Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

nastavení XH-A1

Pave1 (4279)|19.8.2010 21:38
někdo se mě ptal na nastavení XH-A1.

Tak custom presets, které používám, jsou zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=150393&postcount=24
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=150797&postcount=29

Ale používám teď spíš gama1 (pro "malý lowlight" také, s +6dB nebo lépe s nulou a následním zesvětlením v postprodukci o cca 25pct, případně se závěrkou 1/25).

Jako nejlepší příslušenství hodnotím ochranný UV filtr na optiku a pak tohle:
http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=1484

ovládání přiblížení získá s tímhle zcela jinou kvalitu (cena je velmi vlídná).
Valkyrja Entertainment (362)|19.8.2010 23:55
Musím říct, že trafo je na XHA1 oproti FX1 dost bídné (hodně pomalé - i na prstenci).

Dnes jsem objevil zajímavý "hack" jak se dostat do servis menu.
http://www.hv20.com/showthread.php?32082-Canon-xha1s-hack

je na to potřeba originální servis kazeta od Canonu
Valkyrja Entertainment (362)|20.8.2010 12:55
Servis menu umí dvě zásadní věci, za které se docela dost platí.

1. Přidat další standart (k PALU NTSC a naopak k NTSC PAL).
2. Ukázat kolik má kamera najeto.

Bohužel nikdo zatím neuploadnul data z EEPROM, které v servis kazetě jsou :(
Jarda.Bar (1238)|20.8.2010 13:48
[quote=Valkyrja Entertainment;293380]Musím říct, že trafo je na XHA1 oproti FX1 dost bídné (hodně pomalé - i na prstenci).
[/quote]

Rychlost si můžeš nastavit i pro prstenec.
Valkyrja Entertainment (362)|20.8.2010 18:47
Co používáte na čištění objektivu? Já jsem si sehnal jelenici :) + čistý líh
Zatím bohužel čekám na uv filtr.
Pave1 (4279)|20.8.2010 19:36
Balonek ofoukne a zbytek utěrka z mikrovlákna (70kč ve fotopotřebách). Ale doporučuju mít nějaký filtr trvale nasazený (a ten čistit).

Nejvyšší rychlost přiblížení se povoluje v menu, jak napsal Jarda.Bar
Valkyrja Entertainment (362)|21.8.2010 15:09
Z Canon XHA1 chci vytáhnout co nejlepší video a dnes jsem, při hledání dobrého kodeku, narazil na toto http://www.zbozi.cz/items?q=cineform%20neo&order=relevance&minPrice=&maxPrice=&sId=&r=tab&redir=1 .
Pavel_tempx2 (829)|23.8.2010 09:56
to AVičko by potom nemělo být tak náročné na HW, rozumím tomu dobře?
Valkyrja Entertainment (362)|23.8.2010 11:35
Díky tomu kodeku by měl mít výsledný soubor 1/5 velikosti a ano, neměl by být tak náročný na HW.
Pave1 (4279)|23.8.2010 19:41
Tyhle zpracovávatelské kodeky jsou dobré, v podstatě dekomprimují záznam z kamery na "I-FRAME only" stav (tedy každý snímek je komprimovaný samostatně, což usnadní práci HW), uloží pak soubor do zpracovávatelské komprese (která je optimalizovaná na udržení kvality během zpracování). Samozřejmě to zvětší velikost souboru (současně většina těchto kodeků přesampluje barvy na 422, což sice informaci nepřidá, ale pomáhá to udržet kvalitu při následných přepočtech).

