Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

full HD do 720x576

toyrider (12)|15.9.2010 13:03
Dobrý den,
natáčím video ve full HD. Teď ale pracuju na projektu, který má být přehráván na běžném DVD přehrávači, proto potřebuju video v přehratelném rozlišení. Vůbec mě to netěší, ale nedá se nic dělat.
Můžete mi prosím poradit, jak efektivně změnit rozlišení? Nikdy předtím jsem neměl zapotřebí to dělat. Děkuju
vivid.sk (11472)|15.9.2010 13:45
Skus authoringove softy DVD styler (free), alebo ConvertXtoDVD (plateny).
V oboch pripadoch staci naimportovat akykolvek zdroj videa a vystupom bude DVD_VIDEO
fandor1 (67)|15.9.2010 15:20
Pokud máš legálně NERO, tak to jde v Nero Vision úplně v pohodě. Můžeš si nastavit i datový tok. Mám v.9 a tam jde pálit i BD. Zkoušel jsem AVCHD i 50p a funguje to. Na BD ale musíš mít přikoupený plugin.
Já to pálím v Ediusu přímo z timeline, tam nemusím vytvářet žádný videosoubor k exportu do jiného softu.
Pavel_tempx2 (829)|16.9.2010 09:53
toyrider: záleží co máš za střihový SW, i Pinnacle by měl zvládnou převést HD na SD
Jerry.ab (47)|24.12.2011 13:51
Obracím se s prosbou na znalé této problematiky. Stejně jak je uvedeno v prvním příspěvku, natáčím v AVCHD 50i a pro známé potřebuji jeden záznam vypálit na DVD ve formátu DVD video (pro sebe už vše dělám v původním rozlišení). Dříve jsem záznamy z DV kamery běžně zpracovával ve Vegasu a konečné video v Architect DVD s tím, že jsem nastavil mj. Field order na Lower field first.

Na rozdíl od DV kamera AVCHD je nastavena na Upper field first.
Otázka zní: Pro DVD video nastavit stejně jako kamera Upper field first? DVD bude přehráváno na stolním DVD přehrávači. Vím, že nastavení je vázáno na formát DV, ale nejsem si jistý, zda také na DVD video.

Sám jsem zkoušel (jen v PC) oboje nastavení (upper i lower) a nerozeznal jsem rozdíl.

Děkuji za radu.
vivid.sk (11472)|24.12.2011 14:17
Je to jedno. Len to musi zodpovedat skutocnosti, inak sa bude video trepat.
Jerry.ab (47)|24.12.2011 14:47
Děkuji za rychlou reakci, jen tomu moc nerozumím. Mám tedy nastavit pro DVD video (ze zdroje AVCHD) Upper field first?
man100 (235)|24.12.2011 19:44
HD video 50i má jako první horní půlsnímek snímek (Upper field first). Toto pořadí má být z nejrůznějších důvodů zachováno v celém řetězu zpracování až po finální disk.

Hodnotit výsledek na PC monitoru lze jen obtížně - rozhodující je test na přehrávači DVD.

DVD Architect nám neusnadní konverzi HD videa na standardní PAL DVD. Proto je lepší, konvertovat video přímo ve Vegasu a současně s tím odstranit proklad. Tato operace má také svá úskalí - u videa, kde je hodně pohybu kamery je třeba zvolit ve vlastnostech projektu Deinterlace method na Interpolate fields, u klidných videí na Blend fields. Více viz nápověda.

Pro rendering musíme upravit i nastavení v šabloně MainConcept na Progressive. Takto získané video potom předložíme ke zpracování v DVD Architectu, který tomu rozumí a udělá nám progressive DVD disk.

Předpokládám, že při konverzi bude ponechán původní formát HD videa 16:9. Jinak se musí ještě řešit ořez obrazu...

poznámka:
Přehozené půlsnímky mohou způsobit v některých scénách až "nedívatelnost" obrazu. Žádná deinterlace není dokonalá, půlsnímky jsou posunuty v čase. Navíc konvertujeme z 1080i na 576i - čísla nejsou vzájemně dělitelná.
Jerry.ab (47)|24.12.2011 21:22
Děkuji za podrobné vysvětlení. Škoda, že jsem toto nevěděl před natáčením.. Točil jsem koncert, jediný pohyb byl pomalé zoomování a švenk v detailu. Mohl jsem to rovnou točit v 25p.

