Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Edius6

Delfín (48)|1.1.2011 20:15
Dal som sa nahovoriť pre nový strihový SW.Vybral som si EDIUS6,mohol by mi niekto poradiť kde zoženiem návod?Na youtube je iba v nemčine a ja mám smolu.
MartasKP (710)|1.1.2011 20:40
Na netu se da sehnat navod na ver. 4,ktera je pro zacatek postacujici,jinak bys mel mit v HELPu navod v anglictine. Popripade ti muzu nekam nasdilet navod na ver.5.
Nicmene EDIUS je tak jednoduchy na ovladani,ze za tyden jsem se naucil zaklady bez manualu :D
bicista (280)|19.4.2011 22:34
Dotaz :
Odiinstaloval sem Edius 5
Nainstaloval sem trial Edius 6

Po spusteni ediusu, se nastartuje uvodni loadovaci obrazovka
pak se zobrazi obrazovka kde se vybiraji projekty a presety.
Alee to je vse !!!
Kliknuli na neco program zmizi a nic proste nic nenabehne cista plocha.
V task manageru bezi edius.exe ale proste program nenabehne.

Nevite co s tim ???
Odinstaloval sem, ccleanerem vycistil registry, zkusil znova a opet to same.

Diky
bicista (280)|20.4.2011 08:46
Novej poznatek : od vybrani projektu v uvodni obrazovce mi Edius 6 nabehne az po 10ti minutach
a to je PC v klidu nikde nic dlouho na disku nehrabe. Proste najednou po 10ti minutach naskoci.
Rychlosti PC to neni na 4x horsim to nabiha normalne.

Nevite co s tim sem z toho na prasky.

Diky
arkij (540)|20.4.2011 09:19
[quote=bicista;341130]... od vybrani projektu v uvodni obrazovce mi Edius 6 nabehne az po 10ti minutach
a to je PC v klidu nikde nic dlouho na disku nehrabe. Proste najednou po 10ti minutach naskoci.....Diky[/quote]

Já mám oficiální plnou verzi upgradnutou z pětky a taky mi startování trvá něco mezi 5-10 minutama, kdy se zdánlivě nic neděje, pak se teprve objeví první dialogové okno s výběrem projektru. Ta pětka co jsem měl předtím startovala normálně.

Ne že bych z toho byl nadšenej, nicméně po tom nastartování už to pak běhá v pohodě a oproti té pětce mi to zatím ani nespadlo, byť na tom dělám třeba celej večer. Na příčinu jsem zatím nepřišel, chystám se, že až na to budu mít chvíli času, provedu komplet přeinstalaci EDIUSU, i když si nemyslím, že to nějak výrazně pomůže, spíš by to chtělo přeinstalovat celej comp, to je ale zase na dlouho.

Na druhé straně na to, že by to byla jeho "typická vlastnost" to je přece jen dlouho. Takovej AUTOCAD sice taky startuje s každou novou verzí déle, není to ale víc jak dvě minuty. Spíše podezírám, že se mi v PC něco kouše.
romana51 (355)|20.4.2011 09:34
Tento problém jsem měl také. Měl jsem pocit že prošmejdí celé PC. Sice netrvalo to 10min. a pomohlo to že v projektech mám v okně Bin co nejméně klipů a streamů. On to všechno načítá, proto po otevření jsou všechny okamžitě přístupné. Dále jsem pro video vyčlenil 2 HDD SATA 3 WD Black napojené na zákl.desce do SATA 6.0 Gb/s. Čím rozsáhlejší projekt, tím je načítání pomalejší.
bicista (280)|20.4.2011 09:43
Jenze kdyz dam novy customize projekt, kde neni v Bin jeste natazeny nic, tak to taky proste trva dlouho. Eda5 makal v poho. Na starym jednojadru keplu s 1GB Ram mi EDA 6 nabiha uplne v pohodde a na notebooku Lenovo T500 dvoujadro 4MB pameti to trva 10 minut a eda5 tam jel svizne. Tam musi byt nejaky zakopany pes. Kdby treba hrabal na disku atp ale proste 10 minut se nic nedeje, notas je v klidu a pak najednou to nabehne.
bicista (280)|20.4.2011 15:04
Pak mam jeste jeden uplne zavazny problem ktery sem v E5 nemel a to ze mi nefacha zachytavani videa pres FW. Polozku capture F9 nemam prossvicenou a to i Device seting taky ne.

Nevite co s tim ??? uz mne z toho jebe. Nejhorsi je ze sem se chtel vratit k verzi 5 ale ta mi nejde ani po odinstalovani v6 nainstalovat, probiha instalace, pak to chce vlozit reg udaje, vlozim a konec, instalacni okno zmizne a nic.
arkij (540)|20.4.2011 15:41
[quote=romana51;341133]Tento problém jsem měl také. Měl jsem pocit že prošmejdí celé PC. Sice netrvalo to 10min. a pomohlo to že v projektech mám v okně Bin co nejméně klipů a streamů. On to všechno načítá, proto po otevření jsou všechny okamžitě přístupné. Dále jsem pro video vyčlenil 2 HDD SATA 3 WD Black napojené na zákl.desce do SATA 6.0 Gb/s. Čím rozsáhlejší projekt, tím je načítání pomalejší.[/quote]

