Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

BlueRay prehravac s nahravanim (HDD)

Kobko (17)|10.8.2010 23:26
Otcovi doslúžilo staršie domáce kino, a preto zaň zháňam náhradu. Žiadne veľké špecialitky nevyžaduje, požiadavkou je ale možnosť nahrávania TV programov a prehrávanie Blueray diskov. "Odborníci" v predajniach mi, žiaľ, neboli schopní poradiť, preto skúšam šťastie tu. Vopred sa ospravedlňujem za pravdepodobne triviálne otázky, ale odpovede na ne som zatiaľ nenašiel :-(.

Moja pôvodná myšlienka bola kúpiť integrované domáce kino prehrávajúce BD obsahujúce HDD. Ako som ale zistil, nie je to vôbec bežná kombinácia a nenašiel som zatiaľ nič vhodné.

Preto som začal uvažovať o alternatíve - samostatný BD prehrávač s HDD. Otec nevlastní žiadny zosilňovač, takže prehrávanie zvuku by bolo (zatiaľ?) riešené cez televízor. Prepojenie predpokladám cez HDMI.

A teraz moje otázky:
- existuje nejaké integrované domáce kino s popísanými vlastnosťami ?

- predpokladám, že zariadenie by malo mať dva TV tunery (súčasné nahrávanie a pozeranie TV). U väčšiny sú uvedené dva DVB-T tunery. Otec má stále klasickú analógovú anténu. Je DVB-T tuner schopný prijímať aj analógový signál ? Ak nie, obsahujú tieto zariadenia štandardne aj analógový tuner ?

- ak má zariadenie možnosť pripojenia externého disku, znamená to automaticky, že naň môže nahrávať TV program ? Alebo u niektorých zariadení slúži externý disk len ako zdroj súborov na prehrávanie ?

- umožňujú tieto zariadenia prehrávanie z pripojeného disku len súborov, ktoré sami nahrali, alebo aj iných súborov (divx, xvid, mkv, avchd, ...) ? Pripojené disky majú štandardný počítačový súborový systém alebo používajú prehrávače nejaký vlastný ?

- možnosť použitia externého disku sa mi zdá výhodnejšia ako disk interný (ľahšia výmena v prípade poruchy disku a možnosť zvýšenia kapacity disku). Má toto riešenie nejaké nevýhody ?

- všimol som si, že BD prehrávače sa celkom bežne vyrábajú v konfigurácii audia 2.1. V čase, keď počet reproduktorov skôr stúpa, nie je to krok späť ?

Ak môžete oporučiť konkrétne zariadenia, budem rád.

Ďakujem za každú informáciu.
jarino1978 (8045)|10.8.2010 23:58
Možnosti máš nasledovné :
- BD rekordér Panasonic ( nepredáva sa v CZ/SK ), zbytočne drahé
- BD prehrávač s USB vstupom ( najlepšie LG BD 390 ), pomerne lacné, samozrejme bez možnosti nahrávania
- mediaplayer ( najlepšie Xtreamer PRO ), lacné, ale bez možnosti nahrávania, nemá optickú BD mechaniku
Kobko (17)|11.8.2010 08:39
Asi som sa nevyjadril dostatočne presne, ospravedlňujem sa. Nahrávanie na BD nie je podmienkou, stačí na hard disk. Ide len o to, aby si otec mohol niektoré programy nahrať a pozrieť neskôr.
matusco (376)|11.8.2010 09:56
Mna ako prva napadla kombinacia:
- televizor Panasonic rady G20 alebo V20 (LCD alebo PDP), ktory ma moznost nahravania programov na pripojeny externy USB disk.
- lubovolny BR prehravac

Kedze chces pripojenie riesit cez HDMI, tak otec uz pravdepodobne telku ma a moj navrh nevyhovuje, ale aj tak som chcel napisat, mozno niekto o takejto moznosti nevie...

