Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

prirucka ako spravne kamerovat...

speedy23 (5)|24.2.2005 14:22
no nazov je asi trocha na prt, bo kazdemu sa nieco ine paci,ze? neva, sak viete co mislym, reku ci nepomozete nijekto amaterovi co sa chce naucit trosku lepsejsejsie pouzivat svoju novu DV kamerku? please nevijete o nejakej Ebook brozure alebo nijecom podobnom?
Mike (617)|24.2.2005 14:30
Uplne nejzakladni najdes treba tady:
https://www.tvfreak.cz/stante-se-kameramanem/1328

CHtelo by to ale napsat pokracovani
Hawkey_tvf (434)|24.2.2005 15:24
koxo ze kamerovat :-E
Jano (592)|24.2.2005 16:38
To je šerm s kamerou :-D
Točiť alebo nakrúcať by bolo lepčie 9-)
Pozri v tescu pri odbornej literatúre tam je toho kopa okolo Pc fotografie
aj videa :-D
Ale už nekameruj :-)
nezapínaj digitálny zoom a netoč kratšie sekvencie ako 30s
speedy23 (5)|24.2.2005 18:43
hehe, sak hovorim ze som zacaatecniik, velice ospravedlnujem seba ze pisem KAMERUVAT :-I ja sa polepsim, sak ale sa ucime cely zivot ne? kua... inak danke za rady... ak najdeme mne nehodnemu este volaco, strasne budem poslusny a vdacny asi tees... 9-)
Jano (592)|24.2.2005 18:51
:-D :-R
mirekv (7169)|24.2.2005 18:58
speedy23 (5)|24.2.2005 19:01
moje poniíííženéé díííky....
Hawkey_tvf (434)|24.2.2005 21:06
a mozno si budes pripadat divne, ale kedykolvek mozes, hod radsej kameru na stativ, a to co najtazsi
speedy23 (5)|24.2.2005 21:49
preco ma nenechas s tebu komunikuvat v ICQ? som len xcel nieco opytat...
speedy23 (5)|24.2.2005 21:57
stativ som si uz objednal, mal by prist v priebehu par dni...kedze som videl svoje prve dve tri videa a aj som sa ohodnotil, zhanam teraz nejaku prirucku abo rady od skusenejsich manikov, bo tie videa boli pri vsetkej skromnosti :-((( :-((( :-((( hehe...inak ak mas chuta, mozme kecnut cez ICQ...diky
mirekv (7169)|24.2.2005 22:01
speedy23
Sorry, přehlíd jsem žes to ty, to víš každou chvilku se tam cpe někdo cizí, radím každému, ať se ohlásí napřed přes sz.
Tak udělej ještě jeden pokus. :-)
Jano (592)|24.2.2005 23:11
[quote=Hawkey]a mozno si budes pripadat divne, ale kedykolvek mozes, hod radsej kameru na stativ, a to co najtazsi[/quote]
Ale za lahší ju môže aj držať je to lepšie ak to je handy do ruky
netrepe sa tak obraz :-D
stayman (12393)|24.2.2005 23:14
Prepiste niekto to "kamerovat", lebo ja nevim co to je :-D
ODSakEda (2278)|24.2.2005 23:39
Já jsem s bráchem kdysi říkával: pojd se mečovat! :-E

Ale rada zní(ODSakova příručka 9-) ):

-Dělej metodou pokus omyl, pokus omyl a tak dalej! :-D

-Teoria je na prt, šak to de smazat a nic to nestojí! :-)

-Za rok sa naučíš!