U mne trvá dlouho ten první krok, než nabídne menu pro výběr projektů, dokonce se někdy po dvojkliku na ikonu ke startu vůbec nemá a musím to spustit přes pravé myšítko a volbu otevřít.
Pak už se to natahuje přiměřeně podle rozsáhlosti projektu, tam bych problém neviděl, taky na to mám vyčleněnej samostatnej HDD.
Spíš si myslím, že to napřed testuje všechna zařízení a kodeky a pak teprve spustí program.
bicista (280)|20.4.2011 18:04
A muze mi prosim nekdo poradit proc mi to v capture seting nevidi moji kameru ???
Nejde mi zachytavat video. Treba pres Movie marker to jde.
MONYS (460)|20.4.2011 21:08
[quote=bicista;341130]Novej poznatek : od vybrani projektu v uvodni obrazovce mi Edius 6 nabehne az po 10ti minutach
a to je PC v klidu nikde nic dlouho na disku nehrabe. Proste najednou po 10ti minutach naskoci.
Rychlosti PC to neni na 4x horsim to nabiha normalne.

Nevite co s tim sem z toho na prasky.

Diky[/quote]Vidím že zde probíhá diskuse o edius6 zeptám se, funguje vám v exportu mpeg writer a AVCHD/BD authoring? Oba u mě nefukční, musím to vypálit prostě jiným programem z vytvořeného souboru který je na hdd.Díky za odpověd.
josefíka (651)|21.4.2011 11:18
Edius 6 jsem dělal do čistých Win7 a startuje jak blesk. Po kliknutí na ikonu i s vybráním presetu tak do 2min.

V Syntexu již řešili nefunkční BD authoring, prohlásili, že je to konfigurací PC (mám od přítele). Prostě, že nějaké komponenty si s Edou nesednou. Osobně mi to jede, jeden disk jsem již udělal.
bicista (280)|21.4.2011 11:57
Uplnym zazrakem se mi konecne povedlo znovu nainstalovat E5, takze sem rad ze sem to dal aspon do puvodniho stavu, timto E6 opoustim, pockam na novy HW a tam to zkusim znova. Stejne striham jen SD videa, tak je zatim cas.
arkij (540)|21.4.2011 17:40
Nové poznatky:

Rozhodl jsem se, že provedu přeinstalaci Ediusu a protože si vždycky při instalaci zásadnějšího SW udělám číslovaný obraz (ghostem), hledal jsem na jakou úroveň zpět se mám vrátit, abych s tím měl co nejméně práce. Našel jsem zálohu z loňska, kde jsem měl poznamenané Edius 5+6, tak jsem to zkusil.

Po automatických aktualizacích kdečeho, co se od té doby změnilo, jsem pustil verzi 5 - běhá bez problémů, pak jsem zkusil tu verzi 6, přesněji 6.01 - taky běhá bez problémů. Startovní časy jak u Word nebo Excel, s minimálním vlivem velikosti projektu.

Nevím jak je to možné ale u mne tedy na WinXP běhají současně verze 5 i 6, současné spuštění ale možné není (nedalo mi a musel jsem to vyzkoušet).

Pak jsem provedl upgrade na verzi 6.02 a start zase trval cca 5 minut. Na první pohled jakoby to způsobovala ta poslední verze. Zase na GV píší, že je tam opravena spousta chyb. V diskuzi si na pomalý start stěžuje více účastníků, seriózní návrh co s tím jsem tam nenašel.

Asi se na nějakou dobu vrátím na tu verzi 6.01 a pokud s ní budou problémy jiného rázu (bude nestabilní apod.), budu uvažovat co dál.
romana51 (355)|21.4.2011 18:37
Tak jsem to zkusil se stopkama v ruce, protože se mi také zdálo dlouhé načítání. Start Project se objevil za 6 sec. a poslední uložený projekt se otevřel za 59 sec. Pocitově mi to vždy připadá strašně dlouhé. Pro úplnost: streamy mám na 2 HDD SATA 3, OS Win7 Ultimate 64bit.
Ještě to zkusím na OS Win7 Professional 64bit, který mám na stejném PC ale jako multiboot a kde se mi zdá že to chodí rychleji, protože to není zahnojeno tolika programi.

Tak se žádný zázrak nekoná. Start Project za 6sec.42, a otevření projektu za 1min.01sec.02.
mstudio (1)|5.5.2011 08:31
Zdravím, narazil jsem na následující problém: při ukládání projektu se mi začalo projevovat časové zpoždění, tzn. od příkazu k uložení ctrl+s až po samotné uložení (potvrzení na stavovém řádku) uběhne několik sekund. Je to nepříjemné, protože to dost zdržuje, navíc se to projevuje při auto save, takže při práci Edius jakoby na chvíli vytuhne než se uloží a pak jede dál. Zkusil jsem všechno možné, i novou instalaci sedmiček a Ediusu, nové projekty, ale je to pořád stejně. Pro otestování jsem nainstaloval i verzi 5, tam je to OK. Nevíte, čím by to mohlo být? Díky za každou radu.
arkij (540)|5.5.2011 17:48
Bohužel nevím občas mi to dělá to samé. Vzhledem k tomu, že jsem už dlouhá léta zvyklý svou práci na PC v jakémkoliv programu (ctrl+s) průběžně automaticky ukládat a EDIUS 6.02 mi ještě ani jednou nespadl (jeví se jako velice stabilní, má ale jiné mouchy), automatické ukládání jsem úplně vypnul a ukládám sám vždy když se trochu zamyslím jak dál a tak mne to až tak neotravuje.
Nicméně jsem zatím vysledoval, že na to asi má vliv něco co běží na pozadí. Projevilo se to například velice výrazně, když jsem současně kopíroval větší soubory na USB Flash, byť z HDD co nemá s EDIUSEM nic společného, ani systém ani data. Po restartu to zase chvíli chodilo normálně.