Do mpg to dělám v tom Vegasu, ještě udělám pokus s odstraněním prokládání a uvidím, jak se to povede. Zlaté přehrávání v původním (téměř) rozlišení.

Ještě jednou dík.
ai (2993)|25.12.2011 03:41
ne, ne neudelaj jsi nic spatne, prokladane jsi to natocil, udelas prokladane DVD, neodstranuj prokladani na DVD.

Prokladani se odstranuje asi na web, tam to ma smysl.

Pak jen pouze odstranit prokladani, ale se zachovanim pohybu (temporal resolution) a to tak, ze zdvojis pocet snimku za sekundu, rika se tomu bob deinterlace, ale s tim si vubec nelam hlavu, proste nech to video prokladane.

Ve Vegasu exportuj DVD Architect PAL video stream , nech tam treba upper field first
Pak exportuj AC3.
To nacti do Architecta.

Muzes na zkousku exportivat nejakych 5 sekund videa z toho Vegasu, kde je pohyb, a ja ti reknu jestli je to zpravne nebo to ma prehozene pulsnimky. Pokud tam ma Vegas defaultne lower field first tak bych zkusil nejdrive toto.

Prehozene pulsnimky jdou lehce zjistit skriptem Avisynthu

DirectShowSource("C:\video.mpg")
Assume tff()
Separatefields()

toto vlozit do Media Playeru Classic a krokovat to, pokud je video spravne (krokujes sipkou) tak je to ok. Pri prehozenych pulsnimcich by to bylo vzdy 2 snimky vpred a jeden vzad a dokola ...

Pokud to je prilis slozite, tak jak rikam uploadni nekam 5s toho PAL DVD Architect streamu z Vegasu..
man100 (235)|25.12.2011 08:24
Uznávám, že jsem popsal poněkud krkolomný postup, ale stále lepší je udělat konverzi ve Vegasu, protože zde máme možnost upravit k obrazu svému šablonu s názvem DVD Architect PAL widescreen videostream (použijeme kodek MainConcept DVD).
Audio stopu renderujeme zvlášť, v Architectu se obě stopy spojí.

Zdrojové video 50i se změní na PsF25 - je to progresivní záznam „zabalený“ do prokládaného 1:1 (liché i sudé řádky jsou z jednoho obrázku, tudíž rozlišení je dvojnásobné, počet snímků za sekundu poloviční - 25 místo 50). PsF25 dokáže zobrazit televize v 50i a tvářit se jako že je to prokládané i když není.

I Architecta musíme poněkud popostrčit, protože ani on nám nedá možnost v Properties... nastavení Progressive (volba je zašedlá).
To napravíme před vlastní tvorbou DVD (Make DVD) v okně File - Optimize Disc... v položce Video nastavíme Recompress na Yes - potom je zde zpřístupněna volba Progressive. Předpokladem je, že do projektu vložíme opravdu neprokládané video.

Kritická místa u prokládaného záznamu jsou: rychlý vodorovný pohyb kamery, šikmé linie které svírají ostrý úhel s vodorovnou přímkou.
Pro pokusy je vhodné používat utilitku MediaInfo, která nám vypíše vlastnosti média.

P.S. viz též debata v sekci "Mastering" zde na fóru.
Jerry.ab (47)|25.12.2011 12:31
Díky oběma za podněty - budu s tím laborovat. ai - přikládám odkazy na tři vzorky mpg z Vegasu - upper, lower field a progresive:
http://www.ulozto.cz/12001308/pokus-upper-field-mpg,
http://www.ulozto.cz/12001240/pokus-lower-mpg,
http://www.ulozto.cz/12001344/pokus-progresive-mpg
Jerry.ab (47)|25.12.2011 15:28
ai, man100@ Díky vašim radám se mi podařilo to DVD video v progresivu udělat. Konverzi ve Vegasu, deinterlaci jsem nastavil na blend fields (při interpolate fields to video místy zatrhávalo). V Architectu jsem nastavil až v Optimize Disc na záložce Video1 jsem nastavil progresive na Yes (je tam ještě volba No a Auto).
Podle Media Info jsou soubory *.vob skutečně progresiv.

Děkuji vám oběma za cenné informace, jak na to.
man100 (235)|25.12.2011 16:41
Žil jsem v bludu, že DVD Architect pro video v PAL Wide bude prosazovat to své Bottom... Není to pravda! Omlouvám se.
Tuto chybnou informaci jsem upravil i v mých předchozích příspěvcích.

