Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Test Canon XF100

SmirickyT (377)|29.12.2010 01:52
Našel jsem francouzkej test předprodukčního vzorku Canonu XF100.

Kdo máte zájem zde je odkaz:
http://www.repaire.net/news_tests_tutos/tests/test-canon-xf100-fonctionnalites-1_201012082387/

Pŕeložil jsem si to do angličtiny pomocí google Translate.

Jinak našel jsem na webu nékolik RAW filů z XF300/305 a jsem z toho Canon kodeku unesen. Bezproblémů mi to načetl jak Vegas 9 tak Avid 3.1 a dalo se s t=ím hned začit stŕihat, což se o AVCHD teda rozhodně řict nedá.

Pokud by jste někdo mel zájem zkusím to dohledat a můžu sem dát odkaz na ty soubory, ke stažení.

Zvažuju, že si některou z těhle kamer koupím. Speciálné tu malou na Travel dokumenty a Home video.
Pave1 (4279)|29.12.2010 02:22
Malá mrška XF100 je hezká, kodek je mpeg2 long GOP 422, ten je v pohodě, ale ta cena...

Hrál jsem si sní před vánocema, je to příjemná kamera, ale pořád jednočip - především je to doplňková "B kamera" k XF300.
Fricoolinek2 (675)|29.12.2010 02:29
Diletantským pohledem laika: Má to cenu, když podle všeho vysoce kvalitní a citlivý 1x 1/3 Exmor CMOS má třeba i Sony CX-550 za 25 000 Kč?

Samozřejmě - chápu kódování, XLR, lepší ovládání, ale stojí tyhle věci za to, když se obrazová kvalita její (zřejmě) podobně?

BTW CX-550: http://produktdbimages0.slashcam.de/camcorder-testergebnisse_testbilder_testbild_12_lux_optimiert_142.jpg

Upřímně nechápu, jak je vůbec možné vytáhnout z jednoho 1/3" čipu takovýhle low-light (12 lux, 1/25s)
SmirickyT (377)|29.12.2010 08:23
[quote=Pave1;318299]Malá mrška XF100 je hezká, kodek je mpeg2 long GOP 422, ten je v pohodě, ale ta cena...

Hrál jsem si sní před vánocema, je to příjemná kamera, ale pořád jednočip - především je to doplňková "B kamera" k XF300.[/quote]

Red a Ari je taky jednočip :0

Ale drahej ten Canon teda je, jako prase. Ona je drahá i ta XF300 a 305 a to i tady ve Státech. 7500$ za 305 je docela darda.
EX1 stojí 6300, tj o 1200 dolaru min. Vetsi chip, Kratsi objektiv, Horsi kodek...
XF 300 6500 a zadny SDI
SmirickyT (377)|29.12.2010 09:14
Tady jsou ke stažení originální soubory z Canon XF 300, kdo by jste měl zájem

http://www.dvinfo.net/forum/canon-xf-series-hd-camcorders/482548-canon-xf300-xf305-lot-native-mxf-files.html

A ještě tady v této recenzi je odkaz na stažení taky:
http://www.xdcam-user.com/?page_id=1028
Pave1 (4279)|29.12.2010 16:32
Doufal sem, že sem nebudu muset psát takovou banalitu, že "není jednočip jako jednočip".
Tohle je jednočip z rodu malých, nedá se v žádném případě srovnávat s digitálními filmovými kamerami.

EX1 a spol mají větší čipy, ale kodek není 422.
XF300 má menší čipy, ale kodek je 422.

Prostě výrobci nikdy nevyrobí stroj, který by ohrozil prodeje jejich dražších modelů, o tom není pochyb :-) .
SmirickyT (377)|29.12.2010 22:16
Však jsem tam za to taky dal smajlíka, aby bylo janý že jsem to nemyslel vážně...

Nicméně žadný dogma není nezpochybnitelný, neb se technika vyvíjí. Aneb tŕičip taky všechno nespasí. Co je lepši: Panasonic 3chip 1/6 palce? Nebo Jednočip 2/3 (čtyřikrát větši...).

