Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HD na dvd

toyrider (12)|29.11.2010 17:24
Dobrý den, poradíte mi prosím jak co nejefektivněji a s nejmenší možnou ztrátou kvality utvořit z FullHD videa dvd-disk? Děkuju
vivid.sk (11472)|29.11.2010 17:34
s nejmenší možnou ztrátou kvality.
Strata kvality bude v tomto pripade velka - dana standardom DVD_Video - ktory ma 5x mensi obsah zobrazovanej plochy (2 mil vs 400.tisic bodov)

Inak ti staci program ConvertXtoDVD. Rychly, jednoduchy, vratane moznosti vkladania ext. titulkov menu a podobne.
toyrider (12)|29.11.2010 18:30
nemusí se nutně jednat o dvd-video, jestli je ta ztráta kvality tak velká, prostě něco, co přehraje běžný dvd přehrávač
MartasKP (710)|29.11.2010 20:46
Pokud to chces prehravat v DVD prehravaci tak to musi byt DVD video.Pokud chces vytvaret jen datovy disk,pak ano.
Nekde jsem cetl a nebo slysel,ze nektere DVD prehravace prehraji i AVCHD,ale to je bez zaruky.
Pavel_tempx2 (829)|30.11.2010 14:32
tak ještě existuje možnost vytvořit na DVD Blu-ray strukturu :) ale to je tak na pár minut videa
artam (1147)|30.11.2010 14:42
Pavel_tempx2:
Blu-ray struktura na DVD je ale out-of-interest, kedze toyrider stanovil podmienku: "prostě něco, co přehraje běžný dvd přehrávač".

