Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zariadenia typu SoundBar

MarecekSVK (84)|23.11.2010 00:34
Zdravím,
hneď na úvod informujem, že novú tému nezakladám neuvážene, ale až na základe dlhšieho hľadania v rámci fóra. O zariadeniach typu SoundBar, ktoré podľa mňa začínajú byť vcelku "trendy", sa tu objavuje niekoľko útržkových informácií, ale nič ucelené. Preto touto cestou navrhujem venovať sa problematike zvukových projektorov, alebo ak chcete soundbarov, na jednom mieste. Vďaka za podnetné príspevky...
MarecekSVK (84)|23.11.2010 00:48
A hneď aj prikladám:
riešil som trochu podrobnosti o zvukových projektoroch Yamaha YSP (dôvody sú nepodstatné) a zaujal ma fakt, že tieto zariadenia sa pripájajú ako "medzičlánok" medzi napr. BD player a TV prostredníctvom HDMI rozhrania. Pôvodne som si myslel, že ide vyslovene len o reproduktory, ale v skutočnosti vlastne takýto soundbar "preposiela" aj video signál z prehrávača na TV. Som trochu skeptik čo sa takéhoto riešenia týka, pretože sa nemôžem zbaviť predsudkov, že každý ďalší medzičlánok znamená riziko ovplyvnenia kvality obrazu. Recenzia na projektor Yamaha YSP-4000 na AREA DVD http://www.areadvd.de/hardware/2007/yamaha_ysp4000.shtml mi to v podstate potvrdila. Nemecky viem síce len "cez prekladač" ale výhrady ku kvalite obrazu vo vysokých rozlíšeniach som z toho vydedukoval. Na jednej strane lákavé riešnie z hľadiska kvality zvuku (podľa nich) a na strane druhej akoby lmitované možnosti HDMI rozhrania na strane SoundBaru (špekulujem)...:-?
artam (1147)|23.11.2010 09:59
[quote=MarecekSVK;309099]...pretože sa nemôžem zbaviť predsudkov, že každý ďalší medzičlánok znamená riziko ovplyvnenia kvality obrazu...[/quote]
To plati v pripade analogoveho prenosu video signalu, ale v pripade HDMI, pokial ide len o preposielanie digitalnych dat (logickych 1 a 0), data na vystupe budu identicke s datami na vstupe.
[quote=MarecekSVK;309099].... ale výhrady ku kvalite obrazu vo vysokých rozlíšeniach som z toho vydedukoval...[/quote]
Kedze si sa priznal, ze nevies po nemecky, tak si vydedukoval dost mizerne. :D
Uniklo ti, ze je tam napisane, ze ten soundbar ma pre HDMI vystup volby "Trough", "off" alebo 720p/1.080i, cize pri "Trough" sa len preposielaju data zo vstupu na vystup t.j. bez straty kvality, "off" hadam prekladat netreba a "720p/1.080i" znamena, ze sa obraz upscaluje zo 720p na 1080i - jedine vtedy dojde k prepocitaniu obrazu a je len na subjektivnych pocitoch divaka, ci je to lepsie alebo horsie.

Este poznamocka OT: Rozni recenzenti v zavislosti od svojho (ne)technickeho vzdelania maju tendenciu na zaklade svojich predsudkov vidiet a pocut rozne veci (podobne ako placebo efekt) a u niektorych navyse chybaju aj elementarne zakladne logickeho uvazovania. Takych recenzii som uz cital na mraky. Smutne je, ze ludia veria vsetkemu, co je napisane na internete. :(
jarino1978 (8045)|23.11.2010 10:03
soundbar neriešiť, nekupovať. sú to len vyhodené peniaze von oknom.
MarecekSVK (84)|23.11.2010 10:24
[quote=artam;309133]Kedze si sa priznal, ze nevies po nemecky, tak si vydedukoval dost mizerne. :D
Uniklo ti, ze je tam napisane, ze ten soundbar ma pre HDMI vystup volby "Trough", "off" alebo 720p/1.080i, cize pri "Trough" sa len preposielaju data zo vstupu na vystup t.j. bez straty kvality, "off" hadam prekladat netreba a "720p/1.080i" znamena, ze sa obraz upscaluje zo 720p na 1080i - jedine vtedy dojde k prepocitaniu obrazu a je len na subjektivnych pocitoch divaka, ci je to lepsie alebo horsie. :([/quote]

To, že je tam možnosť vypnúť ovplyvňovanie signálu cez HDMI som "identifikoval", ale v recenzii je tiež uvedené: "Das Durchschleifen von HDMI-Signalen ohne weitere Bearbeitung gelingt dem YSP-4000 nicht perfekt" a ak tomu dobre rozumiem, tak sa kriticky vyjadruje práve k HDMI bez ďalšieho spracovania signálu. :(
artam (1147)|23.11.2010 10:53
MarecekSVK:
a) bud plati to, co som poznamenal o recenzentovi a placebo efekte
b) alebo sa nejedna o Das Durchschleifen von HDMI-Signalen ohne weitere Bearbeitung a taky vyrobok vratit vyrobcovi a reklamovat, ze uvedena funkcia nezodpoveda skutocnosti.

