Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

PC jako náhrada VHS/DVD rekordéru

Kundrt (9)|10.2.2005 16:19
Zdravím.
Chtěl bych si z počítače udělat náhradu za VHS/DVD rekordér.
Mám konfiguraci PC:
MB VIA P4PB 266E-N; Celeron 4A 2GHz; 1GB RAM; NVIDIA GF4 Ti4200 64MB; HDD IBM Deskstar 180GXP 80GB + 2x SAMSUNG SP1213N 120GB; Windows XP Prof SP2.

Měl jsem teď pár dnů na odzkoušení Leadtek WinFast TV2000XP-EXPERT. Jako vstup jsem měl připojený kabel ze STA a obraz jsem sledoval na TV připojené ke grafické kartě přes S-video kabel. Ale tato karta mě nijak zvlášť nenadchla, protože:
1. Obraz byl znatelně míň kvalitní (neostrý a „divně“ barevný), než když jsem vysílání sledoval přímo na TV (přes její tuner). - Nevím, jestli je obecně u všech TV karet obraz horší, nebo bude u kvalitnější/dražší karty lepší.
2. Při přehrávání TV vysílání (které jsem předtím zachytil na disk v MPEG-2) byl obraz trhaný. V MPEG-1 bylo video nahrané dobře. - Vydedukoval jsem z toho, že to bude asi ne zrovna nejvýkonnějším procesorem.

Chtěl bych upozornit, že ačkoli v oblasti počítačů nejsem začátečník (dělám v oboru přes patnáct let, deset let jsem správce sítě, postavil jsem několik PC, atp.), tak v oblasti počítačového videa (i nepočítačového) jsem téměř lama.

Takže teď nevím, co si pořídit za HW, aby vyhověl mým požadavkům: nahrávat TV vysílání a někdy si připojit např. VHS, převést video do počítače a vypálit na CD/DVD; s nějakým střihem nebo většími úpravami nahraného videa nepočítám. Pokud bude zařízení mít i FM tuner, bude to jen plus, ale není to nutnou podmínkou.
Předběžně jsem si vybral Hauppauge WinTV PVR350 nebo Pinnacle PCTV Deluxe, které mají hardwarový MPEG-2 enkodér, což asi odstraní problém s nevýkonným procesorem a doufám, že budou mít i kvalitnější obraz.

Moje všetečné dotazy:
A) Řekněte mi prosím, jestli jsou mé úvahy správné a mnou vybraná zařízení by mi mohla vyhovovat a nebo mi doporučíte něco jiného.
B) Zajímalo by mě, jestli mají karty s HW enkodérem i nějaké nevýhody a jestli tedy není z nějakého důvodu lepší koupit výkonnější procesor a zařízení, která bude převádět softwarově? (Předpokládám, že HW bude lepší.)
C) Je lepší koupit externí zařízení (kvůli rušení) nebo interní kartu do PC?
D) Umí tato zařízení také nahrávat TV vysílání podle VPS kódů.

Jsem ochoten investovat cca do 7000,- Kč.

Předem děkuji za všechny rady a postřehy a prosím o shovívavost, pokud jsem třeba někde nepoužil přesnou terminologii.
Ivo Mašek (10205)|10.2.2005 16:30
MB VIA P4PB 266E-N; Celeron 4A 2GHz;
Toto je nejhorší varianta, která může pro zpracování videa vůbec být. Čipová sada VIA, procesor Intel. Podobnou sestavu máme i v práci (mimo spousty jiných), a to na ukázku, co vše se dá zvorat.

NVIDIA GF4 Ti4200 64MB
Základ pro to, co chceš, musí být 128MB / 128b.

Měl jsem teď pár dnů na odzkoušení Leadtek WinFast TV2000XP-EXPERT. Jako vstup jsem měl připojený kabel ze STA a obraz jsem sledoval na TV připojené ke grafické kartě přes S-video kabel.
Tak to tě opravdu nadchnout nemohlo. S tímto propojením asi výrobce karty opravdu nepočítal.

