Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Co pořídit? Multimediální centrum nebo HTPC nebo rok počkat? prosím o tipy a rady...

honza.kr (9)|5.7.2010 19:18
zdravím.
měl bych tady takový lamí dotaz, prosbu o radu při výběru...:

pořídil jsem si novou tv, ta má fullHD rozlišení, a tak jsem pochopil, že bych na ní občas taky něco v HD rád viděl. a dále mám starší dvd rekordér s hdd, z něhož ale nelze nahraná videa dostat jinak než vypalováním spousty dvd (což je opruz). a tak jsem si říkal, že si pořídím (náhradou za ten dvd rekordér) nějakou chytrou krabičku, co mi umožní nahrávat z tv, a zároveň přehraje i HD obsah z domácí sítě a přehraje i dvd...

už půl dne pročítám nejenom toto fórum a snažím se zorientovat v problematice multimediálních přehrávačů, zjistit co to dneska umí, co to neumí a co to bude umět a jsem z toho čím dál zmatenější. desítky a stovky druhů, modelů a značek.. ufff :/
nejraději bych pořídil něco jako "multimediální centrum snů", ale v cenové kategorii do deseti tisíc. :) :) :)
primárně bude sloužit k nahrávání pořadů z tv a přehrávání filmů všemožných formátů z NAS. takže tady jsou vlastnosti, o kterých sním, řazeno dle důležitosti:

1) umí to nahrávat z tv (dvb-t), a to buď na interní disk, z něhož to pak lze jednoduše zkopírovat přes LAN či USB jinam, nebo na externí disk/LAN rovnou...
2) ad 1: umí to nahrávat časově ("ve čtvrtek od tří do pěti chci nahrát to a to, v sobotu od dvou do tří ono"). umí se to v ten daný čas samo zapnout a po nahrání zase vypnout. (aby to nemuselo být zapnutý furt)
3) umí to přehrávat ve full HD (1080p) z LAN (samba), USB externího disku (příp. i eSATA) a příp. interního disku. formát MKV a spol. - přesněji řečeno ať to přehraje "cokoliv" (vč. více audio stop v různých jazycích apod.). výstup video signálu ideálně HDMI
4) umí to titulky k filmům (srt a spol.), a zvládá to v nich český znaky a umožňuje to jejich nastavení (velikost písma, stíny atd.)
5) bezhlučný - ideálně celý pasivně chlazený. nesnáším vrčení v tichých scénách... po několika zkušenostech se "zaručeně bezhlučnými" větráčky v různých zařízeních se opravdu bojím...
6) ovládání v češtině či slovenštině (alespoň základních funkcí)
7) dálkové ovládání základních funkcí (výběr titulu k přehrání, play, pauza) (aneb bude to ovládat celá rodina)
8) elektrická spotřeba je co nejnižší
9) umožňuje to z tv nahrané věci jednoduše střihat (vystřihávání reklam, ustřihávání konců apod.) (v tom mém dvd rekordéru něco takového je - tak předpokládám, že to je standardní vlastnost)
10) jde k tomu připojit externí (anebo to má vestavěnou) DVD mechanika (příp. i blu-ray) na přehrávání DVD...
11) mohlo by to umět nějaký základní browsení na webu (ne jen napevno youtube a podobný jednoúčelový zbytečnosti), třeba pomocí usb myši/klávesnice...


takže: EXISTUJE TAKOVÉ ZAŘÍZENÍ? DEJTE MI PROSÍM TIPY...
body 1 - 9 jsou nutnost. bod 10 je velká touha, ale nevím, zda to není moc velké omezení (a řešit to raději nějakým hodně levným shitovým dvd playerem z hypermarketu?), 11 by byla paráda.
a jestli ne, co z mých "požadavků" je největší problém (měl bych oželet)???

