Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VHS v SECAMu

imported_Ales (14)|14.2.2005 16:14
Zdravim.
Mam problem s prevodem zaznamu z VHS kazety, ktery jsem poridil jeste v dobe, kdy CT (CST) vysilala v norme SECAM.
Nyni jsem si poridil ADVC 55 a chtel bych prevest postupne celou svou videoteku na DVD. Bohuzel, prvni kazety jsou vsechny nahravane v norme SECAM a pri digitalizaci se zaznamenavaji cernobile. Pritom na TV je obraz barevny.
Na krabicce prevodniku je nekolik prepinacu, o kterych se zminuje i manual. Podle nej lze prepinat mezi digitalizovanim PAL a NSTC a v pripade prvniho volice prepnuteho na PAL, druhy voli mezi PAL a SECAM. Bohuzel, at prepinam jak prepinam, nikdy se nic nemeni. Kdyz do prevodniku poustim PAL, obraz na PC je barevny (i ve stavu prepnuto na NSTC), pokud do nej pustim SECAM, je obraz vzdy cernobily.

Vi nekdo co s tim?
clee (6592)|14.2.2005 16:21
to je zvlastni, ale advc by secam melo umet, zkousel si jiny video?
Pitomec (10211)|14.2.2005 16:24
Na převod SECAM/PAL je potřeba transkodér a to neumí žádný převodník typu ADVC apod. Jedině to nechat někde přepsat v profi studiu (nejlíp v ČT).
imported_Ales (14)|14.2.2005 16:32
to je zvlastni, ale advc by secam melo umet, zkousel si jiny video?

Zkousel, mam doma dve videa (Grungig a Akai), ale bohuzel, ani jedno z nich neni to, na kterme jsem to nahraval. To byla Toshiba V109CZ blahe pameti, ktera si ted uziva zaslouzeneho duchodu na pude. Nejak ji odesla mechanika a me se uz nezdala oprava rentabilni.


Na převod SECAM/PAL je potřeba transkodér a to neumí žádný převodník typu ADVC apod. Jedině to nechat někde přepsat v profi studiu (nejlíp v ČT).

OK, ale jak je mozny, ze na TV to jede barevne a proc je tedy na tom prevodniku volic na PAL a SECAM?
Mimochodem, transcoder tedy vlastni kazde video, ktere ma volbu na SECAM (NSTC) playback?
clee (6592)|14.2.2005 16:35
teda ne ze bych to nekdy zkousel ale

tady

http://www.canopus-uk.com/UK/products/ADVC55/pt_advc55.asp#specs

pisou tohle:

Video Formats
> NTSC: 720x480 @ 29.97fps
> PAL/SECAM: 720x576 @ 25fps
Pitomec (10211)|14.2.2005 16:36
Moment - já psal, že transkódovat SECAM na PAL se dá pouze pomocí transkodéru. Nikoliv, že se SECAMem neumí karty pracovat (takový AV Master z roku 95 to zrovna uměl). Ovšem na DVD ten SECAM nedáš, takže i když ho dostaneš do PC, tak ho zase můžeš akorát v analogu vyplivnout ven a bude to pořád ten stejný (a nepoužitelný) SECAM.
clee (6592)|14.2.2005 16:40
no mmnt, kdyz uz to mam v pc v 720x576x25fps a prozenu to nakym enkoderem jakej narok ma dvd poznat co byl zdroj? takhle muzu preprasit na pal i ntsc...
stayman (12393)|14.2.2005 16:53
Tak tak, je jedno ako bol skladany analog, v PC je to jedno...
imported_Ales (14)|14.2.2005 16:58
No to jsem si prave myslel, ze prave to ecodovani do DV uz vyresi i problem PAL-SECAM-NTSC aj. Jen aby to ten prevodnik dokazal na analogovem vstupu prechroupnout spravne.
clee (6592)|14.2.2005 17:02
a tahnes to kompozitem nebo s-videem?
Pitomec (10211)|14.2.2005 17:58
clee + StayMan by €RikŁ€: Přeju hodně štěstí při výrobě DVD ze SECAMu :-E :-E :-E
stayman (12393)|14.2.2005 18:42
Nemam taky zaznam, ale Secam nie je nic ine, ako ochudobneny PAL :-D
clee (6592)|14.2.2005 18:54
no ja tu secam zaznam mam, nemam ale prevodnik khua, zatim...
imported_Ales (14)|14.2.2005 19:24
Taham to pres kompozit, nebot video nema S-Video vystup a ja kabel. :-)