DVD Architect zachová původní pořadí půlsnímků zdrojového videa.

Vypálil jsem všechny tři soubory na DVD video a vložil do přehrávače. Na LCD 32" z pozorovací vzdálenosti cca 1m subjektivně nejlépe dopadnul ten Progressive!
Na videu Top i Bottom jsou vidět "zubatice" na rámování oken budovy.

Pokles kvality PAL oproti HD je znatelný, ale obraz je stále lepší, než kdyby se v tomto formátu (16:9!) natáčel amatérskou kamerou DV na standardní PAL.
1hroch (865)|25.12.2011 22:45
Nevim nad cim dumate.
1. Ze strizny render do stejneho formatu jako zdrojove video (AVCHD 1920x1080, 50i UFF). Zvuk mozno zvlast.
2. Kvalitnim coderem prevest na Mpeg2 720x576, 50i, UFF. Napr. Canopus Procoder 3
DVDA neni zadny coder, ale authoringovy soft. Neni duvod ho nechavat cokoli renderovat - mimo Menu. Specifikace DVD je UFF.
3. Vlozit do DVDA, vytvorit kapitoly, menu, vlastni video max. multiplex video a audio. Vse Interlaced. Nechat vytvorit DVD.

Neni duvod provadet nejake deinterlace. S tim si poradi prehravac.
ai (2993)|26.12.2011 00:25
[quote=Jerry.ab;386534]Díky oběma za podněty - budu s tím laborovat. ai - přikládám odkazy na tři vzorky mpg z Vegasu - upper, lower field a progresive:
http://www.ulozto.cz/12001308/pokus-upper-field-mpg,
http://www.ulozto.cz/12001240/pokus-lower-mpg,
http://www.ulozto.cz/12001344/pokus-progresive-mpg[/quote]

je to jako pise Hroch1,
prvni video - upper field first video je regulerni,
druhe video - lower field first ma prehozene pulsnimky, video je oznaceno jako lower field first, ale ve skutecnosti to je upper field first,

progresivni video je mimo hru pokud mas original interlace, tim se nezabyvej
man100 (235)|26.12.2011 08:55
[quote=ai;386682]je to jako pise Hroch1,
prvni video - upper field first video je regulerni,
druhe video - lower field first ma prehozene pulsnimky, video je oznaceno jako lower field first, ale ve skutecnosti to je upper field first,

progresivni video je mimo hru pokud mas original interlace, tim se nezabyvej[/quote]

Nevím, na základě čeho usuzuješ, že "druhé video... je ve skutečnosti upper field first". Pokud MediaInfo neblufuje, tak všechna videa mají pořadí snímků jak uvedeno v jejich názvu.

Nebyl bych tak kategorický v hodnocení videa v progressive - na televizoru ono opravdu vypadá lépe než zbylé dva. Osobně vyzkoušeno vypálením uvedených vzorků na DVD a v přehrávači, propojeném s TV přes HDMI.

Konečné rozhodnutí, které video je tzv. lepší, bych raději přenechal na Jerry.ab.

P.S.
Zatím jsem ze svých videí dělal jen jednu konverzi na standard PAL a v progressive to bylo vyhovující. Této debaty se zúčastním jen proto, že mě dosud nenapadlo protlačit přes Architecta videa s různým pořadím půlsnímků. Člověk se pořád učí...
Ponechat video v původním Upper field first nemusí být v tomto případě vhodné - děláme současně sešup z 1080 řádků na 576. Uznávám, že deinterlace může také napáchat škody.
Taková konverze bude vždy jedním velkým kompromisem. A kupovat drahý ProCoder? No, to už je na uvážení každého uživatele.
Jerry.ab (47)|26.12.2011 09:39
Sešla se tu řada názorů, některé jsem si již ověřil, jiné odzkouším (mimo ProCoderu, ten skutečně nebudu kupovat). Pro sebe jsem s DVD video skončil s koupí M41. Nadhodil jsem tento problém jen proto, že kamarád chce z mé kamery právě to DVD. Vím, že v DVDA neprovádět konverzi, dříve jsem vše z DV převáděl ve Vegasu, samozřejmě mimo titulků ap. v menu.
Sám zatím nemám odpovídající zobrazovač (dosud CRT 63cm a monitor 1920x1080, 22") a přesto již vše z mé kamery zpravovávám s možností přehrávání v MMC se zachováním co nejlepší kvality.
Děkuji všem za názory.
1hroch (865)|26.12.2011 10:57
[quote=man100;386700]Nebyl bych tak kategorický v hodnocení videa v progressive - na televizoru ono opravdu vypadá lépe než zbylé dva. Osobně vyzkoušeno vypálením uvedených vzorků na DVD a v přehrávači, propojeném s TV přes HDMI.[/quote]
Zalezi na kvalite resize prehravace popr. TV. Ja kdyz pustim DVD V Hyundai DV5H835:
DVD LFF (BFF) - upscale Hyundai na 1080 => zubatice
DVD LFF - Hyundai vystup 720x576, upscale TV => OK