Když bych to shrnul, tak to, co chceš provozovat, nebude možné přes tv-kartu. Zajdi se podívat do sekce "zachytávání" - tam si to pročti, co se používá pro tyto účely. A když ti nick "pitomec" bude nabízet Canopus, tak ho nezavrhuj a vážně o něm přemýšlej. Pro tvůj účel je to zařízení, jak dělané.
Milosbb (889)|10.2.2005 17:56
Ivo Masek :

S tym Canopus-om asi TV vysielanie nenahra.
A este dodam,ze ja mam grafiku GeForce MX 440 SE -64MB/128 bit a TV karta funguje v pohode.Chipova sada VIA VT8366A Apollo KT266A,procesor Athlon XP 2000



Kundrt : Na PC monitore bude vzdy analog vyzerat horsie,ako na TV prijimaci.Ale kedze si ochotny investovat 7000,tak zrejme ten Canopus.
Kundrt (9)|10.2.2005 18:08
Ivo Mašek
Celý Tvfreak.cz jsem jsem se snažil projít dost zevrubně, abych se trochu poučil.
Canopus zařízení nezavrhuju, ale pokud jsem dobře četl, tak je to "jen" pro převod do DV, ale nemají TV tuner - bez něj je to pro mě bezpředmětný - nebo mají?

[quote]Měl jsem teď pár dnů na odzkoušení Leadtek WinFast TV2000XP-EXPERT. Jako vstup jsem měl připojený kabel ze STA a obraz jsem sledoval na TV připojené ke grafické kartě přes S-video kabel.
Tak to tě opravdu nadchnout nemohlo. S tímto propojením asi výrobce karty opravdu nepočítal.[/quote]
Nevím, ale když si na TV přes s-video kabel pustím např. nějaké AVI, tak je obraz v podstatě nerozeznatelný od TV vysílání a to se o obrazu z WinFastu říct rozhodně nedalo.
Kundrt (9)|10.2.2005 18:19
Milosbb:
Samozřejmě, že neporovnávám obraz na monitoru a na TV, ale vše sleduji na TV - psal jsem to v původním dotazu.
clee (6592)|10.2.2005 18:19
prevodniky nemaj tuner, ale muzes pouzit treba tuner videa
Ivo Mašek (10205)|10.2.2005 18:26
Chipova sada VIA VT8366A Apollo KT266A,procesor Athlon XP 2000

MB VIA P4PB 266E-N; Celeron 4A 2GHz;

Tak tyto dvě sestavy - to je sakra pořádný rozdíl. Protože dát CPU Intel do čipový sady VIA - to je super hovadina, takovéto sady se používají pro čistě kancelářské aplikace.
A já zde opět tvrdím a stojím si za tím, že s takovouto sestavou tvé představy splněny nebudou.
Já tě samozřejmě nemíním do ničeho nutit - přijdeš na to sám.
exTNT (1421)|10.2.2005 19:15
Za tohle mě tady někteří ukřižujou, ale co.
1. Primární požadavek - nahrávání TV do kompu - ideálně nějakou DVB kartu. DVB-S bude dražší na provoz, ale v lepší kvalitě a prakticky kdekoli, DVB-T levnější, trošku horší a jenom v Praze a okolí (zatím). Analogová TV karta má tu nevýhodu, že musí vždy nějak převádět A/D a o důsledcích se tady ve fóru lze dočíst romány.
2. Sekundární požadavek - občas si převést VHS do kompu - ideálně nějaký externí převodník, já teď zvažuju tohle http://www.digitalvideoschnitt.de/news/space2_Terratec%20Grabster%20AV%20250:%20Videos%20archivieren,%20bearbeiten%20und%20brennen%20%20inklusive%20Filmbrennerei%202%20und%20VideoStudio%207%20SE_97.html , dá se to pořídit pod 90 EUR a zdá se to bejt docela dobrý. Hlavní výhoda externího řešení - neblokuje to zbytečně PCI slot a nekrade to IRQ i když se to zrovna nepoužívá. Zatím převod řeším přes miniDV kameru, ale je to takový neelegantní řešení.
No a do těch 7 tisíc by ses vešel.
Pitomec (10211)|10.2.2005 19:47
Kundrt: Není co řešit - A/D převodník s integrovaným IEEE1394 řadičem (=ten řadič se bude hodit třeba pro připojení digitální kamery) Canopus ADVC1394 (http://www.syntex.cz) a k tomu nějaký tuner (třeba v podání obyčejného VHS rekordéru).
Kundrt (9)|10.2.2005 23:15
Pitomec:
Ten Canopus ADVC1394 by asi nebyla špatná volba (i za docela přijatelnou cenu), ale ten tuner - video nemám a kupovat nechci. Taky si představuju mít všechno integrovaný v PC, mimo jiné taky proto, abych si mohl naplánovat nebo i přímo spustit nahrávání TV pořadu vzdálenou správou PC přes internet, když nejsem doma.