Zvlastni je, ze v dobach, kdy jsem jeste blahove veril grabovani pres videokarty, zachytaval jsem i tyto SECAM zaznamy barevne na PC. Bohuzel, kvalita takoveho zachyceneho zaznamu nebyla valna a nezaviselo to na norme, v jake byl zaznam natocen. Canopus naopak prevadi pekne, lec ten SECAM mu bere body. Zatim doufejme. :-)
Pitomec (10211)|15.2.2005 00:17
[quote=StayMan by €RikŁ€]Nemam taky zaznam, ale Secam nie je nic ine, ako ochudobneny PAL :-D[/quote]
Hmm... 64ms zpožďovací linka... - to jsem teda u PALu nikdy neviděl (ledaže by to byla ta "chudoba", o který píšeš... :-E )

Ale jinak ti (spolu s clee) opravdu přeju hodně štěstí při výrobě prvního DVD-Secam na světě - inu každý začátek je těžký a pionýři to nemají zrovna jednoduchý... :-E :-E :-E :-E :-E
stayman (12393)|15.2.2005 00:50
No neviem v com by mal byt vlastne v PC nejaky problem,ked uz mas data a nie analogovy signal, ale je fakt, ze ja nemam ani a ani, takze sa hadat s tebou nebudem :-E :-E :-E
clee (6592)|15.2.2005 01:11
tv kartou uz sem secam do pc celkem v pohode dostal, prevodnikem sem to nezkousel, hned jak bude po ruce tak to schvalne zkusim...
imported_Ales (14)|15.2.2005 08:05
Vcera jsem trochu experimentoval a zjistil, že když překopiruji SECAM zaznam z jednoho videa na druhe, tak je prehravana kopie CB, ackoliv pri zaznamu sel vystup ze zaznamového barevny. To znamena, ze ten signal z prispevku nebyl uplne idealni a ze mi patrne zbyva jedine - opravit starou toshibu a zaznamy v SECAMu na ni porizene zkusit digitalizovat z ni. Jestli ani to nepomuze, mam po ptakach. :-D
HVT (59)|15.2.2005 08:55
AK sa podari SECAM video previest prevodnikom do PC ide uz o identicky DV stream ako keby bol zdrojom PAL...takze spracovanim dostanete samozrejme DVD v PAL...takze v tomto davam za pravdu Staymanovi aj ked to nevyskusal.

Problem je v tom ze aj tych SECAM bolo viac a a navyse je velmi citlivy na prepis...mne kazety nahrane v SECAM uz vacsinou hraju CB po tolkych rokoch.
Pitomec (10211)|15.2.2005 10:43
[quote=HVT]AK sa podari SECAM video previest prevodnikom do PC [/quote]
A to je právě to, že nepodaří. Uměla to třeba karta AV Master, ovšem ta zase pracovala s M-JPEG kodekem a rozlišením 768x576. Mimochodem - teď se mně vybavuje, že získaný soubor ze SECAMu už nebylo možné opětovně přehrát z PC ven (takže to bylo stejně nepoužitelný).
imported_Ales (14)|15.2.2005 10:59
[quote=Pitomec][quote=HVT]AK sa podari SECAM video previest prevodnikom do PC [/quote]
A to je právě to, že nepodaří. Uměla to třeba karta AV Master, ovšem ta zase pracovala s M-JPEG kodekem a rozlišením 768x576. Mimochodem - teď se mně vybavuje, že získaný soubor ze SECAMu už nebylo možné opětovně přehrát z PC ven (takže to bylo stejně nepoužitelný).[/quote]

