Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nechápu změnu barev na TV! Vy mi to jistě vysvětlíte

tomatin (6)|22.9.2010 21:00
Vážení nadšenci a odborníci,

Mám následující problém a pár dotazů k němu. Vlastním obyč Full HD LCD televizor SAMSUNG LE32B541P7W + přístupový modul CONAX. Cca před 14 dny jsem provedl oficiální upgrade firmware. Nepozoroval jsem žádné změny.

Včera televizor začal vykazovat následující vadu. Při příjmu digitálního signálu (UPC digital TV) byl obraz zabarven do červené barvy. Nejlépe to bylo vidět na tmavých pasážích u “ultraširokoúhlých” filmů kde jsou v horní a dolní části tmavé pruhy. Tyto pruhy by měli být černé (v rámci možnosti LCD). V tomto případě byly ale tmavé, červenohnědé. Chyba byla ovšem pozorovatelná v rámci celého obrazu, který měl nádech do červeno hněda.

Stejný problém se vyskytoval i při připojení počítače přes HDMI kabel. Problém se nevyskytoval v případě připojení DVD přes SCART nebo při příjmu analogového vysílání. Rovněž tak mám pocit, že se chyba neprojevila v případě připojení PC skrz analogový DSUB kabel. Chyba se rovněž neprojevila u OSD nabídek - tam černá zůstávala opravdu černá a ne červená.

Byl jsem docela rozladěn neboť TV nemám ani půl roku. Při představě, že budu tu kraksnu balit a vozit někam na reklamaci mě na jazyku vyskakovali nepěkné výrazy na výrobce.

Dnes jsem pobrouzdal na netu a začal se vrtat v servisním nestavení. Nejprve jsem se pokusil o “factory reset” - proběhlo, ale nepomohlo. Nakonec jsem dospěl k tomu, že jsem si z webu stáhnul údajně kalibrační šachovnicový obrázek ve full HD rozlišení. Pustil jsem ho na PC na full screenu při rozlišení (1920x1080) a připojil ho přes HDMI. V servisním menu jsem vybral položku:

ADC/WB - ADC - HDMI CALIBRATION

Chvili to blikalo a pak se objevilo succes. Není to asi optimální řešení, ale je pravda, že se barvy vrátili do “normálu”.

A teď mé dotazy:

Vyřešil jsem problém, nebo jsem si zadělal na další v budoucnosti ?
Je možné že se barvy samy takto rozjedou a co to může způsobit ?
Proč se závada projevovala pouze u digitálních zdrojů ?
Nemohl jsem mojím laickým “překalibrováním” něco poškodit nebo snížit životnost ?
Mění tato kalibrace i např. ostrost a jiné parametry než jenom barvy ?
Ztrácím záruku tím že jsem se hrabal v servisním menu ?

Omlouvám se za delší příspěvek, ale fakt by mě to zajímalo ... jsem trochu šťoural :-)

Díky všem.
lerby (906)|25.9.2010 17:34
[quote=tomatin;297874]Vážení nadšenci a odborníci,

Mám následující problém a pár dotazů k němu. Vlastním obyč Full HD LCD televizor SAMSUNG LE32B541P7W + přístupový modul CONAX. Cca před 14 dny jsem provedl oficiální upgrade firmware. Nepozoroval jsem žádné změny.

Včera televizor začal vykazovat následující vadu. Při příjmu digitálního signálu (UPC digital TV) byl obraz zabarven do červené barvy. Nejlépe to bylo vidět na tmavých pasážích u “ultraširokoúhlých” filmů kde jsou v horní a dolní části tmavé pruhy. Tyto pruhy by měli být černé (v rámci možnosti LCD). V tomto případě byly ale tmavé, červenohnědé. Chyba byla ovšem pozorovatelná v rámci celého obrazu, který měl nádech do červeno hněda.

Stejný problém se vyskytoval i při připojení počítače přes HDMI kabel. Problém se nevyskytoval v případě připojení DVD přes SCART nebo při příjmu analogového vysílání. Rovněž tak mám pocit, že se chyba neprojevila v případě připojení PC skrz analogový DSUB kabel. Chyba se rovněž neprojevila u OSD nabídek - tam černá zůstávala opravdu černá a ne červená.