nebo je třeba stále ještě postavit si na tohle HTPC? tam je ale zas problém se softwarem (hlavně bod 2)... a hlavně - kdo mi ho postaví a rozchodí? - nerozumím tomu natolik ,abych to zvládl a měl čas x týdnů to ladit... :) ...anebo již jsou ty softwary odladěné a umí to výše uvedené? pak by to asi byla nejlepší alternativa (i když nevim zda nejlevnější)

anebo se vyplatí rok počkat? (když si vzpomenu, v jakém stavu byly tyhle multimediální přehrávače před nějakým časem, tak to docela pokročilo, alespoň dle zběžného průzkumu toho, co to dneska všecko umí)
v takovém případě by mě zajímalo:

jaký mi doporučíte LAN video přehrávač co dá full hd a co nejvíc myslitelných formátů z LAN a USB? (našel jsem, že frčí hlavně nějaký xtreamer SW a WD TV LIVE, ale neexistujou dnes již lepší?)

(a zůstanu zatím při nahrávání tv u starého dvd recorderu, kterého jsem se chtěl zbavit, a kde mě sralo že z jeho interního disku se data dají dostat jen vypálením na dvd, kterých tu mám stovky a navíc se časem "kazí" a nejdou přehrát)
peatro (1054)|5.7.2010 20:01
taky jsi hodne narocny jedine DUNE PRIME 3.0 umi i brouzdat po internetu a ma flash player, ted jsem cetl, ze dokoupis usb DVB-T tuner a muzes i nahravat
ma 1G sit. pripojeni, takze pro NAS velice dobre, vlastne jidiny ktery umi nahradit HTPC..........samozdrejme je to porad v nejakem vyvoji- firmware
Krome bodu 9. umi vsechno, no ale neni problem to po siti sestrihat v PC, ze? :-)
artam (1147)|5.7.2010 20:08
Hmm, nechcem byt pesimistom, ale po precitani vsetkych bodov 1 - 11, ked ich pozadujes vsetky, tak to vyzera jedine na HTPC. :(

Oni tie rozne "krabicky" vedia spustu veci, ale obavam sa, ze ani jedna z nich nevie vsetko dohromady tak, ako pozadujes. Napriklad moze vediet nahravat z TV, ale nevie externe DVD, atd. A co sa tyka bodu 9), tak si na omyle - to, ze strihanie ovladaju vsetky DVD rekordery neznamena, ze to ovladaju medialne krabicky - to u nich vobec nie je standardom.

A co sa cakania na lepsie modely tyka - to si musis zvazit sam. Mohlo by sa stat, ze na svoje "poziadavky" budes cakat do nekonecna... :)
honza.kr (9)|5.7.2010 21:10
ok, díky za rychlé postřehy. (koukám, že vedle ve stejnou chvíli vznikla podobná diskuse, sorry)
no, tak na to dune prime se podívám hlouběji. ale jinak - co byste mi doporučili teda jen na to přehrávání (nahrávání tedy řešit zatím nebudu) z LAN?
nejvíc se tu mluví o xtreamer SW a WD TV LIVE, ale ty už taky nejsou nejnovější, tak zda neexistuje ještě něco novějšího (s perspektivou budoucí univerzálnosti - asi to stejně všechno jede na nějakých linuxech, tak třeba někdy někdo na to nějak portuje firefox nebo tak něco...)
Pytkin (7947)|5.7.2010 21:43
honza : Xtreamer Pro .. novinka na trhu .. najlepsi pomer cena/vykon na trhu ..

