Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Edius 5.5 - Sharpen

1hroch (865)|19.9.2010 19:11
Zkousim Edius 5.5 a celkove mi prijde, ze efektu je nejak poskrovnu. Nebo mam nejakou divnou verzi?
Jak napr. priostrit obraz? Jedina nabidka Matrix je o nicem.
Muze se k tomu vyjadrit nejaky uzivatel? Popripade me navest. Ci je potreba instalace Plug-in tretich stran?
Nebo delam cosi uplne blbe, ze se mi nezobrazi vsechny efekty
EFFECTS.png
josefíka (651)|20.9.2010 16:28
Klikni jen na VIDEO FILTERS, tam se Ti musí objevit všechno co má Edius v sobě.
1hroch (865)|20.9.2010 20:19
Diky za reakci.
Tak jak pises, mi to zobrazi jen zase tech nekolik.
Musim kliknout na "Hide Effect View" - obr. HIDE-01, pak se zobrazi vice efektu.
Pokud ale kliknu na "Show Effect View" - obr. HIDE-02, tak tam mam opet jen tech nekolik.
Lze nejak zaridit, aby se pri zobrazeni vsech efektu dalo pouzit i "Show Effect View"?
HIDE-01.png HIDE-02.png
josefíka (651)|20.9.2010 21:10
[quote=1hroch;297593]Diky za reakci.
Tak jak pises, mi to zobrazi jen zase tech nekolik.
Musim kliknout na "Hide Effect View" - obr. HIDE-01, pak se zobrazi vice efektu.
Pokud ale kliknu na "Show Effect View" - obr. HIDE-02, tak tam mam opet jen tech nekolik.
Lze nejak zaridit, aby se pri zobrazeni vsech efektu dalo pouzit i "Show Effect View"?[/quote]

Moc Ti nerozumím, však tam máš vše co Edius nabízí, v obou obrázcích. Já mám nastavení toho levého obrázku. Jen je to jiné zobrazení.
1hroch (865)|20.9.2010 21:46
Ja to beru zpet, vidis, kdyz jsem snapoval ty obrazky, tak jsem si nevsimnul, ze tech icon je tam dneska vice. Ale "Prisaham Bohu", vcera jsem nebyl schopen z toho vyloudit nic kloudneho, jinak bych se neptal.
Pravdou je, ze vcera, kdyz jsem premistil (drag and drop) klip na Timeline doleva na obsazene misto, tak se cela Timeline vpravo poslusne posunula o delku vsunuteho klipu, dneska stejna operace ufikne puvodni klip o delku noveho. Netusim, kde jsem si co prepnul.
No bude to jeste boj! Zvlast, kdyz jsem zvykly na Premiere....
MartasKP (710)|20.9.2010 22:05
[quote=1hroch;297593]Diky za reakci.
Tak jak pises, mi to zobrazi jen zase tech nekolik.
Musim kliknout na "Hide Effect View" - obr. HIDE-01, pak se zobrazi vice efektu.
Pokud ale kliknu na "Show Effect View" - obr. HIDE-02, tak tam mam opet jen tech nekolik.
Lze nejak zaridit, aby se pri zobrazeni vsech efektu dalo pouzit i "Show Effect View"?[/quote]

Na obrazku 2 mas fci SHARPNESS ... pak se na doostreni pridaval plug-in ProDAD-u a myslim,ze se jmenuje Mercali ... kazdopadne by mel fungovat jako IS spise jak doostrovac.
Jinak jak Uz psal josefika,mel bys tam mit temer vsechno krome plug-inu tretich stran.Tam asi zalezelo na verzi.nicmene NewVkue Effects mi pridou dost amatersky a ja je teda moc nepouzivam a stejne tak VST a ProDAD tam mas.
MartasKP (710)|20.9.2010 22:14
[quote=1hroch;297613]Ja to beru zpet, vidis, kdyz jsem snapoval ty obrazky, tak jsem si nevsimnul, ze tech icon je tam dneska vice. Ale "Prisaham Bohu", vcera jsem nebyl schopen z toho vyloudit nic kloudneho, jinak bych se neptal.
Pravdou je, ze vcera, kdyz jsem premistil (drag and drop) klip na Timeline doleva na obsazene misto, tak se cela Timeline vpravo poslusne posunula o delku vsunuteho klipu, dneska stejna operace ufikne puvodni klip o delku noveho. Netusim, kde jsem si co prepnul.
No bude to jeste boj! Zvlast, kdyz jsem zvykly na Premiere....[/quote]

