Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod videa na HD formát

hanak (23)|7.8.2010 15:11
Prosím o radu ale pokud možno polopaticky,protože nemám teoretické znalosti a střihání videa je jen jedním z koníčků. Mám kameru Canon A1, střihový program Edius 5 + střihovou kartu, pc procesor 2-jádro.Zatím jsem převáděl nastřihané video na SD ,protože při pokusu o HD mi pc vypočítal časy konverze přes 10 hodin. Ctěl bych využít potenciál HD, takže řešením by bylo pořídit výkonnější pc /i7/ nebo nainstalovat do stávajícího pc Canopus GV FIRECODER BLU a počkat ještě nějaký rok na ještě výkonnější procesory. Máte s tím někdo zkušenosti ?
arkij (540)|7.8.2010 17:23
Mám zkušenost s kombinací FIRECODER BLUE a EDIUS, na kterou jsem musel přejít po ukončeném vývoji Ulead Media Studia Pro a přechodu na HDV.

Pro srovnání mám jako základ CORE DUO QUAD a pokud nechám rendering z časové osy, kde je jen pár filtrů (úprava barev, přechody apod.) tak to jede cca 1/4 - 1/3 realtimu. Pokud na celou sekvenci dám ještě další náročnější filtry a použiji například stabilizaci (Mercali), tak jede převod kolem 1/1 realtimu, jednou se mi to podařilo zpomalit asi na 2/1 ale to jsem tam zkoušel řadu ptákovin.

V podstatě procesor počítá filtry a FIRECODER BLUE provádí převod, alespoň tak se mi to jeví.

Dnes jsem ale ráno v práci svoje PC neprobudil (v noci byla bouřka a asi mi "odpálila" procesor a způsobila ještě další škody, ty tady ale popisovat nebudu), tak jsem narychlo použil PC kolegyně, přehodil kartu a nainstaloval FIRECODER BLUE a EDIUS, protože potřebuji něco dodělat, takže mám srovnání na slabším CORE DUO. Střih jde trochu pomaleji, malinko zadrhává náhled (tady karta nepomůže), nicméně samotný převod přes FIRECODER BLUE se téměř nezpomalil a časy jsou podobné jako jsem měl včera.

Takže mohu potvrdit že FIRECODER BLUE je výborná karta s velice kvalitním výstupem, jede dobře i na slabším PC a pokud do ní chceš investovat nemalý peníz, určitě se Ti v kombinaci s Ediusem vyplatí, ještě asi podporuje i nějaký jiný střihový SW, bez té podpory jako samostatná ale nemá smysl, skutečně slouží jenom pro rendering na výstupu.

Jo a běhá mi zatím jen na verzi 5.12, když jsem to upgradnul na momentálně aktuální 5.51, tak se podpora pro HDV vytratila, zůstala jenom pro AVCHD. Možná to časem opraví. Samotný SW, co je dodáván ke kartě sice umí taky převod z SD na HD, z HDV na SD (DVD) apod. taky menu a mastering DVD a Blue Ray ale moc se mi nelíbí a zůstanu u mých starých Ulead DVD Movie Factory a Ulead DVD Workshop. Blue Ray zatím neřeším.

Jo a pokud si nainstaluješ AVCHD Converter od Canopusu, tak umí přímo pomocí této karty jak přehrávat, tak konvertovat na MPEG2 AVCHD video (např z foťáku a kamer SONY), což se taky hodí.

Pokud máš další dotazy, rád odpovím.
Pytkin (7947)|7.8.2010 17:25
nazov temy nejak nekoresponduje s otazkami ..

ale k veci .. v dnesnej dobre by som nekupoval ziadnu kartu .. nema to cenu .. dnes uz vsetko bezi na procesore .. a samozrejme cim lepsi procesor , tym lepsie to ide .. bezproblemov strihame multicam v HD na i7cke ..
jarino1978 (8045)|7.8.2010 22:29
[quote=hanak;291914]Prosím o radu ale pokud možno polopaticky,protože nemám teoretické znalosti a střihání videa je jen jedním z koníčků. Mám kameru Canon A1, střihový program Edius 5 + střihovou kartu, pc procesor 2-jádro.Zatím jsem převáděl nastřihané video na SD ,protože při pokusu o HD mi pc vypočítal časy konverze přes 10 hodin. Ctěl bych využít potenciál HD, takže řešením by bylo pořídit výkonnější pc /i7/ nebo nainstalovat do stávajícího pc Canopus GV FIRECODER BLU a počkat ještě nějaký rok na ještě výkonnější procesory. Máte s tím někdo zkušenosti ?[/quote]