-Hlavně nehébat kamerou ani zbrkle nezůmovat při tem "kamerování" (důležitá pomůcka=STATIV! popřípadě halogena do interiérů!)), hejbat se má děj, objekt, ne kamera! Lepší je zazoomovat a pomalu, velmi pomalu odjíždět a prozrazovat co to vlastně je a ne naopak! Někdy je lepší natočit kousek se zoomem a pak krátké odskoky bez plynulého zoomování (odzoomování bez točení, prostě to nenahrát to zoomování, jen krátké statické záběru s různým zoomem, jinak je to nuda...) ! Je lepší tmavší scény nepřeexponovat (snaha automatik...) nemášli tu halogenu -kde je šero at je šero, jinak to šumí a za slunce taky trochu podexponovat, at nemáš přepálený bílý, světlý, plochy! Víc zásad mě ted nenapadá!
-Snat ještě jen: nešvenkovat-tedy nelýtat se záběrem prudce opakovaně do stran a už vůbec ne při zazoomuvané optice!!! (odzůmovat, pomalu přejet jinam a pomalu zase zazoomovat, jeli nutný opět detail více drobností vedle sebe, nebo natočit raději krátké zazůmované a statické záběry bez přejíždění, jdeli točení s ohledem na zvukovou kulisu přerušit- u přednesu, recitace či zpěvu je to problé přerušovat točení jakoby nahotovo...)

-Tak toč a toč a toč ("kameruj") a příliš nečti, neteoretizuj :-)
DUsoft (181)|25.2.2005 01:41
Budu trochu oponovat Edovi - má v tom elaborátu asi 100x slovo zům (zoom, transfokátor, trafo - jak je libo). Tak na to ÚPLNĚ zapomeň (pro začátky). Pokud uvidíš v hledáčku symbol [color=red]REC[/color], tak na zoom nesahej. Použij ho JENOM k zarámování záběru. Ty odskoky s odzoomováním - jak ti radí Eda je největší zhovadilost, kterou bys v životě natočil. Pokud měníš ohnisko objektivu a natáčíš tentýž objekt, musíš změnit osu pohledu kamery aspoň o 30°, jinak to bude střih po ose a to je VELKÝ HŘÍCH. :-)
clee (6592)|25.2.2005 01:51
presne, vsimni si ze ve filmech se transfokator prakticky nepouziva (tim myslim pohyb transfokatoru), obcas se pouzije pro dosazeni dramaticky efektu nebo se pouziva treba "odjezd" ale sceny se zoomem se u vetsiny del da spocitat na prstech ruky a byvaji sekundovou zalezitosti, sam sem na to prisel az po par letech s kamerou a vyplatilo se to...
bobbix (67)|25.2.2005 09:27
Myslim, ze pri nejakom ( a nie len ) prihovore, ak citis zvysenie dramatickosti slov ( situacie ), je mierne nazumovanie na urcity cas v poriadku ( ak pravda netrpis Alzheimerom )
clee (6592)|25.2.2005 09:42
[quote]odzůmovat, pomalu přejet jinam a pomalu zase zazoomovat,[/quote]

fuj toho sem si nevsim, takovejm kameramanum se rika kropiči, humus :-k
ViKinG (793)|25.2.2005 09:55
Proto já mám ještě jednu zásadu. Neukazuju svoje home made video výtvory NIKOMU kdo skutečně "kamerovat :-D " umí. Všichni ostatní jsou nadšeni (více či méně) a nikdo mi výtvory nekritizuje. A já vím, že se sice nezlepším (aspoň ne nijak podstatně) ale nemířím mezi profi, poloprofi a ani mezi z jedné tisíciny profi. Všechny co se chtějí zlepšit od této cesty odrazuji, ta je jen pro takové jako jsem já :-) .
A navíc jsem takový malý kropič :-) . Nějak mi ten zoom fascinuje :-D .
ODSakEda (2278)|25.2.2005 17:35
clee to tedy protestuji Clee!

Kropič te ten co furt zbrkle panoramuje... Já radil: když už to nejde jinak(!) a nejde přerušit záznam kvůli zvuku(!) tak pomalu, velmi pomalu z detailu odjet, poté teprve zase pomalu přejet jinam a opět pomalu, velmi pomalu zazoomovat, jen jeli opět nutný detail s ohledem na drobnost objektu! S tím, že to doporučuji vyjímečně! Tak to laskavě nezjednodušij na nějakýho kropiče! Dík! :(( Snat hnet v úvodu preferuji nezoomovat a stativ?!

