Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Reprosoustava - technická rada

Roman Jašek (65)|15.7.2010 11:29
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně reprosoustavy 5.1, zda bude velký problém, když budu mít sloupové repra a subwoofer usazený v obývákové stěně ? Moje obava je v tom, že bassreflex je vyveden v zadní části těchto beden.
Děkuji za Vaše názory.
Roman
jarino1978 (8045)|15.7.2010 12:11
no čo, basy budú dunieť, huhlať a všetko to bude krásne rezonovať. spokojný ?
dalizije (641)|15.7.2010 12:15
Dopadne to přesně jak napsal : jarino1978. Mělo by to být volně na zemi, ještě lépe na hrotech, aby se omezil přenos vibrací do podlahy.
jarino1978 (8045)|15.7.2010 12:18
a ak je bass reflex vzadu, tak 30-50 cm od steny. poprípade ho upchaj molitánom...
dalizije (641)|15.7.2010 12:20
[quote=jarino1978;289167]a ak je bass reflex vzadu, tak 30-50 cm od steny. poprípade ho upchaj molitánom...[/quote]

Přesně tak. O basy se stejně postará subwoofer :-)
Roman Jašek (65)|15.7.2010 12:24
[quote=jarino1978;289167]a ak je bass reflex vzadu, tak 30-50 cm od steny. poprípade ho upchaj molitánom...[/quote]
Od stěny to bude cca 40 cm, ale i ten subwoofer bude jakoby v samostatné "bedně-přihrádce" :-(
dalizije (641)|15.7.2010 12:40
Do stěny prostě ne, celá se ti rozezní ...
Roman Jašek (65)|15.7.2010 12:44
[quote=dalizije;289171]Do stěny prostě ne, celá se ti rozezní ...[/quote]
to mně ani neříkej, se snad z toho zblázním :-(
jarino1978 (8045)|15.7.2010 12:44
akustický tlak robí svoje. neviem, aký máš SW, ale ja som musel zrušiť sklenenú vitrínu ( poháriky drnčali v rytme hudby ) , to , že o poschodie nižšie rodičom poháriky občas tancujú lambadu, mi zasa nevadí :D
jarino1978 (8045)|15.7.2010 12:45
[quote=Roman Jašek;289173]to mně ani neříkej, se snad z toho zblázním :-([/quote]

tá stena ti vytvorí takú druhú ozvučnicu.... pokazí to celý dojem, jednak estetický a jednak technický. to nebude vôbec good.
Leroj (85)|15.7.2010 12:47
no může se stát, že to bude hrát dobře, nebo aspoň tak, že se ti to bude líbit /záleží na spoustě okolností, předem to prakticky nejde posoudit/
ovšem daleko pravděpodobnější je, že to bude dunět a rezonovat. vzdáleností basového otvoru od zdi se dá částečně regulovat "síla" basů, takže ti prostě nezbývá než to vyzkoušet a pokud to nebude vyhovovat, tak tomu přizpůsobit obývák :)
edit: dej repro na hroty /pokud se tam vejdou/, tím se ten přenos do stěny trochu omezí
Roman Jašek (65)|15.7.2010 13:03
Borci, díky za Vaše názory, Leroj mě trochu uklidnil, zkusím to hodit na ty hroty a uvidíme. Obývák bych přeskládávat nechtěl, nábytek nám dovezli včera, akorát jsme se netrefili do odstínu dřeva a právě proto řeším takové problémy tím, že ty bedny budu muset jakoby "opláštit - dát do samostatné skříňky" nebo mě manželka zabije a kdyby to je ještě blbě hrálo, tak se snad půjdu oběsit na hajzl splachovací šňůrou.
Ještě jednou díky chlapi.
Roman
vivid.sk (11472)|15.7.2010 13:33
nábytek nám dovezli včera,


len naozaj nerozumiem, preco si si nekupoval nabytok s ohladom na to, kde budes mat ulozene bedne, kedze si vedel, ze tam budu.

Na bedne treba priestor, ziadne ulozenie v skrinkach a podobne (takisto vedla a za bednou).

(u mna to bolo presne naopak, repro = konstanta, tie sa z miesta nepohnu a vsetko ostatne sa im prisposobilo. Nakoniec dnes v obyvackach nie je treba skoro ziadny nabytok. Okrem nejakeho baroveho pultu, kde musi byt alkohol :D. To je konstanta tiez :))
Roman Jašek (65)|15.7.2010 13:55
[quote=vivid.sk;289193]nábytek nám dovezli včera,


len naozaj nerozumiem, preco si si nekupoval nabytok s ohladom na to, kde budes mat ulozene bedne, kedze si vedel, ze tam budu.