Ivo Mašek:
Někde jsi myslím psal, že jsi zatížen spíš na Intel - já taky. Takže co bys mi doporučil na INTEL základu (MB+procesor)? Stejně začínám uvažovat o upgradu PC. A jakou grafiku?
A nakonec při takto vyhovující PC sestavě, jakou TV kartu? Interní, externí? S HW enkodérem, bez něj?
Pitomec (10211)|11.2.2005 06:56
Kundrt: Vezmu-li v úvahu, že nová VHSka se dá pořídit v ceně 2-2,5t., tak bych asi nákup neodmítal - defacto jako nejlevnější tuner (navíc s možností záznamu a reprodukce VHS záznamu) to není špatný řešení.
A mít všechno v kompu...? No - zní to hezky, ale bohužel A/D převodníky jsou určeny na poněkud jiné věci, než je automatický záznam pořadů... Tady budeš holt muset volit mezi kvalitou (A/D převodník) a nějakými zdánlivě zajímavými funkcemi TV/VIVO karty, bohužel bez kvalit toho A/D převodníku...

Upgrade PC = nový PC. MB ASUS nebo INTEL, čipset INTEL, grafika ATI a HDD od WD - to je moje osvědčená sestava po několik let.
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 07:02
CPU Intel patří na motherboard, kde je čipová sada Intel. Takže jakoukoli schopnou základní desku, kde je vše postaveno na Intel.
Pro video zpracování se i Intel doporučuje. Já mám desku Soltek. Kvalitních motherboardů je dnes dostatek. Grafickou kartu na zpracování bych já doporučoval s čipem nVidia, tedy GeForce. Nějakou vyšší řadu. Tedy nic na způsob verze FX_5200. Dnes se již dělají šestkové verze. Kompletní popis mám na svých stránkách v oddíle "grafické karty". Nechoď pod 128MB/128bitů. PC zdroj s filtry, ne pod 350W, spíše něco nad 400W. Pro to, co to chceš používat, musí odpovídat také výkon CPU - pod 3 giga nechoď.
Obávám se, že pro ty účely, pro které ten stroj budeš používat, ti tv karta moc nepomůže. Tam asi budeš muset jít do jiného zařízení. Tak, jak ti to psal nick Pitomec.
Tv karta je pro sledování a nehrávání pořadů. Pro zpracování už budeš muset používat stejně jiný software, pro tyto účely vymyšlen.
Kundrt (9)|11.2.2005 09:22
Ivo Mašek:
Ale já právě chci hlavně sledovat a nahrávat pořady. Jak jsem psal, o zpracování mi ani tak nejde. Pokud je zpracováním myšlen převod VHS do počítače, tak to klidně oželím.
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 09:30
Tak co se týká tv karet, pak je výběr od výrobců: Hauppauge, Pinnacle a Leadtek. Dnes se nejlépe jeví ten Hauppauge.
Já tedy používám Leadtek, a grabuji v plném PALu. Vlastně vzor je na foto na mých stránkách. Mám na to ale mašinu, kterou jsem stavěl půl roku.

