Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Synchronizácia obrazu a zvuku pri digitalizácii videa

pekub (3)|30.7.2010 15:29
Kúpil som si Pinnacle Studio s kartou "Interní PCI karta Pinnacle Studio MovieBoard", aby som mohol zdigitalizovať moje videá na SVHS páskach.

Analógovú kameru som prepojil s PC nasledovne:
- signál SVideo do karty Movieboard
- audio signál do linkového vstupu zvukovej karty Realtec HD

V Pinnacle Studiu som nastavil čo sa dalo, spustil kameru a začal digitalizovať. Všetko išlo bez problémov, až keď som pri prehrávaní "avi" zistil, že je posunutý obraz a zvuk.
To isté som vyskúšal aj na inom dostatočne výkonnom PC, ale bez úspechu.

Pri prehrávaní pásky vo videoprehrávači je obraz aj zvuk v poriadku. Taktiež je všetko v poriadku , keď prehrávanie pozerám priamo na obrazovke PC.
Niekde som sa dočítal, že na riešenie tohoto problému je treba nejaké zariadenie Time Base Corrector, ktorý však stojí až 15 000Kč.

Vie mi niekto poradiť, ako zdigitalizovať video tak, aby bol zosynchronizovaný obraz so zvukom ?


Ďakujem
vivid.sk (11472)|30.7.2010 16:36
A o kolko to mas posunute?
Ved nieje problem vykorigovat to manualne, ak ide len o nejake desiatky/stovky ms a zaroven je posun konstantny v celej dlzke videa.
Pitomec (10211)|30.7.2010 17:58
[quote=pekub;291077]Kúpil som si Pinnacle Studio s kartou "Interní PCI karta Pinnacle Studio MovieBoard", aby som mohol zdigitalizovať moje videá na SVHS páskach.

Analógovú kameru som prepojil s PC nasledovne:
- signál SVideo do karty Movieboard
- audio signál do linkového vstupu zvukovej karty Realtec HD

V Pinnacle Studiu som nastavil čo sa dalo, spustil kameru a začal digitalizovať. Všetko išlo bez problémov, až keď som pri prehrávaní "avi" zistil, že je posunutý obraz a zvuk.
To isté som vyskúšal aj na inom dostatočne výkonnom PC, ale bez úspechu.

Pri prehrávaní pásky vo videoprehrávači je obraz aj zvuk v poriadku. Taktiež je všetko v poriadku , keď prehrávanie pozerám priamo na obrazovke PC.
Niekde som sa dočítal, že na riešenie tohoto problému je treba nejaké zariadenie Time Base Corrector, ktorý však stojí až 15 000Kč.

Vie mi niekto poradiť, ako zdigitalizovať video tak, aby bol zosynchronizovaný obraz so zvukom ?


Ďakujem[/quote]Jediným řešením je kvalitní A/D převodník (Canopus ADVC-1394 apod.) a ne shit od Pinnacle, kde je mizerná jak karta, tak i bundlovaný soft...
Pytkin (7947)|30.7.2010 18:25
suhlasim s pitomcom .. hlavne si treba uvedomit , ze synchro audio a video sa da dosiahnut len tak , ked audio a video dame to tej istej karty ..

pekub : ten posun bol stale rovnaky ? alebo na zaciatku to bolo OK a na konci to bolo mimo ? ak ten druhy pripad (co by som ocakaval) , tak to je tym co som pisal pred tym ..
artam (1147)|31.7.2010 02:17
[quote=Pytkin;291102] .. hlavne si treba uvedomit , ze synchro audio a video sa da dosiahnut len tak , ked audio a video dame to tej istej karty .. [/quote]
Nooo... este sa to da dosiahnut aj tak, ze bude nahravat rovno do mpeg2 a nie do avi, vtedy sa synchro osetri priamo cez timestampy v mpeg streame, pri prehravani bude audio a video synchronne.

Ale beda, ked to bude chciet prekodovat do avi - tam sa mu to potom zakonite zas rozide... :D
pekub (3)|4.8.2010 07:41
Ďakujem všetkým, čo sa mi ozvali. Bol som na SC, tak odpovedám až teraz.