toyrider:
Na beznom DVD prehravaci prehras spolahlivo jedine DVD-Video, to znamena prevod do MPEG2 standardneho rozlisenia (t.j. 720x576). V tomto pripade na pojem "nejmenší možnou ztrátou kvality" rychlo zabudni, pretoze ta strata kvality bude priamo umerna rozliseniu.
mirekv (7169)|8.12.2010 19:11
Dnes je asi nejlepší přehrávač typu Popcorn (už je spousta výrobků) + vnější HDD nebo LAN z PC. Anebo BR, ale to je dnes ještě dost drahé.
didi38 (67)|4.9.2011 12:25
taky s tim mam problem, nejsem moc zkusena tak doufam ze mi poradite a reknete sve nazory :)
mam full hd a chci co nejlepe vypalit na dvd..je mi jasne ze bude ztrata kvality, ale kdyz si pujcite dvd nebo nejaky komercni film, tak kvalita je prece jen mnohem lepsi nez ta co vytvorim z meho full hd..je to technikou co pouzivaji? kodeky? jak se da dosahnout co nejlepsi kvality?
dekuji, budu rada za kazdou odpoved
Pitomec (10211)|4.9.2011 12:45
[quote=didi38;364863]taky s tim mam problem, nejsem moc zkusena tak doufam ze mi poradite a reknete sve nazory :)
[COLOR=red]mam full hd a chci co nejlepe vypalit na dvd..je mi jasne ze bude ztrata kvality[/COLOR], ale kdyz si pujcite dvd nebo nejaky komercni film, tak kvalita je prece jen mnohem lepsi nez ta co vytvorim z meho full hd..je to technikou co pouzivaji? kodeky? jak se da dosahnout co nejlepsi kvality?
dekuji, budu rada za kazdou odpoved[/quote]Bez ztráty kvality to stačí vypálit jako DATA. Akorát tam bude limit ve velikosti, takže příp. rozdělit na více částí.
didi38 (67)|4.9.2011 12:53
ale to zase nepujde prehrat na beznem dvd prehravaci..
jak se tedy vytvari komercni filmy, nebo proste holywoodske filmy dejme tomu, na dvd pro prehravani na beznem dvd prehravaci? maji pro to nejakou techniku nebo nejaky figl v renderingu?
Pitomec (10211)|4.9.2011 12:55
[quote=didi38;364870][COLOR=red]ale to zase nepujde prehrat na beznem dvd prehravaci[/COLOR]..
jak se tedy vytvari komercni filmy, nebo proste holywoodske filmy dejme tomu, na dvd pro prehravani na beznem dvd prehravaci? maji pro to nejakou techniku nebo nejaky figl v renderingu?[/quote]
To nepůjde, ale o tomto požadavku jsem předtím nic nečetl. A pro rendering není potřeba žádný fígl, stačí zakoupit třeba Canopus ProCoder 3 a HD převést na DVD-Video.
didi38 (67)|4.9.2011 13:03
ja vim, zapomnela jsem dodat, nevadi, sorac...takze nejlepsi kvalitu mi doda rendering pres canopus procoder 3..pracuji v programu sony vegas 9..uz jsem zkousela ruzne programy na prevod do dvd-video ( kvalita byla vzdy mizerna ) a ne vzdy mi program pro prevod precetl vyrenderovana videa ze sony vegasu ( asi kvuli nejakemu kodeku ktery vegas pouziva? )..precte canopus videa ze sony vegasu, napriklad v mpeg2 ? ( na nekomprimovane video nemam misto a cas )
Pitomec (10211)|4.9.2011 14:39
MPEG-2 je MPEG-2 a je vcelku jedno v čem je udělaný (co se týká importu do CPC3).
tesla15 (505)|4.9.2011 15:40
Vše v jednom. Používám ReelBox.Nahrává v plné kvalitě ( i 3 D ).Možnost až 6 tunerů, vzájemné kopírování CD/DVD, foto, možno dát mechaniku Blue-ray, do dalších místností jakýkoliv program, nahrávka i několika programů najednou. atd. V čas.STEREO/VIDEO max. ohodnocení.