Nicméně, když už jsem v tomhle vlákně, jak jsem napsal dříve - provedl jsem novou instalaci verze 6.01 (co mám originál na placce) a chovalo se to úplně stejně, tak jsem to zase upgradnul na 6.02 a učím se s tím žít.
Prostě startuju sice dlouho, pak to ale s vyjímkou občasné prodlevy u toho ukládání (velikost projektu na to nemá zásadní vliv) běhá dobře a nepadá, navíc jsem si na ta vylepšení oproti verzi 5 velice zvykl a návratem zpět o ně nechci přijít.

Budu dál zkoumat, jestli na něco přijdu, dám vědět.
arkij (540)|1.7.2011 11:41
Pro registrované uživatele je ode dneška ke stažení EDIUS Software v6.03 aktualizace.

CITUJI (strojový překlad z angličtiny):

Tato aktualizace obsahuje nové funkce, řadu vylepšení, opravy chyb, a je oficiální lokalizované verze.
Funkce v této verzi přidána (od v6.02)

Přidána podpora pro SONY 60p/50p import souborů AVC pomocí source prohlížeč
Přidána podpora pro import souboru JVC 60p/50p AVC pomocí source prohlížeč
Přidána podpora pro H.264/AVC (MP4) soubor export. (Podpora pro procesory Intel 2. generace Core)
Přidána podpora pro EDIUS možnost snímání Simul *
Přidána podpora pro K2 EDIUS * Možnost připojení
Přidána podpora pro starší hardware (NX, SP, RX-E1)


opravené problémy v této verzi (od v6.02)

Opraven problém s zmrazení EDIUS při provozu kyvadlová rychle v režimu emulace VTR
Opraven problém s přerušovanou přehled nezobrazuje při výběru více znaků snímků tažením v QuickTitler
Opraven problém s QuickTitler se od časové osy nabídky po výběru zvukového klipu v Bin okně
Opraven problém s přepínáním bod není přitahování na časové ose kurzor v Multi-CAM režimu i při pohybu spínacího bodu pomocí myši
Opraven problém s časovou osou kurzoru ještě jeden snímek za stisknutím tlačítka STOP během přehrávání časové osy
Opraven problém s tím, že nelze otevřít pásku-out dialog, i když nastavení projektu odpovídá přístroj přednastaveny
Opraven problém s tím, že nelze nastavit hlas monofonní Linear PCM při DVD
Opraven problém s timecode nezobrazuje správně, když umístění klipu, který vstup / výstup je uvedena v režimu PLR
Opravena chyba v poměru stran a rozlišení určitých souborů QuickTime (. MOV souborů) není správně rozpoznána
Opraven problém s tím, že nelze importovat Raylight DVDProHD 720p50 soubory vytvořenými s FCP se EDIUS
Opraven problém s bodem řezu výběru trati není vybrán při přepnutí do režimu oříznutí
Opraven problém s přechodem výchozím nejsou použity na klip na výběr trati, když odkaz / skupina byla dočasně uvolněna
Opraven problém s tlačítky v dolní části okna se zobrazovat po přepnutí do režimu čalounění v určitém prostředí
Opraven problém s vložením bodu značky se přestěhovala zpět snímku při specifikaci pro vložení značky v DV / HDV zachytávání
Opraven problém s nastavením proložení znaků se znakem jednotky nepracuje správně při změně názvu se po vytvoření
Opraven problém s pomalým spuštěním EDIUS při používání sítě uživateli
Opraven problém se špatnou kvalitou miniatury v menu DVD vytvořené
Opraven problém s image soubory, s výjimkou .psd / .png soubory nejsou zobrazeny na výběru profilu ikonu obrazovky
Opraven problém s rozpadajícími se statický obraz, když ještě obraz je s Ctr + T v 10bit projektu
Opraven problém s zastávky pozici kurzoru časové osy je nesprávné po přetažení se kurzor z časové osy okna k zastavení časové ose
Opraven problém s overscan nastavení velikosti potlačeny během výstupu na pásku
Opraven problém s přehráváním výkon při použití audio mixer v učení režimu v případě, že bin okno zobrazeno
Opraven problém s tím, že nelze vypalovat DVD / BD uživatelem omezení
Opraven problém se zaměřením nepohybuje na přechodu, když je přechod aplikován na klávesnici zkratka
Opraven problém se zaměřením není aktualizován při práci s Jog ovladač, když důraz je kladen na straně rekordéru
Opraven problém s statický obraz bude zobrazen v šedé barvě, když uvede ještě obrázek jako náhledy v menu kapitole
Opraven problém s nervózní Při přehrávání MPEG souborů v určité EDIUS
Opraven problém s nastavením pro trvání titulu mixer není uložen po změně délky
Opraven problém s pomalý start na základě plné moci při registraci stáhnout klip od PDW-U1 s Bin
Opraven problém s tím, že mohli zkrátit klip skladby Locked
Opraven problém s názvem klip není kopírován v projektu konsolidaci
Opraven problém s podle bodu rámu, který nesmí být zobrazena při snímání na náhled na displeji Bin klip
Opraven problém s EDIUS chybu při zobrazení konkrétní titul otevření souboru, pokud soubor s obrázkem se používají v některých QuickTitler je offline
Opraven problém se zobrazením stavu po importu se lišila v závislosti na tom, jak je dovážena soubor projektu
Vylepšené nastavení "Výstup od In / Out" z vývozu tak, aby mohl být uložen
Opraven problém se není možné přidat přechod pomocí klávesové zkratky (CTRL-P)
Opraven problém s psaním na BD s DiscBurner, zatímco obsah BD jsou otevřeny průzkumníkem, že selhal
Opraven problém nahoru a doleva klíč nefunguje na posuvník okna 3wayColorCorrection nastavení
Opraven problém s bezpečnou barvy nejsou uloženy v "barevné kolo" efekt
Opraven problém s nastavením, že se změnilo, když s uvedením cílových barevnou škálu 3WAY ColorCorrection (vyvážení bílé)
Opraven problém s tím, že se nemůže hýbat jezdce do správné pozice při přehrávání v přehrávači
Zlepšená rychlost ukládání souborů projektu
Opraven problém s materiálem předán z Audio CD do Bin být označeny jako "videoklip" na koš
Opraven problém s neočekávaným Kontextové menu, které se objeví, i když pravým tlačítkem myši na prázdné místo v části profilu výběru v okně pro výběr projektů
Opraven problém s TitleMixer účinkem, ani pracovat správně, pokud je název změnit velikost po změně SD do HD v projektu se automaticky
Opraven problém s název složky se ztratil při vstupu do existující složky jména + jeden znak pro název projektu na vytvoření nového projektu obrazovky
Opraven problém s délkou stává "--:--:--;--" po restartu, pokud přechod nastavení je vytvořen s dobou trvání 1 sekundy nebo méně v němčině, francouzštině, španělštině nebo životní prostředí
Opraven problém s MP4 soubory zaznamenané Sanyo Xacti VPC-FH1 není správně dekódovat
Opraven problém s tím, že nemohou typ "," při zadávání desetinných hodnot environement jazyku OS, ve kterém čárka "," je používán jako desetinné místo
Vylepšená čas potřebný k otevření projektu, který má velké množství klipů XDCAM EX v Bin
Opraven problém s VSC / WFM nezobrazuje správně zvládnout obrazovce během přehrávání v režimu multicam
Opraven problém s pád EDIUS 6.02 Po stisknutí klávesy [CTRL] + [Shift] + kliknutí na rubberband
Opraven problém s tím, že nelze filtrovat. M2ts soubor správně dialog souboru restaurování koš německé verze
Opraven problém s načasováním autosave při výstupního souboru (Automatické ukládání se nyní provádí na výstupní soubor)
Opraven problém s penetrace část je odlehčena, je-li vlnění GPUfix uplatňovaných mezi stopy alfa materiálu
Opraven problém s česáním šumu se objevil ve filmu při konverzi prokládaného na progresivní projekt při převodu export
Opraven problém s tím, že není schopen udržet pokročilá nastavení vývozce při ukládání jako přednastavený
Vylepšené barvou podkladu tak, aby se barva barvou podkladu mohou být specifikovány během importu Final Cut Pro XML souboru