Je ale dobré využívat kodeky, na který je program optimalizovaný (tedy např. Adobe Premiere + Cineform, Edius + Canopus Lossles nebo HQ, Avid MC + DNxHD, FCP + ProRes). Je možné použít i externí kodeky, ale většinou se sníží pohodlí práce, proti "nativnímu" kodeku střihového programu.
Saxel (2279)|24.8.2010 09:44
[quote=Valkyrja Entertainment;293466]Co používáte na čištění objektivu? Já jsem si sehnal jelenici :) + čistý líh ...[/quote]
S tím lihem bych na optiku nešel. Bacha na antireflexní vrstvu.
Pave1 (4279)|10.9.2010 15:50
[quote=Valkyrja Entertainment;296069]Jsou to dva týdny co jsem si koupil Canon XHA1 a jelikož se chci zabývat výhradně filmovou tvorbou, snažil jsem se Canon XHA1 co nejvíce přiblížit k filmu (prostě nechtěl jsem aby to vypadalo jako reportáž, nebo telenovela).

Zeptal jsem se tedy uživatelů JardaBar a Pave1 na to, jaký preset je nejlepší a dostal jsem odpověď "TrueColor".

Po delším zkoumání a měření jsem tedy vytvořil nejlepší možný preset, který lze použít.
Nazval jsem ho IcelandP (ke stažení bude v článku na mém blogu).
Nastavení kamery - 1080 25f, clona f5.2 - 5.6 (málo světla? = sviťte!).
Gamma Curve - cine2
Knee - low
Black - stretch
Masted Ped - -4
Color Matrix - cine2
Sharpness - -9 (je to postprodukční stejně jako sharpness v AAE, nebo střihovém sw)
Nastavení barev (gain, matrix) - 0 (angličan by řekl "dont push codec too much" )

Zkuste sami tento preset a řekněte mi svůj názor :)[/quote]

Já ti teda truecolor nedoporučoval, to jen pro přesnost.

K tomu nastavení - osobně se cine2 vyhýbám, dospěl jsem k názoru, že nejlepší barvy lezou z XH-A1 při nastavení Cine1 (a CMX1).
Nastavení černé je věcí vkusu, každopádně nastavení master PED a Strech spolu velmi úzce souvisí (obě nastavují strmost v oblasti černé). V tomto případě je posíláš hodně proti sobě (osobně mám teď tvrdší černou, pro větší kompatibilitu s 5DMII a spol, tedy PED -3 a černou na PRESS, což je za denního světla ok).

Cine2 má větší rozsah dynamiky, ale trochu mrší barvy.

Kresbu se sharpness -9 zbytečně srážíš, nechal bych max -3 (osobně mám 0).
Detaily a kresbu ovlivňuje i corring (dešumátor ploch), důležité je i nastavení frekvencí detailu a H/V balanc (HDF + DHV), viz odkaz nahoře v tomto vlákně:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=150797&postcount=29
Valkyrja Entertainment (362)|10.9.2010 19:53
Pave1: Tak mě ho poradil asi pouze JardaBar, omlouvám se. Každopádně díky za upozornění, sám jsem po dnešním testování poznal, že Sharpness na -9 extrémně maže obraz a také to dokládá tento obrázek http://www.dvinfo.net/forum/attachments/canon-xh-series-hdv-camcorders/1732d1168313874-sharpness-settings-xh-a1-a1sharpnesstest.jpg .

Jinak celkově jsem ten preset udělal tak, aby měl co největší DR - nehledě na barvy (jsou bledé) a kontrast (je nízký). Vše se ale dá bez problémů dotáhnout v postprodukci (bez toho aby jsme přesahovali hranice codecu). Samozřejmě tento postup není vhodný na reportáže, nicméně na film (kde barevná korekce - ale správně udělaná) ničemu neuškodí.

S corringem, HDF a DHV jsem si nehrál, je ještě dost co tunit.
Ondrej007 (20)|10.9.2010 21:18
[quote=Valkyrja Entertainment;296174]Pave1: Tak mě ho poradil asi pouze JardaBar, omlouvám se. Každopádně díky za upozornění, sám jsem po dnešním testování poznal, že Sharpness na -9 extrémně maže obraz a také to dokládá tento obrázek http://www.dvinfo.net/forum/attachments/canon-xh-series-hdv-camcorders/1732d1168313874-sharpness-settings-xh-a1-a1sharpnesstest.jpg .

