Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dotazy

Lemmiwinks (26)|5.12.2010 18:00
Mám novou kameru a občas mám otázky, tak je budu psát všechny sem.

Zajímalo by mě jestli je vhodné přemazávat MiniDV kazety novými záznamy nebo ne.

a v jakém formátu bych měl video ukládat v PC, pro budoucí prezentaci na netu.
Valkyrja Entertainment (362)|5.12.2010 18:14
Pár přemazání to bez problémů snese, ale nic se nemá přehánět :)

Formát -> quicktime
MartasKP (710)|5.12.2010 19:40
[quote=Lemmiwinks;312472]Zajímalo by mě jestli je vhodné přemazávat MiniDV kazety novými záznamy nebo ne.[/quote]

Musis si uvedomit,co to miniDV.Je to magneticky pasek.pri zaznamu dochazi ke zmene vlastnosti te magneticke vrstvy.Castym prehravanim muze dojit k tomu,ze se ona vrstva meni na feromagnetickou.Samozrejme po dvou prehratich se nic moc nezmeni,ale pouzivanim jen jedne pasky by jsi mohl byt nemile prekvapen.Ja osobne kdyz uz je nejhur prehraju nejakou nepotrebnou pasku,ale snazim se nahranou pasku uschovat a neprehravat.Uz jen kvuli archivaci. Navic ceny pasek jsou skoro smesne.
Pitomec (10211)|5.12.2010 19:58
Přesně tak, páska je za pár kaček, takže pokud člověk netočí vyložený blbosti, tak nemá smysl nic mazat.
1hroch (865)|5.12.2010 21:31
Spise nez zmena vlastnosti magnetickeho materialu na pasku, ma daleko vetsi vliv zmena mechanickych vlastnosti samotneho pasku zpusobena nedokonalym nastavenim paskove drahy v mechanice kamery - dochazi k nerovnomernemu protahovani pasku, deformaci jeho okraju, tim nepresnemu vedeni hlavne v oblasti "videohlavy", coz muze zpusobovat vznik drop-out. Neberu v potaz barbarske zachazeni se samotnou kazetou.
Dle meho - znackova kazeta a dobre serizena mechanika kamery bez problemu snese 5 - 6 premazani.
MartasKP (710)|5.12.2010 21:58
[quote=1hroch;312553]Spise nez zmena vlastnosti magnetickeho materialu na pasku, ma daleko vetsi vliv zmena mechanickych vlastnosti samotneho pasku zpusobena nedokonalym nastavenim paskove drahy v mechanice kamery - dochazi k nerovnomernemu protahovani pasku, deformaci jeho okraju, tim nepresnemu vedeni hlavne v oblasti "videohlavy", coz muze zpusobovat vznik drop-out. Neberu v potaz barbarske zachazeni se samotnou kazetou.
Dle meho - znackova kazeta a dobre serizena mechanika kamery bez problemu snese 5 - 6 premazani.[/quote]

To s rebou souhlasim,ale casem se meni i charakteristika te magneticke vrstvy a cim horsi znacka,tim rychleji.Kazdym zaznamem na ty vrstve zustavaji zbytky magnetismu at chces ci nechces.Kdyz k tomu pripoctes mechanicke zmeny pasky,nevyplati se kopit jinou za par korun?
1hroch (865)|5.12.2010 22:31
MartasKP: To souvisi s kvalitou materialu magneticke vrstvy, ale daleko vice s elektronikou kamery - jak je nastavena uroven mazaciho proudu mazaci hlavy. Uplne shodna analogie u kazetoveho magnetofonu - jine mazaci proudy potrebuje pasek Normal, jine CR02, jine Metal. Lidove a silne zjednodusene receno - cim kvalitnejsi magneticky material, tim vetsi je nutny mazaci proud.
U tech kamer bych spise prisuzoval nedokonalost mazani spatne "prilnavosti" pasku po cele plose mazaci hlavy vlivem:
a) zdeformovaneho pasku
b) spatneho vertikalniho vedeni pasku v paskove draze.
MartasKP (710)|5.12.2010 23:46
[quote=1hroch;312573]MartasKP: To souvisi s kvalitou materialu magneticke vrstvy, ale daleko vice s elektronikou kamery - jak je nastavena uroven mazaciho proudu mazaci hlavy. Uplne shodna analogie u kazetoveho magnetofonu - jine mazaci proudy potrebuje pasek Normal, jine CR02, jine Metal. Lidove a silne zjednodusene receno - cim kvalitnejsi magneticky material, tim vetsi je nutny mazaci proud.
U tech kamer bych spise prisuzoval nedokonalost mazani spatne "prilnavosti" pasku po cele plose mazaci hlavy vlivem:
a) zdeformovaneho pasku
b) spatneho vertikalniho vedeni pasku v paskove draze.[/quote]