Na bedne treba priestor, ziadne ulozenie v skrinkach a podobne (takisto vedla a za bednou).

(u mna to bolo presne naopak, repro = konstanta, tie sa z miesta nepohnu a vsetko ostatne sa im prisposobilo. Nakoniec dnes v obyvackach nie je treba skoro ziadny nabytok. Okrem nejakeho baroveho pultu, kde musi byt alkohol :D. To je konstanta tiez :))[/quote]
No právě, že to bylo namyšlený tak, že z pohledu ze předu stojí barová skříň (výška 200cm) vedle ní sloupová reprobedna potom dvě skříňky vedle sebe (výšky 60 cm) na nich LCD, potom to pokračuje druhou sloupovou reprobednou a končí subwooferem. Špatně se to vysvětluje. Čáru přes rozpočet udělal rozdíl barev nábytku a repra, který by mně až tak nevadil, ale znáte ženský, musím to nějak vyřešit a tady právě zjišťuji co se stane když to obeženu laminátovou deskou. Jenom proupřesnění to nafotím a hodím to sem.
Ještě jednou díky.
Roman
vivid.sk (11472)|15.7.2010 14:16
Čáru přes rozpočet udělal rozdíl barev nábytku a repra, který by mně až tak nevadil,

Ked vecer zhasnes svetlo, nejako sa tie rozdiely stratia .. A ked to rozumne vysvetlis polovicke, snad to pochopi.

tady právě zjišťuji co se stane když to obeženu laminátovou deskou
Bedne chces oblepit ? To myslis vazne ? (alebo som zle pochopil).
Roman Jašek (65)|15.7.2010 14:41
[quote=vivid.sk;289215]Čáru přes rozpočet udělal rozdíl barev nábytku a repra, který by mně až tak nevadil,

Ked vecer zhasnes svetlo, nejako sa tie rozdiely stratia .. A ked to rozumne vysvetlis polovicke, snad to pochopi.

tady právě zjišťuji co se stane když to obeženu laminátovou deskou
Bedne chces oblepit ? To myslis vazne ? (alebo som zle pochopil).[/quote]
S tím vysvětlováním to nebude až tak lehký, ale uvidíme, třeba si na to manželka zvykne. Oblepit repro určitě ne, bylo to myšlený jinak. Blbě se to vysvětluje, nafotím a zkusím to sem hodit.
Díky za bleskové odpovědi a přeji pěkný zbytek dne.
Roman
Roman Jašek (65)|15.7.2010 14:47
To vysvětlování nebude lehký, tak třeba si na to časem drahá polovička zvykne. Jinak s tím oblepováním to bylo myšleno jinak. Zkusím to večer nafotit a hodím to sem. Jinak díky za bleskové reakce.
Přeji hezký zbytek dne.
Roman
Roman Jašek (65)|20.7.2010 08:57
[quote=jarino1978;289167]a ak je bass reflex vzadu, tak 30-50 cm od steny. poprípade ho upchaj molitánom...[/quote]
Borci, tak jsem sehnal molitanový kryt mikrofonu, který přesně pasuje do otvoru bassreflexu a můžu říci, že celkové podání hudby je alespoň pro mě o hodně lepší. Basy nejsou tak hutné a celkově se mně jeví vyváženější. Kdo chce, může vyzkoušet u svých sloupový reprobeden. Jeden kus molitanového krytu na mikrofon mě vyšel na 20,-
Mějte se a zatím zdarec.
vivid.sk (11472)|20.7.2010 09:48
Roman Jasek> Maskujes len to, co by nebolo pritomne, keby si bedne rozmiestnil tam, kde maju byt (pripadne akusticke nedostatky miestnosti). Pokial by boli bedne aspon 50cm od zadnej steny, nemal by si take problemy (viem, ze to casto z estetickych dovodov nie je mozne).

V tom pripade je lepsie kupovat bedne s BR dopredu, nenarobi to taku paseku.
Roman Jašek (65)|20.7.2010 10:05
[quote=vivid.sk;289799]Roman Jasek> Maskujes len to, co by nebolo pritomne, keby si bedne rozmiestnil tam, ke maju byt (pripadne akusticne nedostatky miestnosti). Pokial by boli bedne aspon 50cm od zadnej steny, nemal by si take problemy (viem, ze to casto z estetickych dovodov nie je mozne).

