Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nahradni baterie - domaci vyroba

universum (16)|9.8.2010 16:29
Preju hezky den,

mam takovy dotaz, resp. postreh...
Poridil jsem Canon HF200 a jak uz to tak u spotrebnich kamer byva, v zakladnim baleni je akumulator, ktery vydrzi kameru napajet neco malo pres hodinu (890mA, 7.2V). Pridavne akumulatory jsou z meho pohledu celkem dost drahe (az predrazene). Daji se koupit i levnejsi neoriginalni, ale pro ty je zase potreba poridit nabijecku, protoze kamera je vetsinou odmitne nabijet.

Co mi pripada zajimave je, ze kdyz je kamera pripojena do elektricke site, tak je napajena stejnosmernym zdrojem 8.4V.
Napadla me takova kacirska myslenka ... co kdybych misto tohoto zdroje pripojil sedm za sebou poskladanych NiMH nabijecich akumulatoru (7x 1.2V = 8.4) s kapacitou rekneme 4000 mA? Tim bych teoreticky ziskal baterii 4000 mA, prakticky by to bylo samozrejme mene, ale i tak by to dalece presahovalo moznosti dodavaneho akumulatoru.

Vyhody jsou jasne:
Relativne levne reseni (cca 300-400 Kc).
Nekolikanasobne vyssi nominalni kapacita, takze lze predpokladat, ze by kamera vydrzela bezet mnohem dele, nez na pribalenou baterii.
Akumulator kamery by se dal takto dobijet v terenu, kde neni k dispozici el. zasuvka (napr. delsi celodenni vylet).

Nevyhody jsou taky jasne:
Nulovy prehled o stavu takto podomacku vyrobene baterie.
Vyssi hmotnost nez originalni pridavne Lion baterie.

Je v tom nejaky zasadni neprekonatelny problem, proc by to nemelo chodit?
A jeste jeden dotaz ... je nejaky duvod, proc ma akumulator kamery 7.2V zatimco zdroj pripojeny do el. zasuvky dava 8.4V?
Kdyby to takhle mohlo chodit, staci jen pospojovat jednotlive NiMH clanky nebo je na to potreba nejaka pridavna elektronika?
kasy (44)|9.8.2010 17:54
universum (16)|9.8.2010 21:07
Hmm, to neni spatna nabidka, za cca 600 (vcetne postovneho) takova kapacita (a nabijecka v cene), o tom by se uz dalo uvazovat... do toho mozna pujdu.

Nicmene by me stejne zajimalo, jestli je mozne zdroj zapojeny do el. zasuvky nahradit nejakou akumulatorovou sestavickou a jestli v tom je nebo neni zakopany nejaky pes...
1hroch (865)|10.8.2010 06:38
Nemel by byt problem, sitovy zdroj je jenom stabilizovany zdroj 8,4V bez zpetne vazby z kamery. Videl jsem i udelatko pro Sony kameru - 12V gelovy Pb aku, k tomu stabilizator na 8,4V, pripevneno na vytvarovanem "klacku" - nahodil jsi na rameno, aku vzadu za ramenem, kamera vepredu - pekne vyvazene, krasne stabilni. Navic aku jeste napajel reflektor. Dotycny to pouzival na srazy historickych vojenskych vozidel, kde dokumentoval temer vsechno, i zabery z jizd v terenu byly docela stabilni.
Sitovy zdroj musi mit vyssi napeti nez aku, protoze na ridicich nabijecich obvodech v kamere nutne dochazi k ubytku napeti, navic pri nabijeni dosahuje aku vyssiho napeti nez je provozni.
PeLi (289)|10.8.2010 07:32
Takuto po domácky vyrobenú bateriu som používal na kameru SONY HC7. Fungovalo to bez problémov, akurát som si prvý krát odstopoval, že ako dlho tá batéria vydrží. Nevýhoda bola, že po vybití batérie pod určitú hodnotu sa kamera jednoducho vypla.
universum (16)|10.8.2010 11:48
Tak to jsou super zpravy. Jeste popremyslim, jestli poridim tu navrhovanou neoriginalni baterii a nebo si udelam tu domaci (docela me to laka, hlavne kvuli kapacite vysledneho zarizeni).

S tim vypnutim kamery po vybiti domaci baterie to podle me zas neni az takovy problem ... staci nemit originalni akumulator v kamere uplne vybity (aby tam aspon trochu stavy zustalo) a mezitim nechat bezet kameru na domaci baterii. A az tahle dojde, mela by se kamera sama prepnout na tu originalni baterku.
Ale mozna si to jen maluju na ruzovo a kamera opravdu zhasne, protoze se nestihne prepnout na zalozni zdroj.
1hroch (865)|10.8.2010 13:11
Je treba vyzkouset, zda kamera nema pomocny kontakt u konektoru napajeni, ktery pri pritomnosti (zastrcenem) konektoru z nabijecky neodpoji vestaveny aku. Zastrcit konektor od nabijecky, nabijecku vypnout ze site a sledovat, zda nabehne z interniho aku.
PeLi (289)|10.8.2010 21:19
no pri tej mojej SONY HC7 som to musel vytiahnuť, inak to nešlo. Ale to je len zvyk a tá po domácky vyrobená bateria mi vela krat pomohla.
universum (16)|11.8.2010 09:09
1hroch: Dobry postreh, asi mam stesti. Dnes rano jsem to jen tak zbezne zkusil na te me HF200 a po odpojeni zdroje od site se kamera prepnula na baterku.

