Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Intel Sandy bridge ve videu exceluje.

SmirickyT (377)|3.1.2011 19:52
Nechci už oživovat diskuzi pod tímto mírně flamewarovým vláknem o požadavcích na PC a tak zakládám nové vlákno. Tento týden (poté co je Intel uvolní na CES) se začnou prodávat nové procesory a desky z rodiny Sandy Bridge.

Našel jsem nějaký testy a ukazuje se, že nový i5 a i7 do mainstreamový patice 1155 budou senzační volba pro video a 3D. V testech co jsem našel dotahujou současný premianty X58/1366 Extreme edition ovšem za zlomek jejich ceny.

Konkrétně i5 2500K a i7 2600K šlapou na party čtyřjádru 975EE a šestijádru 980X oba v ceně tisíc dolarů za kus. Jinak Phenom X6 si teda taky nevede zle.
Takže kdo chce letos kupovat nebo stavět workstation, bude to pro něj vhodná volba.

Video zde

3D zde
Pitomec (10211)|3.1.2011 20:44
[quote=SmirickyT;319684]Nechci už oživovat diskuzi pod tímto mírně flamewarovým vláknem o požadavcích na PC a tak zakládám nové vlákno. Tento týden (poté co je Intel uvolní na IDF) se začnou prodávat nové procesory a desky z rodiny Sandy Bridge.

Našel jsem nějaký testy a ukazuje se, že nový i5 a i7 do mainstreamový patice 1155 [COLOR=red]budou senzační volba pro video a 3D[/COLOR]. V testech co jsem našel dotahujou současný premianty X58/1366 Extreme edition ovšem za zlomek jejich ceny.

Konkrétně i5 2500K a i7 2600K šlapou na party čtyřjádru 975EE a šestijádru 980X oba v ceně tisíc dolarů za kus. Jinak Phenom X6 si teda taky nevede zle.
Takže kdo chce letos kupovat nebo stavět workstation, bude to pro něj vhodná volba.

Video zde

3D zde[/quote]To je každá novinka a když to koupíš, tak už je to starý a na trhu je zase něco novějšího :D
Pave1 (4279)|3.1.2011 20:44
Ty mi snad čteš myšlenky, teď tu recenzi čtu, vypadá to zajímavě (škoda jen nutné nové patice).

Hlavně i spotřeba jde prudce dolů (a nový i5 natrhne ve výkonu i současný i7, cena do 6K).
SmirickyT (377)|4.1.2011 00:17
No já se letos chystám upgradovat. Musím na to ještě našetřit, ale ta i7 2600 bude moje volba.
Vždycky jednu až dvě generace procesorů vynechám a kupuju až třetí.

Tentokrát jsem vynechal čtyřjádro Core2 Quad, a zvažoval jsem teda nákup X58/i7 4C/8T - Nehalem. Nicméně jsem váhal (neměl jsem peníze). Levnejch osm vláken, který eventuelně zvládnou nabírat z HDSDI nebo HDMI do DNxHD bez externího převodníku mi bude na další dvě generace procesorů stačit. Levná varianta HPZ400 / Z800 je na cestě.
Pave1 (4279)|4.1.2011 00:41
jj, dělám to stejně, jsem s upgradem v mezifázi.

Už jsem se dík tomu vyhnul slepé topenářské uličce jménem P4, teď sedím na C2D a quad jsem zatím vynechal. Ale tohle vypadá slibně, upgrade základní desky na nový slot (RAM mám DDR3) a mazel s malou spotřebou a vysokým výkonem vypadá opravdu slibně (dokoupím ještě Quadro FX1800 a Z400 bude doma .-) ).
SmirickyT (377)|4.1.2011 10:01
[quote=Pave1;319754]jj, ... a mazel s malou spotřebou a vysokým výkonem vypadá opravdu slibně (dokoupím ještě Quadro FX1800 a Z400 bude doma .-) ).[/quote]

Tak to ja si asi priplatim za nový Quadro 4000, ale budu dlouho sledovat eBay, von se ho někdo bude chtít zbavit. Nebo půjdu do consumer/gamer GF 560/570
Pave1 (4279)|4.1.2011 10:28
Tak kdybych k videu měl i 3D grafiku, tak asi vyšší model by byl lepší. Ale na to moje použití je Q FX1800 rozumný kompromis (výkon/cena). Tak uvidíme, kdo to bude mít dřív doma, seznam investic je jako vždy dlouhý .-) .
SmirickyT (377)|4.1.2011 22:11
Na Ebayi se dá FX1800 sehnat už kolem dvou stovek. Cili kolem ctyr tisic Kc
Pave1 (4279)|5.1.2011 12:23
Mrknu, díky.

