Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vánoční hudba do videa - dotaz k autorským právům.

latronda (0)|22.11.2010 18:36
Dobrý den, mám otázku. Potřebuji do jednoho videa použít hudbu s vánočním motivem, nejlepší by bylo něco ve stylu cinkání zvonů - no prostě něco jako např. Jingle bells. Budu porušovat autorská práva, když si najdu hudebníka, který mi koledu zahraje a já ji použiji, samozřejmě s jeho svolením? Nebo je možné takovou hudbu někde na internetu najít?

Díky všem za odpověď.
MIHI (940)|23.11.2010 01:18
A na co to potřebuješ? Jestli na domácí video, které nebudeš nikde šířit, tak si tam dej co chceš...
Ivo Mašek (10205)|23.11.2010 07:59
Na inetu určitě něco ke stažení bude. Pro domácí obveselení si to můžeš pouštět do alelujá. Ovšem, kdyby jsi chtěl s tím dělat produkci třeba na besídce ve školce (nebo tak podobně), tak tam bys mohl narazit (poplatek autorském svazu, či jak se ti zloději jmenují). Záleželo by na tom, jestli by tam byl přítomen nějaký všímavý šťoura (ti bejvaj nejhorší)
panasonic650 (1124)|24.11.2010 17:27
Nie je to tak ze po nejakych rokoch od "vydania" sa autorske prava stracaju ? Napriklad Jingle Bells je tu urcie dost dlho na to aby sa to nikomu platit nemuselo by som si tak tipol.
Ivo Mašek (10205)|24.11.2010 17:32
[quote]
Nie je to tak ze po nejakych rokoch od "vydania" sa autorske prava stracaju ?
[/quote]
Asi ne. Určitě je někdo vlastníkem těch práv. (vzpomínám si na jeden film, kde v hlavní roli byl nějaký mladík, který se flákal a už ho to nebavilo, tak zkoušel pracovat. To není ta pointa, tou je to, že jedna holka se ho ptala, z čeho platí ten luxus co má, když nikde nedělá. A on jí řekl, že po dědovi a otcovi zdědil práva na jednu jedinou vánoční píseń, která se každý den okolo těch svátků hraje po celém světě. A z toho má tu hromadu peněz)
panasonic650 (1124)|24.11.2010 17:49
Ivo Mašek (10205)|24.11.2010 17:51
A když už jsme u těch autorských práv, tak ještě jednu historickou perličku přidám. Když jsme se roku 1968, alespoň na ten rok, otevřeli západu, tak samozřejmě to platilo i pro hudební produkci a z rozhlasových přijímačů se linula jedna západoevrpská písnička, či skladba za druhou. Samý big-beat a podobně z Anglie, Francie, NSR, Rakouska, ...... no, byla to paráda. Jenže, oni ti soudruzi s "lidskou tváří" nějak zapoměli, že ne všude uznávají to, že všechno patří lidu a všechno je všech a jaksi pozapoměli platit. Před ministerstvem kultury tehdy, obrazně řečeno, stály fronty kulturních ataše ze západoevropských velvyslanectví s hromadou stížností. Ty dluhy asi náš stát nakonec zaplatil - kolik to dělalo, to nevím. Ale suma to musela být velká.
latronda (0)|24.11.2010 18:32
To video je pro Obchodní centrum Metropole Zličín, takže ty práva musím mít vyřešená :-)
Pitomec (10211)|24.11.2010 18:44
Ti mají dost peněz na to, aby si za autorská práva zaplatili...
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2010 15:08
určitě tam jsou autorská práva, dneska už se platí i za lidové písničky...navíc se ty práva dědí, takže klidně může být skladba z 20let 20století a pořád se za ní platí...určitě to bude nějak popsané na stránkách OSY ;)
Pavel_tempx2 (829)|26.11.2010 16:20
teď jsem si přečetl článek
https://www.tvfreak.cz/pohled-na-hospodareni-riaa-a-osa/3584

a nemůžu uvěřit těm číslům (věřím, že jsou správné):
v roce 2009 vyplatila 265 mil. Kč jako autorské odměny a 200 mil. Kč pro vydavatele, do zahraničí pak šlo 148 mil. Kč.

Celkem vyplatila na autorské odměny 622 mil. Kč, inkaso,. tedy příjem byl 857 mil. Kč,

náklady na provoz činí 137 mil. Kč, tedy asi polovinu toho, co dostanou samotní umělci, z celkové částky je to 16%.


(jen mi trošku nesedí 857-622-137 by se mělo rovnat 0, ale tam je zůstatek 98mil., prostě přeplatek :D)

Zajímavá jsou i čísla, jaké částky dostává na inkasech.

rozhlas 81 mil. Kč,
TV stanice 140 mil. Kč
provozovatelé kabelových přenosů 13 mil. Kč
(trošku mi tady chybí i provozovatelé satelitního a pozemního vysílání, když už mají platit kabelovky za něco co už někdo jednou zaplatil v těch 140mil., tak proč se to netýká i ostatních platforem?)

vyzváněcí melodie 4,8 mil. Kč,
internet 2,7 mil. Kč.

prodej hudebních a video nosičů 74 mil. Kč,
prodej prázdných nosičů 57 mil. Kč,
- to jsou ty peníze u kterých každý řekne, že nejsou správné, ale co on by to kvůli pár korunám ročně za CD/DVD apod. řešil ;)

přístroje k rozmnožování (mechaniky, tiskárny, kopírky apod.) 33 mil. Kč
- kolik z vás kopíruje nebo tiskne nějaké autorské texty (pokud tedy autory nejste přímo vy)?

a OSA není jediná taková společnost v ČR (Dilia, OAZA, OOA-S, Intergram)
MaO-cz (1)|4.4.2013 13:04
Mám podobný problém, existuje nějaký zdroj hudby který je od těchto poplatků osvobozen? Chci točit reportáže pro městskou televizi a bez hudby je to takové nemastné neslané. Město za hudbu platit nechce, jsou to pro ně zbytečné výdaje. Proto hledám alternativu. Můžete někdo poradit ? Existuje nějaká možnost ?
Pytkin (7947)|4.4.2013 15:38
je tu tema o free muzike do videa .. hladaj !