stačí strižnu, ktorá vie smart rendering, čo dnes vzhľadom na HDV dokáže skoro každá. Vyskúšaj Sony Vegas pro, Edius to vie tiež. všetko závisí od toho, aký formát si zvolíš.
hanak (23)|8.8.2010 21:03
[quote=arkij;291925]Mám zkušenost s kombinací FIRECODER BLUE a EDIUS, na kterou jsem musel přejít po ukončeném vývoji Ulead Media Studia Pro a přechodu na HDV.

Pro srovnání mám jako základ CORE DUO QUAD a pokud nechám rendering z časové osy, kde je jen pár filtrů (úprava barev, přechody apod.) tak to jede cca 1/4 - 1/3 realtimu. Pokud na celou sekvenci dám ještě další náročnější filtry a použiji například stabilizaci (Mercali), tak jede převod kolem 1/1 realtimu, jednou se mi to podařilo zpomalit asi na 2/1 ale to jsem tam zkoušel řadu ptákovin.

V podstatě procesor počítá filtry a FIRECODER BLUE provádí převod, alespoň tak se mi to jeví.

Dnes jsem ale ráno v práci svoje PC neprobudil (v noci byla bouřka a asi mi "odpálila" procesor a způsobila ještě další škody, ty tady ale popisovat nebudu), tak jsem narychlo použil PC kolegyně, přehodil kartu a nainstaloval FIRECODER BLUE a EDIUS, protože potřebuji něco dodělat, takže mám srovnání na slabším CORE DUO. Střih jde trochu pomaleji, malinko zadrhává náhled (tady karta nepomůže), nicméně samotný převod přes FIRECODER BLUE se téměř nezpomalil a časy jsou podobné jako jsem měl včera.

Takže mohu potvrdit že FIRECODER BLUE je výborná karta s velice kvalitním výstupem, jede dobře i na slabším PC a pokud do ní chceš investovat nemalý peníz, určitě se Ti v kombinaci s Ediusem vyplatí, ještě asi podporuje i nějaký jiný střihový SW, bez té podpory jako samostatná ale nemá smysl, skutečně slouží jenom pro rendering na výstupu.

Jo a běhá mi zatím jen na verzi 5.12, když jsem to upgradnul na momentálně aktuální 5.51, tak se podpora pro HDV vytratila, zůstala jenom pro AVCHD. Možná to časem opraví. Samotný SW, co je dodáván ke kartě sice umí taky převod z SD na HD, z HDV na SD (DVD) apod. taky menu a mastering DVD a Blue Ray ale moc se mi nelíbí a zůstanu u mých starých Ulead DVD Movie Factory a Ulead DVD Workshop. Blue Ray zatím neřeším.

Jo a pokud si nainstaluješ AVCHD Converter od Canopusu, tak umí přímo pomocí této karty jak přehrávat, tak konvertovat na MPEG2 AVCHD video (např z foťáku a kamer SONY), což se taky hodí.

Pokud máš další dotazy, rád odpovím.[/quote]
Díky za odpověď.Cením si ,když se někdo podělí o vlastní zkušenosti ale jak to bývá ,jsou tady 2 názory : koupit kartu na rendering za 15 000 Kč nebo si nechat postavit nový pc nejlépe s i7.Protože se videem neživím,nejsem odborník přes pc ,hledám pochopitelně finančně nejlepší řešení.Chtěl bych nastříhané video převádět do nějakého formátu HD tak aby výsledek byl co nejblíž originálu.
arkij (540)|9.8.2010 17:07
[quote=hanak;292081]Díky za odpověď.Cením si ,když se někdo podělí o vlastní zkušenosti ale jak to bývá ,jsou tady 2 názory : koupit kartu na rendering za 15 000 Kč nebo si nechat postavit nový pc nejlépe s i7.Protože se videem neživím,nejsem odborník přes pc ,hledám pochopitelně finančně nejlepší řešení.Chtěl bych nastříhané video převádět do nějakého formátu HD tak aby výsledek byl co nejblíž originálu.[/quote]