Co jsem viděl testy tak HV 30 jednočip už měla stejně dobrou kvalitu obrazu jako třičipová FX1. Ono žádný dogma neplatí do nekonečna... Dřiv byl Broadcast standard 3x 2/3, dnes je BBC "aproved" 3x1/2 palec (Ex1/3) a nově i ten 3x 1/3 Canon XF 305.

Kdo se odváži tvrdit že uhlíková nanovlakna, která stavi struktury na úrovni atomu, a za které byla udělena Nobelova Cena, nám nepřinesou do péti, deseti let Chipy se ziskem a kvalitou obrazu o jaký se nám dneska ještě nezdá?

Jestliže jsou dnes kvalitní jednočipy pro digital Cinema v Arri a RED, můžou bejt za osm let klidně podobně kvalitní jednočipy (ale samozřejmě jiný) i v consumer.
Od doby uvedení Ex1 uběhol dva a půl roku a svět je úplne někde jinde. Úspěšné Televizní série se toči na digitální zrcadlovky.... (tady v Americe kde se nebojí experimentovat a a inovovat ;-)

Dogdma je tu od toho aby bylo překonáno.

Ale nic osobního, jak jsem psal. Mám tam smajlíka co se diví s otevřenou hubou.
Pave1 (4279)|29.12.2010 23:48
Když lidi vynalezli umělou hmotu, dělali z toho od nádobí po košile.
Pak zase po čase přišli na to, že talíř je lepší z klasiky a košile taky.

Nechci ti brát svaté nadšení, ale někdy se mi zdá, že čím lepší a dostupnější je technika, tím větší kraviny se s ní točí (to platí i pro páně doktora .-) ).

Už dnes je spotřební třída kamer prakticky na špičkové úrovni, nemám pocit, že by zrovna tehnika byla největším omezením (nejen mladých) tvůrců. Ten problém je v nečem jiném (pro samou "umělou hmotu" není čas myslet na to, co a proč se točí). Krom toho je také v poslední době toho "elektronického vizuálna" v našich životech nějak moc.
SmirickyT (377)|31.12.2010 06:18
Já souhlasím. Kravin se toči spousta. A źádná záplava nezávislých zajímavých filmů se nekoná. Nicméné díky dostupnosti techniky je dneska tím sítem už ten talent a vytvrvalost, v oblasti vizuálna.

Ovšem je téžši tu krásu a talent v tý hromadě zbytečností najít.

A co se týká hraných filmů, ukazuje se že náklady na film nejsou v technice, ale v zaplacení lidí na place, kvalitní postprodukce a distribuce (i to se al mění). A zde se opět láme nékdy talent o rozpočet.

Apropo nevíš kolik stojí natočení takový néjaký český hodinový televizní inscenace? To by mě docela zajímalo.

Za dokument ČT platila externím nepreferovaným autorům, 1500 za minutu (dávno zpět). podel posledních zpráv tak čtyři roky zpátky už jen tisícovku.

Docela by mé zajímalo kolik stojí výroba inscenace... a jaká je asi tak struktura nákladů. (Cena Technika, cena Lokace/Aťasu, cena Umělci, Postprodukce)
Pave1 (4279)|31.12.2010 10:23
Nemám tušení :-) .

Každopádně TV filmy se hodně točí ve studiu, které mají TV společnosti už vybavené (takže to nějak účtují přes interní náklady, které jsou tak pro ně nižší, než kdyby sis to vše komerčně pronajímal). Takže záleží kolik je tam exteriérů, jaké stavby jsou potřeba ve studiu, jaká je výprava a obsazení (honoráře).

Každopádně jsem to sem psal proto, abych podtrhnul, že dnešní videokamery (s pár světly, které se dají půjčit) jsou schopné snímat vysoce kvalitně. Kdo chce, může tak dávno točit, jenže jak správně říkáš, ono nejde jen o techniku - ta sama nic pěkného nenatočí .-) .