mas prepnuty editor do rezimu insert takova carka a na ni je sipecka smerem dolu.Je to na tom panelu tomelajny nekde v prave casti.Nechce se mi ted EDIUS zapinat abych ti poslal scrn shot.
Proste cara rozdelena trojuhelnickem je rezim INS a cara s trojuhelnickem nad je rezim - ten druhej /nemuzu si vzpomenout,jak se jmenuje :) / na tohle tlacitko musis byt opatrnej.V tomhle je asi EDIUS naprd,protoze spatnym klikem si rizbijes celej projekt.Proto doporucuji pracovat od zacatku ke konci a to se vsema stopama.A kdyz uz musis neco vkladat na zacatek,tak opatrne.
1hroch (865)|21.9.2010 07:00
Ten ProDAD (verze 1) jsem tam soupnul ja ze zvedavosti - zkousel uz nekdo jeho novou verzi Mercalli V2? Nejak se mi tam jeho Demo neobjevilo.
Take jsem zapasil s rotaci obrazku, v Premiere je vsechno v zakladnim vzdy zobrazovanem "Motion", zde ve "Video Layout" se neobjevi. Poresil jsem to pouzitim "3D Picture in Picture" - nevim, je-li to ta spravna cesta.
Diky MartasKP za navedeni, jinak bych se hrabal dlouho v manualu - druhy rezim "Sync mode" - viz obr.
No ono Premiere taky neni bezchybna - 50 min projekt s nekolika sty klipy a kdyz jsem neco vlozil nekde ze zacatku, tak to zbytek sice posunulo, ale nektere klipy vpravo se urizly, ci se tam objevila nejaka jina jejich cast. Navic horor byl pri vicestopem zpracovani - i pres svazani stop se to temer vzdy rozhodilo. Nastesti se vzdy podarilo dostat do provozuschopneho stavu natazenim zalohy projektu.
SYNC01.png SYNC02.png
MartasKP (710)|21.9.2010 07:51
Diky za napovedu.Uz jsem se chystal do postele a nechtel jsem se prepinat na druhej disk :)

S Mercali ti moc neporadim,pouzival jsem ho snad jednou.Z Berlina pouzivam spis Bitascene,ty jsou povedeny,pak obcas Adorage.

Jestli myslis rotaci obrazku jako Fly in/out efekt,pak se to dela uplne nadherne v prechodech.Ja spoutu efektu delam pres prechody,protoze si ten efekt muzes nastavit jak chces a navic strasne jednoduse.V tomhle strci EDIUS Premieru uplne do kapsy.Ty efekty jsou krasne a jednoduse ovladatelny a navic nepotrebujes otecreny dalsi okno.Staci jen to info okno.
1hroch (865)|21.9.2010 11:40
Mas na mysli Vitascene - asi.
Potreboval jsem udelat napis z 0% zoom na 100% pritom rotaci 720 stupnu, chvili podrzet, pak ze 100% zoom na 0% a znovu soucasne rotaci 720 stupnu.
Na to ale pouzivas prechody jine, nez standardne nabizi Edius, ze.
MartasKP (710)|21.9.2010 11:50
[quote=1hroch;297646]Mas na mysli Vitascene - asi.
Potreboval jsem udelat napis z 0% zoom na 100% pritom rotaci 720 stupnu, chvili podrzet, pak ze 100% zoom na 0% a znovu soucasne rotaci 720 stupnu.
Na to ale pouzivas prechody jine, nez standardne nabizi Edius, ze.[/quote]

Samozrejme ze to byl finger error,melo to byt Vitascene.

