Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vyber sayelitneho setu (zn. zaciatocnik)

dodomt (276)|15.11.2010 07:17
Ahoj. Som uplne neznaly v tomto smere teda v satelitnej oblasti. Tak ma berte prosim troska s rezervou. :-)

S manzelkou dokoncujeme dom a samozrejme chceme pozerat aj Tv. V prevaznej vacsine sa bude sledovat len zaklad teda spravy popripade nejake Ceske sporty. Vybrali sme si teda Skylink kartu zatial asi len zakladnu mozno neskor aj HD. Vacsinou pozerame hd filmy z Hdd (xtreamer). Koaxialne kable su natiahnute v kazdej miestnosti, miestnosti je 5 a v kazdej je jeden koaxial ktory ide az k parabole. Pri kazdej Tv zasuvke je aj lan zasuvka. Takze takto to nejako zatial vyzera.

-Takze potrebujem parabolu vobec neviem aku, aky priemer aku znacku? Odporucte nieco asi najlepsie z nejakeho eshopu.

-asi nejaku tu hlavicu (neviem ako sa to vola odborne) videl som nejake 1,2,3 hlavice alevobec neviem na co to ke a ako funguje...

-nejaku "krabicu" kde pripojim vsetky kable z domu ktore koncia na stene a z tej krabice to dopojim do paraboly...

-dalej nejaky primac do obyvacky. Celkom sa mi paci ta Ariva ine vobec nepoznam takze si necham radsej poradit. Pripojit by som to chcel najradsej cez HDMi do AVR (viz popis). Mohlo by to dokazat aj nahravat sem tam nieco nahrat nie je zle. O dalsich nejakych specialnych funkciach neviem...

A co este?

do buducna by som chcel pozerat tv vo viacerych miestnostiach detska + pracovna ako sa zabezpecit aby to bolo na to prichystane? casom by som len dokupil primace(?) alebo sa daju z jedneho primaca nejako po sieti?

Urcite som nieco zabudol tak ma hned nezruste :-)

Za pomoc dakujem

dodo
Dagy2 (3153)|15.11.2010 07:57
Žiadna rada nemôže byť taká obsiahla, aby ti zároveň dala všetky informácie o tom, čo ktorý satelitný prijímač dokáže, keďže sa pohybujú v cenových reláciach od 80 do 1000EUR. Niektoré dokážu napr. pekne farebne štvorčekovať, iné dokážu napr. aj paralelne nahrávať niekoľko iných programov pri pozeraní alebo prehrať z internetu filmy a pod.
Doporučujem ti prečítať zopár recenzií na prijímače než sa rozhodneš aby si sa po kúpe nedozvedel že je napríklad HD prijímač.

Škoda, že si nedal dotaz pred natiahnutím koaxov do miestností. Možno by si sa dozvedel, že existujú twintunery, ktoré dokážu jeden program sledovať a ďalší(ie) nahrávať. A tam ti je jeden koax málo. Tak tu už ťažko radiť, túto parádnu možnosť si už zabil. Pri dome za nejakých pár melónov starých dobrých SKK je to celkom škoda, lebo ten koax mohol stáť možno 10EUR.

Parabola musí byť taká veľká a počet tých "rúrok" na nej (volajú sa LNB) musí byť toľko, aké satelitné pozície by si chcel sledovať. Pred tým než zase niečo rozhodneš a kúpiš ti doporučujem preštudovať nejaké stránky, kde sú uvedené programy, ktoré sa dajú prijímať.
Napr. parabola.cz -> přehledy, alebo en.kingofsat.net