DVD UFF (TFF) - upscale Hyundai na 1080 => OK
DVD UFF - Hyundai vystup 720x576, upscale TV => OK

[quote=man100;386700]A kupovat drahý ProCoder? No, to už je na uvážení každého uživatele.[/quote]
Neni treba. "ai" ma v rukavu spoustu vytecnych scriptu na resize pres Frame server a Avisynth. Mozna i s lepsimi vysledky nez Procoder.
Procoder pro lenochy, Avisynth pro fajnsmekry.

Progressive jsem zkousel kdysi take, dospel jsem k nazoru, ze pro kazdy druh pohybu - pomaly, rychly, pohybujici se jen nektere objekty, ci cely screen (svenk) a zase rychly nebo pomaly je treba jiny script, aby vysledek byl idealni. Proc nenechat deinterlace na TV, ta je na to optimalizovana.
ai (2993)|26.12.2011 16:28
[quote=man100;386700]Nevím, na základě čeho usuzuješ, že "druhé video... je ve skutečnosti upper field first". Pokud MediaInfo neblufuje, tak všechna videa mají pořadí snímků jak uvedeno v jejich názvu.

Nebyl bych tak kategorický v hodnocení videa v progressive - na televizoru ono opravdu vypadá lépe než zbylé dva. Osobně vyzkoušeno vypálením uvedených vzorků na DVD a v přehrávači, propojeném s TV přes HDMI.

Konečné rozhodnutí, které video je tzv. lepší, bych raději přenechal na Jerry.ab.

P.S.
Zatím jsem ze svých videí dělal jen jednu konverzi na standard PAL a v progressive to bylo vyhovující. Této debaty se zúčastním jen proto, že mě dosud nenapadlo protlačit přes Architecta videa s různým pořadím půlsnímků. Člověk se pořád učí...
Ponechat video v původním Upper field first nemusí být v tomto případě vhodné - děláme současně sešup z 1080 řádků na 576. Uznávám, že deinterlace může také napáchat škody.
Taková konverze bude vždy jedním velkým kompromisem. A kupovat drahý ProCoder? No, to už je na uvážení každého uživatele.[/quote]

MediaInfo precte flagy jak je video nastaveno, nic neanalyzuje jak to ve skutecnosti je. To druhe video ma nastaveno lower field first , ale po analyze to je upper field first.

pokud nactes video v Avisynth skriptu rozlozene do fields do MediaPlayeru Classic nebo VirtualDubu a krokujes po snimcich je to videt. Prvni video je ok, druhe video nacti temito dvema skripty zvlast:

DirectShowSource("C:\Pokus-lower.mpg")
Assumetff()
Separatefields()

a pak

DirectShowSource("C:\Pokus-lower.mpg")
Assumebff()
Separatefields()

ty skripta ignoruji nastaveni ve videu a predpokladaji upper field first a v druhem skriptu bottom field first, a rozlozi video to tech fields, tedy video ma pak dvojnasobny pocet snimku za sekundu ale polovicni vertikalni rozmer.


Pokud Vegas neudela to DVD dobre jak rikas, je to spatnym resizem, ktery neni mozna kvalitni, ale jeste jsem se nesetkal s tim, ze lepsi je z toho udelat progressive. To zruinuje video vpodstate. Zacne to cukat v pohybech. Probiralo se to tu uz velice casto. Vyroba 25p z 50i originalu neni stastne reseni.

