Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod videa z VHS kazety na CD/DVD

Hany (5)|24.2.2005 22:45
Slyšel jsem že záznam na VHS pásku je podstatně horší kvality / nižší rozlišení / než na CD/DVD mediu, myslím si tedy, že je zbytečné toto video převádět v plném rozlišení. Prosím o radu, jaké je optimální rozlišení pro převod videa z VHS kazety na CD/DVD. Díky za odpovědi
mirekv (7169)|24.2.2005 23:03
Na CD (DivX/Xvid) by mohlo stačit 640x480, chce to ovšem zkusit. Na DVD moc možností není, kromě 720x576 ještě standardy 352x576 a 352x288, ovšem tam už degradace může být vidět.
stayman (12393)|24.2.2005 23:12
Nemozes zrovnat analog vs digital rozlisenie, aj ked na analogovom vystupe zrovnat to uz ide, ale uvedom si jednu vec co si povedal, ze ked mas teda, nazvime to "slabsi" zaznam ako je schopny format DVD zaznamenat a prehrat, tak este ked mu znizis kvalitu co sa stane? Zbytocna praca :-D
ODSakEda (2278)|24.2.2005 23:28
Dle důležitosti, vzácnosti obsahu videa na VHS doporučuji tuto nicmoc "kvalitu" ještě více neprznit opět malým rozlišením, neb se také tímto dostaneš klidně k nekvalitě, jako když kopíriješ z VHS na VHS!!!

Tedy jedině do rozlišení 720x576 a dat tok od 2000 do 6000kb/s dle kodeku a schopnostem převodníku.

Rolišení VHS cca 320x240 zachytávat, převádět, digitalizovat (jak chcete) do téhoš rozlišení není dobré, neb si ony body neodpovídaj, netrefují se nijak do sebe a tudíž vzniká mnoho interferencí mezi nimi a prudkému shoršení kvality rozlišení výsledného obrazu, již tak nic moc rozlišení...

Například i velmi staré dobové rodinné i černobílé fotografie skenuji i do 600dpi i když evidentně subjektivně odpovídaj tak leda 150dpi a skenuji barevně i když jsou čB!!! U starého analogového videa je to trochu podobné.
stayman (12393)|24.2.2005 23:35
jooooj :(( Viem ze vela veci vies, ale kebyze mas vo vsetkom jasno, vysvetlene a spravne pochopene pojmy (aspon :-D ) jak to v skutocnosti je, tak by si pisal radsej menej a bolo by to na jednicku (nie jednu hviezdicku, ale 1 s hviezdickou ked uz) :-D
ODSakEda (2278)|25.2.2005 00:05
StayMan by €RikŁ€ -to bylo na mě? :-?
stayman (12393)|25.2.2005 00:20
No tesne nad tebou som ja a mozes si byt isty, ze to na mna nebolo :-E
ODSakEda (2278)|25.2.2005 00:58
StayMan by €RikŁ€ - :-E :-E :-E
du spat di už taky!
:-)
ViKinG (793)|25.2.2005 09:20
ODSakEda: "Rolišení VHS cca 320x240 zachytávat, převádět, digitalizovat (jak chcete) do téhoš rozlišení není dobré, neb si ony body neodpovídaj, netrefují se nijak do sebe a tudíž vzniká mnoho interferencí mezi nimi a prudkému shoršení kvality rozlišení výsledného obrazu, již tak nic moc rozlišení... "
ještě si to stále nepochopil... :-( jaký že body se do sebe netrefují????, co si neodpovídá???, jaký rozlišení VHS cca???
Fantas! (3016)|25.2.2005 16:19
JEZISI! Jak nekdo muze tvrdit, ze VHS ma rozliseni mensi nez PAL? Je zalozena na standardu PAL :-R a tak ma asi rozliseni 720(768)x576. Jakekoliv grbovani do jineho poctu radku nez je 576 je totalni blbost! :((
mirekv (7169)|25.2.2005 17:02
Tu se zase začínají plést pojmy ROZMĚR a ROZLIŠENÍ. \/
ODSakEda (2278)|25.2.2005 17:20
Fantas! -uf, jak z teho ven chlapci-