Byl jsem docela rozladěn neboť TV nemám ani půl roku. Při představě, že budu tu kraksnu balit a vozit někam na reklamaci mě na jazyku vyskakovali nepěkné výrazy na výrobce.

Dnes jsem pobrouzdal na netu a začal se vrtat v servisním nestavení. Nejprve jsem se pokusil o “factory reset” - proběhlo, ale nepomohlo. Nakonec jsem dospěl k tomu, že jsem si z webu stáhnul údajně kalibrační šachovnicový obrázek ve full HD rozlišení. Pustil jsem ho na PC na full screenu při rozlišení (1920x1080) a připojil ho přes HDMI. V servisním menu jsem vybral položku:

ADC/WB - ADC - HDMI CALIBRATION

Chvili to blikalo a pak se objevilo succes. Není to asi optimální řešení, ale je pravda, že se barvy vrátili do “normálu”.

A teď mé dotazy:

Vyřešil jsem problém, nebo jsem si zadělal na další v budoucnosti ?
Je možné že se barvy samy takto rozjedou a co to může způsobit ?
Proč se závada projevovala pouze u digitálních zdrojů ?
Nemohl jsem mojím laickým “překalibrováním” něco poškodit nebo snížit životnost ?
Mění tato kalibrace i např. ostrost a jiné parametry než jenom barvy ?
Ztrácím záruku tím že jsem se hrabal v servisním menu ?

Omlouvám se za delší příspěvek, ale fakt by mě to zajímalo ... jsem trochu šťoural :-)

Díky všem.[/quote]

Samsung vie novym FW obcas narobit dost starosti :(
Rozhodilo sa ti nastavenie urovni vstupnych HDMI prevodnikov. Na zivotnost telky to urcite vplyv nema, ale iba na obrazove parametre. Ake hodnoty v "ADC Result" hodila kalibracia sachovnocou. Konkretne polozky 2nd_R_L,...,2nd_R_H,... ?

Teoreticky by si vsetko mohol nastavit na 128 co znamena nulovy posun urovni. V praxy sa najcastejsie objavuju hodnoty L - 131 a H - nieco nad 80
tomatin (6)|25.9.2010 21:54
Díky za vysvětlení. Já mám v ADC Result krom parametrů pro jiné vstupy toto:

2nd_R_Offset 113
2nd_G_Offset 113
2nd_B_Pffset 112
2nd_R_Gain 145
2nd_G_Gain 145
2nd_B_Gain 145

a v ADC Target mám toto:

2_nd_Low 1
2_nd_High 235
2_nd_Delta 1

Předpokládám že v té první části jsou posunutí a úrovně jednotlivých RGB složek. ... ještě asi zkusím najít na webu co přesně znamenají jednotlivé parametry.

Tak snad je to v pohodě. Škoda je že nevím jaký čísla tam byly když to bylo rozštelovaný. A hlavně nechápu proč se to samo rozhodilo. No ale tak budu si říkat, že je to lowend :-)

Díky za ohlas
lerby (906)|26.9.2010 13:03
[quote=tomatin;298166]Díky za vysvětlení. Já mám v ADC Result krom parametrů pro jiné vstupy toto:

2nd_R_Offset 113
2nd_G_Offset 113
2nd_B_Pffset 112
2nd_R_Gain 145
2nd_G_Gain 145
2nd_B_Gain 145

a v ADC Target mám toto:

2_nd_Low 1
2_nd_High 235
2_nd_Delta 1

Předpokládám že v té první části jsou posunutí a úrovně jednotlivých RGB složek. ... ještě asi zkusím najít na webu co přesně znamenají jednotlivé parametry.

Tak snad je to v pohodě. Škoda je že nevím jaký čísla tam byly když to bylo rozštelovaný. A hlavně nechápu proč se to samo rozhodilo. No ale tak budu si říkat, že je to lowend :-)

Díky za ohlas[/quote]

Ja som po prekalibrovani HDMI vstupu na B651 pomocou sachovnice (z Dune HD Base 3.0) dostal ADC Result:
adc_result_s.jpg