Pokud je zpracováním myšlen převod VHS do počítače,
Použít to samozřejmě lze. Já mám TV2000XP, a k tomu dodaný ViVo "kombajn". Ale nepoužívám to. Pouze jsem si to kdysi vyzkoušel.
Kundrt (9)|11.2.2005 09:35
A pro tenhle účel (sledování a nahrávání pořadů) by asi nemusela být tak silná mašina, nebo?
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 09:45
Pro sledování ne, ale pro nahrávání je to trochu komplikovanější. Já mám CPU 1,4Ghz - to znamená, že bezproblémově do mpeg_2, ale už vůbec ne pro mpeg_4 (trhaný záběr). Tam by to chtělo alespoň 2,5GHz. Značnou roli v tom hrají také RAM paměti. Já jsem si pro ten účel objednával boxované paměti Kingmax (ne jenom CPU je boxovaný). Kvalita PC zdroje do toho také "kecá". Důležité je sehnat maximálně kompatibilní hardware, protože ta mašina se musí vyladit - a to jde pouze se součástmi, které si spolu maximálně rozumí.
A pak otázka kodeků. Mašina nesmí být překodekována - nastává konflikt. Atd., atd.
Kundrt (9)|11.2.2005 09:59
A pokud by byla TV karta s HW enkodérem?
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 10:06
Tak stále platí to, co jsem napsal v předešlém příspěvku. Protože jakýkoli výkon jde vždy přes CPU a RAM. Procesor a paměti musí plynule stíhat. Jakmile čekají na načítání dat, je to špatné.
Kundrt (9)|11.2.2005 10:43
Takže o konfiguraci PC mám už celkem jasno.

K TV kartě:
Je lepší si připlatit za kartu s HW enkodérem nebo je to jedno?
A je lepší interní nebo externí (např. kvůli rušení)?
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 10:52
Je lepší si připlatit za kartu s HW enkodérem nebo je to jedno?
Asi bude lepší si připlatit - ale tak podrobně ti už neporadím. Takový "vševěd" zase nejsem :-D

A je lepší interní nebo externí (např. kvůli rušení)?
Problém rušení zvnitřku PC tu nehrozí. Jde spíše o komfort. Mě vyhovuje, když těch "bedýnek" okolo PC je co nejméně, a pokud možno toho co nejvíce nacpat do "bedýnky" jedné. To je samozřejmě věc názoru.
ODSakEda (2278)|11.2.2005 11:16
Kup Leadtek poslední model TV karty s HW podporou MPEG-2!

Já mám sice Experta, ale mám desku Asus Deluxe P4B 533 a P4 2,8MHz! A tak valím record v 720x576 a 3Mb/s přímo do AVI-XviD!
(Viz. screenshot z výsledného obrazu )
PC mi plně nahradi recorder a vlastně s lepším obrazem a komfortem plánování a úprav nahrávek včetně editace(výřez reklam ořez konců) a kopie do pás sekund(!) popisu a třídění a vyhledávání(a že se teho v XviD na 200GB HDD vejde ), ale valí místy na 99 a do mpg na 60 až 80%! Takže se nedivím, že se ti nahrávka v důsledku nutných výpadků snímků trhala.
WinFast PVR s čipem podporujícím MPEG-2 ti to možná pojede! Alespon kamošovi s podobnou sestavou jako já to zatěžuje CPU cca na 10 až 20%! :-D
viki_ (14)|11.2.2005 11:30
Winfast PVR mam a na nejlevnejsim Sempronu(SDA 2200) je pri grabovani do MPEG-2 zatez CPU pouze 5-10% (nebo receno presneji - grabovani temer na vytizeni nema vliv, protoze CPU je takto vytizene uz pri spusteni TV softwaru).
viki_ (14)|11.2.2005 11:39
[quote=Ivo Mašek]...Grafickou kartu na zpracování bych já doporučoval s čipem nVidia, tedy GeForce. Nějakou vyšší řadu. Tedy nic na způsob verze FX_5200. Dnes se již dělají šestkové verze. Kompletní popis mám na svých stránkách v oddíle "grafické karty". Nechoď pod 128MB/128bitů. [/quote]

Ponekud nechapu, proc by k TV-tuneru nebo zpracovani videa byla nutna nejaka vykona gr. karta - to prece nejsou 3D hry :-). Pokud to chce kolega mit pripojene k TV tak by kriteriem vyberu mela byt spise kvalita TV-OUT a zde se traduje udajna lepsi kvalita ATI. Takze ja bych tam bral spis neco slabsiho od ATI a hlavne s pasivem, at je o dalsi vetrak min.

Jinak sam jedu na integrovane grafice (GF4 MX) a je to taky v pohode, kvalita TV-OUTu je znatelne lepsi nez napr. na 2 roky stare MSI GF4Ti4200 ViVo, kterou jsem take zkousel.
ODSakEda (2278)|11.2.2005 11:53
viki_ souhlas! Video je jen 2D a kvalitu obrazu graduje tradičně TV OUT grafik nVidia, nebn používá levné Phulips převodníky, modulátory...