VHS má rozlišení, přesněji řečeno určitou rozlišovací schopnost a to velmi malou nejen co se zobrazení jemného testovacího rastru týče, ale i úrovní barev, což se dá zjistit subjektivně např. natočením (nahráním) a přehráním a shlédnutím nějakého monoscopu s různě jemnými čárkami svisle a vodorovně a barvami. A i když mají VHS recordery, samozřejmě jak tvrdíš, vtupní i výstupní analogový modulátor s teoretickým rozlišením cca 768 změn jasovejch úrovní horizontálně(vodorovně při jednom přeběhu po1 řádku zleva doprava) a 576 řádků (viditelných, jinak je jich tuším 625?) vertikálně (svisle), nic to nemění na tom, že systém, záznamu, přesněji šířka frekvenčního pásma je kompormisní pro záznamu i čtení z pásku a prostě nic moc nerozliší!

S druhou tvojí větou souhlasím, nicméně u digitálu to není až taková blbost, neb digitál nemá závazný počet bodů ani řádků ani poměr stran-není to standart jako PAL, kdy jde doslova o sygnál a to analogový, o změny napětí v čase vytvářející složitou křivku... Toto musí dodržet zase až výstupní D/A převodník s modulátorem u TV OUT-u grafických karet i když přehrávám video, a ted již skutečně můžemem použít slovo: rozlišení, např. 160x120! Na Výstupu TV karty bude zase PAL sygnál, s řádky!
Milosbb (889)|25.2.2005 17:36
[quote=Hany]Slyšel jsem že záznam na VHS pásku je podstatně horší kvality / nižší rozlišení / než na CD/DVD mediu, myslím si tedy, že je zbytečné toto video převádět v plném rozlišení. Prosím o radu, jaké je optimální rozlišení pro převod videa z VHS kazety na CD/DVD. Díky za odpovědi[/quote]

A ten ( "zaznam na VHS pasku je podstatne horsi kvality" ) bude po prevode do dig.formy,napr. na CD/DVD este horsej kvality,ako povodny zaznam na VHS.
mirekv (7169)|25.2.2005 17:49
Milosbb
Nebude. Dá se dost vylepšit, alespoň vizuálně, obvzlášť x-té kopie.
Milosbb (889)|25.2.2005 18:07
Mirekv