http://www.alza.cz/xtreamerpro-bez-hdd-d166506.htm
honza.kr (9)|5.7.2010 21:52
a v čem se xtreamer pro liší od normálního xtreameru sw? kromě velikosti ram?
honza.kr (9)|5.7.2010 21:53
...trochu se mi tam totiž nelíbí ten větrák...
peatro (1054)|5.7.2010 21:58
tak ta ramka je podstatna, pokud narazis na narocnejsi rip vyssi level........umi 16 reframes, coz neumi zadny se zbylich prehravacu krome DUNE ten umi vsechno a ma pasivni chlazeni...........ale 8600,- proti 4600,- :-) pokud budes chtit BD mechaniku tak 10600,-
ai (2993)|5.7.2010 22:50
Ja si myslim, ze pokud mas doma sit, tak je treba se na to divat takto, ...,kupovat ty nejlevnejsi co toho k cene nabidnou, cena/vykon, WDTV LIVE PLUS zrovna ted, se mi zda jaksi i trochu LEPSI, vyladenejsi, nez predchudce WDTV LIVE, a jinak cokoliv koupis, zjistis, ze za rok, dva , nebo uz zitra, potrebujes neco novejsiho, vylepsenyho, neco noveho, a ty starsi modely vyuzijes jinde, v jinych mistnostech, ktere prectou data ze site, proste mala krabicka vedle TV, ktera vidi co je kde po siti, neztrati ,pokud bude fungovat, das to nekomu jako vhodny darek. Ja jsem trochu ovlivneny tim, ze mam i Netflix a tedy vpodstate filmy na prani v mistnostech, kde WDTV LIVE plus je, proste mas doma vice starsich mensich CRT, ktere k tomu vyuzijes, vyhrabes je ze skrine, nemusis litat a kupovat nove , mensi LCD. Mam z toho radost, protoze jsem tak treba zenu ted donutil cvicit prubezne na bezicim pasu (tredmill), protoze jsem ji pred to strcil malou CRT s WDTV LIVE PLUS, na ktere si vybere film a bezi ji to, takze ji bavi cvicit :-), a nejen tedy netflix, ale jak rikam filmy z jinych disku a pripojenych PC, notebooku.

Tedy bud tedy Dune a nejake super medialni monstrum, nebo zkratka proste nejakou krabicku a porid si nejaky extra recorder, DVD player, nebo BD player, pokud nebudes mit Dune s BD mechanikou. Tak nejak to vidim ja, odklanim se od nejakeho super centra, ale plosnemu pokryti po siti a centralnich ulozist. Koneckoncu i v realnem zivote je mit lepsi jednoucelovy vercajk, nez nejake monstra na vsecko co neumi nic, jsou krehke, komplikovane.

Pytkin ma mozna smulu s jeho modelem, ja tomu davam pokourit, WDTV Live i WDTV Live Plus ted a bez problemu ...Live mi ztraci nekdy share (ne ovsem za chodu), ale Plus uz ne, coz je pokrok sam o sobe, tedy je vhodnejsi jako samostatne rozhrani mezi siti a TV, i kdyz jej nemam zas tak dlouho , aby to mohla byt predpokladana konstanta ...WDTV Live nema DVD navigaci, jestli nekdy to vyladi s fw, WDTV Live + uz ano. Nebo jak doporucuji ten levny Xtreamer a dalsi...
honza.kr (9)|5.7.2010 23:04
hm to s tim, že za rok bude třeba něco dalšího je asi pravda. takže vlastně abych si pořídil tři stroje, případně dva, kde v jednom bude víc věcí integrovaných :)
čili:

1) co se přehrávání týče je třeba abych se rozhodnul mezi nějakýma hodně levnýma přehrávačema čili WDTV LIVE vs. XTREAMER.

2) dále tu mám přehrávání DVD - ale to mi napadá, že asi k těm přehrávačům půjde připojit nějaká externí mechanika?

dune je zajímavý, ale vlastně to je "jen" lepší přehrávač s blueray mechanikou. to nahrávání tv to sice, jak google praví, s nejnovějším firmwarem umí, ovšem je to jen jakási bonusová funkce, takže kdoví, co to všechno zvládne - máte s tím někdo zkušenosti? (hlavně jak s tím časovým nahráváním)

