Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kodek pro konverzi TV a VHS pořadu

Fafejt (30)|17.2.2005 21:18
Zdravím, zachytávám video (TV vysílání a nahrávky z videa VHS) TV kartou WinFast ve formátu MPEG-2 v rozlišení 768x576, CBR, 6000 kbps. Celovečerní filmy převádím v NeroVision Express do formátu DVD (IFO, VOB). U kratších pořadů se to však nevyplatí a tak je chci po sestříhání ve VirtualDubu převést do DivX nebo XviD a následně vypálit na DVD pro stolní přehrávač (zvládá DivX i XviD). Audio u těchto pořadů je celkem jasné - MP3 a 128 kbps stereo nebo 64 kbps mono. Jaký ale zvolit formát videa a hlavně, jak pro tyto účely nastavit kodér. Je mi jasné, že z analogového TV vysílání a zvláště pak kazet VHS křišťálově čistý obraz nevykouzlím v žádném případě. Jde mi o to, abych nenastavil kodér zbytečně velkoryse na úkor velikosti souboru nebo naopak úzkostlivě na úkor kvality. Ke konverzi chci použít VirtualDub, kterým také musím snížit rozlišení (640x480 nebo 512x384).
1. Jaké rozlišení je pro tyto účely vhodnější ?
2. Jaký použít při změně rozlišení mód filtru, Bilinear, Bicubic, Lanczos nebo žádný ?
3. Jaký kodér je pro mě v tomto případě vhodnější DivX nebo XviD ?
4. Jak doporučený kodér nastavit ?
a) DivX - Encode Performance
- Bitrate
- Encode Mode
- Bidirectional Encoding
- Source Pre-procesing
- Interlacing
- Quantization Type
b) XviD - Mód komprimace + další doporučená nastavení (tento kodek tolik neznám)
Vím, že se zde na toto téma několikrát diskutovalo, ale pro mě použitelné informace jsem nikde nenašel.
Na závěr proč to tak dělat ? DVD disk stojí 10-20 Kč, VHS kazeta 40-50 Kč a zabere víc místa.
Za všechny rozumné rady předem děkuji.
Mike (617)|17.2.2005 21:54
Tohle se tu omila porad dokola a muzu te ujistit, ze na to nedostanes jednoznacnou odpoved, jsou tu lidi, ktery ti reknou, ze 10000 a jiny ti reknou, ze staci 200 (s nadsazkou), neni jine cesty, než si to zkusit několikrát převést s různým bitrate a uvidíš sám, co ti stačí a co ne, mů názor je, že když už si to nahrál do MPEG, tak už bys to v tom měl nechat a dát to na DVD tak jak to je
Fafejt (30)|17.2.2005 22:24
tak jak to je to nechat nemohu, už jen proto, že rozlišení 768x576 mi DVD nepřehraje a když už to stříhám a měním rozlišení, proč to zároveň nezmenšit na cca 15% původní velikosti - od toho přece ty kodeky jsou. Dále, u každého z kodeku existují desítky kombinací různých nastavení, jistě bych se mohl na týden zavřít doma a systémem pokus-omyl všechny vyzkoušet na různých vzorcích videa. Pokud bych z toho nezblb, tak bych se asi k nějakému výsledku dobral, ale proč vymýšlet něco, co už je pravděpodobně vymyšleno. Šlo mi o to, aby někdo, kdo to má již vyzkoušeno, se s námi podělil o své zkušenosti, tzn. uvedl např. "Pro tyto případy doporučuji DivX o rozlišení 640x480 s bitrate 1000 - 1200 kbps a s takovým-to dalším nastavením koderu, resp. VirtualDubu.
Brko (201)|18.2.2005 12:33
Tak proč nezachytáváš v rozlišení 720*576, to ti sežere každej DVD přehrávač. Specifikace dovoluje pro MPEG2 i menší rozlišení a opět není problém v DVD přehrávači. Možná lepší cesta než Xvid. Běžně pro to co nepotřebuju mít co nejlepší - třeba dokumenty a podobně, používám rozlišení 352*576. Bitrate stačí i 3000 kbps - hned se do mně všichni nepouštějte - pro moji potřebu a různé přírodopisné dokumenty to stačí.
Fafejt (30)|18.2.2005 16:09