Tady je pro zájemce s Adobe premiere CS5 odkaz na potenciál využití CUDA (využití výkonu grafického procesoru nVIDIA QUADRO karet, typu FX1800) - http://www.nvidia.com/object/adobe_PremiereproCS5.html
Pytkin (7947)|6.1.2011 01:40
neni su prave FX karty slave na CUDA ? Neni lepsi daky GTX ? inak cel ta bublinka okolo CUDA mi pride ako zly sen .. tesili sme sa na VEGAS 10 , ze bude mat podporu rendrovania cez CUDA .. ano ma ju . neni to vobec rychlejsie .. a vystup z toho SONY AVC je pri rovnakom bitrate vyrazne horsi , ako pri Mainconcept AVC .. Takze je to vlastne uplne na nic ..
Pave1 (4279)|6.1.2011 01:51
Jak je vyladěný Vegas nevím, ale na stránkách nVidia najdeš odkaz na akceleraci CUDA pouze na adobe CS5 (AE, Premiere), týká se karet quadro.

Můžu jen zopakovat, že tyto grafiky mají trochu jinou konstrukci, než herní grafiky (jsou především optimalizované pro 3D grafiku). Některé aplikace (jako Avid MC) jsou na tyhle grafiky certifikované (odladěné). Mohou běhat i s jinými grafikami, ale výrobce to nezaručuje. Osobně čas od času špásuju s 3D, Avid MC je můj denní chleba, používám i trial Avid DS (v práci plnej). Takže moje volba je jasná.
Pytkin (7947)|6.1.2011 02:09
pave1 : no pockaj .. to nema ziadnu logiku .. CUDA maju dnes vsetky karty .. niektore malo , niektore vela jadier .. Quadro karty maju nieco ine , co vacsina poriadnych softwarov vyuziva .. nejake frame buffery specialne .. alebo nieco take .. aj SMOKE chce Quadro 4800 alebo 5600 ..
No a co sa tyka 3D grafiky , tak som si tiez neni isty , ci treba Quadro .. Aspon ked sme brali noveho 3Dckara na Softimage , tak mi do specifikacie povedal , ze Quadro nepotrebuje , ze uplne staci nejaka poriadna herna Nvidia ..

Samozrejme Quadro asi neni zla volba .. akurat ked hovorime o tej CUDA , tak mam pocit ze za rovnake peniaze dokazes kupit aj vykonnejsiu kartu na CUDA a 3D .. porovnaj si FX 1800 a GTX 465 :
http://www.nvidia.com/object/product_quadro_fx_1800_us.html
http://www.nvidia.com/object/product-geforce-gtx-465-us.html
Pave1 (4279)|6.1.2011 03:13
No on je výkon a výkon .-) .

Koukni na ten můj odkaz výš, krom něj (tam je spolupráce quadro a CS5) tam najdeš na stránkách i popis rozdílů mezi herní grafikou a quadrou. Každá má výkon orientovaný jiným stylem. Záleží opravdu na tom, jaké programy používáš (pokud bys chtěl quadru dělo, tak je ta 4000, funglovka).
Pytkin (7947)|6.1.2011 21:00
pavel : ja som len upozornoval ze quadro 1800 o ktorej tu bola rec , ma len 64 cuda cores .. Ja nemam ziadne vyhrady proti Quadro kartam .. Sam som vsade do komputrov napchal Quadro 5500vky ..

BTW : to porovnanie quadro vs. herna grafika som tam nenasiel ..
Pave1 (4279)|6.1.2011 21:45
Mám to někde uložený, mají to ma stránkách u vysvětlení specifikací quadro karet. Pohledej, obecně je hlavní rozdíl ve způsobu vykreslování a vyhlazování v OpenGL. Herní grafiky mají hrubý výkon, aby vykreslily co nejvíc (často si i lecos samy "dotvoří", jsou nepřesné). Když nestíhají, kreslí dál, ale nedokonale. Quadra to má naopak, má optimalizace vyhlazení pro 3D a spol, když nestíhá, kreslí dál v plné kvalitě, ale pomaleji. Prostě preferuje kvalitu (přesnost a preciznost náhledu) nad rychlostí.

Zbytek si dohledej .-) .

