Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Správný princip receiveru

kalimero13 (19)|4.12.2010 04:04
Zdravím
včera nám přišla domů nová plazmová TV, k ní receiver yamaha 467b http://www.mall.cz/3-d-receivery/yamaha-rx-v467-b a přehrávač xtreamer pro. Doma máme ještě jeden dvd rekordér a vhs přehrávat spolu s digitálním příjmem přes "klasický/starý" anténí kabel (takový ten kruh a uvnitř kula).

V čem je můj problém - na začátku jsme si myslel (zřejmě naivně, ale lidé z tohoto fora mě neupozornili), že receiver slouží jako takové centrum do kterého vše narvu a výstup nasypu do tv a do benden a budu v něm jen přepínat. Měl jsem tedy namyšleno že
xtreamer do receiveru - hdmi video i zvuk
dvd rekorder do receiveru komponent a optika na zvuk
vhs do receiveru video kabel a analog stereo zvuk

TO pak celé z receiveru půjde do tv pomocí hdmi a do beden klasicky už drátky.
Propojení xtreamer s receiver a tv v pořádku. Filmy běží nádherně, 3D také (half side by side) a prostorový zvuk funguje jak má.
Problém ale nastal s dalšími zařízeními. Předně sem čekal že bude mít receiver vstup pro anténu. Nemá. Nevadí. Když však zapojuju dvd rekorder pomocí komponentu (používám kabeláž pro video+analog stereo (hezky spojené 3 cinche) - jsou to všechno defakto cinche, takže je to jedno ne?), očekávání, že receiver splní svou funkci a převede signál do hdmi, které vede do tv, se ukázalo jako liché. očividně musím z receiveru do tv znovu vést komponent ...trošku mi tu uniká teda ta podstata receiveru. už tu jen zůstává to shromáždění zvukové složky. Každopádně mám ten problém, že i když propojím komponent z receiveru do tv, obraz nejede. Jediné co slysím že zvuk z optiky, které jde správně do beden. Obraz nejede ani u vhs. Dokonce nejede ani když komponent vyměním pouze za tv kabel + stereo analog.
Jsem z toho už uplně zoufalý, když k tomu připočtu problémy - nejede subwoofer, přestože ho receiver správně detekuje že je připojen (u testu zvuku sub mlčí), xtreamer se zasekává, neudrží připojení k netu a prakticky jsem se s ním nedostal ani na youtube, atd, tak to ve mě vyvolává více starostí jak radosti.

Mohl by mi prosím někdo poradit, zda jsem měl uplně zkreslené požadavky na receiver a v čem by mohlo vězit řešení mých problémů? děkuji.
kuko61 (257)|4.12.2010 06:50
No receiver sluzi hlavne na zhromazdenie zvukovych vystupov zo vsetkych zariadeni a ich prehratie na pripojene reprosustavy. Videosignal sa cez receiver viest moze, ale nemusi.
Drahsie receivery s upscalingom by mali zvladnut konverziu analogoveho videosignalu na digitalny, ale ja som nikdy neuvazoval nad potrebou takejto konverzie, preto som neupozornoval, ze by to na niektorych modeloch nemalo ist. A pred par dnami sa tu riesilo hlavne to, ako dostat audio z xtreamera do 5.1 genius repro a nie moznosti video vstupov a vystupov na receivri ;)

Pokial ti nejde cez receiver komponentny videosignal, mozes DVD prepojit s TV priamo a do receivra zapojit len zvuk pomocou optiky. Usetris jednu sadu komponentnych kablov (3x cinch), ja to mam tiez takto zapojene. Ale nevidim dovod, aby to nefungovalo aj cez receiver, ak je to spravne zapojene.

Komponentny videosignal a optika z DVD by mala byt zapojena do AV1 konektorov, s televizorom musi byt receiver prepojeny cez konektory Component video v sekcii Monitor out. Potom sa pri pozerani DVD musi na receivri navolit pre video a aj pre audio ako input AV1 a na TV ako vstup pre obraz komponentne video (Component).

