Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou DVB - T anténu ?

Roli (137)|26.9.2010 22:10
Zdravím místní odborníky.
Dětem jsme pořídili LCD monitor k PC s věstavěným digitálním tunerem a rád bych k němu připojil nějakou nejlépe pokojovou anténu. O venkovní neuvažuji, protože ji nelze namontovat, jedině že by se jednalo o velmi nenápadnou, která nebude moc vidět ale takovou jsem nenašel.
Vysílač respektive jakýsi opakovač, který zajišťuje pokrytí signálem v naší čtvrti máme asi 200-300 metrů vzdálený zhruba stejně vysoko jako máme byt, to znamená že ho i vidím.
Příjem jsem zkoušel na teleskopický prut který jsem kdysi dostal k přenosné TV. Ať ho za okno umístním vertikálně nebo horizontálně efekt je stejný.
Jak LCD monitor tak i náš Panasonic ukazují sílu signálu i kvalitu 50 - 60% u ČT programů 90 - 100% tak že celkem slušnou "kvalitu" obrazu.
Problém ovšem nastane až když začne pršet, to se obraz začne rozpadat a tím pádem je nekoukatelný jen je zajímavé že se tak neděje u zmíněných ČT programů.

Tak že vzniká otázka pro Vás všechny, bude příjem respektive obraz při použití některé z pokojových antén kvalitnější než na zmíněný prut ?

Osobně s mi líbí TAHLE nebo TAHLE

Protože LCD monitor neumí anténu respektive její zesilovač napájet lze ji případně použít pouze jako pasivní ?
Ivo Mašek (10205)|27.9.2010 06:17
Zkus pasivní antenu (bez napájení).
SV9305 Pasivní digitální DVB-T pokojová anténa
http://www.hezkybydlet.cz/sv9305-pasivni-digitalni-dvb-t-pokojova-antena-35911.html
DTA1500
http://www.eltasat.cz/dvb-t-pozemni-prijem/antena-pro-dvb-t-dta1500

Pro všechny pokojové anteny musí být perfektní signálové pokrytí. Proto jak píšeš, ti při špatném počasí některé programy kostičkují (idealně mají oněch 50 procent síly) a některé programy jsou stále koukatelné (idealně mají těch 90 procent síly). Procentuelní hodnota nesmí klesnout pod určitou mez, pak jsou s příjmem potíže. (u TV karet je to ještě mnohem markantnější)
Ne vždy lze docílit toho, čeho by se chtělo a způsobem, kterým by se chtělo. Fyzikální jevy opravdu nejde "obejít".
antena1.jpg antena2.jpg
Roli (137)|29.9.2010 20:43
Včera, abych hned nekupoval nějakou blbost jsem si zapůjčil od kamaráda "tykadlovou" anténu velmi podobnou té co mi doporučil Ivo Mašek, jen s tím rozdílem že ten dipól nebo jak se ta věc uprostřed jmenuje není hranatý ale kulatý.

ČT programy za jakéhokoliv počasí
kvalita - 100%
síla - 90%
ostatní při "normálním" počasí
kvalita - 70%
síla - 60%
při dešti
kvalita - 60%
síla - 50%

ve zhoršeném počasí na našem Panasonicu bez zjevného rozpadu obrazu.

Docela by mě zajímalo jak by na tom byla ta modrá placka, ale nic podobného nikdo z kamarádů nemá.

Ještě jeden poznatek, opravdu není koaxiál jako koaxiál. Doma se mi válel noname z výroby osazenými koncovkami, s ním stačilo pohnout o 10 čísel stranou a signál byl podstatně horší.
Po použití Beldenu vše v pohodě.
Roli (137)|2.10.2010 14:06
Včera jsem zakoupil v Makru TUHLE anténu.

Malá recenze.

Anténa má relativně malou základnu o průměru 15 cm, "nožky" mají protiskluzovou úpravu, délka prutů je 100 cm a ten rámeček ze silného drátu uprostřed je necelých 20 cm vysoký.
Pruty lze natočit kamkoliv ale ten rámeček pouze naklápět, nikoliv otáčet kolem své svislé osy.
Výrobce udává že všechny tři kovové části jsou navzájem propojeny a na třikrát odrušeny.
Po odšroubování spodního krytu jsou všechny části opravdu propojeny a nějaké elektronické součástky se zde také nacházejí.
Koaxiální kabel je napevno připojen a má délku asi 2 m.
Nejlepšího příjmu jsem dosáhl při nastvení prutů kolmo a souběžně vzhůru + mírné zaklonění rámečku, protože při jeho přiblížení k prutům na méně než 1 cm dochází k úplné ztrátě signálu.
U ČT programů kvalita i síla 90 - 100%, u ostatních 70 - 80%.
Tak že závěrem, za čtyři stovky dost muziky.

