Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic a DVB-T tuner

Jozef035 (646)|11.8.2010 14:20
Vie mi niekto vysvetliť ako je to s DVB-T tunerom v Panasonic televízoroch?
Prevádzkovateľ káblovky píše, že šírka pásma je 8 MHz. Neviem akú má nastavenú hodnotu Panasonic, konkrétne G10 a či sa dá niekde zmeniť.
Frekvencie k jednotlivým kanálom su pevne dané, alebo závisia od nastvenia krajiny? Npr. kanál 5L má frekvenciu 178,75 MHz. Káblovka ale vysiela jeden mux na danom kanáli 5L na frekvencii 178 MHz. Takže mi naladí kanál 5L a pevne mu priradí 178,75 MHz. Obraz je potom zlý. Ja mám presne 178 MHz až na 6L kanáli. Problém je, že kanál 5L sa nedá ručne doladiť. Iné sa dajú. Ak si automaticky naladím stanice, tak aj po manuálnom naladení 6L kanála 178 MHz, televízor napíše že nenašiel žiadny nový program a stanice nechá nezmenené. Pritom ak TV resetnem a bez automatického ladenia ručne naladím 6L a 178 MHz, obraz je pekný a signál má 100%. Automatika to zblbne.
Takisto ďaľšie dva kanáli hlásia 100%, sedia aj frekvencie ale nenaladí mi žiadnu stanicu. Ďaľších 7 muxov funguje dobre. Dovčera fungovalo všetko. Ale ľudia čo majú údajne nejaké lacnejšie LG TV a pod. mali problém, nedal sa im nastaviť posun na žiadnom kanáli, tak to nejako poprehadzoval a teraz to nejde mne :-( Káblovka píše, že treba nastaviť krajinu na Anglicko alebo Francúzsko. Lenže v Panasoniku takú možnosť práve nemám.

Tak by som rád vedel, či káblovka vysiela podľa nejakej francúzskej normy alebo na to norma neexistuje a každý TV alebo STB sa správa ináč. A či kanál 5L má mať podľa slovenskej normy 178 alebo 178,75 MHz.
A ako je to s tou šírkou pásma 8MHz, keď mne sa nedá v TV nastaviť žiadna. (aspoň som to nenašiel)
Operator237 (256)|11.8.2010 14:40
Hoj
Na LG to bylo tuším Spanelsko Finsko Svedsko. a nebo - - znak pro neučita zem. což taky fungovalo i EPG. zkus to na Panasonic taky. ale tam by to melo jit bezproblemu od začatku. zkus zmenit FW Tv,
Jozef035 (646)|11.8.2010 15:29
Práveže som skúsil skoro všetky krajiny a nič. A Anglicko a Francúzsko nemám. Káblovka doporučuje práve tieto dve. Skúšali to so Samsungom aj LG a údajne to funguje. Tak neviem či kórejci robia iné DVB-T tunery a káblovka sa im prispôsobila alebo je to iba náhoda.
Operator237 (256)|11.8.2010 15:31
Kde v japonsku udělali chybu:/ zkus zmenit FW.
matusco (376)|11.8.2010 16:22
Pravdupovediac, neviem o com hovoris, lebo taku TV nemam ale nejde mi do hlavy:

1. Ktora kablovka ti poskytuje DVB-T signal?
2. A ktorych 8 muxov prijimas?

--------

1.
Pokial viem, tak DVB-T znamena Terestrialne sireny digitalny signal a v kablovych rozvodoch kablovych operatorov distribuovany nie je.
Kablovy operatori na slovensku siria DVB-C pricom ho paruju na svoje zariadenia. Co viem a mozem sa mylit, tak jedinou vynimkou je SATRO, ktore neparuje karty a zariadenia a mozes pouzit CAM Modul

2.
Na slovensku sa PLANUJU pre finalne vysielanie 3 MUX-y (verejnopravny + 2 komercne). Tych tvojich 8 vidim jedine tak, ze chytas naraz z viacerych krajin

Pokial sa mylim, tak ma opravte.
Jozef035 (646)|11.8.2010 16:39
Už sme to tu rozoberali. Nikto tomu neverí, ale v našej "dedinskej" káblovke máme DVB-T :-D Všetky bežné programy aj satelitné ako Film+, Discovery atd atd.
Doteraz bez problémov. Len som chcel vedieť, či kanál 5L má vždy frekvenciu 178 MHz alebo je to rôzne, podľa noriem štátov alebo výrobcov DVB-T tunerov. Ja mám totižto 178,75 MHz a robí mi to problém.
A chcel som vedieť, čo znamená šírka pásma 8 MHz. Neviem koľko má konkrétne Panasonic. Ak 7 MHz tak to môže byť údajne problém.
Pitomec (10211)|12.8.2010 10:00
[quote=matusco;292521]Pravdupovediac, neviem o com hovoris, lebo taku TV nemam ale nejde mi do hlavy:

1. [COLOR=red]Ktora kablovka ti poskytuje DVB-T signal?[/COLOR]
2. A ktorych 8 muxov prijimas?

