Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Objevily se mi černé okraje v DV videu

Fanda@CZ (5)|23.11.2010 22:04
Ahoj,
mám takovej problém. Udělal jsem několik videí v Adobe Premiere Elements 7 (APE) a všechno bylo v pohodě. Pak ale najednou se něco zadrhlo a od té doby mi všechny přehrávače i APE zobrazují kolem videa černé pruhy. Zkoušel jsem měnit kodeky, ale nic mi zatím nezabralo. Nemáte někdo nápad co s tím? Zkoušel jsem i americké fórum, ale bez výsledku (viz. http://forum.videohelp.com/threads/328120-Black-borders-appears-in-DV-video?p=2032063).

Všechna stará i nově stažené videa (avi, kodek dvsd) teď vypadají takhle:
screen.png
StD (8612)|23.11.2010 22:13
Co je na nich divného? Akurát jsi si nějak zapnul zobrazování na plné rozlišení bez "Safe Zone", která to na TV zobrazovadle skryje... Teď to vidíš naprosto bez příkras "as is" a je to tak správně.
Fanda@CZ (5)|24.11.2010 08:54
Co píšeš zní nadějně. Jen mi není jasný jedno. Když teda takhle udělám DVD (okraje tam jsou vidět), na televizi budou skryté? Potom ale nechápu, proč ostatní DVD (komerční - lisovaný) vidím v počítači bez těch okrajů?
Nevíš náhodou, kde by se dalo zase zapnout to zobrazování s "příkrasama"? :-) Je to věc spíš softwaru, nebo třeba grafický karty/ovladače?

Díky za rady. F.
jibarr (792)|24.11.2010 09:20
Takhle nerovnoměrný černý okraje na dvou stranách samozřejmě nemají nic společného s bezpečnou zónou. Kort když ti to dříve nedělalo. Vypadá to na problém se zobrazením. Stáhni si poslední verzi ovladačů ke grafické kartě. Případně vyzkoušej jiný přehrávač - VLC, BSplayer.
A v náhledovým okně v AP to vypadá jak ??
Fanda@CZ (5)|24.11.2010 09:24
Všude to teď právě vypadá stejně, i v Adobe Premiere Elements. I když zkouším video znovu stáhnout, všechny programy, který to umí, teď zobrazují stejné pruhy už v náhledovým okně. Zkusím ten ovladač grafiky a dám vědět. Díky.
Fanda@CZ (5)|24.11.2010 18:41
Tak ovladač grafiky bohužel nepomohl. Každopádně na jednom to šlo dobře a na tom samým pak už ne. Nějaký nápady? Díky.
StD (8612)|24.11.2010 18:52
[quote=Fanda@CZ;309503]Tak ovladač grafiky bohužel nepomohl. Každopádně na jednom to šlo dobře a na tom samým pak už ne. Nějaký nápady? Díky.[/quote]

Heleď, to je dohadování jak na tureckým trhu. Ty jsi tady dosud neuvedl jediný fakt, mimo obrázek Bůh ví z čeho. To si myslíš, že tu máme křišťálové koule? Jaký ovladače? Jaké GK? Pod jakým OS? Jednou šlo - CO? Podruhý už nešlo - CO?

Buď tak laskav a rozepiš se podrobněji o své HW/SW konfiguraci. Zatím víme jenom to, že ti to (DV avi) zobrazuje přesně podle DAR a nikoli podle PAR.

Koukej přesně specifikovat svůj dotaz a také zpytuj svědomí, co jsi s tím strojem dělal (přidal/ubral) v mezičase, kdy "to šlo" a teď už to nejde... 9-)
jibarr (792)|24.11.2010 21:04
Nenainstaloval jsi nějaký kodeky, nebo nějaký podobný svinstvo ?? Osobně bych to moc neřešil. Přeinstaluj PC a měl by být klid. Než tři dny zjišťovat závadu, tak za pět hodin máš hotovo.
panasonic650 (1124)|24.11.2010 21:19
Alebo vyskusat na inom PC ale inu kameru na tvojom PC. Takto by si jednoducho mohol aspon vylucit jeden komponenet.
StD (8612)|24.11.2010 23:21
[quote=jibarr;309545]Nenainstaloval jsi nějaký kodeky, nebo nějaký podobný svinstvo ?? Osobně bych to moc neřešil. Přeinstaluj PC a měl by být klid. Než tři dny zjišťovat závadu, tak za pět hodin máš hotovo.[/quote]