Ale jak jsem tu uz jednou psal, kdysi jsem uz zachytaval tyto SECAM zaznamy pres VIVO v barve a dal to daval na FTP, odkud si to tahali kamosi. A nikdo si nestezoval, ze by to bylo CB. Jedinej problem byl v tom, ze jsem nedokazal zachytavat v plnem rozliseni bez vypadavajicich snimku a take grafikou pouzity kodek pro grabovani byl uz dost ztratovy, takze ostrost sla taky dost dolu. Ale to mi v pripade dalsiho prevodu do DivX s nizkym datovym tokem nevadilo. Pro potreby stazeni z webu to stacilo. Pro archivaci misto VHS to ale bylo naprosto k nicemu. :-(
Mike (617)|15.2.2005 11:26
U DVD se PAL a NTSC uvadi jen kvuli tomu, jestli je to 720x576 resp. 720x480 a 25fps resp. 30fps, prece PAL a SECAM se lisi jen prenosem barvy, po digitalizaci je to uz jedno

Canopus pouziva pro digitalizaci obvod SAA7114 nebo podobne a ty maji SECAM demodulator, stejne tak to umi kazda TV karta, jen je to potreba spravne nastavit, Stayman ma pravdu, ze by to melo jit, pokud to nejde, tak to bude bud nastavenim, nebo je to nejaky divny - pak se zkuz zeptat treba Syntexu, jaky s tim maji zkusenosti
Pitomec (10211)|15.2.2005 11:42
A nepochybně je taky otázkou, jestli má tazatel vůbec SECAMový videorekordér/videoplayer a ne jenom PAL s MESECAM (což je k ho*nu pochopitelně).
imported_Ales (14)|15.2.2005 13:36
V Syntexu jsem se ptal a uplne uspokojivou odpoved jsem nedostal. Jeste to pry budou zjistovat. Ale z jejich odpovedi vyplynulo, ze mam zkusit to, co jsem vcera zkousel - zkusit vyrobit kopii toho SECAMU na videich a tu kopii pak zkusit zdigitalizovat.
To jsem udelal a zjistil, ze tu kopii uz nedostanu barevne do TV z videa (viz vyse).
Funkcni videa mam dve, jak uz jem psal. Grundig, ktery ma moznost prepinat mezi PAL a SECAM a Akai, ktery muze prepinat mezi PAL, SECAM A MESECAM. Ale co je podle Akaie MESECAM nevim, protoze nahravka, ktera byla porizena z vysilani CST v SECAM norme, je na TV barevna pri prepnuti videa na MESECAM (nikoliv na SECAM). Naopak, kazeta nahrana ve Francii ze tamejsiho vysilani v jejich MESECAMu nehraje barevne na Akai ani v SECAMu ani v MESECAMu. Asi maji v tech normach bordel vsichni. :-)
Jeste tedy doufam v moznost pouziti videa, ktere tehdejsi SECAM vysilani na pasku nahravalo. Problem je, ze ho nejdrive budu muset nechat nekde opravit, jelikoz prestalo vytahovat pasek z kazety pri zalozeni. A vime kolik stoji dnes servisni zasahy na videich. Casto je levnejsi koupit novy stroj. :-( Takze se vystavuji riziku, ze vyplaznu par tisic za opravu Toshiby a Canopus to stejne barevne nevezme. :-((
stayman (12393)|15.2.2005 18:26
Ja este doplnim, ze tak ako spomenul Clee, potvrdil aj mna HVT a Mike to upresnil, tak ten prevodnik sa fakt postara len o to, aby spravne "prelozil" ten SECAM do DV (PAL), pretoze snimky/riadkovanie/frekvencia farby je uplne rovnaka (PAL vs. SECAM) !!! Tam je rozdiel len v prenose tej farbonosnej = ako napisal Pitomec: "...64ms zpožďovací linka...". Takze ak si s tym player a A/D prevodnik poradi, tak mas v PC uplne identicky DV PAL.

Inak ten MESECAM je vlastne taky mišunk TVnormy PAL a SECAM, a vyuzivaju ho zvacsa len videorekordery ale nie je to ani PAL a ani SECAM..., je to obdobne ako NTSC vs. PAL60 , co pouzivaju sucasne pristroje pri prehravani NTSC zaznamov na PAL TV, ale nema to nic s PAL a ani s NTSC...