To ale zalezi na tom ,cim to VHS do PC zachyti a takisto aj na skusenostiach.
Fantas! (3016)|4.3.2005 13:13
OdSakEda:
Do takovych detailu v tuto chvili neni nutne zachazet! Mam radost, ze je tu i nekdo takovy jako ty, co tomu rozumi! :BB:
Jen bych to shrnul. Pokud delas MPEG2, jedine 720x576.
Pokud chces delat DivX a Xvid atd, tak upravuj rozliseni v zavislosti na velikosti bitrate! Obraz ktery ma datovy tok 600kbps bude hezci pri rozliseni 1/2Pal nez v plnem palu! Chce to zkusenosti, nehlede na to, ze u DivX nastavis deinterlace filter a pohyb do stran se ti zvlaste u amatersky natoceneho videa bude pri pohybu do stran cukat!. Vyrazne vsak doporucuju, jelikoz jsou ted DVD tak levne, vyp*dnout se na CD (mpeg4) a valit to primo prokladane na DVD (mpeg2). Nevim jak pro vas, ale pro me je plynulost obrazu DULEZITA! :-)-
Saxel (2279)|10.3.2005 15:08
[quote=Fantas!]... Jen bych to shrnul. Pokud delas MPEG2, jedine 720x576. ...
[/quote]
Netvrdil bych to tak kategoricky, zvláště pokud je zdrojem VHS kazeta. Zatím také ještě váhám, jestli své zdigitalizované VHS home-video komprimovat do mpeg2 v rozlišení 720x576 nebo 360x576. Zdrojové video jsem v rámci možností odšuměl, což vždy trochu zhorší ostrost detailů, a když porovnávám výsledky v obou rozlišeních, není rozdíl téměř vidět (VBR 8400 respektive 4500 kbps). Tak proč nepoužít formát, kterým na jednu placku dostanu víc klipů v subjektivně stejné kvalitě?
Jak říkám, je to subjektivní a každý by si to měl sám zkusit.
Pitomec (10211)|10.3.2005 16:15
[quote=Saxel]Netvrdil bych to tak kategoricky, zvláště pokud je zdrojem VHS kazeta. Zatím také ještě váhám, jestli své zdigitalizované VHS home-video komprimovat do mpeg2 v rozlišení 720x576 nebo 360x576. Zdrojové video jsem v rámci možností odšuměl, což vždy trochu zhorší ostrost detailů, a když porovnávám výsledky v obou rozlišeních, není rozdíl téměř vidět (VBR 8400 respektive 4500 kbps). Tak proč nepoužít formát, kterým na jednu placku dostanu víc klipů v subjektivně stejné kvalitě?
Jak říkám, je to subjektivní a každý by si to měl sám zkusit.[/quote]
Já chápu, že každej začátek je těžkej, ale proboha si napřed něco přečti o digitalizaci analogovýho záznamu - pak nebudeš vycházet z bludu, že pokud je zdrojem VHS kazeta (a propos - jak tvůj A/D převodník vůbec pozná, že je zdrojem VHS a ne třeba Betacam SP?), tak stačí něco menšího, než 720x576... :-(((
Fantas! (3016)|11.3.2005 10:51
Saxel - No vem to jeste tak. Rada kodeku, pokud zvolis polovicni PAL tak bere jen jeden z pulsnimku a tim padem prichazis o plynulost pohybu. Schvalne si vyzkousej vzit nejaky amaterky pohyb kamery treba z leva doprava a tento kousek si vyrenderuj v rozliseni 1/2 PAL a FULL PAL. Uvidis, jak ti u 1/2 PALU bude obraz neprijemne trhat!
Je pravda, ze sum je nekdy tak velky, ze neodsumenych 720x576 muze byt pro kodek horsi, nez to, kdyz "redukujes" sum tim, ze uberes polovinu detailu zpusobem 1/2 PALu. Ale myslim, ze je rozumnejsi mit full PAL ve kterem puzijes denoisefiltry, nez to delat tak, jak navrhujes... Uz kvuli te plynulosti...