Pokud chcete něco dalšího vědět nebo odzkoušet, ptejte se.
Ivo Mašek (10205)|2.10.2010 14:57
Model SV9305. (takže jsem dobře doporučil :-) )
Roli (137)|2.10.2010 22:16
[quote=Ivo Mašek;299167]Model SV9305. (takže jsem dobře doporučil :-) )[/quote]

Ano k mé naprosté spokojenosti tak že moc díky.

Jen ještě jednou upozorním případné zájemce že jsem od zdroje signálu asi 300 m.

Mohl bych ji ale zkusit u známého který přijímá signál přímo z vysílače vzdáleného + - 40 km.
Ivo Mašek (10205)|3.10.2010 07:38
[quote]který přijímá signál přímo z vysílače vzdáleného + - 40 km.[/quote]
Tam už budou značné ztráty pro tzv. pokojové anteny. Ale zkusit se to samozřejmě může.
Pitomec (10211)|3.10.2010 20:48
[quote=Roli;298237]Zdravím místní odborníky.
Dětem jsme pořídili LCD monitor k PC s věstavěným digitálním tunerem a rád bych k němu připojil nějakou nejlépe pokojovou anténu. O venkovní neuvažuji, protože ji nelze namontovat, jedině že by se jednalo o velmi nenápadnou, která nebude moc vidět ale takovou jsem nenašel.
Vysílač respektive jakýsi opakovač, který zajišťuje pokrytí signálem v naší čtvrti máme asi 200-300 metrů vzdálený zhruba stejně vysoko jako máme byt, to znamená že ho i vidím.
Příjem jsem zkoušel na teleskopický prut který jsem kdysi dostal k přenosné TV. Ať ho za okno umístním vertikálně nebo horizontálně efekt je stejný.
Jak LCD monitor tak i náš Panasonic ukazují sílu signálu i kvalitu 50 - 60% u ČT programů 90 - 100% tak že celkem slušnou "kvalitu" obrazu.
Problém ovšem nastane až když začne pršet, to se obraz začne rozpadat a tím pádem je nekoukatelný jen je zajímavé že se tak neděje u zmíněných ČT programů.

Tak že vzniká otázka pro Vás všechny, bude příjem respektive obraz při použití některé z pokojových antén kvalitnější než na zmíněný prut ?

Osobně s mi líbí TAHLE nebo TAHLE

Protože LCD monitor neumí anténu respektive její zesilovač napájet lze ji případně použít pouze jako pasivní ?[/quote]Nejlepší je koupit malé síto (CZ výroba), vyhodit z něho zadní reflektor (to síto) a nechat jenom dipól - výsledek je mnohem lepší, než všechny ty pokojové nesmysly 8-)
Roli (137)|3.10.2010 21:57
[quote=Ivo Mašek;299260]Tam už budou značné ztráty pro tzv. pokojové anteny. Ale zkusit se to samozřejmě může.[/quote]

Odzkoušeno, ale tudy cesta opravdu nevede i když jsme nějaké ty kostičky chytili.

Na to konto jsme připojili zesilovač který používá ke směrové anténě s udávaným zesílením 32dB

a ejhle signál naskočil s hodnotou kvalita i síla 50% u všech programů.

Možná kdyby se použila TAHLE verze že by to mohlo fungovat,

ale proč když lze použít ve většině případů klasickou venkovní anténu.
Pitomec (10211)|3.10.2010 22:24
Zesilovat mizerný signál (protože jiný z pokojových nesmyslů neleze) je imho totéž co dát na Trabanta 16" kola a čekat, že to pojede stejně jako BMW 9-)
Farmar (1)|3.10.2010 22:41
Pěkný večer, nechci zakládat nové téma neb mám také dilema s DVB-T anténou i když trochu jiné než měl Roli. U rodičů manželky kolabuje asi vlivem některého ze sousedů společná anténa. Řešením většiny je tam tudíž anténa vlastní, což byl dříve i jejich případ. S ohledem na zpuchřelý koax, problematický zesilovač a tak mizerný signál jsem ji před dvěma roky odstřihl. Teď opět přemýšlím o jejím zapojení, ale nevím co je to zač (anténa) a co je třeba s ní udělat (např. vyměnit původní "elektroniku" - předpokládám symetrizační člen a zesilovač? za normální symetrizační člen) aby byla využitelná na DVB-T (Plzeň-sever) ... pokud to vůbec s ohledem na její pásma versus zisk půjde. Jedná se o starou anténu s plošňákem z PPmP, nikde na webu se mi ale nepodařilo najít "co to vlastně je". Jinak já sám jedu na oprášenou starou velkou plzeň (síto), švagrové jsem dával polské síto s vyhozeným zesilovačem a daným sym. členem (obojí na půdě s výborným signálem). Zde se mi hned nechce investovat cca 600 Kč do nového pořádného síta (půjde standardně na tyč na déšť a mráz), pokud by stávající šlo ještě využít. Budu rád za každou dobrou radu. Díky.
antena.jpg krabice.jpg
mirekv (7169)|4.10.2010 12:36
Farmar: doporučuji domluvit se v domě na rekonstrukci společné antény, když bude mít každý svoji anténu, bude v tom bordel.
Roli (137)|4.10.2010 18:19
[quote=Pitomec;299485]Nejlepší je koupit malé síto (CZ výroba), vyhodit z něho zadní reflektor (to síto) a nechat jenom dipól - výsledek je mnohem lepší, než všechny ty pokojové nesmysly 8-)[/quote]