REEL 1.jpg REEL 2.jpg
didi38 (67)|4.9.2011 16:43
zkusila jsem canopus procoder 3, ale kvalita porad nic moc, nezda se mi nejak lepsi nez u ostatnich coderu.. :/
Saxel (2279)|6.9.2011 10:47
didi38:
Výslednou kvalitu obvykle nejvíc pokazí nekvalitní zmenšení z HD na rozměry SD (720x576). Vegas to neumí dobře. Uznávanou metodou pro resize je tzv. Lanczos, kterou Vegas nezná, proto pokud je požadován kvalitní výstup, provádí se resizing i následný encoding mimo Vegas. Není to však úplně triviální. Do Vegasu se doinstaluje DebugMode Frameserver a přes něj je nekomprimované video předáváno ke zpracování v jiném programu, více např. zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=20999
didi38 (67)|8.9.2011 15:30
Saxel:
diiiiky, konecne ! tohle mi moc pomohlo, ted vim ze pres rendering pres vegas cesta nevede, je potreba frame server..pozjistovala jsem si vse, mam virtual dub, avisynth i pro coder..akorat mam problem..kdyz dam ve vegasu rendering - debugmode frameserver - ulozit..potom otevru virtual dub, nactu ulozene video ( frame server z vegasu ) video se mi nenacte jak ma..neni videt obraz, jen pruhy (viz obrazek "virtualdub.jpeg" )..nevis prosimte cim to? kdyz to poslu dal az do encoderu Pro coder a udelam z toho video mpeg tak obraz je stale stejny jako na obrazku, zvuk jede normalne..
virtual dub.jpg
didi38 (67)|8.9.2011 19:22
tak jsem na to asi prisla..kdyz mam ve vegase nastaveno v preperties pixel format 32bit, tak je vysledny obraz podle jpeg obrazku..kdyz necham 8bit, je vse v poradku, ve virtual dub se video nacte spravne..virtual dub ( nebo frame server ) tedy nezvlada 32 bit pixel format? ( abych se priznala tak o pixel formatu nic moc nevim, ani jsem nic moc nenasla )
didi38 (67)|8.9.2011 19:42
a jeste naposled :)
asi delam neco spatne, vse delam podle navodu http://www.fantas.ic.cz/tvfreaksk/DownconvertVegasu-VD-Avisynth-CarbonCoder.pdf
ale vysledek je porad nekvalitni :( video rozmazane, kvalita obdobna jako kdybych to renderovala primo z vegasu ..co delam spatne?
Video: 01:01:53,920, 25,000 fps interlaced, 1440x1080x12, MPEG-2
StD (8612)|8.9.2011 22:17
Přečti si laskavě v postu #6 jaký má být formát pro Mpeg2 DVD-Video a srovnej si to s tím, co píšeš ty...
didi38 (67)|8.9.2011 22:25
nerozumim..ja vim jaky ma byt format pro dvd video..zrejmne si blbe pochopil tento radek : "Video: 01:01:53,920, 25,000 fps interlaced, 1440x1080x12, MPEG-2" coz ma byt samozrejmne zdrojove video, ne vysledne video
StD (8612)|8.9.2011 22:54
Trochu "divný Mpeg2" na vstupu... A to prokládání je jak? Je správně UFF/TFF (horní půlsnímek jako první)?
didi38 (67)|8.9.2011 22:59
nejsem si uplne jista jak to poznam..? nikde ve vlastnostech to nevidim :/
StD (8612)|9.9.2011 01:12
...no v Procoderu to vidět je ve vlastnostech vstupního souboru a nastavuje se to i pro výstup. Pokud je to špatně - tj. LFF (spodní jako první), tak to potom právě "deinterlacátor" při přehrávání rozmazává.
ai (2993)|9.9.2011 01:21
v Procoderu zjisti properties projektu toho Vegasu, ktery to frame serveruje ven do toho Procoderu