Ideálně Ti asi nikdo neporadí. Já jsem si už před deseti lety od Canopusu koupil kartu na převod DV-avi na MPEG (DVD) a i když se tu pak vedly rozsáhlé diskuze o různých kvalitách SW encoderů, jejich rychlostech a zlepšených výkonech PC, ta karta mne nikdy nezklamala, užívám ji dodnes (už asi ve třetím PC) a nikdy jsem její pořízení neolitoval. Podporovala přímý výstup z časové osy UleadMedia Studia Pro a tak jsem pomocí ní občas jednoduše převedl i různé jiné formáty (DIVX, Xvid apod), co do té osy šly natáhnout a kvalita výstupu se nikdy výrazně nezhoršila oproti zdroji. Co se týká její hlavní funkce převodu DV na MPEG dávala výsledky výborné, subjektivně posuzováno se mi jevily malinko lepší než ty z Procoderu.

Na základě této zkušenosti jsem pořídil FIRECODER BLUE a jsem zase spokojen a myslím, že přežije několik dalších PC. Ta stará mne provázela po celou dobu životnosti DV kamery, ta nová bude zase korespondovat s HDV kamerou. Vyrendrovat třeba kousek časové osy jako vzorek je otázkou chvilky i teď na tom slabším PC, na nějž jsem musel dočasně přejít a už teď se mi vlastně vyplatila, protože jsem něco dodělával a s těmi dlouhými časy by to byl docela "vopruz".

Někdo preferuje silnější PC které není jednoúčelové (určitě je to dobrá cesta a pomáhá nejen na výstupu ale i při samotném střihu apod.), já mám rád jistotu a spolehlivost a jednoúčelovost karty mi nevadí a bude putovat dál i na další PC, až budu měnit.

Jo a podotýkám, že mne video neživí, mám to taky jenom jako koníčka.
Pytkin (7947)|9.8.2010 17:47
tieto karty su casto zla investicia , lebo pride novy OS a firma uz nerobi podporu .. Tak isto nie v kazdom software to funguje .. atd atd .. zavisi co chces ..v kazdom pripade investicia do silneho pociataca je bezpecnejsia ..
hanak (23)|9.8.2010 21:56
Nejsem si jistý, jesttli by i7 byl rychlejší než můj pc s kartou na rendering od Canopusu. Nechal jsem si udělat kalkulaci na nový pc s i7 a cena byla přes 30 000,-Kč.Takže pokud by mi můj starší pc s kartou na rendering podstatně zkrátil přepočítávání videa, nebudu mít asi důvod měnit na nějaký ten rok pc - je to jenom koníček.
Pytkin (7947)|9.8.2010 22:27
no v prvom rade ide o to , ci ta karta je podporovana .. Casto totiz ide len v jednom konkretnom programe .. atd .. dalsia vec je , ze ta karta je len na export .. ale clovek musi aj robit .. a tam s pomalym pocitacom bude peklo .. HDV je OK .. ale skus strihat AVCHD .. no way ..
Pavel_tempx2 (829)|10.8.2010 00:27
AVCHD ? to opravdu existuje něco takového ? :D :D
arkij (540)|10.8.2010 07:14
Udělal jsem Ti malý test časů pro srovnání na slabším PC Core Duo 2.33 GHz na délce 5 minut střihu na časové ose EDIUS 5.12 ve formátu HDV, jednotlivé záběry po cca 3 sekundách:

Úplně bez filtrů, jen střih s prolínačkou:
Pomocí FIRECODER BLUE: 2:30 min
Pomocí jen procesoru PC : 11:00 min

Se stabilizací Mercalli a korekcí barev:
Pomocí FIRECODER BLUE: 3:50 min
Pomocí jen procesoru PC : 14:00 min

Se šesticí náročnějších filtrů (naházel jsem tam co mne napadlo):
Pomocí FIRECODER BLUE: 10:40 min
Pomocí jen procesoru PC : 21:80 min

Třeba Ti to pomůže v rozhodování, ať víš, co asi můžeš reálně očekávat.
Saxel (2279)|10.8.2010 08:47
Zastávám názor jako Pytkin. Investoval bych raději do výkonnějšího PC než do jednoúčelové karty. Potřebuju výkon nejenom pro rendering, ale také pro aplikované filtry, složitější kompozice a vůbec pro pohodlnou práci.
Pytkin (7947)|10.8.2010 09:00
arkij : tie casy udavaju co ? nejak tomu nerozumiem .. predpokladam daky encoding ? preco neni vystup z firecoderu stale rovnaky ? to potom len podporuje co hovorim , ze treba investovat do procesora , lebo pomaly procesor spomaluje aj vykon tej karty a je zbytocna ..
arkij (540)|10.8.2010 09:46
Pytkin: časy udávají orientační délku finálního renderingu do výsledného souboru.