Moje odpovede na tvoje otazky:
[quote=Kobko;292435]existuje nejaké integrované domáce kino s popísanými vlastnosťami ?[/quote]
Skusil som google a narychlo som nasiel:
LG HR400
- cena od cca 270 EUR
- prehrava BR, DVD, CD disky
- nahrava na interny HDD 160 GB
- 1 DVB-T tuner (nie je hybridny)
- recenzie, prip. dalsie info si najdes na nete
- manual som dal do prilohy



[quote=Kobko;292435]Je DVB-T tuner schopný prijímať aj analógový signál ? Ak nie, obsahujú tieto zariadenia štandardne aj analógový tuner ?[/quote]
Niektore tunery maju napisane v specifikacii - hybridny. Vacsinou sa jedna o digitalny a analogovy tuner v jednom. Pokial to vsak vyslovne nie je uvedene, tak DVB-T tuner dokaze prijimat a spracovat len terestrialne sireny digitalny signal, nie analogovy.
Nie, zariadenia pre nahravanie dnes standardne analogovy tuner neobsahuju. Uz sa od neho ustupuje. Pri telkach je to ine, dnes je standardom 3-kombinacia analog, DVB-T a DVB-C.
[quote=Kobko;292435]ak má zariadenie možnosť pripojenia externého disku, znamená to automaticky, že naň môže nahrávať TV program ? Alebo u niektorých zariadení slúži externý disk len ako zdroj súborov na prehrávanie ?
[/quote]
Pokial mas k nejakemu zariadeniu moznost pripojenia ext. disku, tak je to v drvivej vacsine preto, aby si z neho mohol prehravat. Pokial dane zariadenie umoznuje aj nahravanie, tak v jeho specifikacii bude presne uvedene, na ake medium je mozne nahravat a za akych podmienok.
Tvoja otazka na "zariadenie" je prilis vseobecna, jednoducho kazde "zariadenie" ma svoju specifikaciu a moznosti. Napr. mnou uvedeny LG HR400 z interneho disku prehrava aj nahrava, USB je pouzite iba na prehravanie (pokial sa mylim, opravte ma).
[quote=Kobko;292435]umožňujú tieto zariadenia prehrávanie z pripojeného disku len súborov, ktoré sami nahrali, alebo aj iných súborov (divx, xvid, mkv, avchd, ...) ? Pripojené disky majú štandardný počítačový súborový systém alebo používajú prehrávače nejaký vlastný ?[/quote]
To je zase tazke odpovedat, lebo kazde "zariadenie" je ine. Niektore pouzivaju linuxacke sub. systemy ext2, ext3 ine podporuju NTFS, ine maju svoje vlastne.
Napr. mnou udavana telka Panasonic pouziva (vraj, nemam to uplne zmaknute) vlastny sub. system a dokaze prehrat len nahravky z telky, z ktorej bolo nahravane. Tzn, ziaden prenos disku medzi inou telkou alebo PC.
Myslim si, ze 80% uzivatelov (alebo inac: BFU :-) ) toto nikdy riesit nebude...
[quote=Kobko;292435]možnosť použitia externého disku sa mi zdá výhodnejšia ako disk interný (ľahšia výmena v prípade poruchy disku a možnosť zvýšenia kapacity disku). Má toto riešenie nejaké nevýhody ?[/quote]
Na toto si vies zodpovedat asi aj sam. Pokial to u otca pri telke vyzera ako v ele. ustredni(samy kabel), tak dalsi kablik od "zariadenia" k USB disku ho nerozhadze a samozrejme, kazdy polrok si ho moze vymenit za vacsi... :-)
Uvedeny LG HR400 je vsak dizajnovo velmi pekny a mne by to napr. vadilo, ak by mi na prednom paneli pernamentne trcal USB kluc...
Kobko (17)|11.8.2010 11:34
Ďakujem za odpovede, Matusco.

[quote=matusco;292443]Mna ako prva napadla kombinacia:
- televizor Panasonic rady G20 alebo V20 (LCD alebo PDP), ktory ma moznost nahravania programov na pripojeny externy USB disk.
- lubovolny BR prehravac

Kedze chces pripojenie riesit cez HDMI, tak otec uz pravdepodobne telku ma a moj navrh nevyhovuje, ale aj tak som chcel napisat, mozno niekto o takejto moznosti nevie...[/quote]

Áno, otec telku má, takže toto nie je riešenie pre neho.