Ak budeme hovoriť len o SkyLinku (ale je to podľa mňa pitomosť nevyužiť čo nebesia ponúkajú) stačí ti:
- 1ks parabola 80cm
- 1ks LNB octo (t.j. 8 vývodov, keďže 5 sa nerobí)
- x ks prijímačov, u teba teda 1 až 5 keďže máš 5 miestností. A keďže do každého by si musel kupovať kartu, máš dve možnosti -> buď pre 4 prijímače 2x á 1ks Skylink kartu + 1ks kartu NEXT alebo zistiť, či existuje spoľahlivý prijímač, ktorý cez card splitter alebo sám dokáže kopírovať SkyLink kartu do 5 prijímačov.
dodomt (276)|15.11.2010 08:25
K tomu nahravaniu. Teraz ked mam iba jeden koaxial vsade uz nemozem nahravat? Treba k tomu dva? Dobre tomu chapem? Este by sa moznodal natiahnut jeden kabel do obyvacky a priznam sa nie som si vsak isty ale neviem ci do obyvacky ako do jedinej miestnosti som nedaval dva koaxialy.

Dalsia vec ktoru som asi vysie nespomenul je ta za 98 % sledovania TV je u nas pozeranie HD filmov z Xtreamera taktiez serialy. V podstate chce satelit manzelka ja jedine co pozeram tak je F1ka a sem tam discovery.

Viem ze primace su vseliake a tak isto aj ich ceny. Ta Ariva by mohla udavat smer a cenovu hladinu. Ako pisem vysie nie som narocny.

dodo
Pytkin (7947)|15.11.2010 09:42
dodo : no na to aby si nezavisle nieco pozeral a nieco ine nahraval potrebujes primac s dvomi tunermi .. inak mozes nahravat a pozerat dve rozne veci , ale z jedneho transpondera .. napriklad stv1,2,3,markiza, doma .. alebo joj, joj+ a este cosi k tomu .. toto ale nemaju vsetky primace ..

podla tvojej vybavy mi nepripadas ako uplne nenarocny uzivatel .. odporucil by som nejaky serioznejsi primac .. hlavne aby vedel cez siet zdielat kartu .. tym potom vies riesit detske izby a vyriesis aj nahravanie , lebo narhavat moze iny satelit v inej izbe ..
dodomt (276)|15.11.2010 11:27
Dakujem za odpoved co je to serioznejsi primac? Ktory zvladne to co popisujes naozaj nechcem do toho vrazat vela penazi potrpim si na kvalitnejsie veci ale na ine. Napr to domace kino to chcem mat kvalitnejsie lebo viem ze ho vyuzivam 98% oproti tv.

Po praci pozrem nejake zariadenia aby som mal aspon aky taky prehlad.

dodo
Dagy2 (3153)|15.11.2010 12:18
S tým nahrávaním presne ako píše Pytkin -> môžeš to riešiť v inej izbe (aj keď je to trochu komplikacia, lebo tam musíš ísť nastaviť nahrávanie).
O to je potom dôležitejšie aby si napr. mohol cez ten ethernet čo si natiahol pozerať nahrávky z jedného disku v inej miestnosti. Alebo tiež môžeš behať s USB diskom sem a tam (toto sa mne zdá pribllbé) a chcem vidieť tvoju ženu ako si pôjde zobrať USB disk niekam do detskej aby si mohla pozrieť nahratý seriál.

Často sa používa veta "mne to stačí, ja nie som náročný".
1/ uvedom si, že po vypnutí analogu v mnohých oblastiach SAT bude jediné čo bude sledovateľné.
2/ kúpil si placku TV a nechceš aspoň občas pozerať HD programy?