Kdyby jsi četl, co jsem psal výše
[quote=arkij;291925] V podstatě procesor počítá filtry a FIRECODER BLUE provádí převod, alespoň tak se mi to jeví. [/quote]

tak se nedivíš, že časy pomocí FIRECODERU BLUE nejsou stejné, samozřejmě je ovlivňuje i procesor a že čím je lepší tím to jede rychleji jsem nikdy nezpochybnil a píšu i to že se do něj investice vyplatí, protože je univerzálněji využitelný, karta je jednoúčelová. Navíc lze celý proces zrychlit například pomocí videokarty viz recenze:

https://www.tvfreak.cz/recenze-faster-harder-firecoder/3201

Já tu kartu nikomu nenutím, jen popisuji zkušenosti a je na uvážení hanaka, zda se mu vyplatí. Já už se těším až mi dnes zprovozní moje PC (Workstation HP xw4600), která běhá rychleji a na samotném střihu je to "sakramentsky" znát, tam ta karta nepomůže.
Na druhé straně s tou kartou můžu nechat počítat na pozadí třeba hodinu export a souběžně na ne zcela vytíženém procesoru dělat práci třeba v CADu, o běžných kancelářských programech ani nemluvím, čehož často využívám. Ten souběh však zase nemusí potřebovat každý, mě ale vyhovuje.
Pytkin (7947)|10.8.2010 11:11
o tom nikto nepochybuje , ze ta karta urychluje encodovanie .. problem ale je , ze len to .. nic viac ..

pocitac musi byt ryhly v oboch pripadoch .. ono vacsinou par dni strihas .. a potom hodinu encodujes .. pre mna osobne je podstatnejsie to strihanie , ako to encodovanie .. to encodovanie bezi samo a nezaujima ma .. ale ked mam strihat na pomalom pocitaci , ktory nevladze , je to utrpenie ..

Ale ma pravdu .. Hanak si to musi vybrat sam ..
Ivo Mašek (10205)|10.8.2010 13:45
[quote=Pavel_tempx2;292268]AVCHD ? to opravdu existuje něco takového ? :D :D[/quote]
Nechci se vám tu do toho plést., jen bych podotknul, že AVCHD opravdu existuje. AVCHD je formát pro záznam a přehrávání videa ve vysokém rozlišení (HD video).
Zde asi došlo k mýlce výkladu: MPEG-4 AVC/H.264 formát
Pytkin (7947)|10.8.2010 14:29
ivo :)
Pavel_tempx2 (829)|10.8.2010 22:05
[quote=Ivo Mašek;292322]Nechci se vám tu do toho plést., jen bych podotknul, že AVCHD opravdu existuje. AVCHD je formát pro záznam a přehrávání videa ve vysokém rozlišení (HD video).
Zde asi došlo k mýlce výkladu: MPEG-4 AVC/H.264 formát[/quote]

ti smajlíci na konci tam nejsou samoúčelně, škoda jen že v dnešní době už moc lidem nezbývá čas na přemýšlení a usměv ;)
Ivo Mašek (10205)|10.8.2010 22:21
Tak to se omlouvám. Na mě právě ty smajlíci působily, jako výsměch Pytkinovi, že napsal něco blbě. :-)
Pytkin (7947)|10.8.2010 23:36
pavel : ja som to pochopil .. naopak , mna pobavil ivov prispevok :D
Ivo Mašek (10205)|11.8.2010 07:58
Já se na vás příště vykašluB-) ..............................................:-D
Pavel_tempx2 (829)|11.8.2010 09:54
[quote=Ivo Mašek;292428]Já se na vás příště vykašluB-) ..............................................:-D[/quote]

tady se občas člověk i pobaví :D