Mám nVideu na GFTi4200Asus Deluxe ViVo a je ten TV OUT tragedie(navíc si neporadí s poměrem 1,25, tedy 720x576, ale jen s 4:3(1,3333...) tedy 768x576, což zase nežerou dig. kamery a stolní DVDplayery...), když dám nahrávku v XviD z TV karty na DivXovej player a do TV, je to parádaaaa! :-D
viki_ (14)|11.2.2005 12:17
Pokud to bude u TV v obyvaku misto videa, chce to hlavne opravdu tichy pocitac, at clovek nemusi TV sledovat se zvukovou kulisou zapnuteho vysavace :-) Vykon bych obetoval za mensi zahrivani , tzn. slabsi CPU + HW encoder mi pripada jako idealni reseni. Sam mam u TV barebone QBIC od Solteku, da se to vydrzet, ale uplne tiche to taky neni. Proto me docela zaujaly Mini-ITX Epia desky
http://www.alzasoft.cz/Default.asp?CatID=18843661&TYPTREE=1, ale obavam se, jestli by se do tak male bedynky vubec vesel TV-Tuner (treba ten Leadtek PVR je docela velky - cca 10x17 cm).
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 12:38
Co se týče grafických karet, na to tedy máme odlišný názor. Já jen, když si Kundrt pořídí tv kartu od Leadteka a k tomu "méně" výkonnou ATI, tak na 90% bude mít problém.
Ale je zde hodně lidí, kteří mu potom zajisté poradí, jak z toho ven. Jen doufám, že ti dnešní rádci se pak neschovají někam za roh.
viki_ (14)|11.2.2005 12:46
[quote=Ivo Mašek]Co se týče grafických karet, na to tedy máme odlišný názor. Já jen, když si Kundrt pořídí tv kartu od Leadteka a k tomu "méně" výkonnou ATI, tak na 90% bude mít problém.
Ale je zde hodně lidí, kteří mu potom zajisté poradí, jak z toho ven. Jen doufám, že ti dnešní rádci se pak neschovají někam za roh.[/quote]

Co si kdo poridi to uz je samozrejme jen jeho boj :-) Ja TV karty od Ledteku nikomu nevnucuju a stejne tak ani konkretni znacku grafiky. Mam ale podezreni, jestli nejsi nahodou proti ATI ponekud zaujaty. Co se tyce kvality TV-OUT je na tom nejlepe asi Matrox, ale taky nejdrazsi, protoze treba dnes uz ponekud zastaraly G550 se prodava stale za docela drahy peniz.
Ivo Mašek (10205)|11.2.2005 12:52
nejsi nahodou proti ATI ponekud zaujaty
Nejsem zaujatý, v žádném případě. Jen si občas čtu faq na serveru Leadtek. A ATI jsou tam na tom špatně, protože Leadtek dělá ve spolupráci s nVidií. A pro ATI vymýšlí různé utility, aby majitelé těchto grafik neměli problémy s produkty Leadtek. Proto doporučuji jakoukoli grafárnu s čipem nVidia.
Nehledejte v tom žádný zlý úmysl. Budu teď dětem stavět PC. A tam nebude žádná tv podpora a vážně uvažuji o nějaké ATIně. :-)
Kundrt (9)|14.2.2005 14:00
Takže děkuji všem za příspěvky, v TV kartě už mám jasno. A na upgrade PC asi v brzké době taky dojde.
richie (86)|15.2.2005 17:50
no je pravda ze uz som davno neskusal nic grabovt do pc .. ale pred rokmi (1-2 uz ani neviem ten cas strasne leti) .. fungovalo PC ako automaticky rekorder (nahravanie relacii typu spektrum, discovery) je pravda ze nie full-pal ale len asi polovicny (boli to dokumentarne programy takze tamto nevadilo) ale islo to na amd900@1100 /512MB ram a na starej dart filyvideo ci ako .. (v dscalery som pouzival fly98) a grafika mala mozno az 32MB ..
inak na grabovanie a vlastne akukolvek pracu s videom vobec nie je podstatna pamet na grafickej karte ( takze ziadne podmienky ze min128MB a pod.) .. tam je dolezity max. tv vystup ak to ma ist priamo na telku