Projekt v tom Vegasu musi byt nastaveny podle tech klipu , tedy pouzij "Match Media Properties" (uplne vpravo nahore v tom okne u properties projektu) , nebo snad zvol HDV 1080 -50i, to by melo byt to same
Saxel (2279)|9.9.2011 08:39
[quote=didi38;365583]...kdyz mam ve vegase nastaveno v preperties pixel format 32bit, tak je vysledny obraz podle jpeg obrazku..kdyz necham 8bit, je vse v poradku...[/quote]
Ano, frameserver podporuje jen 8-bitový formát.
[quote=didi38;365617]nejsem si uplne jista jak to poznam..? nikde ve vlastnostech to nevidim :/[/quote]
Pořadí půlsnímků si můžeš na každém klipu přečíst přes pravé tlačítko myši v "Properties", "Media".
Zásadou číslo jedna je nastavit vlastnosti projektu podle zdrojového videa pomocí "Match Media Settings", jak ti už napsal ai.
Také záleží na tom, co s videem na časové ose provádíš za kousky. Popsanou metodu přes frame server a Lanczos filtr lze dosáhnout špičkové kvality (v rámci možností SD) při převodu z HD do DVD. To mám ověřené. Tak se víc rozepiš, ať se dobereme toho, kde je chyba.
didi38 (67)|9.9.2011 16:52
diky moc za odpovedi :)
taak bylo to tim, mela jsem spatne nastavene prokladani..kvalita je lepsi pres frameserver, ale myslela jsem si ze rozdil bude mnohem vyraznejsi..kdyz porovnavam video renderovane z vegasu a pres frameserver, jsou to jen male rozdily ve kvalite..delam porad neco spatne, nebo je to tak spravne a chte nechte vyssi kvality z hd na dvd uz nedosahnu?
hd video je natacene kamerou canon xh a1s..parametry videa jsem posilala v predchozim prispevku..
nekdy jsou videa natacena ze dvou kamer, take hd..stejne parametry ( parametry videa hledam ve vegasu, pravym tlacitkem mysi na dane video a klik na properties )..ma to nejaky negativni vliv, kdyz se strihaji dve videa natacena z ruznych kamer v jednom projektu?
upravy delam skoro vzdy, filtry jako kontrast, obcas si pohraji s barvami, par efektu taky nekdy pridam..a dale uz rendering..
v properties nastavuji podle Match Media Settings..snimkovani je upper field first..nevim uz co dale napsat..ve virtual dubu delam vse podle navodu - http://www.fantas.ic.cz/tvfreaksk/DownconvertVegasu-VD-Avisynth-CarbonCoder.pdf
potom v procoderu take ( pouzivam canopus pro coder ), az na to snimkovani, kde jsem predtim udelala chybu..
a myslite ze v procoderu to mam prevadet do " dvd mastering" nebo "dvd video vob"? (dvd mastering description - MPEG2, DVD, 720 x 576, 25.00fps, 6Mbps, PAL, MPEG Video Stream + Wave File for DVD authoring software...dvd vob description - MPEG2, DVD, 720 x 576, 25.00fps, 6Mbps, PAL, VOB output for direct burning to DVD...dvd authoring delam v dvd architectu, takze jde spis o to jestli je jedno kde vytvorim soubory dvd vob ( jestli v DVDA nebo procoderu )
StD (8612)|9.9.2011 16:59
Jen k tomu závěru - výstup zásadně pro Mastering a zautorizovat to mimo Procoder. Parametry VBR 2pass Bitrate: nominal 6000, max. 7500, min. 1500. Nebo konzervativní varianta, když nejde o místo: CBR 1pass Bitrate 6500. To audio si z PCM překlop do Dolby.
Mastrovat ve Scenaristu a ne v tom zgarbu DVDArchitect... :OO
ai (2993)|9.9.2011 17:24
no nemusis to delat ve Scenaristu zrovna, Architect nastav , aby ti znova nerendroval video a pokud by byly problemy ptej se dal ...
audio exposrtuj do AC3 192 tu variantu Studio, nebo pro vyssi jako 192 kbs zvol tu variantu Pro, nastav bitrate a zvol nekde v tom custom podle toho obrazku, taky od Fantas!,a taky pozor audio a video musi byt stejne delky ...
AC3-VegasNastaveni.png
didi38 (67)|9.9.2011 17:56
proc je lepsi delat zvlast audio a video? ja to vzdy delala dohromady jako jeden soubor..v renderingu v sony vegasu napriklad i do mpeg 2 sem davala include audio video stream..v cem jsou vyhody delat audio a video zvlast? je v tom ta chyba kterou hledam?
s tim dvda to tedy vyzkousim a uvidim..
ai (2993)|9.9.2011 18:06
-Mastering to stejne znova muxuje dohromady do VOBu
-V tom neni ta chyba
-Osobne o jakou chybu ted jde, jestli se ti to nezda nejde rict, je to v obecne rovine, tady pomohou jedine vzorky, original vs. enkoding
-Procoder umi AC3 ?, ja ted nevim, snad ne,
-Pokud jedes pres frame server tak dostanes stejne video a audio jinak

