Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Svislé čáry na hranách pohybujících se objektů při zachycení videa v DV-AVI z miniDV kamery do PC

aleska (5)|18.8.2010 09:50
Ahoj,

i když jsem prošel hodně diskuzí, nepodařilo si mi najít (nebo jsem to přehlídnul) odpověď, proto vkládám svůj dotaz.

Při nahrávání videa v DV-AVI formátu z miniDV kamery (Panasonic NV-GS80EP) do PC přes firewire se jak v náhledu (preview) tak i při nahrávání zobrazují svislé čáry přímo na hranách pohybujících se objektů. Nahrával jsem třeba přes Corel VideoStudio X3 nebo Sony Vegas 9 a v jiných a ve všech se mi to takto zobrazuje. Video zobrazuju na LCD displeji (jako přehrávač jsem zkusil KTM player, VLC Player apod.). Když se dívám na video přímo v kameře na displeji, vypadá to ok.

Když se na podívám na atributy videa např. v mediainfo, tak základní údaje jsou: 720*576, 25frames, interlaced apod. (detail mohu přiložit).

Je ten problém způsobený pouze zobrazením na LCD displeji (což by dle diskuzí mohlo být) nebo dělám chybu někde v postupu při nahrávání?

Díky.
Pavel_tempx2 (829)|18.8.2010 10:00
a co "sem" nějaký krátký kousek ukázky nahrát?
aleska (5)|18.8.2010 21:39
[quote=Pavel_tempx2;293155]a co "sem" nějaký krátký kousek ukázky nahrát?[/quote]

Přikládám ukázku ze Sony Vegas 9 (jeden obrázek při přehrávání přímo z kamery a video v DV-AVI).
Pavel_tempx2 (829)|19.8.2010 11:09
opravdu to jsou svislé čáry? vidím tam jenom vodorovné a hodně šumu, ty vodorovné jsou prokládání ;)
aleska (5)|19.8.2010 15:32
[quote=Pavel_tempx2;293299]opravdu to jsou svislé čáry? vidím tam jenom vodorovné a hodně šumu, ty vodorovné jsou prokládání ;)[/quote]
Ok, díky za správné určení směru :-)
Jde s tím dělat něco jiného než úprava prokládání nějakým filtrem (jinak nastavit volby nebo projekt v aplikaci)?
peco (772)|20.8.2010 07:43
1. odstranovat prekladanie nie je vhone, znizi sa tym uz tak nizka kvalita zaznamu
2. prekladany zaznam zobrazuju vsetky TV korektne
3. prekladany zaznam zobrazuju vsetky normalne prehravace v PC korektne

4. co sa tyka sumu vo videu, vynikajuci nastroj na jeho odstranenie je neat video

Zvolil by som tento postup upravy zaznamu z tej miniDV kamery:

- nabrat zaznam z kamery priamo vo Vegas (alebo vo WinDV)
- zeditovat vo Vegas a vystup zvolit do mpeg2 konkretny template DVD Architect PAL widescreen, alebo ak zdroj nie je skutocny 16:9 ale len 4:3 LetterBox, tak DVD Architect PAL videostream.
- audio renderovat bud extra do ac3, alebo spolu s tymi mpeg2
- v DVD autorizacnom softe vytvorit bez reenkodingu DVD Video (DVD Architect, DVDLab, DVD Author GUI, Ifoedit, ...)

/edit:
mala korekcia :)
aleska (5)|20.8.2010 10:34
[quote=peco;293387]1. odstranovat prekladanie nie je vhone, znizi sa tym uz tak nizka kvalita zaznamu
2. prekladany zaznam zobrazuju vsetky TV korektne
3. prekladany zaznam zobrazuju vsetky normalne prehravace v PC korektne

4. co sa tyka sumu vo videu, vynikajuci nastroj na jeho odstranenie je neat video

Zvolil by som tento postup upravy zaznamu z tej miniDV kamery:

- nabrat zaznam z kamery priamo vo Vegas (alebo vo WinDV)
- zeditovat vo Vegas a vystup zvolit do mpeg2 konkretny template DVD Architect PAL widescreen, alebo ak zdroj nie je skutocny 16:9 ale len 4:3 LetterBox, tak DVD Architect PAL videoscreen.
- audio renderovat bud extra do ac3, alebo spolu s tymi mpeg2
- v DVD autorizacnom softe vytvorit bez reenkodingu DVD Video (DVD Architect, DVDLab, DVD Author GUI, Ifoedit, ...)[/quote]
Díky za návod. Vyzkouším.

Jenom k tomu zobrazení - záleží, co osobně považuješ za normální přehrávače. Když pominu Windows Player, zkoušel jsem KTM Player, VLC Player nebo Vegas a ve všech se prokládání (čáry kolem pohybujících se objektů) zobrazovalo. Jedná se mi o to, jestli:
1. používám špatné přehrávače (mám špatně nastavené), ale nahrání z kamery je ok (na LCD TV se mi prokládání taky zobrazuje, kameru mám připojenou přes composite a audio cinche, možná mám špatně nastavenou obnovovací frekvenci - je možné zvolit 100MHz) nebo
2. provádím už při nahrávání z kamery do PC dělám někde chybu (mám za to, že na kameře toho moc nemůžu nastavit pro správný přenos a v PC volím formát DV-AVI, PAL 16:9 widescreen, apod.), tedy špatné nastavení kodeku nebo
3. mám v PC špatné kodeky nebo něco dalšího v PC.
StD (8612)|20.8.2010 10:42
...jenom si uvědom, že z té kamery máš pořadí půlsnímků LFF (Lower Field First) a TV i playery v PC předpokládají TFF (Top Field First). Proto ti to ukazuje tak jak to ukazuje. Pořadí půlsnímků je nutno na výstupu prohodit a potom to bude čisté.
peco (772)|20.8.2010 11:25
Vo Vegas ak zvolis project na PAL DV a vystup do template DVDA PAL, tak budu tie nastavenia korektne.

Pri naberani miniDV do PC pomocou Vegas alebo WinDV nic nekazis. Len sa nakopiruje obsah pasky na HDD v PC. Projekt Vegasu treba nastavit na PAL DV a vystup na mpeg2/DVD Architect PAL.
brga (27)|24.6.2012 10:32
[QUOTE=aleska;293396]...možná mám špatně nastavenou obnovovací frekvenci - je možné zvolit 100MHz...[/QUOTE]
...tak takú obnovovaciu frekvenciu "nepoužívajú" ani na vesmírnej lodi Enterprise...

Srry, ale to nutkanie bolo silnejšie...:-D
StD (8612)|24.6.2012 11:04
[QUOTE=brga;414466]...Srry, ale to nutkanie bolo [HL]silnejšie[/HL]...:-D[/QUOTE]

Po dvou (2) letech?? To musí být opravdu [HL]silná[/HL] blbost, vyhrabávat takové mrtvolky--- 9-)
brga (27)|24.6.2012 13:27
...bolo to v sekcii na popredných miestach, to sem chodia diskutéri tak riedko?! ...alebo sa dá povedať, že moja vôľa je taká silná, že som dva roky odolával...???!!!

Ináč, aby som sa vrátil k téme - aj ja som mal pred pár rokmi kameru Panasonic, konkrétne SDR-H20 a po nejakom čase som ju predal (o. i. aj z práve tohoto dôvodu) - totiž tie zvislé čiary ma už dožrali, ale celkovo bol obraz dobrý. Pripisujem to skrátka vlastnosti algoritmu kódovania niektorých Panasonicov.