Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kostrbatý obraz z DV kamery

Wolfsteen (33)|20.7.2010 14:00
Zdravím všechny, mám již nějakou dobu DV kameru Panasonic NV-GS80EP a moc se mi nezamlouvá obraz, který z ní leze. Hrany objektů jsou viditělně kostrbaté a to i u statických objektů, takže prokládání můžu vyloučit. Tady je ukázka http://www.uloz.to/5368689/obraz.png , viditelné je to u popruhu na kytaře nebo na modrých světlech v pozadí. Obrázek jsem udělal při zapnutém deinterlaced filtru v MeGui. Video není nijak upravováno, je to jen přetažené AVI z kamery.
Je takový obraz normální nebo to lze nějak vylepšit?
Díky
vivid.sk (11472)|20.7.2010 14:43
Ten obrazok je zmenseny (725x409). Daj sem normalny povodny obrazok bez uprav (bez deinterlace).

P.S. ten obraz vyzera ako 10x nazoomovany. Vypni si digitalny zoom a nasnimaj nieco normalne za beznych svetelnych podmienok a uvidis, ci je to problem v kamere.
Pitomec (10211)|20.7.2010 16:20
[quote=Wolfsteen;289825]Zdravím všechny, mám již nějakou dobu DV kameru Panasonic NV-GS80EP a moc se mi nezamlouvá obraz, který z ní leze. Hrany objektů jsou viditělně kostrbaté a to i u statických objektů, takže prokládání můžu vyloučit. Tady je ukázka http://www.uloz.to/5368689/obraz.png , viditelné je to u popruhu na kytaře nebo na modrých světlech v pozadí. [COLOR=red]Obrázek jsem udělal při zapnutém deinterlaced filtru v MeGui.[/COLOR] Video není nijak upravováno, je to jen přetažené AVI z kamery.
Je takový obraz normální nebo to lze nějak vylepšit?
Díky[/quote]Tím sis na problém odpověděl sám a lze jenom dodat, že DV je prokládaný formát, takže pokud ho sleduješ kdesi na PC monitoru místo TV (CRT, Plazma), tak se mizernému výsledku ani nelze moc divit...
ai (2993)|20.7.2010 17:46
prohledni si toto, deinterlace DV videa s navody, nesmis delat deinterlace na 25p, ztratis temporal resolution a pak jeste rozhoduje typ deinterlace:

http://www.ulozto.cz/5370383/dv-deinterlace.zip

je tam deinterlace NTSC DV videa 60i (tedy analogie pro PAL je 50i, 25p, 50p samozrejme ) pomoci Yadiff na 30p, bob deinterlacer na 60p, a taky vyroba 30p pres 60p pak s odstranenim poloviny snimku , to je sice brutalni, ale porad lepsi nez treba Yadiff deinterlace, JSOU TAM I SKRIPTA! na vyrobu kazdeho zpusobu.

Osobne , pokud bych vyrabel po techto zkusenostech jen a pouze 50p z toho DV, ani bych se nenamahal jinak, anebo vzdy udelal kvalitni prokladane DVD z DV avi, pokud to ovsem nepotrebujes na nejaky mobil atd...
Wolfsteen (33)|21.7.2010 16:11
[quote=ai;289854]prohledni si toto, deinterlace DV videa s navody, nesmis delat deinterlace na 25p, ztratis temporal resolution a pak jeste rozhoduje typ deinterlace:

http://www.ulozto.cz/5370383/dv-deinterlace.zip

je tam deinterlace NTSC DV videa 60i (tedy analogie pro PAL je 50i, 25p, 50p samozrejme ) pomoci Yadiff na 30p, bob deinterlacer na 60p, a taky vyroba 30p pres 60p pak s odstranenim poloviny snimku , to je sice brutalni, ale porad lepsi nez treba Yadiff deinterlace, JSOU TAM I SKRIPTA! na vyrobu kazdeho zpusobu.

Osobne , pokud bych vyrabel po techto zkusenostech jen a pouze 50p z toho DV, ani bych se nenamahal jinak, anebo vzdy udelal kvalitni prokladane DVD z DV avi, pokud to ovsem nepotrebujes na nejaky mobil atd...[/quote]
Díky vyzkouším. Tady je:
http://www.uloz.to/5377593/pokus.zip
moje surové avi přetažené z kamery. Na vlajce jsou vidět kostrbaté hrany i když se téměř nehýbe. To tvoje video takový problém nemá...
vivid.sk (11472)|21.7.2010 16:32
[quote=ai;289854]
Osobne , pokud bych vyrabel po techto zkusenostech jen a pouze 50p z toho DV, ani bych se nenamahal jinak, anebo vzdy udelal kvalitni prokladane DVD z DV avi, pokud to ovsem nepotrebujes na nejaky mobil atd...[/quote]

To je jedina cesta. Bud ponechat v povodnom stave (prekladane) a pouzivat deinterlace pri prehravani (YADIF 2x na 50p), alebo uz spominane DVDcko, kde sa to berie ako standard, na rozdiel od prekladaneho AVIcka.


P.S. tie artefakty mas uz v zdroji, takze s tym nespravis nic.
ai (2993)|22.7.2010 00:14
tak ja jsem do toho nechtel plest resize na squere pixel a komplikovat to, i ty me ukazky nejsou resizovany , spravne pro NTSC DV by mel byt v MeGUI resize na 640x480, ovsem pro PAL to je jine, snad 768x576 nebo tak, nedelam s tim, slo tu o deinterlace, ovsem tedy i DV neni ctvercovy pixel ...

a ted vidim, ze tve DV je widescreen, takze tam musi dojit na resize na squere pixel (prirozeny ctvercovy pixel), ovsem ty mas nejaky divoky rozmer 725x409, to je sice 16:9, ale proc tento rozmer, nebylo by lepsi 720x400 ? 400 je delitelne 16 (kvuli enkoderu) ,a 16:9 je skoro zachovany, tedy jednu stranu nemenit, tech 720, ze zadnou disproporci bys nemel pozorovat, i kdyz to neni na desetiny presne 16:9,
nebo mas jeste moznost to resizovat na 1024x576, ale to uz snad technicky je upscale,takze radsi ne.

tedy do skript na konec pridas, tedy az po deinterlace! :

LanczosResize (720,400)

tady vidis vyhodu z toho udelat prirozene widescreen DVD, zadny resize, zadny deinterlace ...