To ano,ale ja si matne pamatuji z fyziky pred mnoha lety.Ze jakykoliv magneticky material (ted se omlouvam za vyrazy,nebudou moc technicke) treba zelezo ma jakousi pamet a ze i zelezny hrebik pusobi jistou dobu jako magnet i po vyjmuti z magnetickeho pole. A tyhle materialy podle me funguji obdobne i po odmagnetizovani. Netvrdim,ze pricina znehodnocovani magnetickeho pasku je jen timto,ale je to jedna z veci a jakykoliv prehravani magnetickych pasku meni jejich mechanocke i magneticke vlastnosti. Samozrejme v zavislosti na kvalite materialu a techniky.
janforman (215)|6.12.2010 00:00
Když trochu odbočím pamatuju si že kdysi jsem používal VHS pásky TDK,
ty šlo přepsat 1000x bez jakýhkoliv viditelných vad (vždycky jsem to hnal rovnou do počítače takže rozdíly byly dost patrný).
Třeba takový BASF a jiný značky jsem přepsal párkrát a byly v čudu (chyby v barvách - dropy atd.), takže opravdu na materiálu záleží.
A počet přehrání asi nebude tak dramatickej, i když tehdá jsem přešel z VHS rovnou na MPEG4
(ježiš to je tak dávno snad 10 let nebo tak nějak - a žádný problémy s tím záznamem nejsou až na to že není HD, možná směšný na tom je že je to pořád mnohem lepší než dnešní TV vysílání v SD)

Jo jedna zajímavost byla, že když se mi ta páska nezdála tak jsem na ní nahrál prázdno a znovu přepsal a bylo to v pohodě.
Pavel_tempx2 (829)|6.12.2010 14:22
já některé miniDV pásky na zálohy přepisuji už několikrát a pořád v pohodě, nepočítám to, ale tak min. 10x to už bude..každopádně na jedinečné záznamy se hodí koupit pásky zvlášť (na netu se dají koupit za 59Kč/ks)
1hroch (865)|6.12.2010 14:33
Martas: Magneticke materialy se deli na magneticky tvrde a magneticky mekke. Magneticky mekke se po ztrate magnetickeho pole, ktere na ne pusobi, odmagnetuji. Magneticky tvrde - coz je pripad magneticke vrstvy na pasku po ztrate mag. pole - v tomto pripade zapis dat na pasek - zustanou trvale zmagnetovany (jednotlive mag. castice se "natoci" do jednoho smeru). Abys mohl provest novy zapis, musis je predtim odmagnetovat. To se nyni provadi stridavym proudem vysoke frekvence (drive a u lacinych pristroju se pouzivalo odmagnetovani trvalym magnetem). Proud musi byt tak velky, aby doslo k uplnemu odmagnetovani. Pokud neni, zustava na pasku cast predesleho zaznamu s amplitudou umernou stupni odmagnetovani. Jak jsem psal vyse - pri pouzivani predepsanych pasku pro dany typ kamery je zaruceno, ze mazaci proud bude dostatecne velky a postacujici k dokonalemu smazani predchoziho zaznamu.
To, o cem hovoris Ty, je zbytkovy neboli remanentni magnetismus - ten se uplatnuje u magneticky mekkych materialu, kdy po ukonceni pusobeni mag. pole se zcela neodmagnetuji, protoze nejsou idealne "mekke", tak jako nic realneho v nasem svete. Tohoto jevu se s vyhodou vyuziva napr. u tzv. samobudicich dynam a alternatoru - i bez budiciho proudu po roztoceni jsou schopny indukovat male napeti a proud, ten se zavede do budiciho vinuti, mag. pole se zesili, indukuje se vyssi napeti a proud az se uplne nabudi a jsou shchopny dodavat energii.
ai (2993)|6.12.2010 16:18
[quote=Lemmiwinks;312472]Mám novou kameru a občas mám otázky, tak je budu psát všechny sem.

Zajímalo by mě jestli je vhodné přemazávat MiniDV kazety novými záznamy nebo ne.

a v jakém formátu bych měl video ukládat v PC, pro budoucí prezentaci na netu.[/quote]
pokud jde o domaci video, tak proc to prepisovat, cena kazet je minimalni a maji historicky nevycislitelnou hodnotu :-), i jako zalohy, cena je velmi nizka , ja si myslim, ze je to setreni na spatnem miste , sezen si nejaky balik z netu, vyjdou jeste levneji ...