Takisto VHS sa prepaja s receivrom cez konektory v sekciach AV5, AV6 a receiver sa prepoji s TV video kablom cinch cez konektor Video v sekcii Monitor out. Potom treba samozrejme navolit spravne vstupy pre audio a video na receivri ako aj spravny video vstup na TV.

Vstup na antenu receiver ma - su to konektory 6 na siestej strane PDF anglickeho manualu. Je to samozrejme vstup na antenu pre FM radio. Kedze receiver ma tuner len na radio, ine antenne vstupy nemaju na receivri zmysel (nap. TV).

Co sa tyka subwooferu, fungovat by mal. Mas ho zapnuty? V elektrike aj vypinacom? Potom treba pustit nejake audio kde by mali hrat zvuky s nizkym kmitoctom a pridavat zvuk potenciometrom na Subwooferi, az bude "dunenie" pocutelne. Mam tiez 5.1 od Geniusu a subwoofer s receiverom fungoval, ked som ho mal v minulosti zapojeny...
Samozrejme musis mat na receivri subwoofer povoleny - nastavuje sa to v menu Speaker Setup -> Config, kde musi byt Subwoofer - Yes. Zvuk subwooferu potom ovplyvnuju polozky Crossover, SWFR Phase a Extra Bass. Silu zvuku jednotlivych reproduktorov potom ide doladit v menu Speaker Setup -> Level.

Co sa tyka pripojenia XTR na net, pricinu treba pravdepodobne hladat v nastaveni siete (router, switch, modem). Neviem v com moze byt problem, ale neviem o tom, ze by mal vo vseobecnosti XTR s internetom problemy.
janin (15)|4.12.2010 08:04
[quote=kalimero13;312034][/quote]
Vesměs ty požadavky co máš ohledně převodu analogových vstupů do HDMI umí receivery, ale vyší cenové kategorie a mají to pak i v popisu, např. upscaling na rozlišení 1080p analogového videa. Viz zde.
http://www.mall.cz/3-d-receivery/yamaha-rx-v667-t
vomic (671)|4.12.2010 08:47
já bych skoro řek že by to i umět mohl, jsi si jist že máš správně nastevené vstupy a výstupy - na mém Harman Kardoon musím nastavit pro každý vstup i výstup tedy například že vstup videa je z komponentu a výstup je do HDMI, pokud toto nenanastavím pak to video nepřevede automaticky do hdmi ale právě jen do komponentu.

Tedy se podívej na nastavení, převádět video z vstupu komponentu na S-video výstup uměla moje stará YAMAHA už před více než 6ti lety. ale už si nepatuji jak se to nastavovalo.
jarod72pm (841)|4.12.2010 08:53
My skromní to máme tak že obraz HDMI vedeme přímo do TV a zvuk optikou nebo koaxialdigital kabelem do receiveru kde to dáme jako domácí kino.Mít obraz do receiveru ze všeho a navíc další kabel pak do TV pro mě nějak postrádá smysl spíš si přikoupím optiku do receiveru.
Stále si myslím že receiver by měl sloužit výhradně pro zpracování zvuku z externích zařízení pro prostorový nebo kvalitní stereo výstup pro lepší poslech a obrazová část by měla jít přímo do TV.
geronimoh (2327)|4.12.2010 09:08
Pokud jsi toužil po převodu analogových signálů do digitálního HDMI výstupu, měl jsi vybrat model, který to má v popisu funkcí, jak správně píše " janin". Jinak si myslím, že za ty peníze toho umí dost.
Co se týká problému s komponentním videosignálem, je těžko radit na dálku, navíc neznám ani model AV Receiveru ani model TV. Na mém AV Receiveru mám možnost přiřazovat různé analogové vstupy videosignálu k různým analogovým i digitálním vstupům audiosignálu. Pokud bych to neměl správně nastavené, tak bych měl stejný problém, jak popisuješ.
Dagy2 (3153)|4.12.2010 10:48
[quote=jarod72pm;312054]My skromní to máme tak že obraz HDMI vedeme přímo do TV a zvuk optikou nebo koaxialdigital kabelem do receiveru kde to dáme jako domácí kino.Mít obraz do receiveru ze všeho a navíc další kabel pak do TV pro mě nějak postrádá smysl spíš si přikoupím optiku do receiveru.
Stále si myslím že receiver by měl sloužit výhradně pro zpracování zvuku z externích zařízení pro prostorový nebo kvalitní stereo výstup pro lepší poslech a obrazová část by měla jít přímo do TV.[/quote]