PS: Pre ten SECAM, ktorych je dost:
http://www.high-techproductions.com/secam.htm
budes musiet naozaj najst vhodny player, nic ine ti neostava.
clee (6592)|15.2.2005 18:55
heh v tom seznamu sme pod secamem este jako czechoslovakia...
imported_jozo (82)|17.2.2005 17:44
Z uvedeneho dovodu som kupoval Panasonic Video. Su vyrabane v SR a pre nas trh HV51, 61, 121 a urcite aj dalsie a zohladnuju vsetky anomalie.
Spolahlivo prehravaju secam, odskusane
clee (6592)|17.2.2005 18:02
panaka mam taky, ale jen nv-fj612 a ted koukam do manualu, pisou tam ze kazety nahrany v secam VCR muzou bejt pri prehravani v tomhle cernobily, ale secam to nahravat umi...
imported_Ales (14)|17.2.2005 19:18
No, jestli nejak donutim tu toshibu sezrat kazetu, reknu vam, jak jsem pochodil. A kdyby se mi to nepovedlo, nevite nahodou kde v Praze by dokazali takovou "babicku" VCR (koupeno v roce 1991) opravit. Jak jsem zjistil, na interentu se ke znacce Toshiba nikdo nehlasi. :-((( Kdyby si tam za opravu nerekli 20000, taky bych se nezlobil. :-)
Mike (617)|17.2.2005 22:30
Pitomec: MESECAM to nebude, to je v podstate SECAM, akorat s 29,97fps jako NTSC

spis je divny, ze to na TV je barevny a na ADC ne, zkus to jeste zkusmo prehnat pres TV kartu, jestli to vezme
stayman (12393)|18.2.2005 02:24
[quote=Mike]Pitomec: MESECAM to nebude, to je v podstate SECAM, akorat s 29,97fps jako NTSC[/quote]

No nechcem sa hadat, ale rozdiel medzi SECAM a MESECAM (Middle East SECAM) nie je v rozklade (aj ked moze byt so 60Hz), ale v modulacii farby, teda FM (frekvencna) vs. AM (amplitudova) a tie riadky teda mozu byt aj take... A naozaj sa vyuzival hlavne pre tape rekordery, aby bolo mozne zaznam prehrat aj na PAL TV... Nieco sa pise aj ze tu "normu" pouzivali aj TVstanice, hlavne na dalekom vychode :))...

http://www.videointerchange.com/pal_secam_conversions.htm#WHAT%20IS%20MESECAM
imported_jozo (82)|18.2.2005 14:13
No neviem, ale myslim, ze rozdiel medzi SECAM a MESECAM bol len v nosnej zvuku
Pitomec (10211)|18.2.2005 14:18
:-? :-? :-?
petrib (14)|20.2.2005 10:34
grabovat ze SECAMu by mely umet i stare Matroxy (Marvel rada G200, G400, RainbowRuner apod.) . Aspon to mam v nabidce volby vstupu na Marvelovi G200 a pri pokusech s VHS Secam videem to delalo fakt "pekny" barvy. Mozna by bylo pro tebe levnejsi koupit stareho Matroxe , ktery grabuje PAL do 704x576 (taky jeden z moznych formatu u DVD) v MJPEG kompresi 1:4. Video zachycene z Hi8 s S-video kablem bylo kvalitativne k nerozernani od zdroje a redukci vystupu videa ze SCARTu na S-Video nakoupis za pade :) .
imported_Ales (14)|21.2.2005 09:48
Grabovat pres integrovanou katru jsem uz drive zkousel a vim, ze tam byla volba PAL/NTSC/SECAM. Take pri pouziti volby SECAM jsem ty SECAM zaznamy do PC dostal barevne. Problem je, ze muj comp si proste neporadi se zaznamem z integrovane karty. Vypadavaji framy a cely system je nestabilni. Proste to nejde pouzit pro zachytavani videa, ktere pak chci pouzit pro tvorbu DVD. Proto jsem sel do Canopusu. Jeste jsem vahal nad koupi stolniho DVD recorderu, ale nakonec jsem dal prednost PC. Dalsi ze slepych ulicek, kterou jsem se vydal. :-)

