Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

JVC GZ-MG40E dělá na slunci fialové pruhy

DjKarer (8)|25.12.2010 20:49
U jiných kamer jsem si toho nevšim. Nevíc, zda to není prostě jen výrobní chyba.
Stačí aby jenom trošičku vysvitlo Slunce a dělá mi to strašné pruhy. Například vodní hladina osvětlená sluncem se vůbec nedá natáčet, nic z toho není. Nedá se to nějak dodatečně odstranit, nebo nějak opravit ta kamera. Nepříjde mi to normální. Nebo dát na čočku nějaký UV filtr. Prosím, nevíte co s tím?
Fricoolinek2 (675)|25.12.2010 21:03
[quote=DjKarer;317432]U jiných kamer jsem si toho nevšim. Nevíc, zda to není prostě jen výrobní chyba.
Stačí aby jenom trošičku vysvitlo Slunce a dělá mi to strašné pruhy. Například vodní hladina osvětlená sluncem se vůbec nedá natáčet, nic z toho není. Nedá se to nějak dodatečně odstranit, nebo nějak opravit ta kamera. Nepříjde mi to normální. Nebo dát na čočku nějaký UV filtr. Prosím, nevíte co s tím?[/quote]

Tak ze začátku bych dal nějakou ukázku toho jevu... ;-)
DjKarer (8)|25.12.2010 21:39
Na videu jsou vidět ty pruhy. Tentokrát žlutý a jsou pěkně velký, skoro přes celou plochu videa.
Fricoolinek2 (675)|25.12.2010 21:51
Je to vlastnost CCD snímače - tzv. smear efekt - svislá čára od zdroje světla. U různých přístrojů se projevuje různě. Např. při natáčení videa s foťákem s CCD jsou to tenké modré až fialové čáry přes celou výšku obrazu. U kamery s CCD to jsou větišnou silnější pruhy barvy světla, jenž ale s přibývající vzdáleností od světelného zdroje slábnou.

U lepších přístrojů je tento efekt redukován či zcela eliminován. CMOS smear efektem netrpí vůbec, mají však jiné, závážnější neduhy.

Tady tato JVC má zřejmě snímač, jenž je na smear efekt tolik náchylný, že i pouhou oblohu (ne tedy reflektor či dokonce slunce) vnímá jako zdroj světla.
DjKarer (8)|25.12.2010 21:57
[quote=Fricoolinek2;317457]Je to vlastnost CCD snímače - tzv. smear efekt - svislá čára od zdroje světla. U různých přístrojů se projevuje různě. Např. při natáčení videa s foťákem s CCD jsou to tenké modré až fialové čáry přes celou výšku obrazu. U kamery s CCD to jsou větišnou silnější pruhy barvy světla, jenž ale s přibývající vzdáleností od světelného zdroje slábnou.

U lepších přístrojů je tento efekt redukován či zcela eliminován. CMOS smear efektem netrpí vůbec, mají však jiné, závážnější neduhy.

Tady tato JVC má zřejmě snímač, jenž je na smear efekt tolik náchylný, že i pouhou oblohu (ne tedy reflektor či dokonce slunce) vnímá jako zdroj světla.[/quote]

A dá se tedy proti tomu ještě nějak bojovat, nebo můžu kameru rovnou zahodit a koupit novou?
janforman (215)|28.12.2010 06:43
[quote=DjKarer;317461]A dá se tedy proti tomu ještě nějak bojovat, nebo můžu kameru rovnou zahodit a koupit novou?[/quote]

Ten obraz je teda hodně špatnej - mobil nahrává líp, asi bych jí opravdu vyřadil dětem na hraní.
Kdyby na ní šel přišroubovat ND filtr tak by se to asi zlepšilo, ale ten obraz je opravdu o ničem.
Příště raději koupit něco od Sony, Canonu nebo Panasonicu.
Pave1 (4279)|28.12.2010 10:03
Zajdi s tím do servisu, tohle mi přijde jako nějaká výrobní vada. Pokud to servis neodstraní, požaduj vrácení peněz v prodejně - kameru vrať (nekameruje ale výrazně šmouhuje).
jibarr (792)|28.12.2010 10:04
Těch pruhů je až moc. A nejsou zavislý na pohybu do stran, ale na zoomu. To je divný.
Jestli je stejnou kamerou natočený i TohlenaAukrunezažijete, kde se to neprojevuje, tak těch možností a řešení je několik.
Nečistil jsi nějak nešetrně čočku objektivu ??. Je tam antireflexní vrstva. Jestli si jí hadrem nesundal. Na tuhle kameru jdou použít dle manuálu filtry se závitem 30,5. Chtělo by to vyzkoušet nějaký dobrý UV filtr. Určitě by pomohla sluneční clona.

Jinak v manuálu str 52 píšou:
Při pořizování snímků objektivu osvětleného jasným světlem se objeví svislé čáry:
Toto není porucha.

Takže eliminovat boční světlo. Nejlépe nějakou tou sluneční clonou. Případně ještě doplnit UV filtrem.

http://www.jvc.cz/files/installation_manual/gz-mg20e_30e_40e_50e.pdf
Pave1 (4279)|28.12.2010 11:08
supermizernej čip, zdá se .-) .
janforman (215)|28.12.2010 11:18
[quote=Pave1;318093]Zajdi s tím do servisu, tohle mi přijde jako nějaká výrobní vada. Pokud to servis neodstraní, požaduj vrácení peněz v prodejně - kameru vrať (nekameruje ale výrazně šmouhuje).[/quote]

No pokud by mu vrátili prachy bylo by to nejlepší... taky mi to příjde spíš jako vada.
Měl jsem známého co si pořídil taky JVC (děsně výhodná koupě) a tohle mu to myslím nedělalo (obraz byl samozřejmě strašnej)
Pave1 (4279)|28.12.2010 14:06
Postupoval bych přes ten servis, držím palec.
DjKarer (8)|2.1.2011 20:59
No jelikož jsem to koupil přes Aukru, jako použité a bez záruky, pouze s popiskem že je funkční, tak se bohužel vrátit nedá,no. :( Stála 4 tisíce, a vypadá to že nic z toho. UV filtr můžu zkusit, ale moc tomu nedávám. Nemá někdo zkušenost, kolik by to mohlo stát v tom servise?
MartasKP (710)|2.1.2011 21:39
Za penize v servisu si koupis novou :-(((,ale zkusit to muzes a nebo se obrat na prodavajiciho,popripade na AUKRO. Ta kamera asi bez clony nic nenatoci.Krom toho,ze se intenzita tech prohu meni v zavoslosti na zoomu,jak tu uz bylo receno,tak se vubec nemeni v zavislosti na uhlu dopadajiciho svetla ... vsiml jsem si,ze kdyz ses otocil o asi 180 stupnu,tak k zadny zmene nedoslo ---- zkus toho prodavajiciho.