DUsoft -právě proto mám 100 slovo zoom, jako varování, neb právě s ním se mnohý snaží furt neobratně a rychle vrtět a tak radím, když už(!), tak pomalu VELMI pomalu! Proto jej zminuji! Ne jako výzvu: zoomuj!...
clee (6592)|25.2.2005 18:53
no a rika ti neco strih a postprodukce? striham dost koncerty, a tam dost vyuzivam toho ze zaber do publika nebo zezadu na kytaristu je z jiny casti koncertu tudiz "nesedi" do zvuku, osobne preferuju dynamickej strih takze zoom zasadne rychlej a v zaberu do dvou sekund maximalne, vetsinou min, to co popisujes ty je kropeni, ktery sleduju skoro u kazdyho zacinajiciho kameramana, podivej se na tv, videls tam nekdy neco podobnyho? 9-)
ODSakEda (2278)|25.2.2005 19:44
clee -live muzika, tím spíše rychlá nebo dokonce mnou oblíbený rock snese divočinu to jo, jinak je to nuda! Ale jednak amatér s jednou kamerou to má těžký, jdeli i o zvuk při recitaci či přednášce a jednak se u mírumilovných scén ani nehodí rychle najíždět a odjíždět, nehledě na to , že pak často přejede, kdy amatérský kamery zůmují velmi nelineární rychlostí... a také oponuji s tím v TV: když už, tak např. v přírodopisných filmech se jen velmi pomalu zůmuje a velmi pomalu panorámuje do stran, jinak se detaily v pozadí zozmažou, nebo je oko nestačí registrovat! Dokonce z teho po delší době koukání může rozbolet někoho hlava!
clee (6592)|25.2.2005 21:26
pri recitaci nebo prednasce ma kamera sedet na stativu nebo na rameni, zoomy na drzticky malejch fakanu a svenky pres upoceny publikum behem prdly besidky mam hrozne rad, skvele se s tim pracuje 9-)
Hawkey_tvf (434)|25.2.2005 21:33
najazdy a odjazdy sa okrem toho nerobia zoomom, ale pohybom kamery pri fixnom ohnisku (pokial to ide)
stayman (12393)|25.2.2005 23:23
...a pokial pri tom najazde menis aj ohnisko/zoom, vznikne ti zaujmavy efekt...
clee (6592)|25.2.2005 23:32
jj pan prstenu, FOTR, scena na ty silnici, zaber na froda kdyz se blizi nazghul
ODSakEda (2278)|26.2.2005 02:59
Hawkey -to mi je jasný, že je lepší chodit s kamerou než zůmovat! Ale někdy je to nevkusný, lézti lidem do ksichtu s kamerou a být na podiu s kamerou a narušovat např. divadelní a pod. akce!...

Někteří novynáři tak povyšují svoje ego, tedy hlavně aby jejich záběru byli sice dokonalé a jako živé, ale ta drzost mě někdy zaráží až uráží, jak se tam motaj a zavazí před účinkujícími...

I takto sadá:
(ze stativu a přes celé hlediště velkého letního KINA -ze školní pěvecké soutěže-stará dobrá SONY D8, 0,8Mpix, optika 25x zoom + microphone zoom!)


clee (6592)|28.2.2005 09:10
tfuj, jednu kameru pod stage, druhou na stage a tou zabirat i publikum, jinak bych tam ani nelez :-)
ODSakEda (2278)|28.2.2005 17:45
clee -to bylo na mě???

Ja tedy doplním o co go: akci jsem především a "pouze" ozvučoval a kameru jsem vzal jen tak navíc, pro sebe jako jednoduchej dokument! Víš co je dokument doufám?! Prostě ten nepotřebuje žádný kudrlinky, maximálně jednoduchej střih mezi výměnou účinkujících a hotovo. A než roztřepaný záběry z ruky většiny rodičů co měli s sebou také kameru, jsem ji já měl pěkně schovanou na stativu vedle racku a příliš jsem se o ni ani neměl čas starat! A ani nebylo mezi slunečníky pro porotu příliš místa na jiný záběry...
A než někde zboku, aby nezavazela vepředu(nebo aby ji někdo neshodil, nebo neukrad...), tak raději zezadu uprostřed a většinou jen v podobném záběru jako je ten 1. nebo ještě tak 2., což součastně bylo i s čistším nezkresleným zvukem (dále od beden) a i "jen" přes interní zoom mikrofony kamery a přitom bez vrčení a tuposti na vyšší tony (činely, sykavky) současných miniDV dlanovek... v podobné cenové relaci jako tadle starší SONY!
DUsoft (181)|1.3.2005 22:16
Ten objektiv ale slušně aberuje.