U střihových programů záleží i na tom, do jaké míry mají integrované kompoziční nebo 3D věci, kolik náhledů zobrazují současně a jak kvalitně. Většinou jim stačí průměrná grafika, ale u kompozičních sw už tomu tak být nemusí (záleží na specifikaci výrobce). Videa v odkazu ti jinak ukazují, že cuda je u CS5 sakra cítit, v rychlosti renderu i kvalitě náhledů ;) .

S rostoucím výkonem herních grafik se hodně rozdílů stírá, ale stále platí, že quadra je výběrová karta pro profi stanice (včetně součástek), pořád má své optimalizace a kvalitu, která prostě počítá s nasazením 24/7.

(tady, už je to starší vysvětlení, ale lecos platí - http://www.nvidia.com/object/quadro_geforce.html )

porovnání profi AMD ATI vs nVIDIA, najeď si na závěr:
http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/quadrofx-firepro_24.html#sect0
http://www.xbitlabs.com/images/video/quadrofx-firepro/3dsmax-0.png

a quadra FX1800:
http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/quadrofx-firepro_10.html
SmirickyT (377)|9.1.2011 21:27
Quadro je ta sama Ge Force, akorat ma patrne lepsi pameti. Jedniej rozdil mezi teme kartama je v ovladacich. Nvidia vyrabi ty same karty (cipy), akorat k nim dela dvoje ovladace.
Jedny pro Gamery, druhe pro 3D ckare.
Ty ovladce jsou zamknuty tak oby nesly pouzit ty z Profi tridy (Quadro) na ty karty "nizsi" tridy.
V zasade neplatite za chipset, ale za ovladace.

Jeste je rozdil v tom ze ty quadro kary maji ted dva Display Porty, zatimco herni karty maji DVI.

Na netu jsem cetl ze je nejakej borec, (asi jich bude vic), co umi preflashnout "bios, nebo firmware" na Gforce a udelat z ni Quadro. Nicmene vic jsem po tom nepatral.

Co se tyka CUDA u Vegasu, je to fakt slabe. Co se tyka CUDA u Premiere, tak adobe podporuje par karet, aby tlacilo Quadro od Nvidie, nicmene to jede na vsech CUDA kartach, kdyz si jednoduse upravite jeden radek v nejakym ini souboru a vase karta se tak stane "Supported". Proset vlozite nazev svoji kary do toho textaku a je to.

Cili s Premiere je lepsi usetrit trista dolaru za quadro a koupit si GFXko, protoze jednak usetrite na karte a druhak na proudu. Protoze ty gamersky karty upgraduje Nvidia castejc nez ty profi. Takze v nevejch Gforce jsou ted lepsi cipy nez v Quadro. S vic Cuda jadrama a co min zerou.

Navic Premiera podporuje jenom CUDA pro nahled videa, bnikoliv pro rendering, takze zase je to polovicate reseni.
Osobne cekam na soft, kterej bude podporovat jak plynulej nahled mpeg 4ky - H264/AVCHD, tak i rendering. Zatim tu neni ani jeden takovej.

Zaroven bychom se mohli i zbavit tech karticek jako je Matrox Mini, nebo BM Intensity, a hnat nahledovej monitor, pres ten druhej displayport, kdyz uz na ty Greafice je a Grafika ma brutalni vykon jak prase. Bylo by to logicky,

To bych ale asi chtel moc...
SmirickyT (377)|9.1.2011 21:39
Jinak Procesory i desky uz jsou venku i s cenama.
Alza: Procesory zde Desky zde
Newegg: Procesory zde; Desky zde

Cena od 189 dolaru (4355,- Kc) do 330 dolaru (? Kc, zatim nedostupny), za procesor. Rozdlil mezi 2600 a 2600K je tricet dolaru.

Za 330 dolaru je dobrej procesor, vykon na urovni drivejsich high-end v cene tisic.
Pitomec (10211)|9.1.2011 22:15
Zajímavý jsou u CPU hlavně ty modely K 8-)
Pave1 (4279)|9.1.2011 23:09
Koukal jsem na video o CS5 a CUDA, přišlo mi, že tam měli i render do H264 (ale znova tam koukat nebudu .-) ).

Předělat na quadru šly jen některý modely pomocí rivatuner. Osobně jsem to neměl potřebu zkoušet, protože mi stačí ta levná FX1400 za pár babek. Jedna věc je ale možnost odblokovat ovladač, jiná věc je, jestli je ta konstrukce opravdu identická (podle mě ano, mají prostě zablokovaný některý věci v čipu a prodávají to jako herní).