Takže čo minimálne má vedieť normálny SAT prijímač a ak to nevie treba ho používať ako podložku pod knižnicu:
- nesmie zamrznúť aby si musel resetovať prijímač tlačítkom alebo dokonca vytiahnuť kartu. To u normálneho prijímača neeeeexistuje. Ak niekto hovorí, že len raz za týždeň musí vytiahnuť prijímač zo zástrčky to nie je dôvod na spokojnosť
- nesmie kockovať a sekať obraz (pokiaľ sa neblíži na oblohe koniec sveta alebo ufóni)
- HD, MPEG4 (aj niektoré SD programy používajú kodovanie MPEG4)
- čítačku kariet pre systém Irdeto a/alebo jeden (lepšie 2) otvory pre CI-modul kde vložíš dekryptovací modul Irdeto alebo Cryptoworks. 2 preto, aby si mohol mať napr. UPC direct a SkyLink alebo SkyLink a CSlink a pod.
U teba ešte možnosť zdieľať nejakým spôsobom kartu -> buď priamo medzi prijímačmi alebo cez card splitter
- musí mať zvládnuté slovenské a české EPG (inak to je k ničomu). Oceníš ak je EPG sťahované v noci a ukladané do pamäti, najmä ak budeš nahrávať.
- jednoduché a rýchle prepínanie medzi kanálmi
- možnosť pridávať transpondéry alebo ladiť priamo frekvencie (programy na satelitoch sa z času na čas menia)
-celkom dobrá pomôcka je ak je displej textový a ukazuje názov programu (nie P 24 ale napr. Markíza). toto oceníš hlavne keď zistíš, že na sate je aj kopa dobrých rádií, takže netreba mať zapnutú telku len zosík. A počúvať v DolbyDigital tiež nie je na zahodenie.
- apropo DolbyDigital, ak si milovník filmov v HD, tak odporúčam HBO HD s 5.1 zvukom.

Hlavne prvé dva body nie sú vždy úplne samozrejmosťou.
panasonic650 (1124)|15.11.2010 12:39
[quote=Dagy2;307518]- Oceníš ak je EPG sťahované v noci a ukladané do pamäti, najmä ak budeš nahrávať.[/quote]
Ma tato funkcia nejake specialne oznacenie ci uz SK/CZ alebo ENG ? Aby clovek vedel co hladat v recenziach ci manualoch. Dik.
Pytkin (7947)|17.11.2010 00:31
[quote=Dagy2;307518]S tým nahrávaním presne ako píše Pytkin -> môžeš to riešiť v inej izbe (aj keď je to trochu komplikacia, lebo tam musíš ísť nastaviť nahrávanie).
O to je potom dôležitejšie aby si napr. mohol cez ten ethernet čo si natiahol pozerať nahrávky z jedného disku v inej miestnosti. Alebo tiež môžeš behať s USB diskom sem a tam (toto sa mne zdá pribllbé) a chcem vidieť tvoju ženu ako si pôjde zobrať USB disk niekam do detskej aby si mohla pozrieť nahratý seriál.

[/quote]

cez ethernet mozes kludne na dialku zadat nahravanie .. vobec tam nemusis ist ..
novica (18)|17.11.2010 13:46
ja by som doporučil ked si nepotrpiš na linuxove prijimače
1. GI 980 S 980 HD
http://www.bornet.sk/satelitne-digitalne-prijimace/satelitne-hdtv-prijimace/golden-interstar-gi-s980-hdtv---2278/
2. OPTICUM HD TS 9600
http://www.pcenter.sk/?akcia=showkategoria&vyber=71701

A aby si nemusel mat viac kariet tak bud LAN zdielanie alebo mám celkom dobré skusenosti aj s týmto
http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/prislusenstvo/av-bezdrotovy-prenos/smartwi-splitter?vmcchk=1

a v neposlednom rade asi SKYLINK kde je jedna obrovská výhoda že cez internet dokážeš aktivovat služby balikov aké chceš,zaplatiš kartou a hned možeš pozerat...napr. cez vianoce si dám službu komplet..
Dagy2 (3153)|17.11.2010 20:57
[quote=novica;307953]ja by som doporučil ked si nepotrpiš na linuxove prijimače
1. GI 980 S 980 HD
http://www.bornet.sk/satelitne-digitalne-prijimace/satelitne-hdtv-prijimace/golden-interstar-gi-s980-hdtv---2278/
2. OPTICUM HD TS 9600
http://www.pcenter.sk/?akcia=showkategoria&vyber=71701

A aby si nemusel mat viac kariet tak bud LAN zdielanie alebo mám celkom dobré skusenosti aj s týmto
http://www.tvsatnitra.sk/online-satelitna-technika/prislusenstvo/av-bezdrotovy-prenos/smartwi-splitter?vmcchk=1

a v neposlednom rade asi SKYLINK kde je jedna obrovská výhoda že cez internet dokážeš aktivovat služby balikov aké chceš,zaplatiš kartou a hned možeš pozerat...napr. cez vianoce si dám službu komplet..[/quote]
Máš ten splitter osobne vyskúšaný?
S akou kartou a na akom prijímači?