Ja bych z interlace videa udelal interlace DVD podle tohoto, Vegas-VirtualDub-HCencoder:
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=m2v_na_DVD
vpodstate je dulezity ten resize uprostred tutorialu, Vegas nepouziva Lanczos resize napr., ..., jsou i jine cesty jak toho dosahnout, ale editor muze byt jiny, enkoder muze byt jiny ...
man100 (235)|26.12.2011 18:28
[quote=ai;386801]... ze lepsi je z toho udelat progressive. To zruinuje video vpodstate. Zacne to cukat v pohybech. Probiralo se to tu uz velice casto. Vyroba 25p z 50i originalu neni stastne reseni.

..., jsou i jine cesty jak toho dosahnout, ale editor muze byt jiny, enkoder muze byt jiny ...[/quote]

Čekal jsem, až toto vlákno dospěje k doporučení použít software třetích stran. Který údajně poskytuje daleko lepší výsledky než tandem Vegas - Architect. Souhlasím, je to jedna z možných variant.

Držím se při zemi a tvrdím, že záznam z amatérské HD kamery, který je zatížen spoustou chyb (chvění rukou, dýchání kameramana, nedokonalá optika a elektronika, pochybná stabilizace obrazu...) už nelze nějak výrazně zlepšit. Myslím, že nejlepším rozhodčím je nakonec lidské oko (které se rádo nechá ošálit).

Konkurenční vlákno v sekci Mastering - HD na DVD, viz https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=25993, bylo daleko radikálnější a hned na začátku se objevilo doporučení nejen na jiný software ale i na jiný hardware.

Stále vycházím s předpokladu, že s danými aplikacemi SONY lze dosáhnout uspokojivých výsledků.
Pozor! Uvedeným postupem (přepočet na progressive) nevyrábíme 25p, ale 50i, kde půlsnímky zdrojového videa 50i se změní na PsF25 - je to progresivní záznam „zabalený“ do prokládaného 1:1 (liché i sudé řádky jsou z jednoho obrázku).
ai (2993)|26.12.2011 19:36
Samozrejme, ze je to o doporuceni softwaru tretich stran, pokud nekdo chce udelat kvalitni DVD musi udelat ten resize jinde. Nedelam si iluze, ze lidi okamzite skoci na Avisynth a VirtualDub atd. Pred tou vyrobou progresivniho videa (budiz oznacene jako 50i, na tom nic nemeni). Zkousel bych jsem jemny blur pred resizem, v tomto pripade tomu pomuze, protoze se video stejne zmensuje, tim se zamezi tem blikum, spatnym resizem. Muze se provest jen hotizontalni blur. To se lehce muze aplikovat jen na urcite casti ve videu napr.

Zalezi i na videu. Pokud je shutter kratky a jeste k tomu je to sama akce video je zniceno. Autor dotazu tam moc pohybu nema , jen nejaky pan , moc pohybu take ne, nevim jestli tam ma nejake houslisty v detailu nebo heavy metalove sebeznicujici kreace :-) , rika, ze moc ne, tedy pokud to prevede na 25p vysledek muze byt koukatelny k tomu treba jeste ma shutter delsi 1/50 treba, tak tomu jeste pomuze. Tedy v tomto mas pravdu, nebral jsem na vedomi moc typ jeho videa. Tvuj postup nemusi dopadnout zle. Ale to bych zkousel az po tom horizontalnim blur popripade v tom Vegasu.
man100 (235)|27.12.2011 08:32
Tak se nám sešlo rozdílné hodnocení videosouboru s Bottom field first:

"1hroch" píše: Zalezi na kvalite resize prehravace popr. TV. Ja kdyz pustim DVD V Hyundai DV5H835:
DVD LFF (BFF) - upscale Hyundai na 1080 => zubatice
... Proc nenechat deinterlace na TV, ta je na to optimalizovana.

Naproti tomu "ai" píše: "...To druhe video ma nastaveno lower field first , ale po analyze to je upper field first."

poznámka pro "1hroch": resize přehrávače a deinterlace na TV je zde mimo hru - bavíme se o resize a deinterlaci která probíhá během konverze z HD na SD.