Co to je za kamera , HDV kamera ? Jsou metody to zachovat v PC nebo diskach v puvodni kvalite i po strihu. Napis vic.
Lemmiwinks (26)|6.12.2010 23:19
[quote=Valkyrja Entertainment;312474]Pár přemazání to bez problémů snese, ale nic se nemá přehánět :)

Formát -> quicktime[/quote]

co se týče formátu nevím co je quicktime za formát, nebo jak ho docílit. V pinnacle studio taková možnost, myslim, není.

[quote=ai;312747]pokud jde o domaci video, tak proc to prepisovat, cena kazet je minimalni a maji historicky nevycislitelnou hodnotu :-), i jako zalohy, cena je velmi nizka , ja si myslim, ze je to setreni na spatnem miste , sezen si nejaky balik z netu, vyjdou jeste levneji ...

Co to je za kamera , HDV kamera ? Jsou metody to zachovat v PC nebo diskach v puvodni kvalite i po strihu. Napis vic.[/quote]



Jedná se o Canon XH A1s, dostal jsem dobrou nabídku tak jsem po ní šel. Doposavaď jsem měl zkušenosti pouze s hendycamerama se záznamem na pevný disk, které se s touhle nemohou rovnat, zatím se jí učím porozumět.

určitě budu mít do budoucna další otázky.
ai (2993)|7.12.2010 00:28
[quote=Lemmiwinks;312905]Jedná se o Canon XH A1s, dostal jsem dobrou nabídku tak jsem po ní šel. Doposavaď jsem měl zkušenosti pouze s hendycamerama se záznamem na pevný disk, které se s touhle nemohou rovnat, zatím se jí učím porozumět.

určitě budu mít do budoucna další otázky.[/quote]

Co s tim videem se muze lisit podle toho co delas. Home video nastrihas a exportujes treba z Vegasu zase original. Pokud to prodavas, zrejme se rozhodnes na 1920x1080 vystup (mozna 1280x720), a treba ne HDV rozmer 4:3 , 1440x1080 par 1,333 ...

U prezentace na net bych volil H.264 a skutecny ctvercovy pixel 16:9 tedy treba 1280x720, 960x540 , 480x270 , tedy na svych strankach ve sve vestavenem prehravaci ase musis rozhodnout pro datovy tok a pak zvolis rozmer. U YouTube videii je to jine, tam uploadujes HD a ten si sam vypocita ty mensi rozliseni a da je do nabidky.
Pave1 (4279)|7.12.2010 00:57
[quote=Lemmiwinks;312905]co se týče formátu nevím co je quicktime za formát, nebo jak ho docílit. V pinnacle studio taková možnost, myslim, není.[/quote]

To bude asi tím, že QT není žádný formát, ale jen kontejner, který často využívají kvalitní grafické a střihové programy.

Osobně HDV exportuju jako HDV, jen kromě zálohy na kazetu dělám export v tomto záznamovém formátu i na disk (přehrávám ho na TV eGreatem,soubor má koncovku m2t). Takže hledej program, který podporuje záznamový formát HDV a umí ho exportovat nejen na kazetu, ale i na disk (m2t běžné přehrávače podporují, narozdíl třeba od MXF). Pro archivaci ve vyšší kvalitě lze doporučit MXF kontejner, kompresi XDCAM EX 35Mbps 420, 1920x1080, pak můžeš dělat projekty ve full ratru a zálohovat výsledky v plném rastru 1920x1080 (to umí třeba Vegas, jak je na tom s exportem HDV na disk nevím).

Pro net je H264.

(poznámka bokem - HDV záznam je vždy 16:9, používat v souvislosti s ním označení "4:3" je nesmysl).
ai (2993)|7.12.2010 01:24
Jo, Vegas export HDV na disk umi......a taky se pridavam k Pave1, pokud mas takovou kameru, porid si nejaky krabickovy prehravac , treba ten doporuceny eGraet, nebo stovky dalsich, ja osobne mam WDTV Live, ale to je jedno, a ty HDV prehraji, tedy postrihas , exportujes na nejaky disk a vidis to hned po siti na velke TV v obyvaku,

jeste k tem MXF na tech krabickovych prehravacich, ten MXF se prozene mxfsplit.exe utilitkou (freemxf.org) , ten to demuxuje a pak se streamy jednoduse spoji treba v mkvmerge na mkv a ty krabicky to prehravaji ...
Pave1 (4279)|7.12.2010 10:01
Tak vidíš, dokonce i MXF můžeš přechroupat pro kvalitní diskové přehrávače, abys své snímky mohl doma pohodlně a kvalitně sledovat na pořádné HDTV. Tak už zbývá jen vzít kamču a začít .-) .