Tak chlapci (a dívky) sosejte, ať to vyzkoušíme a můžeme si sdělit zkušenosti.
tommmyt (542)|29.7.2011 17:01
Já stříkám v edius 5.5 a jediné co mě tam chybí jsou nějaké ty již přednastavené barevné korekce jako je například adobe after effect - magic bullet looks. (Nevím jak je to v final cut pro, ale na to stejně nemám mac). Nejsou nějaké ty přednastavené barevné korekce v nějakém novějším ediusu? díky
arkij (540)|29.7.2011 18:59
Nevím jaké přímo chceš, přednastavené barevné korekce jsou v SW třetích stran, jež jsou součástí instalace plné verze, například ve Video Essentials, nebo Vitascene (filmlook, cool, sepia apod.).

Tuším, že byly už ve verzi 5.5, tu já ale měl bez, neboť nebyly součástí crosgrade z UMSPro, ze které jsem přecházel a dostal jsem je až po upgradu na verzi 6.
arkij (540)|29.7.2011 19:03
[quote=arkij;354662]
Tak chlapci (a dívky) sosejte, ať to vyzkoušíme a můžeme si sdělit zkušenosti.[/quote]

Když už to vlákno zase ožilo, tak pár mých drobných zkušeností s verzí 6.3:

Start aplikace je už normální

Ukládání je také přiměřeně rychlé, tak jsem zase nastavil automatiku

Pamatuje si poslední nastavení při exportu


Časem připíšu další, nebo se třeba někdo připojí
romana51 (355)|30.7.2011 18:57
Tak jsem zkoušel porovnat v.6.03 s v.6.02 (mám na jednom PC - multiboot) a také jsem zjistil že prodleva s ukládáním zmizela.
Start je ovlivněn tím kolik materiálu a z jakého HDD to načítá. Z externího je to delší než z interního SATA 6GB/s.
Ale překvapil mne render. Naprosto stejný klip (přechody, titulky) TT: 29min31sec. trval ve v.6.02
15min57sec. (do MXF/MPEG2 MXF) ale ve v.6.03 16min44sec. při naprosto stejném nastavení, tedy déle. Ale, z v.6.02 měl 5,934 GB zatím co z v.6.03 7,747 GB.
Na mé LCD TV FullHD nevidím žádný rozdíl v kvalitě, ta je v obou případech super.
A ještě jedna věc: po instalaci v.6.03 do v.6.02 jsem v Burn to Disc ve stylech u všech motývů měl jen jeden přednastavený. Ještě že mám na PC obě verze, tak šlo jednoduše z v.6.02 překopčit DVDMenuStyle do v.6.03 a funguje to.
To je zatím vše.
arkij (540)|30.7.2011 19:19
Časy renderingu jsem tak podrobně nesrovnával, navíc výstupy dělám převážně přes HW kartu Firecoder Blue do AVCHD pro použití v HDD přehrávači a to je časově o něčem jiném. HDV pak dělám jenom jednou za čas, až mám poskládánu hodinu na archivaci na pásku a to u toho nesedím, nastavím včetně kamery a nechám běžet.