Dělám na těch lepších grafikách v práci a můžu tě ujistit, že takový nášup to zase není (render např. BCC, nějaký náročnější filtry). Tipnu si, že výkonnější procesor tady zatlačí víc. Prostě na video ti v drtivé většině stačí pouze průměrná grafika (a nám, co děláme s mpeg2 s long GOP, třeba i s 50Mbps, stačí i podprůměrná :-) ).

Jinak na nové "K" procesory se těším, spotřeba je poloviční. Jen ta asus základní deska nemá někdy klasický PCI slot, taky hodně v zátěži žere. Uvidíme .-) .
Pytkin (7947)|10.1.2011 01:52
VO vegase je render s CUDA (SONY) vyrazne nekvalitnejsi ako render cez CPU (Mainconcept) .. Takze je tam CUDA uplne k hovnu :) Je skutocne otazne , ci ma zmysel investovat 40 litrov do grafiky , ci neni lepsie investovat to do procesorov ..

Smiricky : Este velke Quadra maju rovno SDI vystup .. To tie gamerske asi nemaju ..
Pave1 (4279)|10.1.2011 02:26
Tak to budeš muset poštelovat u Sony Vegasů, když Adobe s CS5 ta akcelerace s CUDA funguje :-) .
SmirickyT (377)|10.1.2011 10:10
[quote=Pitomec;321928]Zajímavý jsou u CPU hlavně ty modely K 8-)[/quote]

Však ten si taky koupím... Těch 30 dolarů za otevřenej násobič se vyplatí....
Pytkin (7947)|10.1.2011 10:11
Pavel : Mame tu CS4 ale strihaci to nechcu pouzivat a radsej robia vo Vegase .. Ta CUDA je nepodstatna , ked mas rychly CPU .. Vtedy je to aj tak rychlejsie cez procesor ..
SmirickyT (377)|10.1.2011 10:32
[quote=Pave1;321946]Koukal jsem na video o CS5 a CUDA, přišlo mi, že tam měli i render do H264 (ale znova tam koukat nebudu .-) ).
[/quote]

Je to možný. Vlastně jsem to četl v jedný diskuzi atm to psali že to tak je, takže jsem to bez kontroly převzal. Nicméně Adobe propague u CS5 hlavně Mercury PLAYBACK engine, čili bych tomu věřil.

[quote=Pave1;321946]Předělat na quadru šly jen některý modely pomocí rivatuner.[/quote]
To jsem dělal, na laptopu s GeForce 8400 GS. Bez toho mi tam nejel Media Coposer 3.0 a furt padal, když jsem ho za 900 dolaru pred dvema rokama koupil. Ta první verze. Jak pak AVID vydaval zaplaty a patche pro Composer, a Nvidia novy ovladace pro grafiku, tak uz to pozdejs nebylo zapotrebi. Beha to i bez toho.

Nicmen co jsem cetl, tak tady nekdo nabizel vylozene Harwarovy preflashovani Epromky na Gforcce. Takze z ni vyrobi "fyzicky" quadro. Tam pak nainstalujes originalni ovladace od Nvidie. Ale delal to tusim jen s jednim typem karty.


[quote=Pave1;321946]
Dělám na těch lepších grafikách v práci a můžu tě ujistit, že takový nášup to zase není (render např. BCC, nějaký náročnější filtry). Tipnu si, že výkonnější procesor tady zatlačí víc. Prostě na video ti v drtivé většině stačí pouze průměrná grafika (a nám, co děláme s mpeg2 s long GOP, třeba i s 50Mbps, stačí i podprůměrná :-) ).
.[/quote]

Nášup v porovnání s čim? S tím co máš doma? Nějaká herní karta? Reaguje to pomalu?

Jinak tady bych spise nesouhlasil. Viděl jsem nějaký videa na You tube, kde lidi ukazovali vytíźení 4jádrovýho 8corovýho workstationu, s i7 930/950 s CUDA kartou a bez ní, konkrétně v tý premiéře.
Při přehrávání blbejch dvou nebo tři stop videa (AVCHD/Canon 5D Mak II) jelo všech těch osm "jader" na stoprocent a počitač to nebyl skoro schopnej přehrát. Se zapnutou CUDA kartou to jelo uplně v pohodě a procesory béžely kolem 30%.

Nezdálo se že by se vyplatilo invetsovat 700 dolarů do šestijádra /12 vláken a že by to néjak zrychlilo. Ostatně málokterá aplikace a to i komprimovací nebo renderovací dneska umí využit víc než těch osm vláken. Pak už moc výkon neroste. Jsou uź špatně optimalizovaný. četl jsem néjakej test na tohle téma. Myslím že to byl test tý macatý základní desky EVga pro dva xeony 2x6 core = 12 cores/24 threads.