AVR je od slova Audio-video receiver. Takže vstup AV zo všetkých zdrojov má samozrejme zmysel a je vynikajúce mať to všetko v jednej bedni. Zjavne ale Kalimero vybral model, ktorý to nemá v popise práce. Mám pocit že toto vie až 5-ková rada.
Mám 765 a tam je to všetko tak, ako si Kalimero predstavoval. Dokonca sú 4 predvoľby, kde po stlačení sa nastaví vstup, nastavené parametre zvuku (5.1, stereo, DSP a pod) a navyše univerzálne diaľkové ktoré je k tejto yamahe začne ovládať aj komponent, ktorý dodáva signál (DVD, BD, SAT) a pod. Navyše má HDMI-through, takže signály z HDMI prechádzajú aj vo vypnutom stave.
Počet káblov je 1ks od každého komponentu do AVR + 1 HDMI na spojenie AVR-TV. Tak mám pocit že ich je potom menej než 1xkomponent-
>AVR + 1xkomponent->TV alebo to počítam zle?

K subwooferu - máš dúfam aktívny subwoofer. Iný Yamaha nevie obslúžiť.

Pozn k sťažnosti: nikdo z fóra mě neupozornil -> tvoje príspevky som našiel vo vlákne X-treamer. Tieto nečítam, lebo X-treamer ma nezaujíma a rovnako hromadu iných, ktorí by vedeli poradiť s AVR. Rovnako mnoho ľudí s X-treamerom nemá iné komponenty ktoré si nakúpil.
jarod72pm (841)|4.12.2010 11:23
No když to vemeš reálně s rozumem tak žádné AVR ti obraz nevylepší přes HDMI pokud to půjde přes něho nebo přímo do TV kde si to doladíš. takže stahovat to vše do AVR a pak to opět poslat káblem do TV nic neřeší jen kabel navíc zbytečně budeš mít za TV.
Já si rozhodně vše jednoduše pichnu do TV než vše překombinovat přes další přístroj bez efektu.
geronimoh (2327)|4.12.2010 11:44
[quote=jarod72pm;312083]No když to vemeš reálně s rozumem tak žádné AVR ti obraz nevylepší....[/quote]

Možná nějaký HIGH END-ový může mít lepší obvody pro upscaling, než levný televizor, jinak ve stejné cenové relaci to logicky umí lépe samotný televizor, který má obvody "šité na míru".

Chápu, že "kalimero13" by chtěl přepínat vstupy pouze na AV Receiveru, ale je to jen jeho chyba, že si vybral levnější model, který není takto vybaven a utrpí pouze tím, že bude muset přepínat vstupy jak na TV, tak na AVR. Na druhou stranu může sledovat signál z přípojných zařízení beznutnosti zapínat AVR.
kalimero13 (19)|4.12.2010 14:22
Že mi kluci neporadili na co sem se jich neptal ve vlákně o něčem jiném, to není samozřejmě chyba :) nechci aby to vypadalo že si stěžuji, poradili mi víc než dost s jinými problémy.
Pokud tedy vyšší yamaha umí to co jsem potřeboval a tato ne, je můj problém že jsem si to nezjistil. Faktem zůstává, že 2x tak vyšší cenu bych za to určitě pro rodiče nedal. Spokojím se tedy s možností strčit obraz přímo do TV, to by mělo fungovat. Celé to "ale" je v tom, že jsem chtěl, abych přepínání obrazu i zvuku realizoval jen pomocí receiveru. Tahkle musím přepnout zvuk pomocí receiveru a pak na tv ještě obraz. Mno ale nevadí.