to Pitomec :BB:
Saxel (2279)|15.3.2005 12:19
[quote=Pitomec]
Já chápu, že každej začátek je těžkej, ale proboha si napřed něco přečti o digitalizaci analogovýho záznamu - pak nebudeš vycházet z bludu, že pokud je zdrojem VHS kazeta (a propos - jak tvůj A/D převodník vůbec pozná, že je zdrojem VHS a ne třeba Betacam SP?), tak stačí něco menšího, než 720x576... :-((([/quote]
Nehodlám tady polemizovat o tom, kdo z nás toho ví víc o digitalizaci analogového záznamu. Při digitalizaci videa samozřejmě používám nejvyšší možné rozlišení A/D převodníku - v mém případě integrovaná součást mini DV kamery, tedy rozlišení "pseudo" 720x576 (pseudo proto, že skutečnost je trochu jiná, ale nechme těch detailů). Takto zdigitalizované VHS video je plné šumu, jak původního z VHS kazety, tak i toho, který vznikne digitalizací. Po aplikaci filtrů (např. CNR, lehké doostření, smart smoother, DNR) dojde sice k mírné ztrátě ostrosti, ale jinak výsledné video vypadá lépe a také se lépe komprimuje do mpeg2 (zhoršení kvality při kompresi již není tak markantní).
A teď k tomu o co mi v předešlém příspěvku šlo. Pokud takto filtrované video zkomprimuji do mpeg2 720x576 a do mpeg2 352x576, oba výsledky porovnám (na monitoru i v TV), je rozdíl téměř nepozorovatelný.
Také jsem uvedl toto:
[quote=Saxel]... Jak říkám, je to subjektivní a každý by si to měl sám zkusit.[/quote]
------
[quote=Fantas!]Saxel - No vem to jeste tak. Rada kodeku, pokud zvolis polovicni PAL tak bere jen jeden z pulsnimku a tim padem prichazis o plynulost pohybu.[/quote]
Nejde o poloviční PAL! Ten má rozlišení 352x288 pixelů. U něj by skutečně vypadly sudé nebo liché řádky.
Pitomec (10211)|15.3.2005 23:45
Žádný poloviční ani jiný, než jenom PAL/625 řádek, frekvenční rozsah 6,5MHz, neexistuje!
Saxel (2279)|16.3.2005 10:30
[quote=Pitomec]Žádný poloviční ani jiný, než jenom PAL/625 řádek, frekvenční rozsah 6,5MHz, neexistuje![/quote]
Ano, takto to platí v analogovém pojetí, ale v digitálním světě musí přeci popis video-formátu vypadat jinak. Bylo zavedeno kompromisní rozlišení 720x576 bodů, které bývá někdy označováno jako plný PAL.
Fantas! (3016)|16.3.2005 11:36
SAXEL: Myslel jsem, ze polovicni pal ma 384(360)x288. Mozna se pletu, ale vypocet 768/2 nebo 720/2 by nemel byt spatne, ne? B-)
mirekv (7169)|16.3.2005 12:20
Fantas!
Rozměr 352 je kvůli dělitelnosti 16 (makrobloky v MPEG-1).
Pitomec (10211)|16.3.2005 13:39
[quote=Saxel]Ano, takto to platí v analogovém pojetí, ale v digitálním světě musí přeci popis video-formátu vypadat jinak. Bylo zavedeno kompromisní rozlišení 720x576 bodů, které bývá někdy označováno jako plný PAL.[/quote]
V digitálním světě žádný PAL není, nebyl a nebude, protože PAL je čistě analogová záležitost. Takže moje slova o tom, že by sis měl někde něco přečíst, jsou stále aktuální... :-I
Fantas! (3016)|16.3.2005 13:49
mirekv - No to je sice pekne, ale 384/16 = 24 9-) Tak ze to delitelne je! :o))))))))
Alf (888)|16.3.2005 21:09
[quote=Pitomec][quote=Saxel]Ano, takto to platí v analogovém pojetí, ale v digitálním světě musí přeci popis video-formátu vypadat jinak. Bylo zavedeno kompromisní rozlišení 720x576 bodů, které bývá někdy označováno jako plný PAL.[/quote]
V digitálním světě žádný PAL není, nebyl a nebude, protože PAL je čistě analogová záležitost. Takže moje slova o tom, že by sis měl někde něco přečíst, jsou stále aktuální... :-I[/quote]Takže je nesmysl to, co píše Mike tady: https://www.tvfreak.cz/komercni-formaty-videa-a-tv/1373? Nebo jsem něco přehlédl?
mirekv (7169)|16.3.2005 21:45
Fantas!
Standard MPEG-2 je 720x576 bodů, MPEG-1 polovina, tedy 360x288 bodů. Kvůli těm makroblokům jsou oříznuty 4 sloupce z každého boku.