3) no a třetí - dost zásadní věc - něco, co umí nahrávat z tv, a to i to časový nahrávání (zapne se to ve středu na dvě hodiny), a hlavně to pak z toho jde dostat (na usb, do sítě)? to mi něco doporučíte?
peatro (1054)|5.7.2010 23:40
s tim nahravani to nebude zadny zazrak, na to bych si spis poridil nejaky dobry DVB-S AV prijmac s HDD a ktomu treba xtremer, jestli nechces nic s opt. mechanikou, hlavni je, ze zadny jiny prehravac neumi komercni DVD, BD disky precist krome DUNE kvuli ochrane, a WD TV LIVE neni tak vychytany jako xtreamer, nejsou tam takove problemy umi BD DVD ISO zrovna tak slozky nacist s menu i po siti tam se treba WD nechyta stejne jako cele nastaveni titulku behem prehravani, posun videa po casove ose, zalozky a mnoho dalsich veci na ktere prijdes az to budes mit doma a take WD otresna podpora,
urcite xtreamer lepsi nez WD
Pytkin (7947)|6.7.2010 00:44
[quote=honza.kr;288148]a v čem se xtreamer pro liší od normálního xtreameru sw? kromě velikosti ram?[/quote]

no Pro ma este moznost dat 2 3.5" disky .. starsia verzia ma len jeden 2.5" disk ..
ak sa ti nepaci vetrak , tak toto :

http://www.alza.cz/xtreamer-sidewinder-bez-hdd-d165715.htm
Pytkin (7947)|6.7.2010 00:45
tiez preferujem satelit + prehravac .. nevidel som ziadne zariadenie , ktore by toto vsetko skombinovalo do jedneho ..
tjurny (496)|6.7.2010 13:15
A neco co zlada prvni bod by se nenaslo ?
1) umí to nahrávat z tv (dvb-t), a to buď na interní disk, z něhož to pak lze jednoduše zkopírovat přes LAN či USB jinam, nebo na externí disk/LAN rovnou...
Na NASu mam dost mista, tak nahravat primo na nej by bylo supr.
Prehravani resim popcornhour a-110 bez disku a vetracku, take mam rad ticho.
Pytkin (7947)|6.7.2010 15:47
tjurny : no .. mal by to vediet hociktory DVB-T settop box .. nemam s tym skusenosti .. preferujem DVB-S .. DVB-T u nas je strasne nekvalitne ..
peatro (1054)|6.7.2010 16:20
[quote=tjurny;288205]A neco co zlada prvni bod by se nenaslo ?
1) umí to nahrávat z tv (dvb-t), a to buď na interní disk, z něhož to pak lze jednoduše zkopírovat přes LAN či USB jinam, nebo na externí disk/LAN rovnou...
Na NASu mam dost mista, tak nahravat primo na nej by bylo supr.
Prehravani resim popcornhour a-110 bez disku a vetracku, take mam rad ticho.[/quote]

tak jednoduche nahravani umi dnes i G rady panasonic na ext. HDD, pokud chces luxusni nahravani s ruznymi volbami tak jedine setobox DVB-T,S,C s twin tunerem.........
to uz je tvoje volba
spis se divim, ze v dnesni dobe ma nekdo jeste potrebu porizovat zaznam z TV v dig. veku kdy je on-line, tv zacli plnit sve archivy, zbytek na internetu a na kabelovce jede porad vse dokola v ruznych casech
ja mam stary DVD rekorder a uz tak 2 roky jsem ho nepouzil :-)
tjurny (496)|6.7.2010 20:52
[quote=Pytkin;288220]tjurny : no .. mal by to vediet hociktory DVB-T settop box .. nemam s tym skusenosti .. preferujem DVB-S .. DVB-T u nas je strasne nekvalitne ..[/quote]
DVB-T STB z LAN ? no nevim,jestli takovej je.
Jde mi jen o nahravani. Na koukani mam DVB-C tuner v TV.
Chtlel bych vyuzit volnou kapacitu NASU. Cekani asi vyplnim playtv k playstationu 3.
tjurny (496)|6.7.2010 21:01
[quote=peatro;288226]tak jednoduche nahravani umi dnes i G rady panasonic na ext. HDD, pokud chces luxusni nahravani s ruznymi volbami tak jedine setobox DVB-T,S,C s twin tunerem.........
to uz je tvoje volba
spis se divim, ze v dnesni dobe ma nekdo jeste potrebu porizovat zaznam z TV v dig. veku kdy je on-line, tv zacli plnit sve archivy, zbytek na internetu a na kabelovce jede porad vse dokola v ruznych casech
ja mam stary DVD rekorder a uz tak 2 roky jsem ho nepouzil :-)[/quote]
Slo mi LAN propojeni ne USB. Myslim ze o to stejny slo puvodnimu tazateli. NAS mam na druhym koncu bytu tam at si klidne rve.
Specialne archiv tv prima je tragickej, ostani zadna slava.
peatro (1054)|10.7.2010 16:54
[quote=tjurny;288292]DVB-T STB z LAN ? no nevim,jestli takovej je.
Jde mi jen o nahravani. Na koukani mam DVB-C tuner v TV.
Chtlel bych vyuzit volnou kapacitu NASU. Cekani asi vyplnim playtv k playstationu 3.[/quote]