Investice do druhého procesoru už moc nepomáhá. Je to jako když se honila frekvence nahoru u P4.

Naopak se mi zdá ukazuje že specializovaný coprocesor (grafika, MXO2 mini Max) za levnéjši prachy
hne s tím náhledem / renderingem víc. A za menši peníze.

Osobně si myslím, že spíš než tlačit nahoru takt a výkon, by bylo teď dobrý optimalizovat ty aplikace aby dokázaly vůbec toho potenciálu HW využit. Ostatně Corel teď přepisuje ten svůj software, aby využil vlastností těch grafik od Sandy Bridge a CUDA. Jen tak dál...
SmirickyT (377)|10.1.2011 10:41
[quote=Pytkin;321981]
Este velke Quadra maju rovno SDI vystup .. To tie gamerske asi nemaju ..[/quote]

No to jsem onehda zahlidnul na Ebayi, Quadro 4000 SDI, ale moc mudrej jsem z toho nebyl. Ta karta vypadala uplne normalne jako kterakoliv jina. Zadnej BNC konektor pro SDI jsem na ni nevidel a byl po dni jeste niz pak nejakej popisek, kterej to nejak vylucoval, ze by tam to SDI bylo.

Pokuď to nějaký Quadra maj, tak to SDI je tam k čemu?
Funguje jen jako output? Pro monitor, nebo i pro deck?
Jde přes to posílat i Timecode a spolupracuje to s nějakou střižnou (SW)? Nabírat přes to asi nepůjde, že... A embeded audio tam asi taky nebude, což?
Pytkin (7947)|10.1.2011 10:44
Smiricky : no .. aby som pravdu povedal .. mali sme v smoku Quadro 550 SDI , a do mirandy siel aj tak vystup DVI .. takze neviem :)
SmirickyT (377)|10.1.2011 10:48
[quote=Pytkin;322036]Smiricky : no .. aby som pravdu povedal .. mali sme v smoku Quadro 550 SDI , a do mirandy siel aj tak vystup DVI .. takze neviem :)[/quote]

Ty vole, tak jsem si dal vyhledat pres Gooogle, a to nejsou vubec levny karty. 3000 dolaru nebo taky osmicka. Tak to radsi AJA, nez tohle.

Nicmene jak pisu vyse, netreba SDI. Stacilo by kdyby pres ten Display Port umeli posilat Full HD odkuk na druhej monitor. A akcelerovat to.
Pytkin (7947)|10.1.2011 10:50
Smiricky : ale trebars smoke na OSX ide len s 4800 alebo 5600 .. s inymi modelmi nie .. Takze si nevyberes .. Ale zase cely system vyde vyrazne lacnejsie ako na linuxe .. takze to stoji za to ..
inak OSX smoke robi odkuk cez KONU3 tusim ..
SmirickyT (377)|10.1.2011 11:01
[quote=Pytkin;322042]Smiricky : ale trebars smoke na OSX ide len s 4800 alebo 5600 .. s inymi modelmi nie .. Takze si nevyberes .. Ale zase cely system vyde vyrazne lacnejsie ako na linuxe .. takze to stoji za to ..
inak OSX smoke robi odkuk cez KONU3 tusim ..[/quote]

Vy to máte na tom Macu? Co na tom vyrábíte?
Pytkin (7947)|10.1.2011 11:12
V starom studiu sme mali linux .. Firmu rozkradli , tak vznikla nova a tam uz maju chlapci OSX lebo je to vyrazne lacnejsie .. Robia na tom reklamy ..
MartasKP (710)|28.1.2011 09:45
Clapci a devcata ... jak moc kvalitni je ta GPU v tom procesouru ... napadla me vcelku hrisna myslenka. Na co mi je GK,kdyz ji mam na CPU a na MB jsou snad vsechny vystupy.
Kdyz porovnam soc. 1155 a 1156,tak sestava na 1156 vyjde draz a k tomu jeste musim urcite koupit GPU (protoze na MB neni ani integrovana) ... ted je otazkou,jak moc vykona ta GPU na procesoru je.
SmirickyT (377)|28.1.2011 13:39
Jako obvykle zalezi na tom v jakem softwaru pracujes... Pokud ve Vegasu, klidne vyuzij tu vestavenou grafiku. Nebude problem. Mohly by stim jit delat i zajimavy veci typu, hlavni monitor na DVI. Nahledovej na HDMI. U vestaveny grafiky za pat korun, docela dobra vymozenost.
Zalezi ovsem na tom jak Intel odladi ovladace.