[quote=matusco;292443]Skusil som google a narychlo som nasiel:
LG HR400[/quote]
Dík za tip. Vadí mi tam ten tuner - viď ďalej. Ale ešte uvidím ...

[quote=matusco;292443]Nie, zariadenia pre nahravanie dnes standardne analogovy tuner neobsahuju. Uz sa od neho ustupuje. Pri telkach je to ine, dnes je standardom 3-kombinacia analog, DVB-T a DVB-C. [/quote]
Takže, ak tomu dobre rozumiem, pokiaľ nemá zariadenie hybridný tuner, nemôžem nahrávať analógový signál ? Otec prijíma zatiaľ len analógový signál, takže by to bolo silné obmedzenie. Analógový (resp. hybridný) tuner nie je bežný ani pre DVD-rekordéry (zatiaľ len úvaha - asi by sa skôr zmieril s tým, že nemá BD ako s tým, že nemôže nahrávať - aj keď rozumiem, že z hľadiska budúcnosti je to naopak) ?

[quote=matusco;292443]Pokial mas k nejakemu zariadeniu moznost pripojenia ext. disku, tak je to v drvivej vacsine preto, aby si z neho mohol prehravat. Pokial dane zariadenie umoznuje aj nahravanie, tak v jeho specifikacii bude presne uvedene, na ake medium je mozne nahravat a za akych podmienok.
Tvoja otazka na "zariadenie" je prilis vseobecna, jednoducho kazde "zariadenie" ma svoju specifikaciu a moznosti. Napr. mnou uvedeny LG HR400 z interneho disku prehrava aj nahrava, USB je pouzite iba na prehravanie (pokial sa mylim, opravte ma).[/quote]
Keď som pozeral rôzne "zariadenia" (kiná a samostatné prehrávače), tak som nikde nevidel, že by bolo uvedené, že USB je určené len na prehrávanie alebo aj na nahrávanie. Pre mňa je to podstatná informácia, znamená to, že musím preštudovať manuál ku každému zariadeniu, aby som to zistil ? Prečítal som aj zopár (zatiaľ naozaj len zopár) recenzií, ale možnostiam nahrávania na externý disk sa vôbec nevenovali. Je to taká neštandardná požiadavka ???

[quote=matusco;292443]To je zase tazke odpovedat, lebo kazde "zariadenie" je ine. Niektore pouzivaju linuxacke sub. systemy ext2, ext3 ine podporuju NTFS, ine maju svoje vlastne.
Napr. mnou udavana telka Panasonic pouziva (vraj, nemam to uplne zmaknute) vlastny sub. system a dokaze prehrat len nahravky z telky, z ktorej bolo nahravane. Tzn, ziaden prenos disku medzi inou telkou alebo PC.
Myslim si, ze 80% uzivatelov (alebo inac: BFU :-) ) toto nikdy riesit nebude...[/quote]
Súhlasím, že pri internom disku to asi nikoho nezaujíma. Ale predpokladám, že by to malo zaujímať každého, kto chce na zariadení prehrávať z externého disku napr. súbory z počítača (videá, fotky, hudbu, ...). V tom prípade by zariadenie malo poznať súborový systém počítača. Alebo sa mýlim ?

[quote=matusco;292443]Na toto si vies zodpovedat asi aj sam. Pokial to u otca pri telke vyzera ako v ele. ustredni(samy kabel), tak dalsi kablik od "zariadenia" k USB disku ho nerozhadze a samozrejme, kazdy polrok si ho moze vymenit za vacsi... :-)
Uvedeny LG HR400 je vsak dizajnovo velmi pekny a mne by to napr. vadilo, ak by mi na prednom paneli pernamentne trcal USB kluc...[/quote]
Aspoň v niečom mám jasno :-).
matusco (376)|11.8.2010 16:09
Mozno to v tom uz mas jasno a mozno to treba este vysvetlit otcovi a nasledne si stanovit priority.