O vikendu jsem to otestoval s Toshibou, na ktere byly SECAM zaznamy porizeny. Kazetu pohltila jako za mlada, coz me opravdu prekvapilo a potesilo. Co me nepotesilo byl opet cernobily obraz na mmonitoru, a to i v pripade, ze byl Canopus prepnuty na SECAM.
Dalsim testem byla kopie na video grundig. Tentokrat uz se mi podarilo nahrat kopii barevnou, coz potvrdilo moji nejasnou vzpominku, ze kopirovat secam zaznamy slo jen z toshiby. Bohuzel, i tato kopie pustena do Canopusu byla CB. Dalsi testy s toshibou vsak jiz nesly delat, nebot z niceho nic prestala fungovat. Z normalniho prehravani se vypla (aniz bych zrovna cokoliv delal) a uz nesla zapnout. Patrne odesel zdroj i pres skutecnost, ze byla zapojena do zasuvky pres UPS a mela tak ty nejlepsi napajeci podminky. Bylo to takove posledni vzepeti pred totalnim koncem. :-)
Dnes budu volat do Syntexu, jelikoz mam opravdu pocit, ze ty prepinace na Canopusu jsou jen pro legraci. At prepnu cokoliv kamkoliv, nic se s obrazem nestane, coz je zarazejici zejmena pri kombinaci PAL signal, NTSC Canopus. I v takovem pripade je signal barevny, bez jakekoliv zmeny od nastaveni PAL.
Mike (617)|24.2.2005 14:39
StayMan by €RikŁ€
koukam, ze tech vysvetleni MESECAMu je vic :-) ale asi budes mit pravdu, ze se pouziva jen pro zaznam na VHS, nasel jsem ale seznam zemi, kde se s nim vysila, mozna je to proto, ze tam vysilaji z MESECAM kazet :-)

Ales
jestli mas nestabilni pocitac, tak bys s tim mel neco delat
myslim si, ze ten SECAM by mel jit s tim prevodnikem normalne zachytit, jestli to nejde a v navodu je, ze by to melo jit, tak ho zkus reklamovat
stayman (12393)|24.2.2005 22:01
Jojo, ved si vsimni co su to za krajiny, bud daleky vychod, alebo juzna emerika...
imported_Ales (14)|13.3.2005 19:46
Tak mam vyreseno. Chyba byla samozrejme v te soucastce mezi klacesnici a zidli. Pri kodovani zaznamu v PALu byl cas, takze jsem si k ruce vzal znovu manual a znovu ho zacal cist. Tentokrat jsem ho ale cetl asi pozorneji, takze jsem se dostal k vete, ktera informovala o skutecnosti, ze prepinani norem lze provadet pouze ve vypnutem stavu encoderu. Nelenil jsem, vyzkousel a hle, obraz barevny jak vino. Timto se verejne omlouvam Canopusu. Je to sice mene logicke, ale funguje to a to je hlavni. Prolasuji tedy, ze ADVC 55 dokaze grabovat i zaznamy porizene z vysilani CST v norme SECAM.
stayman (12393)|13.3.2005 22:27
Hura, tak zas az tak ten SECAM nie je spatny :-D
imported_Ales (14)|14.3.2005 10:36
Jen mam ted zase problem s vypadavanim snimku i na zachytavani pres FW. Drive to nedelalo. Asi jsem nejak nakopl wokna. Ale taky mam system WXP + SP2 a to jak jsem tady cetl neni dobra kombinace bez nejaky patche. Zkousel jsem ji lovit na microsoftu, ale stazeni podminuji overenim pravosti woken, coz u me muze byt problem. :o)) Takze to nemam moznost stahnout. Nema nekdo tu patch uz stazenou (pro cesky wokna).
imported_Ales (14)|14.3.2005 12:21
Uz tu patch mam.
stayman (12393)|14.3.2005 12:48
Kde si ho nasiel? mam tiez problem s FW
imported_Ales (14)|14.3.2005 15:24
Stahl jsem ho z Microsoftu pres PC, u ktereho jsem vedel, ze projde pres tu jejich kontrolu legalnosti SW.
stayman (12393)|14.3.2005 15:31
Hmm, mam legalne WXP a nic podobne som nezbadal, skor naopak, prestalo mi fungovat FW, robi si co chce :-(((
imported_Ales (14)|15.3.2005 08:12
Po instalaci patche? No tak ja ji tam chci soupnout dnes, ale mam v zaloze variantu s preinstalovanim systemu. A kdyby ani to nepomohlo, mam uz schvaleny rozpocet na novy pecko, ale do toho se mi opravdu moc nechce.