- posun zvuku a obrazu je asi konštantný / zvuk predbieha obraz, odhadom 100ms /

- dodatočné sfázovanie zvuku s obrazom v nejakom strihovom programe považujem za krajné riešenie, jednak som v tom úplý začiatočník, ale hlavne chcem odtrániť zdroj problému

- súhlasím s názorom, že chyba môže byť v tom, že obraz sa spracovávava jednou kartou a zvuk druhou

- zrejme budem musieť vyskúšať nejaký iný HW, karta Canopus ADVC-1394 sa síce už nevyrába,
ale v ponuke majú rozne externé boxy

Ešte mám jednu otázku:
do akého formátu je najlepšie video digitalizovať pre účely archivácie s možnosťou následnej editácie ?
Pytkin (7947)|4.8.2010 12:12
ak to mas na tych SVHS kazetach , tak optimalne je to previest na DV tym prevodnikom a naberas to cez firewire do pocitaca .. spracujes uplne kazdym programom .. toto podporuje kazda strizna .. trebars vegas je super .. cena pod 100 dolarov ..

kartu som myslel tuto:
http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=1537

teda je to externy box .. vyhoda je , ze to mozes hocikedy zobrat k inemu pocitacu , k notebooku atd ..

pripadne lepsia je este tato .. trosku drahsia ..
http://www.syntex.cz/produkt.asp?id=677
ale ma aj vystup .. cize vies postrihane video naspat nahrad na video .. alebo pripojit normalnu telku , a ked strihas , tak mas rovno nahlad videa na telke (moc dobra vec!) ..
Pitomec (10211)|4.8.2010 12:59
[quote=pekub;291517]Ďakujem všetkým, čo sa mi ozvali. Bol som na SC, tak odpovedám až teraz.

- posun zvuku a obrazu je asi konštantný / zvuk predbieha obraz, odhadom 100ms /

- dodatočné sfázovanie zvuku s obrazom v nejakom strihovom programe považujem za krajné riešenie, jednak som v tom úplý začiatočník, ale hlavne chcem odtrániť zdroj problému

- súhlasím s názorom, že chyba môže byť v tom, že obraz sa spracovávava jednou kartou a zvuk druhou

- zrejme budem musieť vyskúšať nejaký iný HW, [COLOR=red]karta Canopus ADVC-1394 sa síce už nevyrába[/COLOR],
ale v ponuke majú rozne externé boxy

Ešte mám jednu otázku:
do akého formátu je najlepšie video digitalizovať pre účely archivácie s možnosťou následnej editácie ?[/quote]Od Canopusu můžeš vzít cokoliv, protože pajšl převodníku je pořád stejný (čip NEC) a tudíž i kvalita.
pekub (3)|5.8.2010 08:08
Súvisí nejako kvalita zdigitalizovaného záznamu s pouzitým SW ? / teda pri použití ext.boxu
Canopus /. Windows Movie Maker tiež podporuje firewire a je zdarma. Mne ide zatiaľ len o zdigitalizovanie mojich SVHS videí a ich archivovanie na PC. Na strihanie by som si už zohnal niečo iné / keď sa k tomu strihaniu niekedy dostanem /.

Ďakujem
Pitomec (10211)|5.8.2010 08:47
Canopus je HW převodník, takže tam žádný soft není (resp. je akorát na ovládání).
Pytkin (7947)|5.8.2010 10:20
pekub : jasne ze nesuvisi so softom .. kludne mozes pouzit Windows Movie Maker .. Canopus prevodnik ti prevedie analogove video do digitalu a to potom software cez firewire natiahne do pocitaca .. je uplne jedno aky soft pouzijes .. ina vec je potom moznosti strihu v tom software .. titulky , uprava zvuku .. atd .. to uz zavisi na softwari .. a samozrejme export .. na DVD atd ..

ale ak to chces len zdigitalizovat , tak uplne postacuje movie maker .. pripadne strasne vela ludi pouziva free program http://windv.mourek.cz/