DVD jsem taky přes Edius nikdy nedělal, stále, pokud ještě velice vyjímečně DVD dělám, používám programy od Uleadu, naněž jsem zvyklej, vlastně to ani v Ediusu neumím, tak nevím kam se podívat.
fastv (6)|8.9.2011 13:59
[quote=bicista;341222]A muze mi prosim nekdo poradit proc mi to v capture seting nevidi moji kameru ???
Nejde mi zachytavat video. Treba pres Movie marker to jde.[/quote]

Setting - System setting - Hardware - Device Preset : Tady si nastv kameru, formát a podobně. Je tam toho docela dost.
A pak ta aktivace v Capture je až skoro dole, SELECT INPUT DEVICE a tam se ti objeví ikona kterou jsi si vyrobil a pojmenoval v tom nastavení. Takže už to není jako dřív, že ti to nabídne v Capture okně předdefinované formáty, ale musíš si je vyrobit sám.
bicista (280)|12.9.2011 08:57
Nevite nekdo zda Bonus Disc pro Edius6 funguje i pro Edius5 ??
Zda ty filtry a pluginy jsou kompatibilni i se starsi verzi.
romana51 (355)|12.9.2011 15:02
Porovnáním Bonusů tam rozdíly jsou. Ve v.6 chybí Corel (žádná škoda) a rozhodně je rozdíl u ProDAD Mercalli (v.6 má v.2, v 5-ce byla v.1). Pokud ti jde o Mercalli, je k mání samostatný plugin, který jde nainstalit do několika softů (i pro Premču), který se při instalaci volí.
Kopii Bonusu do Edy 5 mám, ale nemohu vyzkoušet protože jsem ho prodal a nemám HW klíč, abych 5-ku znovu nainstalil.
O které filtry a pluginy ti jde ?
bicista (280)|12.9.2011 19:17
Slo mi predevsim o ProDAD Mercalli, hlavne stabilizator. zda Mercalli 2. pobezi v Edovi 5.
Tak sem to risknul a funguje to.
1hroch (865)|12.9.2011 22:08
Dle meho je Mercalli v.1 lepsi v moznostech nastaveni a nahledu na "rozkysanou kameru". Minusem je, ze neumoznuje vytizeni vicejadrovych CPU na 100%. Ale v porovnani s Mer2 se rychlost renderu nijak pronikave nezvysi.
Jedine + u Mer2 je "Rolling Shutter Compensation"
romana51 (355)|13.9.2011 06:08
1hroch - myslím že se velice mýlíš. Zatím se všichni shodují (stejně jako já) v tom, že v.2 má mnohem lepší možnosti nastavení než v.1.
Pro uživatele Ediusu v.6 je další přínos v tom, že se mercalli dá aplikovat na videosoubory převedené do PROXY, to velice urychlí render a po převedení do plného módu, světe div se, zůstane učinek bez chybky.
Ještě poznámka. V Ediusu v.5 jsem mercalli v.1 vůbec nepoužíval, nijak mne nezaujal. V diskuzích na videokamery.cz jsem narazil na ohlášení v.2 a chvála mne zaujala natolik, že jsem vyzkoušel a plugin si zakoupil. Bohužel jsem nevěděl, že v Ediusu 6 bude součástí jako bonus. No což, už jsem přišel o víc, na pivo nechodím, tak co ? Navíc zakoupený plugin funguje i v Premče, kterou občas zkoušim jen ze zájmu, verze CS3 mne nadobro odradila.
arkij (540)|13.9.2011 07:04
Já jsem používal mercalli jak jedničku, tak teď dvojku a řekl bych, že je to tak napůl.
V jedničcce byly dobrý ty presety ale víc to ořezávala, dvojka je v některých případech účinnější.
Například u záběrů z auta to jednička pěkně zklidnila, dvojka to většinou nepoužitelně rozvlní, naopak "stativovou" stabilizaci zase umí dvojka lépe.
Možná ještě nemám úplně vychytané nastavení ale řekl bych, že jednička spíš záběry zklidňovala, dvojka je urputně stabilizuje. Problém je, že člověk by někdy potřeboval jedničku a někdy dvojku. Vzpomínám si, že při první instalaci Edius 6 jsem na ní měl obě verze, jak jedničku, tak dvojku, to by se hodlilo ale už se mi to podruhý tak nainstalit nepodařilo.
bicista (280)|13.9.2011 09:05
tak dobre je, ze mi tam bezi soucasne jednicka a dvojka, takze si muzu vybrat ktera dany obraz sklidni lepe :)
mozna to chce instalovat jednicku a pak na to dvojku, jestli to jde obracene nevim.
1hroch (865)|13.9.2011 13:30
[quote=arkij;366147]Například u záběrů z auta to jednička pěkně zklidnila, dvojka to většinou nepoužitelně rozvlní, naopak "stativovou" stabilizaci zase umí dvojka lépe.
[/quote]
arkij - nadherne jsi to vystihnul.
Ano, u Edy 5 fungovaly obe verze, Eda 6 verzi 1 neuvidi.
arkij - zkousel jsi volbu "Keep Kamera dynamic", ta by mela castecne kopirovat kameru.
arkij (540)|13.9.2011 17:01
[quote=1hroch;366169]
arkij - zkousel jsi volbu "Keep Kamera dynamic", ta by mela castecne kopirovat kameru.[/quote]

Samozřejmě, u universal kamery je přímo předvolena a volbu používám. Je to ale záběr od záběru.