Jeste bych se zeptal ... jaky mate kdo nazor na Ni-Mh akumulatory AA o kapacite 4500-4900 mA? Neni to nejaky cinsky "podvod"? Treba Aukro jich je plne. Kdyz jsem naposled kupoval akumulatory (tak dva roky zpatky), tak bezne kapacity byly tak 2100-2800 mA. Jen mi jde o to, jestli v teto oblasti opravdu doslo k nejakemu technologickemu pokroku ;-)
A doufam, ze zvladnou odber 1 A...
1hroch (865)|11.8.2010 10:58
[quote=universum;292438]1hroch: Dobry postreh, asi mam stesti. Dnes rano jsem to jen tak zbezne zkusil na te me HF200 a po odpojeni zdroje od site se kamera prepnula na baterku.
[/quote]
Dobra zprava!

Aku - je treba si dat pozor na sferu pouziti. V zasade existuji 2 zakladni typy:
1. Jako zalohovaci s dlouhym, byt treba trvalym nabijenim, ty pak lze vybijet opet jen malym proudem. Pri vetsim proudovem zatizeni se jim silne zkracuje zivotnost.
2. Do pristroju s velkym proudovym odberem.
Protoze o konkretnim typu aku nelze vetsinou nic moc konkretniho zjistit, zakladnim voditkem jsou udaje o nabijeni, vetsinou na solidnejsich aku uvedene.
Pokud je uveden mimo Standard Charge, ktery vetsinou udava nabijeni proudem rovnajicim se 1/10 kapacity aku, take Rapid Charge hodnotou proudu rovnajici se alespon 1/3 kapacity, pak lze usoudit, ze aku jsou pri vybijeni schopny dodat vetsi proud bez nebezpeci poskozeni a zkraceni zivotnosti.

Aku s vysokou kapacitou - tot otazka - nejlepe vyzkouset v praxi. Nove mohou uvedenou kapacitu mit, ta ale muze jiz po nekolika nabitich zacit klesat.
IMG_0272.JPG
fandor1 (67)|12.8.2010 11:21
kasy - dík za typ, dnes mi došla na dobírku baterie VW-VBG260. Mám Panáka SD700 a nijak nepřekáží hledáčku. Už má i infočip a za 879 Kč vč. poštovného je to prostě bomba. Ještě jakou bude mít výdrž, záruka je 2 roky. Myslím že za této situace nějaké bastlení je nesmysl s rizikem poškození kamery.
xray20 (27)|12.8.2010 11:54
fandor1 (67)|12.8.2010 13:44
xray20 - A kolik tě stála celkem vč. poštovného? Platit jsi musel asi předem, že? Spokojenost s originálem asi bude (pokud je to origoš), já tu mojí teprve testuji a překvapilo mne, že byla nabitá. Panasonické orig. ke kamerám nabité nebyly (máme v rodině 3 kamči - SD9, SD200 a teď SD700).
xray20 (27)|12.8.2010 15:14
fandor1 - V prepoctu me to stalo 837Kc vc. postovneho. No jako original vypada. Neprijde mi ze by to byla kopie. Ukazuje dobu behu. Byla nabita tak na pul. uplne vybita nebyla. Je fakt ze tu co jsem mel k sd700 tak vybita byla taky. Jo a platil jsem to pres PayPal predem. Prisla mi do 10dni po objednani.
universum (16)|12.8.2010 15:50
1hroch: Diky za informace, to se mi bude hodit pri vyberu akumulatoru. I kdyz mam pocit, ze dnes se jich prodava vetsina rychlonabijecich... tedy pro moje ucely vhodnych.

Jen me trochu znervoznuje rozdil mezi vstupnim napetim z elektriky 8.4V a vstupnim napetim z baterky 7.2V. Takze bych mel jeste jeden dotaz ... jehoz realizace by ale podle me mohla vest k poskozeni kamery:
Co kdybych pripojil spravne sestavene akumulatory primo na bateriovy vstup kamery (dal bych tam 2x 3.6V lithiove akumulatory)? Na originalni baterce vidim ctyri kontakty: +, -, a dalsi dva asi datove. Kdybych zapojil moje lithiove akumulatory na + a - ... chodilo by to nebo jsou ty datove kontakty pro kameru (obecne pro kamery) zivotne dulezite?
Proc vlastne neni vetsinou mozne neoriginalni baterie v kamere nabijet? Neni to treba tim, ze nemaji ty dva datove kontakty? Resp. treba je maji, ale nemaji datovou elektroniku?