Tak to presne delam v standartnich prechodech,ted nevim presne,ktery je to druh,ale udelam si normalne titulek a dam tam na zacatek efekt fly in a na konec fly out a potom si oba efekty uz nastavis v layout toho efektu.Vcelku dost casto to pouzivam jako prechod zejmena i slideshow fotek.Nevim ale jestli to funguje u titulku a nebo jestli se nemusi ten titulek dat do videostopy.

Mrknu se ti na to a dneska ti sem mozna hodim i scrn shot.
1hroch (865)|21.9.2010 13:07
To co jsem rotoval byl obrazek s napisem, ne titulek.
Co se me potrebe trosku priblizuje, jsem nasel pouze v Transitions/3D/Fly Away, ale s tou rotaci je to nejake prapodivne.
MartasKP (710)|21.9.2010 14:47
[quote=1hroch;297650]To co jsem rotoval byl obrazek s napisem, ne titulek.
Co se me potrebe trosku priblizuje, jsem nasel pouze v Transitions/3D/Fly Away, ale s tou rotaci je to nejake prapodivne.[/quote]

To je presne ono,neni to teda out/in ale away a to dalsi si nevzpomenu,ale tu rotaci si tam muzes myslim i nastavit.Kdyz si ten efekt v tom info oknu rozkliknes,da se tam nastavit relativne dost parametru.Nevim sice presne co,ale mrknu na to.
MartasKP (710)|21.9.2010 15:38
Na obrazku mas cronologicky nacrtnuty postup od jednicky po ctyrku.Nicmene ten titulek nebo text musis jak jsem uz rekl vlozit do videostopy /c.1/ a pak v prechodech vybrat GPU a nektery z prechodu nejblize tve predstave abys ho nemusel moc upravovat /c.2/,pak si otevres v info okne nastaveni efektu /c.3/ a kliknutim na ikonku palety se dostanes k temto nastavenim. Napsal jsem to mozna jak pro blby,ale to neber osobne,predpokladam,ze vetsimu z toho zvladas,jen jsi asi nevedel kam sahnout.Teda pokud je to to,co jsi potreboval :)
Napoveda.JPG
1hroch (865)|21.9.2010 20:43
Diky ti za inspiraci.
V praci, kde mam cvicne Edius nainstalovany na srotu (Celeron 2,5GHz, ATI 9200) se mi GPUFx vubec nezobrazi, proto jsem nemohl najit.
Doma jsem si s tim pul hodinky hral, velmi zajimave, lze dosahnout zajimavych trajektorii. Pro me, mozna ovlivneneho After Effecty, kde musis vse od piky vybudovat, je zazitejsi cesta, kterou jsem nasel pomoci 3D Picture in Picture.
V kazdem pripade diky, zase otevrene dalsi obzory.
MartasKP (710)|21.9.2010 21:08
Tak to je dobry,to je jako cpat XP na 286 :),co je to za firmu, :) nic ve zlem,my mame v praci pripojeni na internet snad pomalejsi nez bylo vytacene :)

Edius nastesti neni na HW narocnej jako Adobe,na druhou stranu ty AE jsou skvela vec a spoustu veci bych v EDIUSu neudelal.Napadaji me zrovna jen PARTICLy a CC SPHERE
1hroch (865)|21.9.2010 22:03
To je prave ten zvyk dnesni doby (diky zkurvenymu Billovi), ze kazdy sebepitomejsi programek ma velikost min. stovky MB a potrebuje zelezo jak na rizeni raketoplanu, navic vse totalne nepruhledne . Mne ten Celer pro praci bohate staci navic vezmes-li, ze moderni ridici systemy obrabecich masin jedou porad (napr. Siemens) na Celeron 566MHz, max. 512MB RAM a cely system se vejde na nekolik DISKET !!!, pritom dokaze souvisle ridit 6 a vice os spojite soucasne v Realtime, tak kde je efektivita dnesniho programovani? Samotne programy obrobku jsou ve velikosti radove jednotek kB. Temer veskera komunikace systemu s diagnostickymi programy, prenos systemovych casti z PC je po seriovem portu (problem dnesni doby - sezen Notebook s plnotucnym seriovym portem).

