Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pomoc s formátem AHCHD, deinterlacing

sedoch (20)|31.8.2010 12:16
Zdravím,

Mám otázku
Natáčím kamerou Cannon HF-10 a záběry při pohyhu jsou lehce trhané, a to i na stativu natož v ruce, nepomáhá ani deiterlacing
Stříhám to v Ediusu , ted už 5.5 verzi.
Hodil jsem na web ukázku nastavení

http://www.uloz.to/5718960/test-video.mpg

Nevím zda je problém již ve zdroji, tedy v nastavení kamery při natáčení nebo je to třeba nějak softem poladit.
Kameru mám nastavenou takto

režim I.AF
focus assist ON
Stabilizace ON
rámec 50i
aut. pomalá. závěrka ON

Jsem amatér, pomoc by se šikla

Díky
Saxel (2279)|31.8.2010 15:08
Jakou snímkovou rychlostí natáčí tvá kamera? 25 nebo 29,97 snímků/sec? Já jen že tvé výstupní video má 29,97 fps, což je zjevně špatně.
sedoch (20)|31.8.2010 16:55
Zdrojové video dle infa v Ediusu:

[Stream type]
AVCHD Stream

[Video info]
H.264/AVC
Bit rate : VBR 16000000 / 16000000 bps
Size : 1920 x 1080

[Audio info]
Dolby Digital (AC-3)
Bit rate : 256000 bps
Sampling rate : 48000 Hz
Mode : 2 ch

Edius projekt mám nastaven:

Video
Frame size : 1920 x 1080
Frame rate : 29.97( 30000/1001 )
Pixel aspect : 1.0000
Field order : Top Field First
Audio
Rate : 48000Hz
Sample size : 16 Bit
Channel : 2
Additional Info
AVCHD
Infinity
HD D5, AVC-Intra100
HDCAM-SR

Tedy asi je problém v tom že stříhám 25p video v projektu 29.97 ?
Koukal jsem jak to změnit ale všechny projekty jsou 29.97 frame rate.

Díky za info
sedoch (20)|31.8.2010 17:10
Ted jsem zjistit že vybrat další formáty mohu až před založením nového projektu.

je tohle správná volba ?

Hardware : Generic OHCI
Video
Frame size : 1920 x 1080
Frame rate : 25,00( 25/1 )
Pixel aspect : 1,0000
Field order : Top Field First
Audio
Rate : 48000Hz
Sample size : 16 Bit
Channel : 2
Setup
Render format : Canopus HQ Fine
TC preset : 00:00:00:00
TC mode :
Total length : --:--:--:--
Over Scan Size : 3 %
Audio Reference Level : -20,0 dB
Panning mode : Standard
Color space conversion : Standard
Track
V : 1 VA : 1
T : 1 A : 4

A hlavně pokud ano, otázka je jak celý video předělat do tohohle formátu, změna stávajícího projektu to nenabídla.
jarino1978 (8045)|31.8.2010 18:25
1. tvoja kamera ide v 1920x1080 - 50i alebo 60i ?
2. ak je to EU model, tak ide 50i, v Ediuse si vyber tú poslednú možnosť, čo si uviedol
3. teraz sprav render toho zdrojáku a hotovo

PS : 25f mód používaj len pri nočných snímkoch, alebo cez deň vtedy, ak snímaš statické zábery. Inak default ti odporučím aj tak 50i režim....
sedoch (20)|31.8.2010 20:07
1. tvoja kamera ide v 1920x1080 - 50i alebo 60i ?

jo jede v 1920x1080 - 50i

2. ak je to EU model, tak ide 50i, v Ediuse si vyber tú poslednú možnosť, čo si uviedol

Je to EU model

3. teraz sprav render toho zdrojáku a hotovo

jasně jenže, udělal jsem malej test, hodil ten zdroj do novýho projektu toho mnou posledního uvedeného nastavení ale výsledek je trochu lepší ale jen po renderu do mpg
render do avi šíleně skáče , Canopus HQ fine formát
navíc je ta práce v tomto formátu náhledově nepřehledná, to co si v Ediusu pustíš, absolutně neodpovídá renderu , jak do mpg tak do avi
zatím fakt netuším kde je chyba
jarino1978 (8045)|31.8.2010 20:41
vyskúšaj Corel Video Studio X3.
sedoch (20)|31.8.2010 21:30
Edius 5.5 s Canopusem přece nebude ten problém ne?
Jestli se teda nenajde někdo kdo to používá a má nějakej nápad