Doufám, že "Jerry.ab" nám sdělí, kterou metodu nakonec použil. Já raději ve výsledném videu překousnu několik (mírně) zkažených záběrů, než bych měl provádět časově náročné pokusy... On totiž běžný divák, zkažený sledováním tv vysílání, ty chyby ani nepostřehne.
Konverzi videa HD/SD považuji za nouzovou operaci - vždy je lepší mít vše v HD.
Jerry.ab (47)|27.12.2011 10:17
Ze všech výše uvedených názorů, mimo jistě zajímavého řešení od „ai” (Avisynth - které se pokusím naučit), jsem zatím zvolil DVD video s nastavením UFF i progressiv. A vzhledem k tomu, že na mém zařízení jsem nepoznal mezi oběma rozdíl, vypálil jsem dvě placky. Doma, na TV LCD 37" si to pak ověří, která je lepší. Rozhodně je ale na mém 22" monitoru poznat velký rozdíl mezi DVD a AVCHD - tím plně souhlasím s poslední větou příspěvku „man100”.
janforman (215)|27.12.2011 11:49
[quote=Jerry.ab;386898]Ze všech výše uvedených názorů, mimo jistě zajímavého řešení od „ai” (Avisynth - které se pokusím naučit), jsem zatím zvolil DVD video s nastavením UFF i progressiv. A vzhledem k tomu, že na mém zařízení jsem nepoznal mezi oběma rozdíl, vypálil jsem dvě placky. Doma, na TV LCD 37" si to pak ověří, která je lepší. Rozhodně je ale na mém 22" monitoru poznat velký rozdíl mezi DVD a AVCHD - tím plně souhlasím s poslední větou příspěvku „man100”.[/quote]

:-) AVISynth je slušná záležitost (poměrně se mi osvědčil při konverzi 3D), přehodit snímky lze celkem snadno i ve Virtualdubu (plugin SmartDeinterlace to umí).
Běžný divák který "přežije" české SD vysílání už přežije všechno :-) Pokud je to možné nedoporučuju používat prokládaný záznam. (snad jedině pokud je ten počet snímků opravdu limitující)
AVCHD je samozřejmě vynikající způsob uložení dat - na střih ovšem příliš náročný.
ai (2993)|27.12.2011 16:34
jj, HD na SD je nouzova operace, neni to ctvercovy pixel, je to prokladane, maly rozmer ,.... ..., cisi z toho minulost ....:-)
1hroch (865)|27.12.2011 21:38
[quote=man100;386887]poznámka pro "1hroch": resize přehrávače a deinterlace na TV je zde mimo hru - bavíme se o resize a deinterlaci která probíhá během konverze z HD na SD.[/quote]

Ne, ne , ja jsem reagoval na toto:

[quote=Jerry.ab;386433]Otázka zní: Pro DVD video nastavit stejně jako kamera Upper field first? DVD bude přehráváno na stolním DVD přehrávači. Vím, že nastavení je vázáno na formát DV, ale nejsem si jistý, zda také na DVD video.

Sám jsem zkoušel (jen v PC) oboje nastavení (upper i lower) a nerozeznal jsem rozdíl.[/quote]

[quote=vivid.sk;386436]Je to jedno. Len to musi zodpovedat skutocnosti, inak sa bude video trepat.[/quote]

a pouzil jsem sve stare materialy

Jeste bych doplnil a jak uz jsem nekolikrat zduraznil - alespon pro me oci resize z Full HD na SD (material ze spotrebky kamery) a prime SD z kamery SD je nebe a dudy. Z HD kamery je tam daleko vice detailu oproti SD kamere. Samo, ze celek na krajinu - tam to pokulhava, ale polocelky a detaily - tam jasne vitezi HD -> SD.
jarino1978 (8045)|28.12.2011 12:21
[quote=Jerry.ab;386433]Obracím se s prosbou na znalé této problematiky. Stejně jak je uvedeno v prvním příspěvku, natáčím v AVCHD 50i a pro známé potřebuji jeden záznam vypálit na DVD ve formátu DVD video (pro sebe už vše dělám v původním rozlišení). [/quote]

- celý prevod realizovať bez prehadzovania snímok ( čiže vždy upper field first ) , export cez USB na HDD v 1:1 a následný prevod vo vhodnom SW ( ideálny je Procoder ) na DVD-VIDEO 50i.
- totálna hovadina prevádzať 50i záznam na 25p záznam, neskúšať, nerealizovať, výsledok bude vždy rozmazaný strobo humus.
- všetko nechať vždy na TV, tá si tak či tak z toho spraví vždy 50p
Saxel (2279)|28.12.2011 17:59
[quote=man100;386700]... Nebyl bych tak kategorický v hodnocení videa v progressive - na televizoru ono opravdu vypadá lépe než zbylé dva. Osobně vyzkoušeno vypálením uvedených vzorků na DVD a v přehrávači, propojeném s TV přes HDMI...[/quote]
Sice už to tady napsali i jiní, ale chci to zdůraznit: dělat z prokládaného 50i materiálu progresivní DVD je zásadní chyba. Nic tím nezískáš, pouze ztratíš informaci o pohybu. Rozhodně pro DVD zachovat prokládání!
man100 (235)|28.12.2011 19:41
[quote=Saxel;387240]Sice už to tady napsali i jiní,... Rozhodně pro DVD zachovat prokládání![/quote]