V tom pripade je lepsie kupovat bedne s BR dopredu, nenarobi to taku paseku.[/quote]
No asi tak nějak, ale jinou možnost jsem neměl. V této chvíli jsem, co se týče zvuku spokojený - v rámci možností. Časem možná vyměním sloupové repra s předním bassreflexem.
Roman
vomic (671)|20.7.2010 16:51
[quote=Roman Jašek;289234]To vysvětlování nebude lehký, tak třeba si na to časem drahá polovička zvykne. Jinak s tím oblepováním to bylo myšleno jinak. Zkusím to večer nafotit a hodím to sem. Jinak díky za bleskové reakce.
Přeji hezký zbytek dne.
Roman[/quote]

jako nejmenší zlo bych spíš viděl zachovat původní myšlenku nechat to stát samostatně mimo nábytek a korpusy repra nechat zkušenýmu lakýrníkovi namořit-nalakovat do barvy nábytku. Namoření - nalakování by pro ucho bežného laika nemělo zvuk nijak zkreslit.
tjurny (496)|20.7.2010 17:39
[quote=vomic;289847]jako nejmenší zlo bych spíš viděl zachovat původní myšlenku nechat to stát samostatně mimo nábytek a korpusy repra nechat zkušenýmu lakýrníkovi namořit-nalakovat do barvy nábytku. Namoření - nalakování by pro ucho bežného laika nemělo zvuk nijak zkreslit.[/quote]
Asi nemam esteticke citeni, ale co je spatneho na tom kdyz maj reprosoustavy jinou barvu nez nabytek. Aspon vyniknou. Ja si nedovedu predstavit kdyby to vse splivalo. Opravdu bych chtel potom videt tu fotku az to vse doresis.
Roman Jašek (65)|30.7.2010 14:14
[quote=tjurny;289852]Asi nemam esteticke citeni, ale co je spatneho na tom kdyz maj reprosoustavy jinou barvu nez nabytek. Aspon vyniknou. Ja si nedovedu predstavit kdyby to vse splivalo. Opravdu bych chtel potom videt tu fotku az to vse doresis.[/quote]
No mně by ta barevná odlišnost nevadila, ale znáš ženský. Až to bude komplet, dám sem fotku.
Roman
Leroj (85)|30.7.2010 14:29
[quote=tjurny;289852]Asi nemam esteticke citeni, ale co je spatneho na tom kdyz maj reprosoustavy jinou barvu nez nabytek. Aspon vyniknou. Ja si nedovedu predstavit kdyby to vse splivalo. Opravdu bych chtel potom videt tu fotku az to vse doresis.[/quote]
no já mám nábytek + 5 repro v úplně stejné barvě /mořené dřevo/ a vypadá to dobře - no je fakt, že to je nevýrazný, ale každýmu vyhovuje něco jiného.

a ještě k té úpravě beden - moření a lakování bude asi problém, bedny budou nejspíš ze spešl dřevotřísky a tam moření nebude to pravé, takže bych při nejhorším našel odborníka a nechal je odýhovat. No ale výsledku bych se trochu bál - záleží dost na tom, jak jsou ty bedny provedený.

Co napsat jaké repro to vlastně jsou?
Roman Jašek (65)|3.8.2010 09:17
[quote=Leroj;291070]no já mám nábytek + 5 repro v úplně stejné barvě /mořené dřevo/ a vypadá to dobře - no je fakt, že to je nevýrazný, ale každýmu vyhovuje něco jiného.

a ještě k té úpravě beden - moření a lakování bude asi problém, bedny budou nejspíš ze spešl dřevotřísky a tam moření nebude to pravé, takže bych při nejhorším našel odborníka a nechal je odýhovat. No ale výsledku bych se trochu bál - záleží dost na tom, jak jsou ty bedny provedený.

Co napsat jaké repro to vlastně jsou?[/quote]
Je to set Magnat Supreme 800 + subwoofer Magnat 201 - v barvě ořechu. Moření nebo odýhování zatím neřeším, aby nebylo více škody jako užitku. Maximálně to mrsknu na aukro a koupím něco jinýho. Třeba Quadral Quintas 5000 černé. Za ty prachy, a k mojí spokojenosti by měly vyústění basreflexu ze předu. Tak uvidíme.
Mějte se a zatím zdar.
Roman
Leroj (85)|3.8.2010 09:55
hlavně se neukvapuj - ty Magnaty sice nejsou žádný zázrak, ale pokud ti budou zvukově vyhovovat, tak je neměň. Ty Quadraly vypadají min. o třídu níž a za to ta změna barvy nestojí :)
Roman Jašek (65)|3.8.2010 10:04
[quote=Leroj;291435]hlavně se neukvapuj - ty Magnaty sice nejsou žádný zázrak, ale pokud ti budou zvukově vyhovovat, tak je neměň. Ty Quadraly vypadají min. o třídu níž a za to ta změna barvy nestojí :)[/quote]
Asi jo, zatím se na to vykašlu. Dám tomu čas a uvidíme.