...nebo za 5 minut, má-li nešťastník řádně udělanou zálohu systemového HDD jako Image (obraz) z funkčního období... :-E
josefíka (651)|25.11.2010 09:59
[quote=StD;309583]...nebo za 5 minut, má-li nešťastník řádně udělanou zálohu systemového HDD jako Image (obraz) z funkčního období... :-E[/quote]

Tak se má pracovat a ne pořád přeinstalovávat. Buď vyladit systém a nic dalšího nezkoušet, nebo ta záloha.
jibarr (792)|25.11.2010 10:21
[quote=josefíka;309644]Tak se má pracovat a ne pořád přeinstalovávat. Buď vyladit systém a nic dalšího nezkoušet, nebo ta záloha.[/quote]

Velmi přínosný příspěvek na téma černých okrajů.
Na pracovním PC by měl být jen operační systém a střižna, tak je celkem jedno jak to přeinstaluje. Podstata je - zbavit se možných problémů různým bordelem. Jestli je to za 10 minut a nebo 5 hodin je jedno. Pokud to vyřeší daný problém. To já si každých půl roku klidně s přeinstalací pohraju.
Pave1 (4279)|25.11.2010 13:32
Mohu potvrdit, že bez zálohy funkční konfigurace je život opravdu těžký.

Takže taky doporučím udělat čistou instalaci na zformátovaný systémový disk, tu zazálohovat (ghost a spol), pak nainstalovat všechny aktualizace a základní programy - to zazálohovat HNED jako základ2. Pokud dojde ke změně HW, obnovit instalaci ze zálohy, upgradnout driver a HNED zazálohovat jako základ 2B, atd.

Stačí směrovat data na DATA disk, pak už stačí zkontrolovat plochu, profil pošty, prohlížeče a sdílené věci (případně zálohovat aktuální profily pošty a prohlížeče, pokud jsou na C disku).

Řešení jakéhokoliv problému je pak otázka půlhodinky, pro profíky jsou dva kompy (jeden na práci, druhý na vše kolem), něco mezi je řešení se šuplíkem a dvěma systémovými disky (jeden tvoří zálohu).
Fanda@CZ (5)|25.11.2010 13:38
No, kluci, díky za radu. :-) PC nemám jen na střih. Podnikám a než přeinstalovávat, raději video vrátím se slovy "bohužel" (je to pro rodiče). :-) Samozřejmě se PC snažím nezanášet, ale některý programy zkrátka mít musím (dokonce mi PC běží bez problému cca 4 roky, tak jsem k windows ohleduplnej :-)).

Problém vzikl během pár okamžiků, v mezičase jsem nic neinstaloval. V Premiere Elements 7 jsem vybral jistý vlastní vzhled menu, vyskočila hláška s překryvem položek menu, počítač chvíli zachrupal a od té doby je to ve všech přehrávačích s pruhy. Na jiných PC to jede (a mám tušení že i jelo) s pruhama pokaždý.

Kdo chtěl doplnit konfiguraci - je uvedená v anglickém vlákně a uznávám, že měla být i tady:

Windows XP SP3
DirectX 9c
Grafika ATI Radeon XPress 200M, ovladač v. 8.450.0.0 (2007, poslední od HP, zkoušel jsem i poslední od ATI, ale beze změn).
Kodeky jsem zkoušel různé, ale beze změn

Obsah souborů z DV záznamu na disku:
General
Complete name : C:\video.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Format_Commercial_IfAny : DVCPRO
File size : 4.22 MiB
Duration : 1s 160ms
Overall bit rate : 30.5 Mbps
Recorded date : 2007-08-13 07:50:37