Taky - pro někoho - řešení, ale já potřebuju výsledný soubor co nejmenší, resp. co nejmenší při ještě nepoznatelném snížení kvality (asi tak 8-10 hod záznamu na DVD), bitrate 3000 kbps je proto moc. Asi tady DivX není moc oblíben. Jen se divím tomu rozlišení 352x576, ono nemusí být v poměru 4:3 ? A proč ne 640x480 ?. A proč snižuješ jen vertikální a horizontální necháváš na 576, jaký to má vliv nebo smysl ? Díky Fafejt
Brko (201)|18.2.2005 16:32
No ja v DivX moc netvořím, ale při tvorbě DVD stačí nastavit aspect ratio při enkodování na 4:3 a přehrávač to tak zobrazí - teda nedeformovaně, ač toto rozlišení obraz deformuje. Samozřejmě dojde ke snížení kvality, ale snížení nároků na bitrate. Rozlišení na 576 zachovávám z důvodu prokládání. Lze toto rozlišení snížit na 288, ale opět se sníží kvalita, ale i nároky na bitrate. Mezihodnoty jsou pro kvalitu nedobré. Musíš provést deinterlaci a tím ztrácíš obrazovou informaci. Ale 8-10 hodin na jedno DVD - tam se kvality nedočkáš žádným způsobem zpracování. V normálním MPEG2 max dvě hodiny, ale to je již znatelné zhoršení kvality. Pro DivX bych si dovolil jen odhadnout, že asi tak max. 2 až 2,5 násobek, ale to už zase bude nic moc.
Fafejt (30)|18.2.2005 18:16
Prosím, poraď ještě hlupákovi, kde se to Aspect Ratio nastavuje. Ve VirtualDubu ani koderu DivX to nemohu najít. Chtěl bych vyzkoušet změnu rozlišení z 768x576 na 384x576. A ještě jeden dotaz. Ukládat video při změně rozlišení prokládaně nebo neprokládaně ? Pro sledování filmu na TV. Díky Fafejt
Brko (201)|19.2.2005 00:08
Pro DivX ti moc nepomůžu - psal jsem, že to příliš nepoužívám, nemám přehrávač ve kterým by to hrálo. Pro MPEG2 je volba přímo v enkodéru. Mám ale nejasný pocit, že Dr. DivX má v nastaveních také možnost této volby.
Fafejt (30)|19.2.2005 02:21
Nastavení Aspect Ratia jsem v dekoderu našel, v koderu ne. Přehrávání filmu, který není v poměru 4:3 v PC tedy nebude problém, ale co DVD přehrávač a TV. Pokud někdo víte, jak poměr stran nastavit přímo do filmu - poraďte.
Brko (201)|19.2.2005 06:58
Neřekl jsi jaký enkoder požíváš. Pokud budu vědět poradím, ale nevím v jakém enkoderu.
mirekv (7169)|19.2.2005 07:31
Fafejt
Z předchozích příspěvků vyplývá, že chceš přehrávat přímo DivX (Xvid), ano? V tom případě musíš to video udělat 4:3, AVI nemá hlavičku, jak MPEG, která by nastavila přehrávač. Budeš tedy muset udělat resize, kolik, to si budeš muset opravdu vyzkoušet sám. Poměr stran musí být vždy 4:3 (pixel sem tam nevadí), ale musí to být čísla dělitelné 16. Někdy stačí 8, ale raději 16. Čím ten obrázek necháš větší, tím budou nároky na bitrate taky větší, ale zas to bude líp vypadat.
Neznám tvou kartu, neumí zachytávat do mírně menšího rozměru? Tím by sis ušetřil dost starostí a času.
Fafejt (30)|19.2.2005 10:21
Zachytávám interní TV kartou Leadtek WinFast 2000 Expert TV vysílání i (pomocí Scart-Cinch kabelu) nahrávky z VHS, je dobrá i z toho důvodu, že si na ni mohu nastavit rozlišení i datový tok jaký chci, má i možnost fůry kompresních formátů. Pro vstup videosignálu do PC bych mohl použít i GK ATI 9600XT VIVO a audio zvlášť do vstupu ZK, ale TV karta se mi zdá lepší. Podrobnosti (vč. rozlišení) o zachyceném videu a mé další plány s ním jsem uvedl výše. Chtěl jsem, aby mi byl doporučen kodek (DivX nebo XviD), rozlišení, bitrate a další nastavení koderu pro finální uložení videa na DVD pro použití ve stolním DVD přehrávači (Philips DVP721VR) ve spojení s TV (Philips 25PT4458), zvládající tyto komprimační formáty při možnosti prokládaného nebo neprokládaného videa (tomuto moc nerozumím). Zalíbilo se mi použít rozlišení 384x576, ale špatně se zobrazí na TV - viz. výše. Pokud to