Okrem toho, plne suhlasim s jarinom. :)
MarecekSVK (84)|23.11.2010 11:04
OK, beriem to teda tak, že pokiaľ existuje možnosť nastaviť na HDMI soundbare aby neovplyvňoval video signál, sú obavy z degradovania kvality neopodstatnené.
Napadá ma ešte, či nemôže zohrať úlohu aj verzia HDMI. YSP-4000 už nie je najnovší produkt a info o verzii HDMI rozhrania som sa v jeho prípade nedopátral.
richie_ke (78)|29.11.2010 12:54
[quote=jarino1978;309135]soundbar neriešiť, nekupovať. sú to len vyhodené peniaze von oknom.[/quote]
a ako riesit situaciu, ked chcem trochu polepsit zvuk oproti standardnym TV reproduktorom a nie je miesto na dalsie komponenty ani ochota/tolerancia k dalsim kablom (repro a podobne) ..
jarino1978 (8045)|29.11.2010 13:17
[quote=richie_ke;310670]a ako riesit situaciu, ked chcem trochu polepsit zvuk oproti standardnym TV reproduktorom a nie je miesto na dalsie komponenty ani ochota/tolerancia k dalsim kablom (repro a podobne) ..[/quote]

a vieš, ako vyzerá ten soundbar ? veď popieraš vlastné slová...
Leroj (85)|29.11.2010 13:41
[quote=richie_ke;310670]a ako riesit situaciu, ked chcem trochu polepsit zvuk oproti standardnym TV reproduktorom a nie je miesto na dalsie komponenty ani ochota/tolerancia k dalsim kablom (repro a podobne) ..[/quote]
tu toleranci bych řešil výměnou manželky...
místo bych řešil přemístěním /změnou/ nábytku...
...ale rozhodně bych zvuk neřešil soundbarem
MarecekSVK (84)|29.11.2010 13:50
[quote=richie_ke;310670]a ako riesit situaciu, ked chcem trochu polepsit zvuk oproti standardnym TV reproduktorom a nie je miesto na dalsie komponenty ani ochota/tolerancia k dalsim kablom (repro a podobne) ..[/quote]

Nemusíš sa hneď nechať odradiť - náročný poslucháč bude samozrejme vždy proti riešeniam typul "all in one", ktoré soundbar reproduktory jednoznačne reprezentujú (o tom niet pochýb). Ale okrem možstva diskutabilne pôsobiacich produktov, ktoré sa v prvom rade pýšia schopnosťou simulovať priestorový zvuk, sú na trhu aj vyslovene na kvalitu zamerané kusy, napr. Canton DM8, DM70, DM90, či B&W Panorama. Ja osobne za také považujem aj zvukové projektory radu YSP od Yamahy. Treba však samozrejme rátať, že v tejto kategórii sa potom aj ceny pohybujú niekde inde.
jarino1978 (8045)|29.11.2010 14:04
[quote=MarecekSVK;310687]Treba však samozrejme rátať, že v tejto kategórii sa potom aj ceny pohybujú niekde inde.[/quote]

to je samozrejme vec prvá a tá druhá je tá, že musíš mať aj vhodnú miestnosť, aby mohli byť odrazy správne šírené. inak to zmysel nemá a môže stáť ten soundbar aj milión...
richie_ke (78)|29.11.2010 14:21
[quote=jarino1978;310680]a vieš, ako vyzerá ten soundbar ? veď popieraš vlastné slová...[/quote]

len z obrazku na webe .. teda podla mna je to nieco co zavesim na stenu pod panel (napr plazmu, kde prepojenie s TV na zadnej strane bude skryte, kedze to bude priamo pod zobrazovacom) .. max s bezdrotovym wooferom .. a hotovo .. ci nie ?
richie_ke (78)|29.11.2010 14:24
[quote=MarecekSVK;310687]Nemusíš sa hneď nechať odradiť - náročný poslucháč bude samozrejme vždy proti riešeniam typul "all in one", ktoré soundbar reproduktory jednoznačne reprezentujú (o tom niet pochýb). Ale okrem možstva diskutabilne pôsobiacich produktov, ktoré sa v prvom rade pýšia schopnosťou simulovať priestorový zvuk, sú na trhu aj vyslovene na kvalitu zamerané kusy, napr. Canton DM8, DM70, DM90, či B&W Panorama. Ja osobne za také považujem aj zvukové procesory rady YSP od Yamahy. Treba však samozrejme rátať, že v tejto kategórii sa potom aj ceny pohybujú niekde inde.[/quote]

ano yamahu YSP 5100 by som bral.. zial casy su zle, takze peniaze na "investovatovanie" (rozumej vyhadzovanie) do "hraciek" su neni ;) ..
jarino1978 (8045)|29.11.2010 21:37
[quote=richie_ke;310691]len z obrazku na webe .. teda podla mna je to nieco co zavesim na stenu pod panel (napr plazmu, kde prepojenie s TV na zadnej strane bude skryte, kedze to bude priamo pod zobrazovacom) .. max s bezdrotovym wooferom .. a hotovo .. ci nie ?[/quote]

no vidíš. z obrázku vieš veľké guľové. choď aspoň do NAY, kde majú podobné nezmysli a pozri si to naživo a hlavne daj si to naživo predviesť. soundbar musí mať jasné umiestnenie, inak z už tak chabého pôžitku bude pôžitok drastický. malilililinké meniče, bežne X krát 4 cm budú hrať určite lepšie, ako tie v TV... už len toto je dosť diskutabilné....a čo ten SW ? veď nechceš žiadne iné bedne ?
ale riaď sa svojim inštinktom...


[quote=richie_ke;310693]ano yamahu YSP 5100 by som bral.. zial casy su zle, takze peniaze na "investovatovanie" (rozumej vyhadzovanie) do "hraciek" su neni ;) ..[/quote]

to je tiež pekný dôvod na zamyslenie....
MarecekSVK (84)|30.11.2010 13:47
Len tak na okraj:
- prípadným záujemcom o produkty typu soundbar dávam do pozornosti web Soundbar.com
Nie sú tam síce úplne najnovšie veci, ale recenzie sú logicky a prehľadne usporiadané so snahou poskytnúť primeranú spätnú väzbu.
Vďaka tejto stránke som na vlastné prekvapenie zistil ako veľa výrobcov a značiek už má v portfóliu all in one reproduktory.