Jinak v receiveru nejde nastavovat konkrétně "u tuhoto vstupu jdi na tento výstup". V manuálu je výslovně řečeno, že stejný vstup má i stejný výstup.

Subwoofer je aktivní - je to ten ze sestavy genius 5.1, co má doma polovina domácností, co si myslí, kdoví jakej nemají zvuk, když je to dřevěný :)
Je zaplej, správně propojenej (receiver ho vidí, když ho vypnu, ikonka na receiveru se vypne). Testoval jsem přímo pomocí testtone v receiveru - zasílá od všech beden signál a signalizuje to blikáním. Všechny jedou, jen když dojde na sub, je ticho. V receiveru je samozřejmě zapnut, vše zesíleno. Nevím čim to je :(
dodomt (276)|4.12.2010 15:04
Kup rodicom este nejakey unyverzalny DO napr. od logitechu... Maju na vyber z viacerych druhov a za rozne ceny... Budu moc ovladat a prepinat vsetky zariadenia jednym DO bez toho aby vedeli ktory vstup potrebuju na to aby im siel SAT, DVD, VHS, MC.... Pri tom vsetkom co maju by sa investicia urcite opatila.

PS: Ak chcem aby islo vsetko cez AVR tak potrebujes vyssiu radu. Zaklad nedokaze vsetko... ;)

dodo
kalimero13 (19)|4.12.2010 16:38
a nejsem já vůl v tom, že na to komponentní propojení používám klasické cinche? protože ani z jednoho přehrávače ta televize to nevezme, když jdu přímo do ní, ne přes receiver. nejsou na to nějaké speciální kable?
Když použiji starý video+stereo audio tak to sice jede ale obraz z dvd je docela nekvalitní...občas tam běží takový pruh jak u vhs.
Pytkin (7947)|4.12.2010 19:12
[quote=jarod72pm;312083]No když to vemeš reálně s rozumem tak žádné AVR ti obraz nevylepší přes HDMI pokud to půjde přes něho nebo přímo do TV kde si to doladíš. takže stahovat to vše do AVR a pak to opět poslat káblem do TV nic neřeší jen kabel navíc zbytečně budeš mít za TV.
Já si rozhodně vše jednoduše pichnu do TV než vše překombinovat přes další přístroj bez efektu.[/quote]

no .. kvalitnejsie receiver maju kvalitnejsi upscaler ako je v telke .. aj prevodniky .. takze to ten obraz vylepsi .. ale o to nejde .. zasadna vec je presne ta co chce kalimero .. narves do toho jak kompozitne zdroje , tak s-video , komponent , a tak isto hdmi a von do telky ides len cez hdmi .. cize vsetko prepinas len na receiveri a nemusis uz na telke nic prepinat .. je to super riesenie ..
Dagy2 (3153)|4.12.2010 20:09
[quote=jarod72pm;312083]No když to vemeš reálně s rozumem tak žádné AVR ti obraz nevylepší přes HDMI pokud to půjde přes něho nebo přímo do TV kde si to doladíš. takže stahovat to vše do AVR a pak to opět poslat káblem do TV nic neřeší jen kabel navíc zbytečně budeš mít za TV.
Já si rozhodně vše jednoduše pichnu do TV než vše překombinovat přes další přístroj bez efektu.[/quote]