půjde nějak vyřešit, u tohoto rozlišení bych zůstal, pokud ne, vrátím se ke dříve používanému 640x480. Střih a resize provádím ve VirtualDubu Mod. Nejlepší výsledky mám s Modem filtru Precise Bilinear nebo Lanczos-3. Nevím, ale zda použít volbu prokládaně. Mohu použít kodek DivX Pro 5.2.1, Build: b1338 Sep 13 2004 nebo XviD MPEG-4 2.1, Build: Jul 16 2003. Potřeboval bych poradit jaký kodek zvolit a jeho další nastavení (o jaké jde jsem opět uvedl výše) vhodné pro rozlišení 384x576 nebo 640x480 a datový tok kolem 1200 kbps a taky to nastavení - prokládaně. Za každou radu budu vděčný.
mirekv (7169)|19.2.2005 10:46
Fafejt
Pokud chceš DivX/Xvid ve stolním přehrávači, tak se rozluč s prokládanám videem, protože toto chodí jen při xxx*576 a jelikož musíš dodržet 4:3, tak tomu odpovídá 768x576 což stolní přehrávače nepodporují. Pokud karta tento rozměr(rozlišení) povoluje, zachytávej do něj, ale nejlíp do MJPGE kodeku (PIC, q=18-20, vyžaduje dost místa na disku), do DivX/Xvid ti PC nebude stíhat (nebo ten MPEG, jak píšeš). Pokud děláš resize (Lanczos je správně), musíš před tím udělat deinterlaci (zrušení prokládání), ten filtr musí být jako první. Zkus ten, co je ve VDM (defaultní nastavení), ale jsou i lepší. Resize jak jsem psal, Kodek DivX/Xvid dvouprůchodově.
To je taková kostra, na podrobné nastavení kodeků apod je fůra návodů.
Fafejt (30)|19.2.2005 12:36
Moc díky, jsem rád, že bylo pochopeno, co vlastně potřebuji a věřím, že se přece jen k žádanému výsledku nakonec dobereme. Pokud jsem vše správně pochopil, tak zachycené video (MPEG-2, 768x576, 6000 kbps CBR) nejprve ve VirtualDubu sestříhám (ořežu reklamy) a dále postupuji takto:
A) VirtualDub
1. Na kartě Video-Filtry-Resize nastavím výstupní rozlišení (640x480), filtr (Lanczos-3) neprokládaně
2. Na kartě Video-Komprese vyberu kodek (zůstanu u DivX 5.2.1) a ten nastavím takto:
B) DivX
3. Karta General-Encode-Performance ponechám Standard (max kvalita, vyšší komprese, slušná rychlost - mám P4-3.0 GHz)
4. Karta General-Bitrate nastavím 1200 kbps
5. Karta General-Encode Mode nastavím Multipass, Nth pass
6. Karta General-Bitrate Modulation ponechám 0
7. Karta General-Select DivX Certified Profile ponechám volbu DivX Certified - Home Theater
8. Karta Video-Source Pre Processing nastavím normal
9. Karta Video-Scene Change Threshold ponechám 50%
10. Karta Video-Interlacing přestavím na De-interlace Source (tím se ruší to prokládání ?)
11. Karta Video-Quantization Type nechám H.263
12. Karta Video-Max Keyframe Interval - bylo mi doporučeno snížit ze 300 na 100 ?
Po nastavení komprese a bitrate audia, zbývá už jen uložit (spusti konverzi) jako AVI soubor.
Moc tě prosím, buď tak hodný a koukni se na to, jestli je všechno v pořádku (optimálně nastaveno), ev. kde mi doporučuješ jiné nastavení - ať už v tom mám konečně jasno - určitě nejsem sám, kdo tyto informace využije. Zdravím Fafejt
mirekv (7169)|19.2.2005 12:45
U VDubu jako první musíš udělat Filtry->Deinterlace, pak až resize. U DivX kodeku pak deinterlaci nedáváš (bod 10).
Fafejt (30)|19.2.2005 20:53
Dle tvé rady jsem nejprve ve Filtrech VirtualDubu nastavil Deinterlaci a pak až resize. Doufám, že jsem tvůj návod "jako první musíš udělat" správně pochopil a "úkony" se budou provádět v pořadí, jak jsou uvedeny v okně Filtry a ne, že budu muset nastavit Deinterlaci-Uložit soubor jako... (v jakém formátu ?), pak znovu načíst soubor a provést Resize a další kroky a pak znovu soubor konvertovat/ukládat. Pro kontrolu tento výpis okna Filtry zde uvádím:

