétní pořadatel po koulích, tak právě z tohodle důvodu. Z představy mediální války sport vs. média lezla funkcionářůn husí kůže na těle.
Jinak na hřištích a stadionech jsou většinou vymezená místa pro tisk.
Že Píďo. U vás je to pěkně vysoko pod blbým úhlem. A ještě ty magnetický karty :OO
MartasKP (710)|5.1.2011 21:16
[quote=jibarr;320377] Na druhou stranu fotbalové svazy novinářům nedělají problémy z důvodu propagace sportu. Pokud dostal konkrétní pořadatel po koulích, tak právě z tohodle důvodu. Z představy mediální války sport vs. média lezla funkcionářůn husí kůže na těle.
Jinak na hřištích a stadionech jsou většinou vymezená místa pro tisk.
[/quote]

To jo,ale v tomto pripade to nebylo pro ucel propagace,ale jen pro rozbor hernich situaci navic souperova tymu :) (kterej musel odjet bez bodu a taky odjel)

Nevim,jestli v divizi maji stanartne mista pro tisk jako v nejvyssich soutezich,nicmene to misto mu tam udelali,bohuzel ne prilis vyhodne. Presto ale natocil totalni fotbalovou frasku :confused:
jibarr (792)|5.1.2011 21:26
Na tom účelu celkem nezáleží. Tady to prostě byl jejich vzájemný spor a kameraman to odnesl. Třeba ani netušil jak to bylo domluvený s pořadatelem, když točil pro jedno konkrétní družstvo. To by muselo být víc informací. Pokud nejsou vymezena místa pro tisk, tak je to na kameramanovi, aby si vybral vhodné místo, kde nepřekáží. Zodpovídá za svojí práci a taky neradí trenérům jak to mají dělat.
píďa_m (716)|6.1.2011 14:48
TO jibar:
edit: Že Píďo. U vás je to pěkně vysoko pod blbým úhlem. A ještě ty magnetický karty

- no presscentrum je blbě a navíc je tam to zábradlí přes které není vidět polovina ledu.
- čipový karty jsou dobrý.
- kamerapost je dobře ale krátkej: 1 kam. ČT, 2 kam. nova, 2 kam. naše... se tam strkáme. (já dneska ne, budu jinde). https://www.tvfreak.cz/forum/picture.php?albumid=2&pictureid=209
- až tu budeš, tak se stav režii.
Ivo Mašek (10205)|6.1.2011 15:25
Když už je tu tohle tema, tak k tomu zajímavý článeček (incident)
Moderátor Kraus se popral s fotografem
http://www.novinky.cz/koktejl/221617-moderator-kraus-se-popral-s-fotografem-domluvila-jim-policie.html
MartasKP (710)|6.1.2011 16:18
Na tohle mam vcelku radikalni nazor. Za vsechno muzou ti prostodissi socialni spoluobcane,kteri kupoji bulvar,ktery tyto primitivy podporuje. Nevidim na tom zrovna nic dobryho spehovat lidi abych vyfotil nekoho s milenkou,nebo vyvinutou ministrini nahore bez nebo viset na strome a cekat az se manzelka nejake zname osobnosti objevi ve spodnim pradle v okne ci na zaprazi.
At foti ubozaky typu Iveta bartosova a podobne,kteri si je snad dokonce plati.
jibarr (792)|6.1.2011 16:45
Tyhle bulvární novináře taky úplně nesnáším. Konkrétně jednu pííí.....u Nebudu jmenovat. Zásadně leze před kamery. Vždycky se připraví, udělá úkrok před kameru a rychle pryč. Osobně když někde fotím, tak se slušně zeptám a ještě se mi nestalo, že bych nedostal souhlas. Slušnost se sice v dnešní době nevyplácí, jak nás naše politická špička naučila, ale občas je to s ní jednodužší. Však oni si i ty umělci tváře fotografů dost pamatujou. Jak uvidí někoho problémového, už se točí zády. Vypadá to směšně. Pak tam fotograf kolem krouží, jak sexuální úchyl.
Fricoolinek2 (675)|8.1.2011 00:58
[quote=Ivo Mašek;320674]Když už je tu tohle tema, tak k tomu zajímavý článeček (incident)
Moderátor Kraus se popral s fotografem
http://www.novinky.cz/koktejl/221617-moderator-kraus-se-popral-s-fotografem-domluvila-jim-policie.html[/quote]

Jéžiš. Kraus řekne "Vymaž to", paparazzo to smázne, objeví se "file was deleted", Kraus je spokojen a Paparazzo si na PC pustí File recovery.

A šmytec,
píďa_m (716)|8.1.2011 09:50
když jsem byl ještě malej tak si
vzpomínám, jak se u nás brzo ráno srazily vlaky a vykolejil vlak co jel na Doupov z americkými vojáky. Protože to kluci věděli hned jak se to stalo, tak když přijeli na místo tak ještě pomáhali zdravotníkům nést kufry a lehátka na místo události. A samozřejmě hned točili krásné záběry vykolejených vagonů s tanky a voj. technikou, ošetřování zraněných amíků, helikoptéry atd..
Když už měli dost matroše, tak šli zpátky k autu a zastavili je pol. a vojáci co to už stačili obklíčit a neprodyšně uzavřít aby se tam media nedostala. Tak samozřejmě museli vyndat kazetu z kamery (v té době ještě BETA) a odevzdat pol.
Jaké bylo asi překvapení pol. a vojáků když ani ne za hoďku nato to běželo ve zprávách na nově a primě a i z ČT se podělili.
Samozřejmě obvyklá praxe. Po natočení záběrů z takovíhle akcí si kameraman dá do kamery náhradní kazetu a tu pravou má u sebe někdo jinej.
Takže pol. mají dodnes v šuplíku kazetu na které není nic zajímavého a já mám v knihovně u střižny tu pravou...
píďa_m (716)|21.1.2011 12:56
tak tady to je: snad mě někdo nezabije že sem to zveřejnil.
Asi se divíte, že tam je "poškozený".. já taky.
souhlas.jpg