Díky
Pave1 (4279)|1.9.2010 09:23
Dej větší info o tom zdrojáku (ono záleží i na tom, jak je natočený), ale pokud to je klasické (AVC)HD v evropské verzi tak poslední volba je správně (25snímků, první půlsnímek je horní - top field first, 1920x1080).
Volba zpracovávatelského kodeku je v ediusu také při zakládání (ale pokud vím, tak projekt můžeš kdykoliv změnit, to včetně kodeku - kuk nahoru do lišty na project setting apod, kde ty parametry projektu předělej na ty nové, pak samozřejmě musíš smazat všechny rendry triků, efektů,přechodů, korekcí, atd., a přepočíst je znovu).

Volba exportu vyžaduje taky znalost správného nastavení, jinak to bude dělat brikule. ZKus napsat podrobně co a s jakým přesně nastavením exportuješ (to tvé "avi" a spol).
Edius má na export AVCHD (plná kvalita) mnoho přednastavení (uložené předvolby), jen musíš opět vybrat správnou a evropskou verzi. Konverze do jiných formátů (avi) vyžadují znalost nastavení.
sedoch (20)|1.9.2010 13:55
pro upřesnění
tady je zdroj, natáčeno rukou takže samo to trochu skáče

http://www.uloz.to/5729705/zdroj.m2ts

jde mi hlavně o to aby to bylo aspoň tak jako 1 nastavení v test-25p.mpg

http://www.uloz.to/5730157/test-25p.mpg

ten byl renderován s tímto nastavením projektu

Video
Frame size : 1920 x 1080
Frame rate : 25,00( 25/1 )
Pixel aspect : 1,0000
Field order : Top Field First


a do tohoto formátu viz obrázek

http://www.uloz.to/5730495/export-mpeg.jpg

mám pár dotazů, v tomto nastavení projektu se nepoužívá deinterlacing?
dle test videa 2 nastavení, to totiž skáče jako prase
je tedy správně, při stříhání 25p zdrojů deinterlacing nepoužívat?

dále

bohužel, přenastavit projekt se mi nedaří
na liště v projekt setting mohu vybrat jen tyto změny a to jak v new preset
tak v change current setting, viz obrázky

http://www.uloz.to/5730500/projekt-setting.jpg
http://www.uloz.to/5730505/projekt-setting-menu.jpg


lze nějak přetáhnout alespoň časovou osu již udělaného videa v jinném 29.97 projektu?
obsah bych si tam natahal manuálně, to by nebyl takový problém už.
vše případ že to budu muset celý předělat do 25p protože právě změna nastavení nešlape.
je tam nějaký export project, ovšem otázka je jestli to není jen záloha, protože zpět se
naimportuje opět celý, tedy s původním nastavením projektu.

co se týče exportu do avi, když jsem video dělal v projektu 29.97, export
Canopus fine byl naprosto v pohodě, ted v 25p to skáče a já bohužel zatím
nevím jak formát do avi ovlivnit.
myslel jsem že prostě opět použiju standartní nastavení ale to ted už nešlape dobře

Díky za pomoc
Pave1 (4279)|1.9.2010 14:37
Zdroj je normální prokládané AVCHD video.

Má evropskou snímkovou rychlost (1920x1080/50i). Každý půlsnímek obsahuje svou fázi pohybu (celkem 50 fází za 1sec).

1/Musíš udělat svůj HD preset - nastavení projektu, které uložíš v úvodním okně jako preset (klidně v novém projektu, standardní instalace Ediusu ti nabídne možnost vytvořit projekt 1920x1080/50i (25snímků prokládaně). Na tvém obrázku mnoho voleb chybí, buď máš chybu v instalaci nebo zkus nastavení měnit a uložit pro nový projekt (nemám edius před očima).

Až si tenhle preset vytvoříš, pak můžeš svůj současný projekt do něj přepnout.