768x576 768x576 deinterlace (mode: blend)
768x576 640x480 resize (Lanczos3)

Bohužel se mi objevily problémy při nastavení Encode mode v kodeku DivX. V rozbalovacím seznamu mám tyto možnosti:

1-pass
Multipass, 1st pass
Multipass, Nth pass

Pokud nastavím "Multipass, Nth pass" objeví se po příkazu "Uložit jako" zpráva "Cannot start video compression: The source image format is not acceptable (error code -2) a komprese/uložení se neprovede.
Pokud nastavím "Multipass, 1st pass" uložení sice proběhne, ale výsledný soubor obsahuje pouze audio, bez videa.
Bez problémů funguje pouze "1-pass".

Netušíš, kde může být problém ? Kvalita videa je však i při "1-pass" téměř k nerozeznání od originálního (zachyceného) videosouboru a tak bych se přinejhorším spokojil i s tím (ač nerad, jsem totiž puntičkář a musím mít všechno na 100%).
Prosím tě, poraď mi ještě v tomto - pokud budeš vědět. Díky
mc73 (1)|22.2.2005 17:02
Je nutné nejprve provést Multipass, 1st pass a poté se stejným nastavením Multipass, Nth pass. Ve VirtualDubu je možné oba průchody spojit tak, že při volbě uložit vyberu zatržítko u možnosti neprovádět nyní, uložit do fronty úkolů, pak připravím Multipass, Nth pass s jinak stejným nastavením a opět zvolím při ukládání možnost neprovádět nyní ale uložit do "job control" fronty úkolů. Poté se přepnu pomocí F4 na job control, kde jsou připraveny oba úkoly a spustím první z nich.Výsledkem je automatické provedení obou průchodů.
vlada (3470)|22.2.2005 17:27
Fafejt> Ježišmarja, hlavně ne blend deinterlace. Zkus sehnat něco inteligentního, třeba Deinterlace MAP, nedávno sem tady dával link.
StD (8612)|22.2.2005 18:47
...když bude trvat na tom zdroji 768x576 a bitrate vstupu bude nad 5000, tak i při Blend dostane koukatelný výsledek. Nestrašit!
vlada (3470)|22.2.2005 19:41
StD> Filtr BLEND smíchá lichý a sudý řádky. Při rychlejšim pohybu je výsledek podle mě nekoukatelnej. Vypadá to téměř stejně, jako kdyby se žádnej deinterlace nedělal a potom se to trochu mázlo. Já bych do toho fakt nešel. Navíc se mi zdá hloupost, používat jednu z nejhoršich metod deinterlace, když může použít lepší. Celkem dobrej je taky Smart Deinterlacer
Co se týká zdroje, tak proč jenom 5000? Už si viděl MPEG-2 z analogovýho zdroje při takhle nízkym bitrate? Moc na koukání to neni. U kvalitního zdroje to samozřejmě neni problém, ale pro analog a hlavně následný zpracování čim víc tim líp. Většina enkoderů umí 10.000 kbps.
Fafejt> V čem máš uloženej zvuk? MP2 nebo AC3, jakej bitrate? Má vůbec smysl to znovu komprimovat? Proč ho nenechat tak, jak je.