Jinak celkově jsem ten preset udělal tak, aby měl co největší DR - nehledě na barvy (jsou bledé) a kontrast (je nízký). Vše se ale dá bez problémů dotáhnout v postprodukci (bez toho aby jsme přesahovali hranice codecu). Samozřejmě tento postup není vhodný na reportáže, nicméně na film (kde barevná korekce - ale správně udělaná) ničemu neuškodí.

S corringem, HDF a DHV jsem si nehrál, je ještě dost co tunit.[/quote]

Tak sem rad, ze se to s tim SHARPNESS potvrdilo. Asi taky prejdu na 0 - i kdyz jeste kouknu, co to dela se sumem a s kompresnimi artefakty.

A kdyz to mas takhle nastaveny, na maximalni DR, jak se to projevuje v tmavejch oblastech s ohledem na sum? Neni zvysenej?
Pave1 (4279)|11.9.2010 00:21
[quote=Valkyrja Entertainment;296174]Pave1: ...celkově jsem ten preset udělal tak, aby měl co největší DR - nehledě na barvy (jsou bledé) a kontrast (je nízký). Vše se ale dá bez problémů dotáhnout v postprodukci ... . Samozřejmě tento postup není vhodný na reportáže, nicméně na film (kde barevná korekce - ale správně udělaná) ničemu neuškodí.

S corringem, HDF a DHV jsem si nehrál, je ještě dost co tunit.[/quote]

Moje zkušenosti jsou, že ne úplně vše se dá "dotunit" v postprodukci, pokud dostaneš na stůl materiál, který je celkově "uhnilý" (od úrovní až bůhví kam). Kde nic není, ani smrt nebere, naopak dobře prokreslený 422 materiál v 10bit předěláš i z modré na pěkné barvy. HDV je v tomhle spíš problém, takže se musí snímat opatrně (a pro nejlepší kvalitu je lepší mít G1 a nabrat to z SDI do nějakého méně ztrátového záznamu, komponent na A1 je bohužel analog, takže přes ten si moc nepomůžeš).

Co se týče těch tří parametrů, tak mazání corringu je krásně vidět na HDTV (připoj kameru a zkus krajní extrémní polohy, pochopíš). Zbytek můžeš opsat z toho odkazu (proto jsem tě taky směroval na tohle vlákno, kdo to má pořád opisovat), to je měkké "cine" nastavení, má svůj pozorovatelný vliv.

Nechť ti A1 dobře slouží :-) .
Valkyrja Entertainment (362)|29.9.2010 20:27
Tento víkend jsem se zúčastnil největší paintball akce v ČR/SK jako kameraman a při natáčení jsem žuchnul s XHA1 do jámy. Naštěstí se jí nic nestalo, ale při mém pádu se na ní odrazil písek. Ten šel bez problému zfouknout a kamera funguje tak jak má (byla pokrytá z velké části pláštěnkou), nicméně se pár zrnek dostalo do štěrbiny u prstenců (jinak si nedokážu vysvětlit, proč by měli dřít).

Problém je v tom, že prstence při otáčení lehce dřou a ikdyž to nemá vliv na práci, dost mě to ****. Rád bych je vyčistil, ale nedokážu se dostat k pravé straně prstenců, protože jsou kryty XLR. Jak jsem na to koukal, tak je tam pár šroubků...už jste to někdo oddělávali?

P.S: Odpovědi typu "pošli to do servisu" mě nezajímají, protože jediný servis je v Praze a není to rozhodně jediné řešení. Kameramani v afganistánu maj kamery totálně od ****** a taky si je čistěj sami :)

Takže měl jste někdy někdo podobný problém? Jak to čistíte etc.
hemerojd (24)|30.9.2010 09:03
Kup si stlačený vzduch ve spreji. Možná to vyfoukáš pryč. Nebo vysavačem na tvrďáka...
Valkyrja Entertainment (362)|30.9.2010 10:07
hemerojd: Paráda, díky moc :) Teď jsem si vzpomněl, že na chalupě máme kompresor, tak to zkusím tím :)