Jinak asi chápu, co jsi chtěl říct ...

Ze 7mi metrů pod pódiem (z ruky) :-) :



Ze 3í metrů pod pódiem (z ruky) :-) :

gagor (133)|3.7.2012 11:58
Pôvodne som chcel moje otázky hodiť do fóra o sony kamerách keďže mám CX730, ale vidím že toto vlákno je vhodnejšie a hlavne tu nič nie je. Samozrejme googlovať viem a čo to som už naštudoval, ale niektoré veci je lepšie prediskutovať.
1. Názor na vyvažovanie bielej. Podľa článkov treba VŽDY vyvažovať bielu napr. na papier, ostatné potom trebárs už nechať na automatiku? Ako a kedy vyvažujete?
2. Z akej vzdialenosti vyvažovať na papier a ako sa postaviť ku svetlu vonku a ako v interiéry?
3. Aký je váš názor na funkciu detekcie tvári, automatického zaostrovania tvári?
Ak mám pocit že záber je trošku preexponovaný, je nutné podexponovať aj za cenu že obraz stmavne a niektoré miesta napr. v byte potom nebudú vyzerať pekne ostré a svetlé?
4. Je dobré používať v dobrom svetle vstavané svetlo na lepšie nakrútenie postáv či predmetov, ich kontúr, detailov?
5. Ako dlho by mala trvať nakrútená scéna pred strihom, prípadne ako správne nakrútiť osoby, napr. dieťa, nejaký rozhovor či zaujímavu akciu trebárs na chate. Myslím tým že nakrútim 30s. Vypnem. Zmením uhol. nakrútim 30s a vypnem. Priblížim nakrútim 30s vypnem. Alebo držím celú akciu v kamera a pohybujem sa okolo akcie v jednom zábere a mením uhol nakrúcania z bokov ale aj pohybom napr. hore dole s kamerou na dlani?
6. Ako so statívom, kedy ho používate. Napr. príroda, oslava v reštike, doma a tak.
Toľko na začiatok, myslím že je tu dosť ľudí čo môžu v tomto pomôcť mne aj iným.
666dia (476)|3.7.2012 17:12
1. bílou vyvažuju různě...někdy vidím, že není potřeba...
2. většinou na stěnu, nemám čas tahat papír...
3. jedu vždy na manuál...
4. nemám "vstavané svetlo", ale pořádné světlo je základ....
5. točím vše, někdy ani nevypínám kameru...hlavně nikdy neměřím nějakej čas...točit musíš citem....
6. co nejvíc, kde to jde, dávám stativ...
P.S.: kamera Sony HDR FX 1000e
gagor (133)|3.7.2012 20:59
666, dík ani som netušil, že sa dá tak stručne a výstižne odpovedať na toľko otázok.
PS: Dobrá kamerka, skoro tak dobrá ako moja :-)
666dia (476)|4.7.2012 10:34
no a na závěr: myslím, že nejdůležitější je vybrat dobře záběry a perfektně to sestříhat...
P.S: nevím, jakou máš kameru...

ještě prosím, nepoužívejte slovo "kameruješ", evokuje mě to tohle:
gagor (133)|4.7.2012 13:35
Ja používam nakrúcať, a na začiatku môjho príspevku je aj kamera, hdr cx730, takže už chápeš prečo ten smailík...)
Inak, neviete niekto odporučiť nejakú literatúru, kde sa naučiť ako nakrúcať kamerou a ako ju správne nastaviť a používať? Google mi nejako nepomáha.

Pre všetkých začiatočníkov aspoň niečo na štart
http://www.gjar-po.sk/temp/mackovjakova/informatika/video/zasady_video.pdf