--------

1.
Pokial viem, tak DVB-T znamena Terestrialne sireny digitalny signal a v kablovych rozvodoch kablovych operatorov distribuovany nie je.
Kablovy operatori na slovensku siria DVB-C pricom ho paruju na svoje zariadenia. Co viem a mozem sa mylit, tak jedinou vynimkou je SATRO, ktore neparuje karty a zariadenia a mozes pouzit CAM Modul

2.
Na slovensku sa PLANUJU pre finalne vysielanie 3 MUX-y (verejnopravny + 2 komercne). Tych tvojich 8 vidim jedine tak, ze chytas naraz z viacerych krajin

Pokial sa mylim, tak ma opravte.[/quote]Dneska už i UPC - 2 muxy.
Pitomec (10211)|12.8.2010 10:04
[quote=Jozef035;292525]Už sme to tu rozoberali. Nikto tomu neverí, ale v našej "dedinskej" káblovke máme DVB-T :-D Všetky bežné programy aj satelitné ako Film+, Discovery atd atd.
Doteraz bez problémov. Len som chcel vedieť, či kanál 5L má vždy frekvenciu 178 MHz alebo je to rôzne, podľa noriem štátov alebo výrobcov DVB-T tunerov. Ja mám totižto 178,75 MHz a robí mi to problém.
A chcel som vedieť, čo znamená šírka pásma 8 MHz. Neviem koľko má konkrétne Panasonic. Ak 7 MHz tak to môže byť údajne problém.[/quote]Standard je v UHF 8MHz a ve VHF 7MHz (ve VHF existuje i přímo pozemní vysílání, třeba v SRN), takže s tímto si poradí všechny DVB-T tunery, Panasonic nevyjímaje. Problém je ovšem v momentě, kdy někdo překlopí signál z UHF do VHF a tudíž tak zůstane těch 8MHz i ve VHF. Pak už to obvykle TV nezvládnou. Takže jestli někdo udělá kabelovku a dá tam DVB-T ve VHF s 8MHz, tak asi dost riskuje, že mu to lidi budou právem reklamovat.
matusco (376)|12.8.2010 11:16
Zakladatel vlakna aj ja sme (aspon podla reci) zo Slovenska. Takze moja otazka na pritomnost DVB-T v analogovej kablovke vychadzala z predpokladu, ze dany operator je zo Slovenska.
[quote=Pitomec;292627]Dneska už i UPC - 2 muxy.[/quote]
Mas teda na mysli UPC CZ, alebo UPC SK?
Zrovna minuly tyzden som volal do UPC SK a prepli mi nejakeho "technika", ktory mi povedal, ze od spustenia ostrej DVB-T (jan. 2010) uz toto UPC nerobi. V Ziline (odkial som) uz vobec nie, pocas minuleho roka pustalo UPC DVB-T do analogu iba v BA.

Nemam DVB-T tuner, aby som to otestoval. Pokial to mas overene, prosim hod podrobnejsie info o UPC SK sem.

Vdaka
Pitomec (10211)|12.8.2010 11:57
CZ samozřejmě. Ale to bylo zmíněno jenom pro zajímavost, ty 2 muxy stejně žádný praktický význam nemají, když zbývajících 100 programů musím tak jako tak přijímat přes DVB-C.
Jozef035 (646)|12.8.2010 17:13
[quote=Pitomec;292628]Standard je v UHF 8MHz a ve VHF 7MHz (ve VHF existuje i přímo pozemní vysílání, třeba v SRN), takže s tímto si poradí všechny DVB-T tunery, Panasonic nevyjímaje. Problém je ovšem v momentě, kdy někdo překlopí signál z UHF do VHF a tudíž tak zůstane těch 8MHz i ve VHF. Pak už to obvykle TV nezvládnou. Takže jestli někdo udělá kabelovku a dá tam DVB-T ve VHF s 8MHz, tak asi dost riskuje, že mu to lidi budou právem reklamovat.[/quote]

Samozrejme nerozumiem o čom je reč :-)
Jedná sa o satelitné programy RTL a pod + ČT24 a ČT4 tuším, brané zo satelitu. Kanály čo mi nefungujú sú 474 MHz a 506 MHz. Je to preklopenie signálu z UHF do VHF? Každopádne je šírka pásma všetkých muxov 8 MHz, na to káblovka upozorňuje. Ostatné muxy ale fungujú bez problémov.
Pitomec (10211)|12.8.2010 19:22
[quote=Jozef035;292702]Samozrejme nerozumiem o čom je reč :-)
Jedná sa o satelitné programy RTL a pod + ČT24 a ČT4 tuším, brané zo satelitu. Kanály čo mi nefungujú sú 474 MHz a 506 MHz. Je to preklopenie signálu z UHF do VHF? Každopádne je šírka pásma všetkých muxov 8 MHz, na to káblovka upozorňuje. Ostatné muxy ale fungujú bez problémov.[/quote]Potom je to naprostý humus ze strany poskytovatele kabelovky, protože v tom případě co uvádíš, se mají věci tak, že si sám poskytovatel sestavuje dané muxy a klidně tedy může ve VHF použít 7MHz a nebude s tím mít nikdo problém. Ten mnou uváděný případ překlopení z UHF do VHF neumožňuje změnu šířky kanálu, takže se ve VHF musí vždy objevit jenom těch 8MHz, ale u "tvé" kabelovky to nemá žádné opodstatnění.
Ryan Giggs (688)|12.8.2010 20:15
[quote=matusco;292640]Zakladatel vlakna aj ja sme (aspon podla reci) zo Slovenska. Takze moja otazka na pritomnost DVB-T v analogovej kablovke vychadzala z predpokladu, ze dany operator je zo Slovenska.
Zrovna minuly tyzden som volal do UPC SK a prepli mi nejakeho "technika", ktory mi povedal, ze od spustenia ostrej DVB-T (jan. 2010) uz toto UPC nerobi. V Ziline (odkial som) uz vobec nie, pocas minuleho roka pustalo UPC DVB-T do analogu iba v BA.[/quote]
V KE pušťaju dvb-t do analogovej kablovky veselo ďalej.