Pokud strihas v necem jinem, tak to proste zkus a uvidis. V nehorsim pripade pozdeji dokoupis grafiku a tu vestavenou vypnes.

Jinak ty nove procesory / grafiky v Sandy Bridge maji hardwarovou akceleraci H264 Videa, zatim ji implementovalo par firem do consumer editacnich softwaru. Casem se asi pridaji i dalsi.

Adobe a Avid to asi teda nebudou, zda se ze pecou s Nvidii, Adobe docela otevrene. Fujgovat to na tom asi bude, ale nebude to certifikovany.


Bejt tebou tak se na socket 1156 vyprdnu. Je mrtvej. Zadny dalsi procesory se do ne nechystaj. Do 1155 casem po dvou trech letech muzes klidne upgradnout nejaky levny sestijadro / mozna i osmi, zhůedem k tomu ze intel planuje uvyst destijadro / dvacet vlaken tenhle rok, do nastupce patice 1366 / X58, tak budou tlacit do tech nizsich rad vic jader a vykonu.

To ovsem do stary desky s blbym socketem nenacpes.
MartasKP (710)|28.1.2011 14:15
Rozhodne tenhle CPU nevyjde o moc draz nez jeho predchudci a navic v porovnani z toho grafu je jeho vykon neskutecnej ... ja se obaval,jak se stim poperou ty strizny,preci jenom maji nejaky HW pozadavky na GPU a tady jsem zadne ekvivalent jeste nenasel.

Ja osobne mam vsehochut. Striham v EDIUSu a pak ty veci okolo delam v AE a PS. Na druhou stranu nedelam nic extremniho,takze byt to nemel byt az takovej problem.

pomalicku zacnu uz konecne pracovat doma na presvedcovani,ze nove PC je skoro nutnosti :D ... doufam,ze do konce roku si to demokraticky prosadim :D
SmirickyT (377)|28.1.2011 15:02
[quote=MartasKP;326486]Ja osobne mam vsehochut. Striham v EDIUSu a pak ty veci okolo delam v AE a PS. Na druhou stranu nedelam nic extremniho,takze byt to nemel byt az takovej problem.

pomalicku zacnu uz konecne pracovat doma na presvedcovani,ze nove PC je skoro nutnosti :D ... doufam,ze do konce roku si to demokraticky prosadim :D[/quote]

Edius je jako Vegas. Neni to open GL aplikace ale DirextX. Takze tam s grafikou problem nebude a mel by jsi bet OK. Photoshop jsem uz provozoval na ledascems. intel740, nejaka ATI, intel 965G, Nvidia.
Jednine ty AE by mohly chtit neco lepsiho, ovsem jen v rpiade ze tomu das zabrat,

Ted mas jakou Grafiku? Jestli je tri a vic let stara tak ten 3000 intel v tom "K"acku by mel bejt stejne vykonej, nebo vykonejsi, nez to co tam mas ted. A dostanes to v cene procesoru.

Akorat pozor: Ty levnejsi procesory bez pripony K pouzivaj orezanou verzi grafiky 2000. Nicmene v testech zase psali ze se rozdil skoro neprojevil.

Ted pouzivas co za kartu?
MartasKP (710)|28.1.2011 15:24
Mam tam statrou ATI X1600 PRO 256MB,ale nejsem si prsne sure ... na stopro je to X1600,protoze jsem pro ni stahoval ovladace pro W& :D,ale pamet a privlastek bych se musel podivat az doma.

Ty AE jsou narocny predevsim na pamet .. nechce se mi ted koukat na jejich stranky abych prolustroval jejich pozadavky,nicmene v tom nejaky dlouhy prjekty delat nebudu,maximalne jestli nekdy do videa udelam neco,co EDIUS neumoznuje (a ze ten toho umi :D )

Ze vseho vyplyva,ze tyhle procesory budou pro me reseni.
SmirickyT (377)|29.1.2011 00:46
Tak s Ati X1600 bych se toho nebal. Karta co byla vyrobena 90nm procesem.
Ty karty pouzivaly i stary MacBooky ale pak je nahradily jeste Nvidie 8600 a 9600.

Cili je to tri generace stara karta. Ten Intel by ji mel porazit.
SmirickyT (377)|29.1.2011 01:17
Nejlevnejsi sestava za 12 a pul tisice bez windows, bedny a druhyho disku. To je docela solidni. Plus minus 3 az 4 tisice za motherboard kterej se bude libit (tehle nema fireware) a cenu windows 64 bit dle libosti (home nebo pro)
Pokud mas druhej externi disk a bednu tak je to za 15 tisic ready.