Iní predajcovia splitterov, sú veľmi opatrní s tvrdením že to ide so všetkým a všade!
Táto tvsatnitra nemá nikdy s ničím problém ?!
novica (18)|18.11.2010 12:28
[quote=Dagy2;308070]Máš ten splitter osobne vyskúšaný?
S akou kartou a na akom prijímači?

Iní predajcovia splitterov, sú veľmi opatrní s tvrdením že to ide so všetkým a všade!
Táto tvsatnitra nemá nikdy s ničím problém ?![/quote]

mám to osobne vyskušane. Použivam to asi dva roky a bez problemov. Na začiatku sa priznám boli najvačší problem je dobre umiestnit vysielač so základnou kartou ale potom to ide bez problemov aspon u mna. mám ten starší model spred dvoch rokov a kartu skylink modru. teraz chcem este dokupit dalsie dve karty /tak že by som chcel 5 kariet zdielat...ale maju len nove modely tak ideme to vyskusat či aj nove karty by tam fungovali...
Pozn. nemám to tvsatnitra ale inej firmy len link som použil..
Dagy2 (3153)|18.11.2010 15:40
[quote=novica;308149]mám to osobne vyskušane. Použivam to asi dva roky a bez problemov. Na začiatku sa priznám boli najvačší problem je dobre umiestnit vysielač so základnou kartou ale potom to ide bez problemov aspon u mna. mám ten starší model spred dvoch rokov a kartu skylink modru. teraz chcem este dokupit dalsie dve karty /tak že by som chcel 5 kariet zdielat...ale maju len nove modely tak ideme to vyskusat či aj nove karty by tam fungovali...
Pozn. nemám to tvsatnitra ale inej firmy len link som použil..[/quote]
V akom prijímači a akom CI-module používaš "slave" karty?
Veď sa nehanbi to napísať, pomôžeš možno niekomu. Pýtam sa priamo, lebo som tiež mal záujem ale nestretol som nikoho kto by to úspešne použil.
Nechcem ťa udať :)
vprint (136)|18.11.2010 16:38
Ľuďom dobre chodí napríklad kombinácia DM500S ako server a na to maju napichané arivy200 LANkom. Dokonca to majú aj cez wifinu rozhodené.
novica (18)|18.11.2010 17:34
[quote=Dagy2;308171]V akom prijímači a akom CI-module používaš "slave" karty?
Veď sa nehanbi to napísať, pomôžeš možno niekomu. Pýtam sa priamo, lebo som tiež mal záujem ale nestretol som nikoho kto by to úspešne použil.
Nechcem ťa udať :)[/quote]

Mám modru kartu SKYLINK..použivam na prijímačoch
1. GI 980 HD
2. OPTICUM 9600 HD PVR
3.STRONG 7335 Cl
4. Homecast 3000
5. Opentel 1600
6. a teraz najnovšie na Samsung PS50C670 Cl modul Irdeto/cryptoworks
naozaj používam to cca 2 roky...ku vsetkej spokojnosti
ked máš otázky dalšie kludne sa pýtaj...inač vzdialenost medzi prijimačmi je do 20 m
rado101k (298)|20.11.2010 08:28
[quote=Dagy2;307518]S tým nahrávaním presne ako píše Pytkin -> môžeš to riešiť v inej izbe (aj keď je to trochu komplikacia, lebo tam musíš ísť nastaviť nahrávanie).
O to je potom dôležitejšie aby si napr. mohol cez ten ethernet čo si natiahol pozerať nahrávky z jedného disku v inej miestnosti. Alebo tiež môžeš behať s USB diskom sem a tam (toto sa mne zdá pribllbé) a chcem vidieť tvoju ženu ako si pôjde zobrať USB disk niekam do detskej aby si mohla pozrieť nahratý seriál.