Možná ano, mě jen ta zbývající část nepřišla jako inteligentně vypadající bytový doplněk.

[quote=Pitomec;299485]Zesilovat mizerný signál (protože jiný z pokojových nesmyslů neleze) je imho totéž co dát na Trabanta 16" kola a čekat, že to pojede stejně jako BMW 9-)[/quote]

Jasně že, já chtěl jen zkusit co se z té antény dá dostat.
Pitomec (10211)|4.10.2010 18:34
Žádná anténa není bytovým doplňkem 8-)
mirekv (7169)|4.10.2010 18:43
Pitomec
:-D
Roli (137)|4.10.2010 21:11
[quote=Pitomec;299708]Žádná anténa není bytovým doplňkem 8-)[/quote]

Jen tak pro zajímavost, jak bys to řešil ty kdybys nemohl namontovat jakoukoliv venkovní anténu ?
Ivo Mašek (10205)|4.10.2010 21:40
Majitel domu ti musí umožnit příjem televize. Co se týče státních kanálů, tam je snad dokonce povinnost ze zákona.
Pitomec (10211)|5.10.2010 12:44
[quote=Roli;299759]Jen tak pro zajímavost, jak bys to řešil ty kdybys nemohl namontovat jakoukoliv venkovní anténu ?[/quote]Zatím jsem se nesetkal s tím, že by někde nešla namontovat venkovní anténa nebo parabola, a to už to dělám přes 20 let...
Roli (137)|5.10.2010 21:51
[quote=Ivo Mašek;299767]Majitel domu ti musí umožnit příjem televize. Co se týče státních kanálů, tam je snad dokonce povinnost ze zákona.[/quote]

[quote=Pitomec;299820]Zatím jsem se nesetkal s tím, že by někde nešla namontovat venkovní anténa nebo parabola, a to už to dělám přes 20 let...[/quote]

Ono je to trošku složitější. Na našem domě je namontován společný satelit, tak že zákonná povinnost je splněna a nelze již další antény kamkoliv namontovat. No a mě se příčilo kvůli jednomu PC monitoru kupovat další sat. přijímač, nehledě na to že vůbec nevím jak signál rozdvojit pro dva přijímače aby na každém šel sledovat jiný program a další věc je že anténní přípojku máme v bytě pouze jednu a na to abych se dostal až k dětem bych musel někam "zavrtat" asi 30 metrů koaxiálu. Tak že jsem to vyřešil právě tou anténou o kterou tu celou dobu jde a přišlo mi to v tomhle případě jako nejefektivnější řešení co do poměru cena výkon.

Pitomec - tou otázkou jak bys to řešil ty, jsem myslel nějaké kulturně vypadající řešení.
Pitomec (10211)|7.10.2010 10:05
Satelitní příjem pro víc účastníků bývá takřka vždy kombinován s příjmem pozemním, takže bych to řešil touto cestou, tj. zatlačil na vlastníka domu, aby tam ten pozemní příjem dodělal.
Pavel_tempx2 (829)|11.10.2010 20:43
ono se to hezky mluví, ale skutečnost často bývá jiná ;) bohužel, tlačit člověk může jak chce a co chce :D

osobně jsem teď zkoušel jednu starou pokojovou anténu na digitál a bez problému...
=pokojov%C3%A1+ant%C3%A9na/#c224"]http://www.heureka.cz/?h[fraze]=pokojov%C3%A1+ant%C3%A9na
Roli (137)|23.10.2010 20:08
[quote=Pavel_tempx2;300981]ono se to hezky mluví, ale skutečnost často bývá jiná ;) bohužel, tlačit člověk může jak chce a co chce :D[/quote]

Bohužel je tomu tak, můžeme být rádi že máme aspoň společný satelit.
Pitomec (10211)|24.10.2010 13:00
Divný dům a obzvlášť proto, že obvykle bývá na domě jenom anténa pro pozemní příjem a chybí satelit, ale aby to bylo opačně (a nešlo s tím cokoliv udělat), to skutečně vidím poprvé. Pokud je to ale samozřejmě pravda a snažil ses na majitele zatlačit...