tak treba googli a neco najdes treba FANTEC R2750:-)
leko (78)|13.7.2010 15:41
[quote=peatro;288226]tak jednoduche nahravani umi dnes i G rady panasonic na ext. HDD, pokud chces luxusni nahravani s ruznymi volbami tak jedine setobox DVB-T,S,C s twin tunerem.........
to uz je tvoje volba
spis se divim, ze v dnesni dobe ma nekdo jeste potrebu porizovat zaznam z TV v dig. veku kdy je on-line, tv zacli plnit sve archivy, zbytek na internetu a na kabelovce jede porad vse dokola v ruznych casech
ja mam stary DVD rekorder a uz tak 2 roky jsem ho nepouzil :-)[/quote]

hmm ty asi sport velmi nepozeras. To ked si nenahras ked to davaju na eurosporte tak to proste nemas a koniec. TV nie je len o filmoch.
peatro (1054)|13.7.2010 15:48
no ja nejen sport pozeram ale id delam :-)
zalezi jaky sport, auta, cyklistika je pro me nuda a eurosport je jako kanal uplne na nic, to lepsi je nova sport nebo ESPN ty odborniku....a mas zaznamy
leko (78)|14.7.2010 08:33
[quote=peatro;289003]no ja nejen sport pozeram ale id delam :-)
zalezi jaky sport, auta, cyklistika je pro me nuda a eurosport je jako kanal uplne na nic, to lepsi je nova sport nebo ESPN ty odborniku....a mas zaznamy[/quote]

skoda komentar si ma iba rozosmial. Predpokladam, ze sport co robis sa vola kecana.
Proste nahravanie je dolezite ked si chce clovek pozriet nieco zo zaznamu. A ty si kludne cakaj ked ti to daju v case ked oni budu chciet na tom tvojom ESPN. Ja si to pozriem ked budem mat naladu z mojeho zaznamu.
peatro (1054)|16.7.2010 12:00
[quote=leko;289064]skoda komentar si ma iba rozosmial. Predpokladam, ze sport co robis sa vola kecana.
Proste nahravanie je dolezite ked si chce clovek pozriet nieco zo zaznamu. A ty si kludne cakaj ked ti to daju v case ked oni budu chciet na tom tvojom ESPN. Ja si to pozriem ked budem mat naladu z mojeho zaznamu.[/quote]

no zajimalo by me co jis dokazal ty ve sportu ty profiku, ja jsem zavodne plaval chodil jsem od malicka do sportovni tridy, taky jsem hral fotbal za juniory banik ostrava, jestli ti to neco rika........chodil jsem s liborem sionkem ze sparty do tridy na zakladce
skoda se bavit.....zbytecny flame, ale urazet se nenecham od nekoho kdo zna sport jenom z TV