Typicky: detail na lehce se pohybující mluvící hlavu, točený z ruky - u jedničky byl preset něco jako dynamický děj točený z ruky (anglicky už to nepamatuju), ten to zklidnil, zůstal pohyb kamery i hlavy a záběr působil přirozeně, u dvojky jak "Universal kamera", tak "Rock Steady" nebo "Glide" včetně "Keep Kamera dynamic" záběr urputně stabilizuje na tu pohybující se hlavu, jež zabírá větší část plochy, a pozadí lítá sem tam. Rozdíl mezi předvolbama je malý a ani jeden není použitelný (alespoň mi se to zatím nepodařilo nastavit).

Naopak slušně natočený švenk to udělá plynulý včetně rozjezdu a dojezdu (zruší ta drobná cuknutí, jimž se člověk s našema "hračkama" neubrání), obdobně zoom.

Na druhé straně, ze všech SW stabilizátorů, co jsem kdy zkoušel je mecalli jednoznačně nejlepší a výborně si poradí třeba se záběrama na krajinu, točenýma za větru, kdy ani stativ to úplně nezklidní, nebo vůbec se záběrama, kde pohybující se objekty nezabírají většinu plochy obrazu. Navíc to ořezává jen co nejnutněji, takže to pak u HD není na kvalitě nijak významně zřetelné.

Vzpomínám, že mne třeba nedávno nadchl záběr detailu krku mandoliny s rukou hrající akordy, kdy stabilizace vytvořila dokonalou iluzi kamery připnuté jakoby na ten krk.

Tak nějak mi chybí možnost manuálně určit, který bod (body) záběru mají být stabilní a zůstává to jen na analýze toho filtru, ale to samozřejmě neuměla ani ta jednička.
1hroch (865)|14.9.2011 22:45
[quote=arkij;366200]Typicky: detail na lehce se pohybující mluvící hlavu, točený z ruky - u jedničky byl preset něco jako dynamický děj točený z ruky (anglicky už to nepamatuju), ten to zklidnil, zůstal pohyb kamery i hlavy a záběr působil přirozeně, u dvojky jak "Universal kamera", tak "Rock Steady" nebo "Glide" včetně "Keep Kamera dynamic" záběr urputně stabilizuje na tu pohybující se hlavu, jež zabírá větší část plochy, a pozadí lítá sem tam. Rozdíl mezi předvolbama je malý a ani jeden není použitelný (alespoň mi se to zatím nepodařilo nastavit).[/quote]
Jo, toho jsem si take vsimnul, ze si vybere objekt, ktery totalne znehybni a ostatek lita.
S tvymi ostatnimi zavery naprosto souhlasim. Nedelal jsem podrobne zkoumani vlastnosti, ale pri tom zevrubnem mi pripada, ze Mercalli verze 1 a jeji predvolby byli standardne pouzitelne. Kdezto u Mercalli verze 2 nelze jednoznacne urcit, jaky typ je vhodny pro ten ktery "tres". K vysledku se musi dopracovat metodou pokus omyl.
Snad nekdy peknou vyhodou verze 2 je Rolling Shutter Compensation, i kdyz se mi stalo, ze naprosto nepouzitelne - obraz se vlnil jak pri analogove TV pri poruse synchronizace.
arkij (540)|14.9.2011 22:56
[quote=1hroch;366418] Mercalli verze 1 a jeji predvolby byli standardne pouzitelne. Kdezto u Mercalli verze 2 nelze jednoznacne urcit, jaky typ je vhodny pro ten ktery "tres". K vysledku se musi dopracovat metodou pokus omyl.[/quote]

Tak, tak ale bere to zbytečně čas

[quote=1hroch;366418]Snad nekdy peknou vyhodou verze 2 je Rolling Shutter Compensation, i kdyz se mi stalo, ze naprosto nepouzitelne - obraz se vlnil jak pri analogove TV pri poruse synchronizace.[/quote]

Mám stejnou zkušenost

Nicméně pořád je to to nejlepší, co jsem kdy měl k dispozici, akorát člověk musí posoudit zda to je či není vhodné na ten který záběr použít.
To co mám třeba natočeno z dovolené, kde se mi nechce tahat stativ a točím to z ruky s maximální snahou mít záběry klidné, ustabilizuje většinu výborně, jako by to bylo z toho stativu natáčené a i když ty originál moc utřepané nejsou, se stabilizací jsou výborný.
1hroch (865)|15.9.2011 10:07
[quote=arkij;366419]kde se mi nechce tahat stativ a točím to z ruky s maximální snahou mít záběry klidné, ustabilizuje většinu výborně, jako by to bylo z toho stativu natáčené a i když ty originál moc utřepané nejsou, se stabilizací jsou výborný.[/quote]
Ano, pekna berlicka - virtualni stativ - potvrzeno!
josefíka (651)|4.10.2011 18:36
Používáte někdo "Vistitle" (http://www.vistitle.com/) a "Robuskey" (http://www.isp.co.jp/en/products/robuskey/) ? Má cenu to pořizovat?
arkij (540)|23.11.2011 22:24
Na fóru Grass Valley je avizována na konec listopadu verze 6.06