ted zalezi na Architectovi, aby video a audio vzal a nerendroval znova, to bych ted zkousel nez rendroval hodiny videa a pak bych zjistil , ze nevim jak dal, zkousej rendrovat nejake desetisekundove pasaze a z tech zkousej udelat DVD. Nemusis nic palit jen to autorizuj v Architectu na hardisk.
StD (8612)|9.9.2011 18:12
[quote=didi38;365727]proc je lepsi delat zvlast audio a video?...[/quote]
Protože dohromady to dělají amatéři, co jim z toho pak leze cosi asynchronního a nemají to možnost ovlivnit... :eek:

Pro ai: Ne, CPC nemá ac3 encoder, proto si to dělám jinde a nebo to nechám udělat Scenarist. :p
didi38 (67)|11.9.2011 12:45
jiste, renderuji jen kousky a zkousim..posilam obrazky v jpeg..original source, renderovani ve vegasu a pres frame server.zde je teda dobre videt rozdil mezi vegasem a frame serverem..je to opravdu mnohem lepsi..myslite ze tohle je tedy vysledna nejlepsi kvalita jakou lze dosahnout v tomto pripade? ( frame server )
zkusim ten architect, kde se tam nastavuje aby se to znovu nerenderovalo? at neudelam neco blbe..
frame server.jpg original.jpg sony vegas mpeg2.jpg
didi38 (67)|12.9.2011 00:29
myslim ze vse probiha v poradku. bez dalsiho renderu v dvda..je tu ale problem s vypalovanim..pripravena slozka ( video ts a audio ) ma 4,3GB, DVDA mi ale hlasi ze je to moc..k neru potrebuji licenci, prijde mi zbytecne to instalovat, navic je moc objemny, da se to v dvda nejak srovnat, nebo budu muset stahnout nejaky vypalovaci program?
ai (2993)|12.9.2011 01:58
VIDEO_TS slozku ti vypali ImgBurn , free programek, Nero si do PC nepoustej,
Saxel (2279)|12.9.2011 09:34
[quote=didi38;365926]..posilam obrazky v jpeg..original source, renderovani ve vegasu a pres frame server.zde je teda dobre videt rozdil mezi vegasem a frame serverem..[/quote]
Doporučuji zaměřit se na těch vzorcích na oblast přechodu mezi chlapcovým límečkem košile a vestou. Na tom je skvěle vidět rozdíl mezi kvalitou integrovaného resize ve Vegasu (zubatice) a filtrem Lanczos ve VirtualDubu. Jinak se ale z tvých ukázek nedá moc posuzovat kvalita, protože jsou to jen screen-shoty windows media playeru, který provedl další resizing a deinterlacing a kdoví co ještě...

[quote=didi38;366043]..je tu ale problem s vypalovanim..pripravena slozka ( video ts a audio ) ma 4,3GB, DVDA mi ale hlasi ze je to moc..[/quote]
DVDA si občas vymýšlí, počítá, že něco prostoru "spolkne" menu. Pokud vytváříš DVD bez menu, je potřeba založit v DVDA projekt typu "Single movie" (nebo tak nějak se to nazývá, prostě bez menu).
Rozhodně nenech Architecta nic enkódovat, dělá to mizerně. Audio mu vyrendruj přímo z Vegasu do AC3, video přes frameserver.
didi38 (67)|12.9.2011 10:27
dobre vyzkousim..ale prevod do video ts ( .vob ) muzu delat v dvda? dochazi pri tomto prevodu k nejake kompresi? tusim ze ne, ale ujistuji se.
jinak moc dekujib za vase odpovedi, moc mi to pomohlo
Saxel (2279)|12.9.2011 12:30
Ano, v DVDA se provede multiplex videa a audia do kontejneru VOB a vytvoří se struktura disku DVD.
didi38 (67)|12.9.2011 14:33
dekuji dekuji..a co blu ray v dvda? zkousim i blu ray, ale dvda to prevadi do .iso..nemelo by to byt spis v BDMV aby to bylo prehratelne v beznych stolnich prehravacich blu ray?
ai (2993)|12.9.2011 19:03
ISO by melo byt ok, to ti taky vypali ImgBurn, pak jak to vypalis, zjistis, ze na tom disku budes mit tu zpravnou ztrukturu. Ja chapu ISO jako jakousi obalku. De facto media prehravace ti moho prehrat ISO i z hardisku. A softwarove prehravace taky, musis mit jen nainstalovany nejaky virtualni drive pro ty SW prehravace, treba MPC HD, ja pouzivam Virtual Clone drive od SlySoft, myslim, ze je to free, nebo to prislo z AnyDVD uz nevim. To pisu, ze bys mela kazdou strukturu vyzkouset nez to fyzicky vypalis abys nevyrabela tacky pod pivo.
1hroch (865)|13.9.2011 13:40
[quote=didi38;366085]dekuji dekuji..a co blu ray v dvda? zkousim i blu ray, ale dvda to prevadi do .iso..nemelo by to byt spis v BDMV aby to bylo prehratelne v beznych stolnich prehravacich blu ray?[/quote]
Nemam DVDA ted u sebe, mam ale pocit, ze lze nastavit nejen ISO, ale i normalni strukturu BDMV. Prinejhorsim to rozbalis pomoci Daemon Tools, ci nejakym jinym softem.
didi38 (67)|13.9.2011 14:26
no praveze sem nenasla kde by se to dalo ukladat i jako bdmv..jen jako iso..a iso neprehraje kazdy stolni prehravac
1hroch (865)|14.9.2011 22:31
Tak bohuzel, nahledl jsem do manualu a: umoznuje vytvorit na HDD pouze .iso.
Pro rozbaleni je treba pouzit nejaky nastroj, jak jsem uvedl v predchozim postu. Dle meho je to ale otazka nekolika minut (pouze zavisla na rychlosti HDD), nebral bych tuto pritez jako limitujici.