Jo, tebou zminovane animacky v AE, take jsem se pekne zapotil se Sphere
MartasKP (710)|21.9.2010 22:53
Nastesti chlapci z "travnateho udoli" maji rozua a jejich sestka je schopna podle toho co pisou behat na muzejnich jednojadrech.

Jinak k tem AE existuji perfektni tutorialy.Sice v anglictine az na jeden cesky web,ale ta anglictina je pomerne jednoducha a dobre poslouchatelna a ve spojeni s videem je to skvely vyukovy program.
1hroch (865)|22.9.2010 06:24
No, nechame se prekvapit, co z nich vypadne.
Ja Aftery pouzivam tak jednou za rok na nejakou animacku k videu, tak je to pro me vzdy zahul se s nimi znovu zkamaradit. Nejake tutorialy jsem shlednul, navzdory me chabe anglictine, musim priznat, ze nad nekterymi jejich krkolomnymi postupy mi rozum zustaval stat.

Kdyz uz jsme u Ediusu - Lze jednoduse prepinat pomoci klavesove zkratky velikost "Prewiev Window" - anebo je nutno slozite mysi pres - viz Image2.png
Jde mi o podrobnejsi nahled nekterych pasazi - napr. po aplikaci filtru a potom zpet na Default zobrazeni pro dalsi editaci?
Image2.png
MartasKP (710)|22.9.2010 06:56
[quote=1hroch;297755]No, nechame se prekvapit, co z nich vypadne.
Ja Aftery pouzivam tak jednou za rok na nejakou animacku k videu, tak je to pro me vzdy zahul se s nimi znovu zkamaradit. Nejake tutorialy jsem shlednul, navzdory me chabe anglictine, musim priznat, ze nad nekterymi jejich krkolomnymi postupy mi rozum zustaval stat.

Kdyz uz jsme u Ediusu - Lze jednoduse prepinat pomoci klavesove zkratky velikost "Prewiev Window" - anebo je nutno slozite mysi pres - viz Image2.png
Jde mi o podrobnejsi nahled nekterych pasazi - napr. po aplikaci filtru a potom zpet na Default zobrazeni pro dalsi editaci?[/quote]

Uprime receno nevim,ja nahledove okno zvetsuji klasickym tazenim mysi :) a pravda,uz jsem si zvykl a nedela mi to problemy.Mel jsem s tim zprvu trosku prblm,ale dneska mi to nevadi.
1hroch (865)|22.9.2010 09:01
Mne se tou mysi moc nedari, obcas si chytnu neco jineho, nez Prewiev a pak naprava trva dele zase to srovnat.
MartasKP (710)|22.9.2010 09:45
[quote=1hroch;297766]Mne se tou mysi moc nedari, obcas si chytnu neco jineho, nez Prewiev a pak naprava trva dele zase to srovnat.[/quote]

Je to jen otazka zvyku a cviku :)
1hroch (865)|28.9.2010 21:18
YUV Curve - tak to je taky pekny "opruz" - neumoznuje proporcionalni zmenu.
Sice v navodu:
Pozn. Metodu interpolace pro snímky mezi body KeyFrame, zvolíte
kliknutím pravým tlačítkem myši na snímek a vyberte z nabídky
―Hold”, “Linear” nebo “Bezier”.
Dostupne je vsak pouze tlacitko "Hold"
Kdesi na forech jsem se doslabikoval - navic - pochopil-li jsem spravne - nefungovalo ani ve verzi Edius 4, stejne ve verzi 5, jakysi clovek z GrassValley odpovidal cosi ve smyslu, ze to uzivatele nepozadovali.

Krkolomna naprava:
this is currently broken in the YUV curve filter, but don't worry

use the blend filter
http://www.videoproductions.com.au/e...urve-blend.gif

you can have YUV curve as a start and end filter, both with different values

Ma nekdo lepsi reseni?
YUVCurve-blend.gif