EDIUS 6.06 Adds More Functionality
Latest Version of Grass Valley EDIUS Adds More Functionality for Editing in a Multiformat World

San Francisco, Calif. November 22, 2011 — With each new release, Grass Valley™ EDIUS® multiformat nonlinear editing software continues to get better and better, and more popular with editors the world over. The latest version (6.06), adds significant increases in system performance and valuable new third-party compatibility that make an editor's job faster and more efficient.

The new software includes new hardware drivers that provide support for 1080 50p/60p projects on the Grass Valley HDSPARK, HDSPARK Pro, STORM Mobile editing platforms, as well as video output in 1080 50i/60i format.

There's also a new and improved workflow for P2 camera/source deck users, giving them the ability within EDIUS to create waveform files in a project folder—not on the removable media—and delay creating waveform cache files until required.

The new software version also features improved compatibility with XDCAM MXF files stored on SxS solid-state memory cards. Also included is support for Sony's XDCAM STATION with the latest XDS firmware (1.14) upgrade.

For the first time, EDIUS users can take advantage of third-party hardware, with support for the Black Magic Design Intensity Pro capture card. EDIUS 6.06 also supports the latest version of QuickTime (7.7).

"The software is now more open and its performance is better than ever, as we continue to add new features, based on user feedback," said Jeff Rosica, Executive Vice President of Grass Valley. "As today's multiformat editors are challenged with more formats and new video sources that they have to incorporate into their projects, EDIUS has kept pace and progressed with them."

Pricing and Availability
The upgrade will be available November 30. Registered EDIUS 6.0 or above users can upgrade to version 6.06 for free by making sure their current version is registered at http://www.grassvalley.com/login.


http://ediusforum.grassvalley.com/forum/showthread.php?t=24350
1hroch (865)|24.11.2011 12:38
[quote=arkij;379883]Na fóru Grass Valley je avizována na konec listopadu verze 6.06[/quote]
Panove se s prichodem podzimu nejak aktivovali! Ze by se jim podarilo sehnat super programatora?
arkij (540)|24.11.2011 13:18
Zatím každou vyšší verzí něco lépe či hůře upravili, ale ta poslední 6.05 se už zdá docela vychytaná a odstranila mnohé z předchozích problémů. Alespoň v rozsahu co s ní dělám já už nějaké vážné problémy nemám.
romana51 (355)|2.12.2011 10:08
Tak nám up na v.6.06 odložili o týden. Škoda, právě se mi podařil upgrade PC: vyměnil jsem zákl.desku s čipsetem P67 (patice 1155) za čipset Z68 (procák i7-2600K Sendy Bridge). Podle článku na webu Grass Valley (Application Note EDIUS and Intel’s Sandy Bridge Technology How to Turbo charge your workflow with Intel’s Sandy Bridge processors and chipsets) se mi to způsobem "pokus - chyba" podařilo rozjet a ÚŽASNÉ !!!
Po zadání Print to File se v okně Basic Settings objeví zaškrtávací okénko “Use Hardware Encoder” a v Burn Disk Blu-ray také. Pro DVD to nefunguje.
V Print to File to funguje při kódování do m2ts, mp4 a AVCHD (MTS). Jiné jsem nezkoušel.
Při klipu 13 min.39 sec. s přechody a titulky (zdroj z Panáka SD700 v 50p 26Mbps) render do m2ts a mp4 trval 6 min.13 sec. Do AVCHD (MTS) 7 min.06 sec.
A co je super, vypálení BD vč.kódování v max.kvalitě 38,8 Mbps trvalo 16 min.35 sec. Bez Quick Sync byl čas 5,4x delší.

Podmínkou je: Specify and Configure your System Correctly:
• Use a Core 2 i5 or i7 Processor
• Use the Z68 chipset — to use both nVidia/ATI GPU and Sandy Bridge graphics
• Ensure second monitor is connected to motherboard graphics, and display is extended across it.

Božínku, jak já toho Edíka miluju !!
neboztik (341)|2.12.2011 19:26
[quote=romana51;381790]V Print to File to funguje při kódování do m2ts, mp4 a AVCHD (MTS). Jiné jsem nezkoušel.
Při klipu 13 min.39 sec. s přechody a titulky (zdroj z Panáka SD700 v 50p 26Mbps) render do m2ts trval 6 min.13 sec. Do AVCHD (MTS) 7 min.06 sec.[/quote]
Tak to je dobrý.V Premiere CS 5.5.2 tato možnost není.Když jsem sříhal DV,tak to Premiera vyexportovala se stejnými parametry,jako byl zdroj.Ale u fullHD už to neumí.A to nedávno proběhl up Premiery a ta možnost tam stále chybí.Jedině zase přikupovat plugíny.
Ještě mi není jasný, proč export videa z kamery do PC má video příponu m2ts a když to exportuju jen z karty SDHC,tak má příponu MTS.Parametry videa jsou shodné.Tak proč pokaždé jiná přípona ?
romana51 (355)|8.12.2011 12:27
Tak vážení příznivci Ediusu, na http://www.grassvalley.com je konečně ke stažení upgrade na v.6.06. Na druhém PC už stahuji, jsem zvědavý jaké zlepšení nastane hlavně u AVCHD.
Až nainstalím a vyzkouším, ozvu se.
Jdu makat, zdarec !!
arkij (540)|8.12.2011 12:27
Tak a aktualizace EDIUS 6.06 je ke stažení na GV - sosejte a napište zkušenosti:)
Electrowood (3)|9.12.2011 23:41
[quote=Delfín;319175]Dal som sa nahovoriť pre nový strihový SW.Vybral som si EDIUS6,mohol by mi niekto poradiť kde zoženiem návod?Na youtube je iba v nemčine a ja mám smolu.[/quote]