Naprostý souhlas. Jerry.ab zde vystavil tři videa, která měla různé pořadí půlsnímků i progressive. Vytvořil jsem z toho DVD video a přehrál. Subjektivně se mi zdál jako nejlepší obraz právě z toho zavrženíhodného progressive.
Každý si to může vyzkoušet - tvorba DVD z těch tří souborů trvá velmi krátce... Už v prvním mém příspěvku jsem napsal, že je nutné zachovat původní pořadí půlsnímků v celém řetězu zpracování. To, že SUBJEKTIVNĚ hodnotím neprokládaný záznam jako lepší, nemusí být důvodem k rozpoutání III.světové války.
jarino1978 (8045)|28.12.2011 19:47
[quote=man100;387258]To, že SUBJEKTIVNĚ hodnotím neprokládaný záznam jako lepší, nemusí být důvodem k rozpoutání III.světové války.[/quote]

to nikto nechce. Je možné aj to, že máš TV, ktorá nevie dobre DC a potom je jasný tvoj pocit. Mne vychádza najlepšie ten prvý odkaz.
man100 (235)|28.12.2011 20:23
Tak SONY Bravia a Blu-ray přehrávač Philips letí do kontejneru a zítra jdu do Datartu nakupovat. I brýle si nechám zesílit z 1D na 1,5D (D=dioptrie).

P.S.
Na fórech existuje nepřímá úměra: čím bezvýznamnější téma, tím ohnivější debata.
ai (2993)|28.12.2011 20:31
no pravda a laska vitezi, potiz je v tom, ze tu pravdu mame kazdy svoji ... :-)
jarino1978 (8045)|28.12.2011 21:39
[quote=man100;387271]Tak SONY Bravia a Blu-ray přehrávač Philips letí do kontejneru a zítra jdu do Datartu nakupovat. I brýle si nechám zesílit z 1D na 1,5D (D=dioptrie).
.[/quote]

No nemáš síce reprezentatívnu vzorku, ale o to nejde. V praxi a aj v teórií funguje vždy to, že to, čo je na vstupe, musí byť aj na výstupe, inak je to katastrofa.
To máš len tak na zamyslenie.
1hroch (865)|28.12.2011 23:50
[quote=jarino1978;387292]V praxi a aj v teórií funguje vždy to, že to, čo je na vstupe, musí byť aj na výstupe, inak je to katastrofa.[/quote]
Mozna u HD. Ale DVD striktne UFF. Jsem demonstroval v postu:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=386727&postcount=19
Alespon u DVD video je nutne dodrzovat standardy a definice. Dle tech se chova i stolni DVD Player. TV si dokaze poradit i s obracenym poradim.
Jen pro poradek - DVavi z kamery je BFF. Napr. Procoder 2 ctil poradi dle zdrojoveho videa, tedy pri tvorbe Mpeg2 pro DVD z DVavi opet zvolil BFF. U Procoder 3 uz opravili tuto chybu a automaticky pri zvolenem vystupnim formatu pro DVD video nabidne UFF.
ai (2993)|29.12.2011 02:35
Ano, mam DVD s bottom field first i upper field first , zdroj DV avi a obe jsou vporadku. Byl jsem s toho trochu rozhozeny kdysi, protoze na forech to bylo porad za upper field first a nic jineho, kdyz si vzpominam zpet. Vsechny prehravace to prehravaly jak NTSC tak i PAL. Pozdeji jsem zkousel HD video s upper field first a tam jsem to prehodit nesmel.
jarino1978 (8045)|29.12.2011 09:08
[quote=1hroch;387326]Mozna u HD. Ale DVD striktne UFF. Jsem demonstroval v postu:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=386727&postcount=19[/quote]

s tým plne s tebou súhlasím