Jarod, počítajme spolu, lebo mi to nejako nesedí, ale netvrdím že toto moje počítanie je to správne:
zvuk do AVR, obraz do TV:
1/ xtreamer zvuk do AVR
2/ xtreamer obraz do TV
3/ DVD optika zvuk do AVR
4/ DVD komponent do TV
5/ vhs do AVR 2xCinch
6/ vhs do TV video cinch

všetko do AVR
1/ xtreamer HDMI do AVR
2/ DVD optika zvuk do AVR
3/ DVD komponent do AVR
4/ VHS 3xcinch do AVR
5/ HDMI AVR->TV

upscaling v AVR robiť nemusíš. Do HDMI výstupu môže ísť to čo tam pošleš a prepočet môžeš urobiť v TV

vyššia Yamaha má tú výhodu, že po zapnutí "predvoľby1" sa zapne AVR na naprogramovaný vstup, nastaví definované DSP a automaticky diaľkové od yamahy ovláda ten komponent čo má priradený na predvoľbe1. Napr. prehrávač (diaľkové má tlačítka PLAY, pretáčanie, vyvolanie menu a pod.)
Je to vymyslené celkom dobre.
geronimoh (2327)|4.12.2010 23:54
[quote=kalimero13;312149]a nejsem já vůl v tom, že na to komponentní propojení používám klasické cinche? protože ani z jednoho přehrávače ta televize to nevezme, když jdu přímo do ní, ne přes receiver. nejsou na to nějaké speciální kable?
Když použiji starý video+stereo audio tak to sice jede ale obraz z dvd je docela nekvalitní...občas tam běží takový pruh jak u vhs.[/quote]

Na komponentní propojení se používají kabely 3xcinch - 3xcinch (červená, zelená, modrá).

http://www.alza.cz/propojovaci-kabel-yuv-hama-3-rca-3-rca-chrome-1-5-m-d79510.htm
http://www.mall.cz/elektro-komponentni-kabely/
vomic (671)|5.12.2010 08:50
zřejmě posíláš obraz jen kompozitním žlutým cinchem což je nejnekvalitnější přenos obrazu, použij pro obraz komponentní YUV výstup z videa tam je obraz posílán 3 cinchema (modrý/červený/zelený) - je to naopak nejkvalitnější analogový přenos obrazu (je to jen obraz bez zvuku) a dej zvuk do AVR optikou. Nebo prostě použij z videa do TV scart pujde ti pak v TV i zvuk + optiku do AVR.
janin (15)|5.12.2010 09:13
[quote=kalimero13;312121]Pokud tedy vyšší yamaha umí to co jsem potřeboval a tato ne, je můj problém že jsem si to nezjistil. Faktem zůstává, že 2x tak vyšší cenu bych za to určitě pro rodiče nedal.([/quote]

Umějí to i levnější řady a solidní prodejce by ti to do deseti dnů od koupě měl vyměnit.
http://www.mall.cz/3-d-receivery/yamaha-rx-v567-t
geronimoh (2327)|5.12.2010 10:37
[quote=janin;312326]Umějí to i levnější řady a solidní prodejce by ti to do deseti dnů od koupě měl vyměnit.
http://www.mall.cz/3-d-receivery/yamaha-rx-v567-t[/quote]

Tuším, že pokud to "kalimero13" koupil přes e-shop, tak do 14 dnů může zboží vrátit, jen dopravné se nevrací.
tjurny (496)|6.12.2010 14:54
[quote=jarod72pm;312083]No když to vemeš reálně s rozumem tak žádné AVR ti obraz nevylepší přes HDMI pokud to půjde přes něho nebo přímo do TV kde si to doladíš. takže stahovat to vše do AVR a pak to opět poslat káblem do TV nic neřeší jen kabel navíc zbytečně budeš mít za TV.
Já si rozhodně vše jednoduše pichnu do TV než vše překombinovat přes další přístroj bez efektu.[/quote]
Rozhodne doporucuji propojovat obraz i zvuk pomoci hdmi pres AVR.
1 Uspora poctu kabelu
2 Pouze pres hdmi funguji DD true HD, DTS HD
3 Synchronizace audia a videa.