1.
Poziadavku na pristroj, ktory v sebe integruje rel. najnovsiu technologiu prehravania dig. medii (BR disky) a rel. najstarsiu technologiu nahravania (analog. tuner) je velmi tazke splnit a cudoval by som sa, ak by sa nasiel nejaky vyrobca, ktory by do toho siel... Tento trh nema sancu rast...

Pokial nechces (resp. otec nechce) ustupit od prijimania analog. signalu - musis (musi) sa zmierit s tym, ze z odumierajucou technologiou prijimania tel. signalu budes mat cim dalej mensie a mensie moznosti pri kupe zariadenia na jej spracovanie.

Ja ta plne chapem - aj ja v sucasnosti prijimam analog (kablovka) a vyhovuje mi a v blizkej buducnosti sa to nechystam zmenit. Na obcasne nahravanie pouzivam VHS recorder, ktory bez problemov plni svoju funkciu. A prehravanie FullHD filmov riesim cez Xtreamer s 2 diskami (interny + externy) - BR disky nepouzivam, mimo obchodu som zatial "nazivo videl az jeden... " (aj to na navsteve v UK :-) )

2.
Pokial otec chce zotrvat pri analogu (z objekt. ci subj. pricin), potom to realne vidim na zakupenie 2 pristrojov: jeden na nahravanie z analogu a druhy na prehravanie BR.
V takom pripade mas spustu znaciek a moznosti. Analogovych prip. hybridnych HDD rekorderov je na trhu viacej a z BR sa tiez da vybrat. Odporucal by som kupovat obe s pripojenim HDMI a podporou HDMI CEC - ovladanie viacerych zariadeni jednym ovladacom.

Nepises, aky TV ma otec, tak som ti vyhladal len z mojej oblubenej znacky:
BR prehravac s prehravanim - DMP-BD60EG-S
HHD rekorder s analog. tunerom - DMR-EH49EP-S

Obe maju aj USB a prehraju ti z neho fotky, hudbu, video. BR prehravac ma aj vstup pre SD kartu a prehrava z nej AVHCD. Obe maju tiez Viera link (HDMI CEC), takze nie je problem ich ovladat jednym ovladacom.

3.
Pokial si ty aj otec PC fanusik a nebojis sa noveho, tak skus HTPC - domaci pocitac urceny do obyvacky.
Napr. http://www.alza.sk/asrock-ion-330ht-bd-cerny-d144486.htm
Dokupis si lubovolny USB tuner a vybavis ho OS, ktorym ho budes ovladat. Odporucam Windows Media Center (ja sice radsej XBMC - ale to neobsahuje nahravanie).
Ma to klasicky ovladac ako ku telke, WAF je vysoky :-) = vhodny aj pre starsich ludi a mozes si to lubovolne upgradovat ked chces... Limitovany budes len vlastnym vreckom.
Pokial mas voci HTPC nejake subjektivne predsudky, tak ti ich radim vopred zahodit a pozriet sa nan triezvou hlavou a prip. si vyskusat. Vo viacerych ediciach Win je Media Center vstavany.

Ja ked pripojim svoj NB na plazmu u rodicov ci svokrovcov (aby som detom pustil rozpravky), tak spustam hned XBMC - princip ovladania je tak jednoduchy a uzivatelsky privetivy, ze nie je co riesit... Manzelku som ani nezaskoloval, stacilo ze zoparkrat videla ako sa to spusta a ovlada a uz to ma na svojom NB aj ona. :-) Windows Media Center je v podstate to iste, len v bledomodrom (doslova a do pismena :-) )
Novis (5)|11.8.2010 16:47
Kobko (17)|11.8.2010 18:36
Ad 1: Veľmi si ma nepotešil, ale budem sa musieť s tým asi zmieriť :-( Komplikuje sa mi tým výber pre otca, predstavoval som si to jednoduchšie :-(.

Ad 2: Tento variant sa mi zatiaľ zdá ako najprijateľnejší. Otcov TV je Philips, presný typ neviem. Tebou navrhovaný rekordér DMR-EH49EP-S by sa mi pozdával, má však len analógový tuner. Uprednostnil by som hybridný - dnes síce otec potrebuje analóg, ale o rok o dva ... Máš nejaký tip aj s hybridným tunerom ?