Video
ID : 0
Format : DV
Format_Commercial_IfAny : DVCPRO
Codec ID : dvsd
Codec ID/Hint : Sony
Duration : 1s 160ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 24.4 Mbps
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 fps
Standard : PAL
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Bits/(Pixel*Frame) : 2.357
Stream size : 3.98 MiB (94%)

Audio
ID : 1
Format : PCM
Format settings, Endianness : Little
Format settings, Sign : Signed
Codec ID : 1
Codec ID/Hint : Microsoft
Duration : 1s 160ms
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 1 024 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 32.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Stream size : 145 KiB (3%)
Interleave, duration : 40 ms (1.00 video frame)
Pave1 (4279)|25.11.2010 13:55
No, někdo rád řeší problémy celé dny, někdo je radši za 25min obnovy ze zálohy (zálohovat jde i celou aktuální konfiguraci, bez jakýchkoliv ztrát).

K té PE7 - to asi bude zdroj problému, přepnula způsob zobrazení. Zkusil jsi ji odinstalovat, odebrat driver grafiky, pak opět nainstalovat driver grafiky a pak znovu nainstalovat PE7 (před instalací PE7 promaž registry)?
arkij (540)|25.11.2010 13:59
[quote=Pave1;309688]Mohu potvrdit, že bez zálohy funkční konfigurace je život opravdu těžký.

Takže taky doporučím udělat čistou instalaci na zformátovaný systémový disk, tu zazálohovat (ghost a spol), pak nainstalovat všechny aktualizace a základní programy - to zazálohovat HNED jako základ2. Pokud dojde ke změně HW, obnovit instalaci ze zálohy, upgradnout driver a HNED zazálohovat jako základ 2B, atd.

Stačí směrovat data na DATA disk, pak už stačí zkontrolovat plochu, profil pošty, prohlížeče a sdílené věci (případně zálohovat aktuální profily pošty a prohlížeče, pokud jsou na C disku).

Řešení jakéhokoliv problému je pak otázka půlhodinky, pro profíky jsou dva kompy (jeden na práci, druhý na vše kolem), něco mezi je řešení se šuplíkem a dvěma systémovými disky (jeden tvoří zálohu).[/quote]

Moje řeč, tato prevence je ideální a pokud člověk dodržuje zásadu, že před finálním přidáním čehokoliv obnoví systém z poslední funkční zálohy, přidá nové (HW, SW s nastavením) a hned zase zazálohuje, ušetří si dlouhodobě spoustu trápení.

Taky se mi jednou stalo, že klekl HDD a protože mám ty zálohy uložené taky na serveru, obnovení funkce PC včetně montáže nového HDD mi trvalo cca půl hodiny.

Pak lze bez obav cokoliv zkusit, nainstalovat apod. Taky to docela dobře funguje jako ochrana proti různejm "breberkám".

Já to tak mám léta na všech PC ve firmě i doma. Obnova např. mého pracovního stroje co u něj teď sedím trvá pomocí ghostu cca 8-10 minut včetně dvou restartů a jsem takzvaně "zpátky na nádraží".
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2010 15:15
[quote=Pave1;309694]Zkusil jsi ji odinstalovat, odebrat driver grafiky, pak opět nainstalovat driver grafiky a pak znovu nainstalovat PE7 (před instalací PE7 promaž registry)?[/quote]

a pak ještě nadatlovat znova všech tisíc faktur a Xtisíc objednávek + milión emailů atd. :D
Pave1 (4279)|27.11.2010 00:18
[quote=Pavel_tempx2;309949]a pak ještě nadatlovat znova všech tisíc faktur a Xtisíc objednávek + milión emailů atd. :D[/quote]

Nějak nechápu, jak souvisí přeinstalace PE7 s maily, prosím o vysvětlení.
Pavel_tempx2 (829)|28.11.2010 02:46
jenom přeinstalace? a co tohle?

"Zkusil jsi ji odinstalovat, odebrat driver grafiky, pak opět nainstalovat driver grafiky a pak znovu nainstalovat PE7 (před instalací PE7 promaž registry)?"

protože psal, že to používá na jinou práci než s videm, tak jsem uvedl i ty maily ;)