Manual str. 173
bastlir (3245)|15.9.2011 00:53
[quote=ai;366046]VIDEO_TS slozku ti vypali ImgBurn , free programek, Nero si do PC nepoustej,[/quote]

Chci se Tě zeptat, jaké připomínky k Neru máš?

Pak ještě jedna věc, asi jsem už slepej či málo náročnej, ale ještě jsem nenarazil na nic, co by se mi ve slušné kvalitě nevešlo na DVD DL.
ai (2993)|15.9.2011 02:00
[quote=bastlir;366424]Chci se Tě zeptat, jaké připomínky k Neru máš?

Pak ještě jedna věc, asi jsem už slepej či málo náročnej, ale ještě jsem nenarazil na nic, co by se mi ve slušné kvalitě nevešlo na DVD DL.[/quote]
v priloze je fotka nainstalovaneho ImgBurn v systemu, je toho snad 3MB v adresari a nezaplnuje system vecmi nepotrebnymi, a je to free, vypalis co potrebujes

Pro DL je snad ImgBurn doporucovany taky snad. DL jsem ani nikdy nepotreboval. Hodina a 15 minut se na DVD vzdy vejde solidne zenkodovana. (NTSC, pro PAL se to teoreticky trosicku lisi mozna).
ImgBurn.JPG
didi38 (67)|16.9.2011 15:04
tak tak, myslim ze nero zabere zbytecne moc mista, staci mi jen program na vypaleni, na editaci apod. mam jine..
vyzkousim to s tim isem, vypalit pres img, iso mi totiz neprecte bezny bluray stolni prehravac, ze? ..v pc to zvladne napr deamon tools, to znam..
1hroch (865)|16.9.2011 16:16
Vsak prave pomoci Daemon Tools to ISO rozpakujes a pak vidis strukturu BD disku.
didi38 (67)|3.12.2011 12:34
ahoj, zase se mi objevil problem..pri prevodu hd do dvd pres frame server do virtual dubu, z VD script pro avisynth a pak do procoderu..vse mi fungovalo ale najednou mi to nefunguje, pro coder nechce otevrit avs soubor..vyhodi mi hlasku : AVI Reader: Soubor nelze přehrát. Formát není podporován.
nevite kde je chyba?
didi38 (67)|3.12.2011 13:27
ve scriptu avisynthu mam napsano: AviSource("C:\VD.vdr")
VD je soubor z virtual dubu
ai (2993)|3.12.2011 19:28
prehrava ten skript MPC nebo zase Virtual Dub, popripade co hlasi ...