Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zachtavani TV signalu A/D prevodnikem digi kamery - prebuzen

Saxel (2279)|25.2.2005 08:37
Pri zachytavani TV signalu s jasnymi scenami s ostrymi konturami (obvykle v reklamach) to A/D prevodnik v kamere nejak nezkousne a v obraze se objevi rusive pruhy (jako kdyz ma pobouchanou synchronizaci). Ma s tim nekdo take zkusenosti nebo alespon napad jak to resit?
Napadlo me zkusit snizit jas ve videosignalu. Nemate nekdo po ruce jednoduche schema?
Jeste doplnim, ze jde o kameru JVC GR-D30.
mch (24)|1.3.2005 14:54
Nejedna sa o tzv. ZEBRA efekt,kedy preexponovane casti vysrafuje.
Pozri menu -> zebra...
Whitejoker (616)|3.3.2005 21:33
Já to měl na zkopírovaném VCD s koncertem D. Landy. Vypadalo to jako by byly otočené půlsnímky - v jasných scénách (např. plameny) rozřádkované.
Myslel jsem, že ti co to natáčeli, by už mohli vědět co s tím (vypadalo, že to není žádné domádo natočené někde tajně miniDV kamerou)
Saxel (2279)|4.3.2005 15:00
Ne, zebra to neni. Nejakym prebuzenim se rozpadne radkova synchronizace obrazu. Uz jsem to ale vyresil. Do cesty videa jsem zaradil eliminator ochrany Macrovision, ktery jsem kdysi delal a kupodivu to problem zcela vyresilo. Dal jsem to nezkoumal.
Whitejoker (616)|6.3.2005 21:33
Bezva.

Nebylo by nemístné tě žádat, aby jsi se s ostatními podělil o návod?
Teda pokud to nemáš patentované, nebo jestli to není předmětem tvého podnikání :BB:
Saxel (2279)|7.3.2005 08:28
[quote=Whitejoker]Bezva.

Nebylo by nemístné tě žádat, aby jsi se s ostatními podělil o návod?
[/quote]
To není problém. V podstatě jsem vycházel z Macrovision eliminatoru v.2.3 Antti Paarlahtiho: http://www.kolumbus.fi/pami1/macrovision/. Na těchto stránkách je jak popis teorie macrovision, tak schéma zapojení eliminátoru. Rozhodně však nedoporučuji pouštět se do stavby bez přístupu k osciloskopu. Separace synchronizace z video signálu je řešena obvody CMOS s derivačními a integračními RC články a nastavení správného časování by byl bez osciloskopu horor. Na internetu je ale možné najít vylepšená zapojení, kde je pro oddělení synchronizace použit obvod LM1881, který oživování eliminátoru velmi zjednodušuje.
V zapojeních je pro určení řádků video signálu, které je potřeba vyklíčovat, použit CMOS čítač v kombinaci s JK klop. obvody. V nejnovějších konstrukcích je nahrazuje mikroprocesor - zapojení je pak ještě jednodušší, ale člověk musí umět programovat některý typ jednočipu.