Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s anténním rozvodem v řadovce

jikraus (3)|7.8.2010 22:02
Dobrý den,
mám problém s příjmem TV signálu (analog i DVB-T). Bydlím v 7 let staré řadovce, problém se začal projevovat tak před 3 roky. Prostě občas se zhoršil na několik hodin příjem signálu, po přechodu na digitál vypadává ve stejných intervalech obraz úplně (settopbox hlásí silný signál ale nulovou kvalitu). Zkoušel jsem už všechno možné (vyměnit koncovky koax kabelů, vypustit rozbočovač,vyměnit koax kabely od zásuvky k televizi), ale je to pořád stejné. Dokonce když vytáhnu na půdě kabel co jde od antény do rozbočovače, tak to se sílou ani kvalitou signálu neudělá vůbec nic.
Dnes jsem znovu vytáhnul a odpojil koaxy v zásuvkách v pokojích i na půdě za rozbočovačem a zkusil proměřit odpor středu proti opletu na jednotlivých koaxech. A zjistil jsem nulový odpor na všech kabelech i když na druhém konci nebyly samozřejmě spojené. Znamená to že jsou někde zkratované? Nebo je to normální?. Nebo by pomohlo koupit nějaký zesilovač signálu? Omlouvám se za amatérský dotaz, ale už nevím co s tím.
Pitomec (10211)|8.8.2010 12:27
To ty sám asi nevyřešíš, protože to chce jednak změřit signál z éteru a pak posoudit kvalitu celého rozvodu, tj. jak úrovně signálů, útlum, tak i (ne)kvalitu koax. kabelů, rozbočovačů atd. Navíc příliš silný signál může mít za následek, že neuvidíš nic (nejenom signál nekvalitní).
jikraus (3)|8.8.2010 18:37
[quote=Pitomec;291988]To ty sám asi nevyřešíš, protože to chce jednak změřit signál z éteru a pak posoudit kvalitu celého rozvodu, tj. jak úrovně signálů, útlum, tak i (ne)kvalitu koax. kabelů, rozbočovačů atd. Navíc příliš silný signál může mít za následek, že neuvidíš nic (nejenom signál nekvalitní).[/quote]
Jasný, budu asi muset zavolat profíky. Ale jestli mi koaxy přehryzaly myši nebo něco podobnýho, tak to budou vyhozený peníze.
Od vysílače jsme asi 50 km na přímý dohled, sousedi žádný takový problém nemají. Takže zjednoduším dotaz: je možný, aby odpojený koax vedený husím krkem v délce cca 12m zbavený i koncovek měl nulový odpor opletu vůči středu? Protože tam mi selským rozumem vychází že by mohl být problém.
Díky
Ivo Mašek (10205)|8.8.2010 18:56
Pokud není nikde smyčka, musí ti ohmmetr ukázat nekonečno (ležatá osmička).
Pitomec (10211)|8.8.2010 19:14
Mimochodem co to je vůbec za koax? Navíc 12m bych rovnou vyměnil za Belden H125 a nic ani neměřil.
jikraus (3)|8.8.2010 21:19
[quote=Ivo Mašek;292063]Pokud není nikde smyčka, musí ti ohmmetr ukázat nekonečno (ležatá osmička).[/quote]
Ohmetr mi při měření ukáže na všech kabelech nulu (stejně jako když spojím hroty na měřáku). Prostě je to asi někde zkratovaný. A protože mám v baráku ve 4 pokojích 4 TV zásuvky a na půdě mi ústí 4 koaxy, tak myslím, že je to bez jakýkoliv smyčky. Jednoduše natažený v husím krku. A ty koaxy jsou normální s měděnýma drátkama opletu bez stínící folie.
Je to vůbec možný, aby se někde po 5 letech koaxy takhle podělaly? Setkali jste se s tím někdo?
Dík
Pitomec (10211)|8.8.2010 21:26
Koax. kabel bez stínící fólie a ještě k tomu zásuvky (+ tutově mizerné účastnické šňůry, které stínění ani neviděly), to je ideální kombinace aby to nejelo...

Ke každé TV dát samostatný kabel (pokud nepůjde v trubce protáhnout Belden H125, tak použít třeba slabší H121), žádné zásuvky a dát to až přímo do TV, rozbočovače a konektory v celokovovém provedení (žádný šunt pod šroubky nebo v plastu!). To je základ a pak se dá řešit zbytek.