Pamet se da rozsirit az na 16Gb coz bude na dlouha leta stacit.
sestava.jpg
josefíka (651)|29.1.2011 01:21
MartasKP
V předposledním Computeru to rozebírali a testovali. Jak píše SmirickyT, nebál bych se toho.
MartasKP (710)|29.1.2011 02:51
OS neresim ... mam nastesti zdroj primo od zdroje :-D a ten HW jste me presvedcili ... nechcete jeste nekdo ukecat manzelku,ze to musi byt ASAP :-D ... to byl vtip,ale snad najdeme "zbytecny" penize na novy comp :) ... kazdopadne diky chlapci za rasy :)
zlgigas (7)|23.3.2011 18:15
Používa už niekto nový sandy i7 2600k na strih? konkrétne na HD. mohol by sa tu niekto podeliť o skúsenosti. ten výkon by mohol nahradit tie hw akceleracne strizne ?
romana51 (355)|23.3.2011 22:31
Už na něm 3 týdny jedu. Je to paráda, proti i7-870 o cca 25 % rychlejší. Bez přetaktování. Točím s Panákem SD700 v 50p 26Mbps a Edius 6.02 zvládá v multikameře 4 stopy nad sebou, při proxy 10 stop plynule. Render do MXF klipu délky 20 min 05 sec. trvá 8 min.57 sec. (v manuálu jsem vyčetl, že Eda do tohoto formátu umí smart render). Využití procesoru (všech 8 vláken 80 až 92 %).
Vypálení DVD z timeline klipu 25 min.24 sec. z orig.souborů MTS trvalo 9 min.33 sec. při nastavení 9,58 Mbps (max co jde v Ediusu nastavit). Z toho kódování 5 min., vypálení 4 min.33 sec.
Otázkou zůstává možnost přetaktování, zkoušel jsem z BIOSu kdy se časy renderu zkrátily o cca 20%, ale teplota CPU vyletěla až k 80 st.C (z 52 st.C) i při osazení chladiče Gelid Solution Tranquillo.
Testy kreté dělali (někde jsem to četl) byly s vodním chlazením a to je mimo moje možnosti.
Takže, lapidárně řečeno, Sandy Bridge je paráda a Canopus nelhal když tvrdil že v.6.02 bude podporovat tyto procesory.
Ještě pro úplnost: OS Win7 Professional 64 bit., zákl.deska ASUS P8P67.
MartasKP (710)|23.3.2011 23:18
[quote=romana51;336680]Už na něm 3 týdny jedu. Je to paráda, proti i7-870 o cca 25 % rychlejší. Bez přetaktování. Točím s Panákem SD700 v 50p 26Mbps a Edius 6.02 zvládá v multikameře 4 stopy nad sebou, při proxy 10 stop plynule. Render do MXF klipu délky 20 min 05 sec. trvá 8 min.57 sec. (v manuálu jsem vyčetl, že Eda do tohoto formátu umí smart render). Využití procesoru (všech 8 vláken 80 až 92 %).
Vypálení DVD z timeline klipu 25 min.24 sec. z orig.souborů MTS trvalo 9 min.33 sec. při nastavení 9,58 Mbps (max co jde v Ediusu nastavit). Z toho kódování 5 min., vypálení 4 min.33 sec.
Otázkou zůstává možnost přetaktování, zkoušel jsem z BIOSu kdy se časy renderu zkrátily o cca 20%, ale teplota CPU vyletěla až k 80 st.C (z 52 st.C) i při osazení chladiče Gelid Solution Tranquillo.
Testy kreté dělali (někde jsem to četl) byly s vodním chlazením a to je mimo moje možnosti.
Takže, lapidárně řečeno, Sandy Bridge je paráda a Canopus nelhal když tvrdil že v.6.02 bude podporovat tyto procesory.
Ještě pro úplnost: OS Win7 Professional 64 bit., zákl.deska ASUS P8P67.[/quote]