Jinak XH-A1 mě pořád osobně překvapuje, je to lepší kamera, než se původně zdálo (zvlášť pokud se dobře nastaví, nebo pokud k ní pořídíš drobné příslušenství - filtry, světla, případně DOF adaptér).
Třeba tenhle obraz (s DOF adaptérem Letus) je moc moc parádní záležitost - [video=vimeo;17196551]http://vimeo.com/17196551[/video]
janforman (215)|7.12.2010 12:06
[quote=Pave1;312970]Tak vidíš, dokonce i MXF můžeš přechroupat pro kvalitní diskové přehrávače, abys své snímky mohl doma pohodlně a kvalitně sledovat na pořádné HDTV. Tak už zbývá jen vzít kamču a začít .-) .

Jinak XH-A1 mě pořád osobně překvapuje, je to lepší kamera, než se původně zdálo (zvlášť pokud se dobře nastaví, nebo pokud k ní pořídíš drobné příslušenství - filtry, světla, případně DOF adaptér).
Třeba tenhle obraz (s DOF adaptérem Letus) je moc moc parádní záležitost - http://vimeo.com/17196551[/quote]

Myslím že každá kamera je schopná točit relativně slušně, když člověk zná její slabiny a vyhejbá se jim.
Typický příklad jsou děsně kool videa z lacinejch kamerek kdy si jí do ruky vezme někdo kdo to umí, záměrně točí jenom to co ví že bude vypadat dobře a hodí to na net.
Lidi jsou pak děsně natěšený jak to super točí a stojí přece tak málo :-)
Na XH-A1 není problém natočit naprostou hrůzu :-) znám z vlastní zkušenosti jednou jsem jel na automat, stejně tak natočit něco co vypadá naprosto super.
Pave1 (4279)|7.12.2010 14:48
Ne každá kamera je i při správném používání šikovná, osobně jsem k XH-A1 měl po technické stránce velmi ambivalentní vztah (ale časem se to naštěstí celkem zlepšuje, ta holka nestárne tak rychle, jak by si člověk mohl myslet).

Jinak samozřejmě obecně souhlas, ale mezi těmi "nástroji" je prostě rozdíl (to i u těch větších ruček), každá má svá plus i minus, takže se dá vybrat podle toho, co hlavně točíš.
Lemmiwinks (26)|11.12.2010 16:29
Chtěl bych se zeptat jak mám postupovat, když chci zaostřit pouze popředí a poté přejít na zaostření pouze pozadí.
Jaká jsou zde pravidla apod.
Pave1 (4279)|11.12.2010 19:42
Stativ, manuální režim exp. a ostření, maximalně otevřená clona (použij ND filtr), nastav užší úhel záběru (alespoň 10x přiblížení při nácviku) a pak už je to jen na přirozené inteligenci .-) .
Lemmiwinks (26)|29.12.2010 14:57
Jsem asi vážně blbý.

Jak mám postupovat, když chci dostat video do formátu H264. Jaký program použít?

Stále nechápu jak k tomu využít QT.

Musíte na mě jemně nebo zase nic nepochopím.

Velmi laicky:

potřebuji dostat video v co nejlepší kvalitě na net (YT apod.)
Ale po exportu HDV z pinnacle studio má video i několik giga
Pave1 (4279)|29.12.2010 16:36
Tady bych přesunul dotaz do sekce zpracování videa. Třeba někdo odpoví (už to byla na několika diskuzních fórech diskutované, pohledal bych).
sajmon001 (3)|30.12.2010 15:57
Dobrý den
Potřeboval bych informace.Mám videokameru panasonic nv-ds28eg a rád bych přetáhl video do počítače ale nevím jak na to.Mám propojovací kabel Firewire dv 4pin a používám program Pinnacle studio 12 ale počítač po připojení kamery nereaguje.Existuje nějaký speciální postup jak připojit kameru k počítači nebo nastavení kamery?
Děkuji
Pitomec (10211)|30.12.2010 15:59
http://windv.mourek.cz