No, budu jeste chvili koumat. Jak to dopadne, zatim nevim. Koupit hotovou baterku, jak psal Kasy, me laka. Ale zrovna tak me laka mit podobnou kapacitu za polovicni cenu nebo mit za srovnatelnou cenu kapacitu 2x nebo 3x vyssi. Je to boj ;-)
xray20 (27)|12.8.2010 16:14
+ http://cgi.ebay.com/4in1-Battery-Charger-Canon-VIXIA-HF-100-HF100-HF200-/270620096492?pt=Batteries_Chargers

Dohromady to vyjde asi na 5k a 3400mAh staci ne? kdyz ne koupis dalsi baterku za nejakych 340kc. Jo a ty neorigo baterky co koupis v CZ jsem vetsinou stejny co maji i na Ebay. Akorad si prelepujou stitky na nazev sve firmy.(napr Aligator..atd)
fandor1 (67)|13.8.2010 09:32
xray20 - jak jsme se bavili o nabitých a nenabitých baterkách, nedalo mi to a zavolal jsem dodavateli a ten tvrdil, že baterie musí být nabité. Potom jsem zjistil, že byla nabitá jen na půl, protože jsem jí dobíjel ještě 2 hoďky na plnou kapacitu. Zagooglil jsem a nestačil se divit. U Li-ion baterií je jedno jsou-li používané nebo ne, odcházejí stejně, mají 2, max. 3 roky. Skladovat se mají nabité na 40 % kapacity při teplotě cca 5 - 9 st.C, tedy v ledničce. Ne tedy plně nabité, nebo vybité. A další důležitá věc: snesou 300 - 500 nabíjecích cyklů a za cyklus platí i to když se natočí pár minut a před dalším točením baterku (pro jistotu) dobiješ na plnou kapacitu. (To jsem dělal já). Tak to tedy (pokud je to pravda) vypadá, že Paňáci dodávají baterky nenabité aby brzo odešly, nebo si myslí že nebudou dlouho ležet na pultech.
A vůbec nejlepší je to, že se o tom v návodu ke kameře nedočtete. Potom se skutečně vyplatí kupovat neoriginální baterie, které jsou nesrovnatelně levnější a dnes už mají i infočipy.
1hroch (865)|13.8.2010 09:33
Vsak jsem psal vyse vyssi napeti ze zdroje je potrebne kvuli ubytku na nabijeci elektronice a zaroven pri nabijeni se napeti na aku zvysuje. Stene tak jako v aute mas aku 12V, ale nabijeci soustava je nastavena na 14,1 - 14,3 V. Takze zdroj ti musi toto napeti byt schopen zajistit.
Lithiove aku muzes zkusit pripojit, obavam se ale, ze je kamera identifikuje jako platne. Totiz v origo aku je identifikacni chip, ze ktereho si kamera verifikuje zda jde o platny aku. Pokd toto info nedostane, napise ti neplatny aku ci podobnou hlasku a nerozjedes to. Stejne tak chip obsahuje udaje o napeti a kapacite aku, takze pri internim nabijeni se temito udaji ridi a po plnem nabiti dokaze nabijeni ukoncit. U neorigo aku i v pripade , ze ho kamera spolkne tyto udaje chybi, ci jsou jinak zakodovane, takze kamera nabiji a nabiji a nedojde k vypnuti. Proto externi nabijecky. Stejne tak u neorigo aku kamera ukazuje uplne nesmyslny cas pouziti aku
universum (16)|13.8.2010 12:05
1hroch: Me to vyssi napeti ze zdroje znervoznovalo spis kvuli tomu, ze by bylo potreba sedm akumulatoru (proste je to takove divne cislo) ;-) S temi ubytky a vyssim nabijecim napetim to tak nejak chapu...

xray20: 3400 mAh uz je zajimave cislo ... mozna fakt prozkoumam, jakym zpusobem se nakupuje v zahranici a pujdu do toho (nemam rozchozeny PayPal, nic moc o tom nevim ... krome toho, ze by v tom nemel byt problem). Rozhodne je to dobry tip.
fevlad (69)|1.10.2010 09:15
Ahojte, nemá niekto skúsenosti s náhrad.bateriou CS-VBK180T z batteryupgrade.com do kamery Panasonic HDC SD-60.
http://www.batteryupgrade.com/shopBrowser.php?shopGroupId=58669323#/shopGroupId/54268759
dakujem
janforman (215)|2.10.2010 16:15
http://www.hfpartners.cz/baterie-canon-bp-827-2400-mah-7-4-v-hf10-hf11-hf20-hf21-hf100-hg20-hg21-legria-hf-s10-hf-s11-hf-s100-hf200

Docela by mě zajímalo jestli tyhle fungujou... je to náhrada za BP-827 (2400 mAh) a cena vypadá přijatelně...