Vláďa
ViKinG (793)|22.2.2005 21:09
filtr blend dává dost špatný výsledky, to si pamatuju i když už jsem DivX nedělal už vlastně roky (asi 2 :-) )
clee (6592)|22.2.2005 21:26
smart deinterlace nebo tomsmocomp
Fafejt (30)|24.2.2005 23:41
Vstupní video (zachyceno TV kartou WinFast 2000 Expert)
zdroj: živé TV vysílání nebo záznam VHS
formát: MPEG-2
rozlišení: 768x576 PAL
datový tok: 6000 kbps CBR
nastavení kvality videa: maximální (tj. v na této kartě 1000 - nevím čeho)
audio: MPEG-1 Layer 2
datový tok: 224 kbps stereo

Výstupní video (po zpracování/sestříhání ve VirtualDub)
formát: DivX 5.2.1
rozlišení: 640x480
performance: standard
datový tok: 1200 kbps
audio: MP3
datový tok: 128 kbps stereo, ev. 64 kbps mono

poznámka:
deinterlaci mám nastavenou "mode: blend" - ve VirtualDubu je označena jako nejlepší - mám českou verzi, kde je uvedeno "Smíchat pole dohromady (nejlepší). Nicméně při přehrávání na stolním DVD ve výsledné kvalitě vůbec nepoznám, zda byla byla deinterlace nastavena nebo ne (DVD přehrávač i TV podporují prokládaný i neprokládaný režim).
Fafejt (30)|25.2.2005 00:07
Přátelé, jak je to vlastně s tím filtrem "deinterlace Blend", co poraděnko, to jiný názor. Znovu opakuji: pro kvalitu výsledného videa přehrávaného na stolním DVD a sledovaného na TV nemá nastavení deinterlace žádný vliv (dle vizuálního hodnocení manželky - velice přísné a zásadové manželky), dokonce ani to, zda je a nebo není deinterlace při kódování vůbec nastavena - že vy si ze mě děláte šoufky ? (závisí na tom můj nedělní oběd).
ViKinG (793)|25.2.2005 11:26
Fafejt: názor na kvalitu/nekvalitu je subjektivní.
Problém deinterlace je v tom že musíš vědět:
1. Je zdrojové video skutečně interlaced???
2. Jaký bude výsledný formát videa, pokud pracuje s interlaced videem není důvod k deinterlaci (např MPEG2)
3. Pokud interlaci nutně musím provést, volím nejlepší z dostupných filtrů (clee už ti je napsal), ten blend je "nejlepší" jen z těch co jsou ve VD v základu.
Protože kategorii "koukatelné video" má každý posazenou někde jinde je těžký radit. šoufky si neděláme.
vlada (3470)|26.2.2005 12:25
Fafejt> Hele koukni třeba na mojí stránku na http://jech.webz.cz/deinterlace.php ať se dostaneš trochu do obrazu vo co gou. Zajímavý čtení je taky http://100fps.com. Metoda blend ve VD udělá to, že smíchá sudý a lichý řádky. Takže v místě pohybu vznikne taková nepěkná rozmazaná šmouha. Chytřejší algoritmy fungujou tak, že zjistí statický místa a místa s pohybem. U statickych částí obrazu použíjou oba půlsnímky, v místech s pohybem jeden půlsnímek zahodí a chybějící kousky řádek dopočítají interpolací. Dělají to ty filtry, co jsem zmiňoval já a Clee. Možná by se ještě daly doplnit DgBob a TDeint pro Avisynth.
Pokud děláš resize probkládanýho videa a pracuješ s ním jako s progresivním, tak je výsledek víceméně stejnej, jako když použíješ deinterlace blend. Proto zřejmě žádnej rozdíl nevidíš. Na tej druhej stránce kterou zmiňuju je krásně vidět, jak takovej resize prokládanýho videa dokáže naprosto zkurvit obraz. (pardon B-))
Vláďa