A jestli PC nereaguje, tak bude nejlepší vyzkoušet kameru v jiném PC a pak se uvidí.
MartasKP (710)|30.12.2010 18:07
Predpokladam,ze mas kameru v modu prehravani (nekdy staci prepnout mod tam a zpatky :)) a v PS spravne nastaven zdroj videa (kameru) a mimo to by ti PC mel identifikovat nove nalezeny HW.
sajmon001 (3)|1.1.2011 02:25
právě že pc vůbec o kameře neví po připojení.Jako by nebyla připojená.Vůbec nevím jak z ní dostat video..
MartasKP (710)|1.1.2011 05:35
Tak jeste jednou a pomalu. Mas kameru po pripojeni k PC v rezimu prehravani? .... pripoj ji k PC a zkus ji vypnout a zapnout a pote prepnout do rezimu prehravani. Pokud by PC vubec kamcu nenasel,pak bych postupoval jak ti radi Pitomec. Bud ji vyzkousel do jineho PC a nebo jiny kabel.
StD (8612)|1.1.2011 08:22
...no a ještě bych taky zkontroloval, jestli je ten firewire konektor vůbec zapojený (a správně). U některých desek se dodával na přídavném zadním bracketu a ne každý montážník to zapojil, případně zapojil blbě...
sajmon001 (3)|1.1.2011 17:28
Tak jsem to udělal jak jsem si tu přečetl a stále nic.Jde použít i noťas?Možná bude špatný kabel,nebyl nijak drahý asi 150kč.Pokusím se použít jiný počítač nebo noťas..
Zatim moc díky,nevím kde se zeptat.Psal jsem do pár servisů panasonic a přímo na panasonic ale nikdo mi neporadil..
Díky
MartasKP (710)|1.1.2011 20:47
Vyzkousej jinej PC,nez pujdes koupit novej kabel,tak zkus NERO a nebo win MovieMaker. Nicmene PC by sam mel hlasit,ze nalezl novy HW. Popripade si pujc jinou kamcu.
Lemmiwinks (26)|2.1.2011 14:06
Chtěl bych vyzkoušet klíčování pozadí. Zajímalo by mě jaká světla bych si měl pořídit. Nějaké cenově dostupné.
Popřípadě ještě nějaké rady k dosažení perfektního výsledku:)
Valkyrja Entertainment (362)|2.1.2011 15:09
Halogenové 2x 500W s teleskopickým stativem se běžně prodávají za 900kč :) Teplota 3200K
Lemmiwinks (26)|12.1.2011 15:48
[quote=Valkyrja Entertainment;319365]Halogenové 2x 500W s teleskopickým stativem se běžně prodávají za 900kč :) Teplota 3200K[/quote]

například tyto?http://www.petek.cz/e_shop/erba/osvetleni/halogeny/erba_er_25015_erba_halogenove_svetlo_500w_teleskopicky_stativ_er_25015
martin_54 (331)|12.1.2011 19:52
netuším kolikrát Valkyrja Entertainment klíčoval s dvouma halogenama, ale dle mých zkušeností jsou to vyhozený prachy za halogeny. Klíčování bez min. 4 kvalitních rozptylových světel je prakticky nepoužitelné. A pokud ti jde jen o pokus, tak počkej až bude venku hezky a k "solidnímu" výsledku ti stačí pár polystyrénů a natažených prostěradel.
Valkyrja Entertainment (362)|13.1.2011 09:26
martin_54: Nepsal jsem nic o "klíčování pomocí dvou halogenů" ale o ceně dvou halogenů včetně stativu. Kromě toho nevidím jediný problém, proč by to nemělo jít.
Lemmiwinks (26)|15.1.2011 17:29
Pro ti co mají zkušenosti s Canon XH A1(s)

Zajímalo by mě jestli máte nějaké doporučené uživatelské přednastavení, když točíte v interiéru při dobrém osvětlení.

Jistě se to bude případ od případu lišit. Snažím se docílit co nejlepší kvality obrazu a určitě by mi pomohlo, kdybych se měl od čeho odrazit.
píďa_m (716)|15.1.2011 17:40
klíčovat
- kde a na co ?
- na modrou, nebo zelenou ?
- v každém případě světla s homogenním rozptýlením, pouhá fressnelka nestačí.
- pokud chceš klíčovat osobu do pozadí, musíš nasvítit klíčovací pozadí zvlíšť (kvůli stínům)
- jako zdroj měkkého a dobře rozloženého světla se osvědčili zářivkové vany.. teď nevim typ, mohu se kouknout...
- také zíleží na programu, osvědšil se NewTec, avidu to moc nejde, klíčovat ve vegas sem neskoušel.
Lemmiwinks (26)|21.1.2011 15:55
Raději klíčovat zatím nebudu v minulosti jsem to zkoušel se sadou domácích stolních lamp a byla to hrůza :D

Ale mám jinou otázku, většinou točím krátké "filmy", jestli by mi stačili zmíněné halogeny 500W, abych si posvítil na herce :)