To velice rad slysim ve spojeni s EDIUS 6 :BB: ... pokud mi financni situace a manzelka dovoli,chtel bych uz konecne upgradovat PC,jen teda asi na nizsi verzi nez 2600k ... jen jsem nekde cetl (mozna i tady),ze maji trosku problemy se zakladnima deskama. Ze trosku Intel pozapomel na par veci a desky nejak nekomunikujou s tema procesorama na 100%,ale behem prvniho pololeti by melo byt vse vyreseno a mozna i do kvetna :-(
romana51 (355)|24.3.2011 09:25
Ten problém se týká chipsetu P67 a sice že se možná v budoucnu projeví vada u slotů SATA 3.0Gb/s, SATA 6.0Gb/s se to netýká. Záměrně jsem si vybral zákl.desku ASUS P8P67, protože má 4 x SATA 3 a 4 x SATA 6. Na HDD používám SATA 6, vypalovačky (DVD a BD) mám na SATA 3.
Desky bude Intel zdarma měnit v průběhu dubna a května. Zástupce ASUS.cz mi to potvrdil a prodejce alza.cz také. Jen to bude demontáž a montáž desky navíc. Nic světaborného, při montáži výkonějšího chladiče jsem musel desku také vyndat.
Ještě k CPU: pokud nebudeš přetaktovávat, nemá dražší verze s K cenu kupovat. Kdybych tušil jak je to s chlazením, asi bych K-čko nekupoval. Dá se sice přetaktovat asi až na 4.5GHz (z 3.4GHz), ale netuším s jakým chlazením, asi tekutý dusík, tedy nic pro mne.
MartasKP (710)|24.3.2011 20:08
Ale pokud se nepletu,tak u varianty s moznym pretaktovanim musis koupit i grafickou kartu,protoze pokud se nepletu,tak desky,ktery podporuji pretaktovani nemaji plnohodnotny video vystupy a naopak. Nejsem si stoprocentne jist,ale mam za to,ze to taknejak podobne je a tudiz pro me nemaji "kacka" vyznam,kdyz chci usetrit na grafarne.
zlgigas (7)|24.3.2011 20:21
diki za odpoveď. presne to avc som chcel vedieť ako zvláda. podla testov sa približuje procakom za 1000$. ešte by som to chcel skombinovať s cudou a možno to bude fajnová strižňa. dobre, že si spomenul to pretaktovanie. ja som všade čital, že je to max. jednoduché. pravdepodobne to tranquillo asi nebude najúčinnejší chladič čo je škoda, už ked maš na to hw.
zlgigas (7)|24.3.2011 20:36
[quote=MartasKP;336821]Ale pokud se nepletu,tak u varianty s moznym pretaktovanim musis koupit i grafickou kartu,protoze pokud se nepletu,tak desky,ktery podporuji pretaktovani nemaji plnohodnotny video vystupy a naopak. Nejsem si stoprocentne jist,ale mam za to,ze to taknejak podobne je a tudiz pro me nemaji "kacka" vyznam,kdyz chci usetrit na grafarne.[/quote]

pred nedávnom som riešil aj tento problém. ako hovoríš. buď si kúpiš P67 + grafiku a taktujes alebo ak ti netreba poriadnu grafiku ani oc, tak môžeš využívať integrovanú v cpu s H67. alebo tretia možnosť je počkat do mája na Z68 = konečne kombinácia tých dvoch čipov. inak koho zaujíma využívanie oboch grafik na h67 alebo z68 už nato je riešenie : http://www.lucidlogix.com/product-virtu.html
romana51 (355)|24.3.2011 23:24
Martas - právě ta moje deska P8P67 umožňuje přetaktování a nevyužívá grafiku v CPU. Pro ty jsou určeny desky s chipsetem H67. Mám grafiku dobrou (Radeon HD 4850 s 1 GB GRAM) s HDMI výstupem.
zlgigas - Až se trochu rozkoukám, něco s tím taktováním udělám. Ale asi bez chlazení vodou to nepůjde. Vzduchový chladič o dost výkonější než mám asi za rozumný peníz nebude. Dle testů porážel i chladiče mnohem dražší. V testech na přetaktování asi věděli proč chladili vodou.
Samotné taktování je děsně jednoduché, nový EFI BIOS to umožňuje na několik kliknutí myší, sám ověří stabilitu, jen kdyby ještě zařídil chlazení.
SmirickyT (377)|5.4.2011 09:26
[quote=MartasKP;336691] jen jsem nekde cetl (mozna i tady),ze maji trosku problemy se zakladnima deskama. Ze trosku Intel pozapomel na par veci a desky nejak nekomunikujou s tema procesorama na 100%,ale behem prvniho pololeti by melo byt vse vyreseno a mozna i do kvetna :-([/quote]

Pri nakupu rekni ze chces revizi B3 a over si ze ji maji za jsi ji dostal. To je deska ktera uz ma tu chybu opravenou. Vsichni vyrobci to tak znaci, takze je jedno jestli budeo od ASUSU, nebo od jinyho vyrobce. Rveize B3

Taly to asi letos nakoupim.