Tu ma napadla ďalšia otázka: sú potrebné dva tunery ? Viem, že slúžia na to, aby som mohol jeden program pozerať a druhý nahrávať. Ale veď ten, ktorý nahrávam, si naladím na DVD rekordéri, a ten, ktorý pozerám si naladím na TV. Alebo to tak nefunguje ?

Ad 3: Nad použitím HTPC som chvíľu uvažoval, ale odradzujú ma dve veci:
- nemám s tým žiadnu skúsenosť. Aj keď s PC nemám žiadny problém, nemám teraz veľmi chuť robiť pokusy. Možne, keď budem kupovať pre seba. Dovtedy musím nasať ešte nejaké informácie :-)
- myslel som si, že s HTPC nemôžem nahrávať TV signál. Ak som Ťa dobre pochopil, je to možné vďaka USB tuneru a Windows Media Center ?
Kobko (17)|11.8.2010 18:40
To Novis:
Ani jeden z nich nemá analógový tuner :-(
jarino1978 (8045)|11.8.2010 22:05
kúp otcovi teda satelitný STB s PVR, napr. Vantage HD1100, k tomu kartičku Skylink + externý HDD + parabolu, LNB a kabeláž. Vec je poriešená.
matusco (376)|12.8.2010 08:26
[quote=Kobko;292548]
Ad 2: Tento variant sa mi zatiaľ zdá ako najprijateľnejší. Otcov TV je Philips, presný typ neviem. Tebou navrhovaný rekordér DMR-EH49EP-S by sa mi pozdával, má však len analógový tuner. Uprednostnil by som hybridný - dnes síce otec potrebuje analóg, ale o rok o dva ... Máš nejaký tip aj s hybridným tunerom ? [/quote]
Tieto veci si tiez necucam z prsta, naspamat to v hlave nenosim. Skus jednoducho google. Ja som si skusil a za par sekund som sa dopatral.
Napriklad:
http://www.alza.sk/audio-video/dvd/dvd-rekordery/s-hdd/18851354.htm
alebo novsi trend MM prehravacov:
http://www.evolve.cz/d-multimedialny-dvb-t-rekorder-mediacorder-bez-hdd.html
(da sa kupit aj s internym diskom)

Recenzii a skusenosti je na webe kopec, hladaj...

[quote=Kobko;292548]Tu ma napadla ďalšia otázka: sú potrebné dva tunery ? Viem, že slúžia na to, aby som mohol jeden program pozerať a druhý nahrávať. Ale veď ten, ktorý nahrávam, si naladím na DVD rekordéri, a ten, ktorý pozerám si naladím na TV. Alebo to tak nefunguje ? [/quote]
Presne tak to funguje. 2 tunery v jednom zariadeni su potrebne len vtedy, ak TV dany tuner neobsahuje. Kopec ludi ma este starsiu CRT TV, kde nie je DVB-T tuner, po kupe STB s nahravanim sa jednoznacne oplati 2tunerovy. To iste plati pre tych, ktori pouzivaju satelitny prijem a STB s 2 sat tunermi.
matusco (376)|12.8.2010 08:33
[quote=jarino1978;292597]kúp otcovi teda satelitný STB s PVR, napr. Vantage HD1100, k tomu kartičku Skylink + externý HDD + parabolu, LNB a kabeláž. Vec je poriešená.[/quote]

Prave vcera po prichode z roboty som nasiel v schranke letak od jedneho elektro shopu, v ktorom ponukaju satelitny HD PVR komplet za cca 270EUR - avsak len 1 tunerovy.

Suhlasim s Jarinom - porozmyslal by som tiez nad moznostou satelitneho prijmu. V tejto oblasti mas na vyber z viacerych moznosti: 1 a 2 tunerove prijimace, s nahravanim na interny prip. externy disk.
Kobko (17)|12.8.2010 16:53
Ďakujem všetkým za informácie, nejako sa budem musieť rozhodnúť ...