Edius má návod verze 5 v češtině. Dodává ho Syntex Praha. Edius 6 toho umí víc, ale návod na verzi 5 stačí. je to v pdf asi 800 stránek.
romana51 (355)|10.12.2011 12:38
První dojem v.6.06 je docela dobrý. Doba renderování se proti v.6.05 zkrátila o cca 13% (proti časům které jsem uvedl na tomto vláknu 2.12.t.r.) a to vč. DVD a BD. Zřejmě je i méně zatěžován procesor, při renderu teplota nepřesahuje 50 st.C, před tím byla až 56 st. (údaje z monitoru - součást BIOSu).
Nyní přecházím na renderování v H.264/AVC, kde mohu proti dřívějšku nastavit 50p, výsledný klip je v .mp4 a doba rendru je cca 50% reál.času. Funguje i zatržítko "Use hardware Encoder".
Zkoušel jsem i QuickTime, kde se může nastavit také 50p, ale "Use hardware Encoder" tam není a render s 1x pass trvá 1,8x RT, a s 2x pass 2,8x RT. Kvalita se mi zdá stejná.
Vše na PC jak jsem uvedl 2.12.t.r.
To je zatím vše, více jsem nestihl a rád si přečtu poznatky ostatních Ediusáků !
josefíka (651)|30.12.2011 14:47
Koupil jsem Výukové DVD od Syntexu. Pár věcí jsem neznal, takže pomohlo. Dobré je, že tomu člověk rozumí, když to nemluví ENG :-)

Jen byl problém, že mě ve Win7 nejede zvuk (naštěstí jen můj problém). A také je podivné, v době HD mít DVDvideo 4:3. Monitory s HD rozlišením jsou již standart a udělat *.flv v HD (720) také není problém. Stejně je potřeba to spouštět v PC a ne ve stolním přehrávači. To jsem tvůrcům (syntex.cz) vytknul :-) Cena by mohla být tak o 100-200Kč nižší. Ale mají to asi rozpočítáno podle odhadu prodeje.

Kdo začíná a nezná soft, doporučuji. Jinak se mírně pokročilý dozví jen pár drobností. Jako BONUS je možnost přistupovat po zadání "kódu" na stránku s dalšímy tutorialy i pro jiné softy co Syntex nabízí.
obsah.jpg
MONYS (460)|30.12.2011 15:33
Chtěl bych poprosit o radu někoho z majitelů orig. EDIUSU6.6 jak je to vlastně s vkládáním přiloženého USB KEYa to:klíč se vkládá na začátku instalace ED. či až na konec instalace a to před prvním spuštěním? Tento klíč musí potom být stále zasunut v PC a nebo slouží pouze k prvotnímu spuštění prog.tj. ověření licence. a pro další užívání ED není již třeba?Dále jak je to když bych třeba chtěl upgrade na vyšší ver. win764 či výměna nebo instal HDD /RAM /GR. KARTY někde jsem četl že může dojít ke strátě licence.Může někdo poradit? Děkuji
romana51 (355)|30.12.2011 16:56
Josefika - já si výukové DVD nekoupil, protože jsem se (po dotazu) dověděl, že v podstatě je to duplicitní s manuálem k v.5. Takové "maličkosti" jako Consolidate Project, Transferred clip, Shape Mask Filter se tam nedovíš.
Monys - Eda není 6.6, ale 6.06 a je to up na v.6. Když nainstalíš z DVD v.6, bude ti bez klíče fungovat 30 dnů jako trial. Klíč musí být zasunut při každém spuštění. Když Eda běží, můžeš klíč vyjmout a spustit třeba na dalším PC (se zasunutým klíčem). Při ukončení Edy, když chceš rozpracovaný projekt uložit, musíš mít opět klíč zasunut.
Jinak musí být klíč zasunut při každém upgrade. Výměna HW na PC vyžaduje většinou novou instalaci Edy od začátku (podle rozsahu změn). Sám jsem měnil několikrát zákl.desku a procák, tam jsem musel i znuvu instalit Win7 a pochopitelně i programy vč.Edy. Výměna RAM a Grafiky na to nemá vliv.
Je to hodně blbé s noťasem, u v.5 se mi už klíč kejklal, hloupě vyčnívá, ale funguje v instalaci jak na stolním PC, tak na noťasu.
Teď chci Edu nainstalit na SSD, jsem zvědav jaký to bude mít dopad na rychlost, všude samá chvála (na SSD), ale o dopadu na Edu jsem ještě neslyšel nic.
MONYS (460)|30.12.2011 17:39
Díky to jsem potřeboval vědět, tak že je lépe klíč tam nechat ne?