To je zvláštní, tudle odpověď jsem tu dával před 2 hodinama a kde je? :-?
stayman (12393)|16.3.2005 22:06
360x288 nie je polovina ale stvrtina (ked uz, mozno tak volovina) :-D
mirekv (7169)|16.3.2005 22:11
StayMan by €RikŁ€
Nó dobře no, však dobře víš, jak to myslím. :-D Polovina z každého rozměru.
stayman (12393)|16.3.2005 22:16
9-)
Fantas! (3016)|17.3.2005 11:35
StayMann :-E
Saxel (2279)|17.3.2005 14:42
Doplňuji svůj příspěvek o porovnání kvality videa mpeg2 v rozlišení 720x576 a v rozlišení 352x576 (zdrojem bylo domácí video z VHS kazety zdigitalizované A/D převodníkem miniDV kamery).
Původně jsem napsal toto:
[quote=Saxel]... Pokud takto filtrované video zkomprimuji do mpeg2 720x576 a do mpeg2 352x576, oba výsledky porovnám (na monitoru i v TV), je rozdíl téměř nepozorovatelný...[/quote]
Abych mohl posoudit zda rozdíl běžný divák pozná, připravil jsm si DVD s několika krátkými klipy, pořízenými v obou rozlišeních a nutil jsem rodinné příslušníky a známé, aby klipy porovnali, zda uvidí rozdíl v kvalitě.
A výsledek? Až na výjimky, všichni označili jako lepší ukázky v rozlišení 720x576 (aniž by věděli, který je který). Nebyli sice schopní říct konkrétně, v čem je lepší, ale prostě se obraz víc líbil.
Závěr je pro mě jasný - na rozlišení 352x576 (poloviční PAL) ihned zapomenu, ušetřené megabajty nestojí za to. Snad moje zkušenost někomu pomůže.
instinct_bob (1)|13.7.2009 08:50
Mozna budu uplne za lamu, ale chtel bych se zeptat na jakych programkach jste prevod delali. momentalne shanim VHS prehravac a planuji ho pripojit ke kompu. Doufam, ze se to nejako samo sparuje, nebo tak neco. Nemate nahodou link na navod, nebo alespon drobnou radu? Jeste jsem to nikdy nedelal a jelikoz mam z rodiny nejlepsi komp, mam za ulohu to udelat co mozna tak, abych docilil minimalne lepsiho obrazu jako na VHS.
Saxel (2279)|13.7.2009 10:06
Abys mohl připojit VHS přehrávač ke kompu, musel bys mít A/D převodník, kterým to analogové video zdigitalizuješ. Dnes je asi nejjednodušší způsob digitalizace připojení VHS k nějakému DVD nebo HDD recordéru.
Akim (128)|13.7.2009 10:28
Nedělej si ale iluze. Žádný obrazový zázrak se po digitalizaci nekoná. Prostě zdroj je VHS a jako takový ho převádíš. Možná tak můžeš ve střižně trochu poopravit barvy atd.... Ale většinou je to ještě horší. Mám osobní zkušenost.
Pitomec (10211)|13.7.2009 21:19
[QUOTE=instinct_bob;232822]Mozna budu uplne za lamu, ale chtel bych se zeptat na jakych programkach jste prevod delali. momentalne shanim VHS prehravac a planuji ho pripojit ke kompu. Doufam, ze se to nejako samo sparuje, nebo tak neco. Nemate nahodou link na navod, nebo alespon drobnou radu? Jeste jsem to nikdy nedelal a jelikoz mam z rodiny nejlepsi komp, mam za ulohu to udelat co mozna tak, abych docilil minimalne lepsiho obrazu jako na VHS.[/QUOTE]
Pro co nejlepší reprodukci VHS potřebuješ přehrávač s TBC - tím musíš začít. Kvalitní A/D převodník (Canopus apod.) je pak samozřejmostí.
Nebo to šoupni přes DVD rekordér, k dívání to bude a finanční a časová náročnost minimální.
ludva10 (121)|20.12.2009 17:25
Řeším také převod VHS-DVD. Vlastním sice videoeditační kartu Pinnacle DC10+ ( teď laboruji s tím, ji vůbec rozhodit - nebere mi ovladače ). Mám se tedy vůbec snažit tuto kartu rozchodit ( renderuje jenom video do MJPeg, zvuk by musel jet přes zvukovku na desce ) nebo to vyřešit jinak - převodem pomocí půjčeného DVD Recorderu? Chci převádět cca 10 VHS kazet s rodinnými videi.
Pitomec (10211)|21.12.2009 22:52
DVD rekordér