Možná budeš muset smazat rendery efektů (možná ne, to musíš zkusit, možná stačí celou timeline přepočíst znovu).
// V timeline pak pravým tlačítkem klikni (nebo propátrej menu, edius tu nemám, případně zkus tlačítko render na timeline a jeho "podvolby"), někde bys měl v rendrech najít "clear renders" apod. Nebo zkus timeline přerenderovat, ale je možné, že efekty budou chtít přeuložit (každý otevřít a znovu uložit, to záleží na programu, poznáš tuhle potřebu snadno, pokud výsledek v prolínačkách a efektech bude špatný). //

Pak nastavíš export do AVCHD (ne avi), tedy export v maximální kvalitě. Opět vybereš preset odpovídající typu tvé kamery, případně prakticky stejný jako je nastavení projektu.
Nastavení komprese je nejvíc ovlivněné dat. tokem. Tady bude stejný jako u zdroje.

Vyexportuješ soubor AVCHD (mts nebo m2ts) a to je výsledek.

Nikde nedáš odstranit prokládání (žádná deinterlace), vše bude prokládané.

Pro sledování si můžeš nakonec vyrobit distribuční kopie (soubor AVCHD aneb H264 s menším dat. tokem, třeba kolem 10Mbps, ale tady už může být problém s prokladem, možná budeš muset exportovat neprokládaně - progressiv. což samozřejmě sníží plynulost pohybu), exportuješ třeba do SD mpeg2 (pro tvorbu DVD) apod. Doporučuju pročíst manuál a seznámit se s předvolbami exportu a nástrojem create disc (tvorba DVD s menu i bez něj).

Celkově jde o standardní soubor, který normálně můžeš v správně nastaveném projektu (kde máš ted chybu) zpracovat a pak ho exportovat (opět jako AVCHD, ne nějaké distribuční avi v bůhví čem). Držím palec, měl bys to dát dohromady, jen to chce pochopit základní parametry nastavení projektu a exportu - rozměr, snímkovou rychlost a proklad (1920x1080/50i).
sedoch (20)|1.9.2010 15:28
ok

teď to čtu , opakovaně a valím oči, tohle bude opravdu nadlouho a teda jak budu mít čas tak to pořádně otestuju

moc díky za rady, to mě posune asi jistě dále
sedoch (20)|1.9.2010 15:59
ještě mě tak napadá, nešlo by prostě ten zdroj převést do 29.97 formátu
tak aby se necukal? zkoušel sjme to ale nedaří se bez cukání.
to by mě totiž zcela stačilo, tímto bych video dodělal a další už jel rovnou v
presetu 25p.
zkoušel jsem totiž teď udělat a uložit nový preset ale stávájící projekt nenabídne možnost přechodu
z 29.97 do 25 formátu.
a pokud v novém presetu 25p udělám test projekt, uložím ho a pokusím se ho taky změnit, opět mohu vybrat jen z možností 25p presetů, žádná další 29,97 není možná
chápu to tak že prostě program toto neumožňuje.
jarino1978 (8045)|1.9.2010 16:24
to video "zdroj" je úplne v poriadku.
to video "test 25p" je tá prvá úvodná metóda úplne v poriadku
Pave1 (4279)|1.9.2010 16:27
Nastavit dobře projekt je otázka 30sec, horší je to s těmi exporty (ale Edius má opravdu skvělá přednastavení, stačí si dobře vybrat a nic pro začátek měnit nemusíš).

Projekt nebude 25p, ale 25i (u HD se značí 25i většinou jako 50i, ale znamená to to samé, jen binec v zažitých pojmech po přechodu y SD na HD)

Tedy vytvoříš preset nastavení projektu pro 1920x1080/50i (25 snímků prokládaně).

Snímková rychlost zdroje je správně, tu nemá smysl přepočítávat. Pokud ti Edius nedovolí změnit preset (klik na presety projektů) s jinou snímkovou rychlostí, tak je tu pak ještě jedna cesta (alespoň střihy pak přeneseš). Ale ta je složitější, ozvi se mi případně na SZ.

Pokud je to krátký projekt (100-200střihů), tak bych to znovu poskládal růčo do správného projektu. Na ty exporty se pak ozvi, jistě někdo se základním nastavením poradí (já to lovím z hlavy, což není ideální, edius tu nemám).