Často sa používa veta "mne to stačí, ja nie som náročný".
1/ uvedom si, že po vypnutí analogu v mnohých oblastiach SAT bude jediné čo bude sledovateľné.
2/ kúpil si placku TV a nechceš aspoň občas pozerať HD programy?

Takže čo minimálne má vedieť normálny SAT prijímač a ak to nevie treba ho používať ako podložku pod knižnicu:
- nesmie zamrznúť aby si musel resetovať prijímač tlačítkom alebo dokonca vytiahnuť kartu. To u normálneho prijímača neeeeexistuje. Ak niekto hovorí, že len raz za týždeň musí vytiahnuť prijímač zo zástrčky to nie je dôvod na spokojnosť
- nesmie kockovať a sekať obraz (pokiaľ sa neblíži na oblohe koniec sveta alebo ufóni)
- HD, MPEG4 (aj niektoré SD programy používajú kodovanie MPEG4)
- čítačku kariet pre systém Irdeto a/alebo jeden (lepšie 2) otvory pre CI-modul kde vložíš dekryptovací modul Irdeto alebo Cryptoworks. 2 preto, aby si mohol mať napr. UPC direct a SkyLink alebo SkyLink a CSlink a pod.
U teba ešte možnosť zdieľať nejakým spôsobom kartu -> buď priamo medzi prijímačmi alebo cez card splitter
- musí mať zvládnuté slovenské a české EPG (inak to je k ničomu). Oceníš ak je EPG sťahované v noci a ukladané do pamäti, najmä ak budeš nahrávať.
- jednoduché a rýchle prepínanie medzi kanálmi
- možnosť pridávať transpondéry alebo ladiť priamo frekvencie (programy na satelitoch sa z času na čas menia)
-celkom dobrá pomôcka je ak je displej textový a ukazuje názov programu (nie P 24 ale napr. Markíza). toto oceníš hlavne keď zistíš, že na sate je aj kopa dobrých rádií, takže netreba mať zapnutú telku len zosík. A počúvať v DolbyDigital tiež nie je na zahodenie.
- apropo DolbyDigital, ak si milovník filmov v HD, tak odporúčam HBO HD s 5.1 zvukom.

Hlavne prvé dva body nie sú vždy úplne samozrejmosťou.[/quote]

Prosim mozte mi niekto poradit nejaky sat.HDTV prijimac ktory dokaze ukladat nahravany program do pocitaca cez router a sietovy kabel?A este keby vedel vsetko to ,co som teraz citoval.
Pozeram sa po webe uz par tyzdnov ale pri ziadnom sat. HD prijimaci nepisu ,ze dokaze nahravat na sietovy disk..
Za kazdu radu budem veeelmi vdacny...
Dagy2 (3153)|20.11.2010 12:33
Rado, nahrávanie na sieťový disk ak je vôbec taký prijímač, nesie so sebou hromadu problémov:
1/ kto bude zapínať tvoje PC aby sa nahral program ktorý chceš?
2/ ak by to bol nejaký LAN disk ktorý beží stále, (ale spočítaj si spotrebu energie), kde je zaručené že zvládne dátový tok aby si mohol nahrávať HD program -> u oboch, disku aj prenosu

Takže asi to sú problémy, pre ktoré výrobcovia umožňujú buď interný HDD alebo USB.
Ale možno sa mýlim, nikdy som takéto zariadenie nehľadal.
Pytkin (7947)|20.11.2010 15:19
rado : na sietovy disk by mal vediet nahravat kazdy primac s linuxom .. Dreamboxy to vedia urcite (mam dva doma) ..