Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Co si vzít s sebou na testování TV do obchodu?

Wolfheart (17)|1.7.2010 08:22
Je mi jasné, že spousta profíků si koupí 50" telku co vyjde nejlépe v testu někde na internetu. Přiznám se bez mučení nechci utrácet 40.000 za televizi. A tak si člověk něco vytipuje a jde se na to někam podívat. Někde mu dovolí si pohrát s nastavením a člověk zjistí co ta která placka umí. Často se radí vzít si sebou i njěaké DVD nebo něco co na panelu budete pouště. Jenže co dál? Jak dobře a pokud možno snadno zjistit jak podává panel černou a bílou barvu?

Spousta panelů dnes umí přehrávat věci z USB flash disku, takže mou otázkou je co si na něj nahrát?

Jsou obrázky s celou černou a bílou plochou hloupost?



Předem díky za rady a nápady.
lerby (906)|1.7.2010 09:37
Zopar testovacich obrazkov, ktore pouzivam ja... najskor treba nastavit jas, kontrast, gammu a potom sa zaoberat farbami.
00_black_level.jpg 01_white_level.jpg 01d_contrast.jpg 02_black_level_rgb.jpg 03_white_level_rgb.jpg 04_skin.jpg 04b_PDI-Target.jpg 04c_Test_H709.jpg Test_kontrastu_FullHD.jpg
vivid.sk (11472)|1.7.2010 09:48
Jsou obrázky s celou černou a bílou plochou hloupost?

Su.

Pri standardnom nastaveni na vacsiny LCD (kedze je aktivovany auto dimming) bude cierna absolutna (rozumej to tak, ze podsvietenie klesne na minimum, teda neuvidis NIC ani doma v noci. A urcite nie v nasvietenej predajni). Treba sa vopred pohrat s nastaveniami, aby bol obraz skutocny a neovplyvneny autmatickym nastavenim. Na to casto prides az po nastudovani manualu, konkretneho modelu (alebo aspon popisu konkretnych vlastnosti v nastaveniach).

Obrazky bielej si mozes zobrat, ale extra vyznam nemaju, pretoze opat jeho zobrazenie je v zavislosti od nastavenia rezimu (rezim "Film1/Film2" zobrazuje bielu teplejsiu, ako iny rezim. Samozrejme je to jednoducho mozne korigovat pri vacsine LCD).

Pri PDD na taketo podanie bielej zabudni ... ale ved to uvidis pri priamom porovnani.
jarod72pm (841)|1.7.2010 10:04
Záleží na daném obchodě a na ochotě nebo přístupu prodejce.
Někde svolí k puštění DVD,někde k připojení multimediálního centra a přehrání AVI,nebo BRrip jak v 1080i tak 720p + možnost ladit TV na určité korekce (nutné při osvětlení prodejny)
někde postačí přepnout do továrního nastavení a běhat mezi TV a posuzovat očima(i když nouzové řešení)
Všechno se točí kolem nastavení dané TV.Pokud prodejce svolí k možnosti doladění je to taky velké plus pro tvé oko.
Třeba u plasmy je to vždy o třídu horší jak u LCD nevím zda prodejci nejsou schopni TV vyladit aspoň nějak na dané prostedí ale ten obraz je poněkud slabší.
...
Posuzování je ale stejně subjektivní a záleží na každém z nás jak se na to dívá svýma očima !
Už mnohokrát a nejen na tomhle fóru jsem viděl v diskuzi to že jeden TV vychvaloval do nebes jaký supr obraz má a druhý mu oponoval že nic horšího zatím neviděl.Hold každá diskuze a každé doporučení se musí brát s rezervou.
Wolfheart (17)|1.7.2010 10:46
lerby: Díky, tohle se může šiknout.

Jde třeba o to, že při sledování hokeje je fajn, když je led bílé barvy a není šedý nebo namodralý. Čiže pro tento případ asi bude nejlepší vzít si sebou nějaký záznam ledního hokeje?
lerby (906)|1.7.2010 11:01
[quote=Wolfheart;287733]lerby: Díky, tohle se může šiknout.

Jde třeba o to, že při sledování hokeje je fajn, když je led bílé barvy a není šedý nebo namodralý. Čiže pro tento případ asi bude nejlepší vzít si sebou nějaký záznam ledního hokeje?[/quote]

Teplota farieb sa da nastavit uz na kazdej telke, tam problem s namodralou, alebo zltou bielou nevidim. Plazmy kvoli znizovaniu spotreby znizuju celkovy jas pokial je na obrazovke svetla scena. Hokej alebo lyzovanie moze posobit pri dennom osvetleni miestnosti sivo. LCD s tym problem nemaju.
Ryan Giggs (688)|1.7.2010 11:52
Možno by bolo dobre u vytypovanych modelov aj prečitať nejake recenzie a zapisať (vytlačiť) si nastavenia skalibrovaneho obrazu. A podľa toho tv v obchode nastaviť.
MAKcz (205)|2.7.2010 01:02
Predevsim vetsina TV v obchodech jede v naprosto odlisnem modu nez ji bude pouzivat clovek doma. Takze bude nutne nejdrive TV prepnout do modu pro bezne koukani. Pak teprv nasstavovat
Doktor1962 (214)|2.7.2010 08:55
Než laborovat v obchodě, kde je stejně úplně jiné světlo a dvacet tv vedle sebe, které vám ovlivní oči, tak je lepší přečíst si rady o koupi tady na fóru. Černá a bílá na zobrazovači je stejně subjektivní, jako světlo a tma. Rozmyslet si co budu na tv sledovat, co od ní požaduji a podle toho si tu přečíst názory. Jestli LCD, nebo plazmu, je každého věc. Je toho tu mraky. Ale znovu říkám, v obchodech uvidíte třetinu toho, co pak doma v obýváku. ¨
Když jsem kupoval mého Panáka G15, tak v obchodech jsem z něj nedostal nic. Doma jsem si sedl na zadek, jak je ten HD obraz nádherný.
Držím palce, ať vyberete tu přijatelnou pro vás
Leroj (85)|2.7.2010 09:35
jj taky jsem si slíbil, že už žádný krám, ten má význam jen na to, aby člověk viděl jak ty TV vypadaj, ale na jak hrajou :)
Wolfheart (17)|2.7.2010 10:01
Doktor1962:

Jenže kde laborovat když ne v obchodě? Zkusil jsem zde na fóru načerpat i odkazy na zahraniční weby které provádí testy, ale webů jsem zas tak moc nenašel. Někde je otázkou i jejich kvalita. Přičemž tyto weby testují nejvíce high-endové modely 50" placek za nehorázné peníze.

Názory lidí jsou stejně tak subjektivní jako tebou zmiňované subjektivní podání černé a bílé.

Diskuze jestli LCd nebo plazmu se VŽDY zvrhne a rozhodně to nikomu ve výběru nepomůže :(

Leroj:

Takže ty koupíš TV jen podle recenze? Kam chodíš na kvalitní recenze?
Doktor1962 (214)|2.7.2010 10:05
Já myslím, že názory lidí, kteří tomu aspoň trochu rozumí a mají normální oči, jsou daleko lepší, než 20 tv vedle sebe v marketu s obsluhou od které bych si nekoupil ani špendlík


Mimochodem, podle čeho kupuješ tv ty?
Wolfheart (17)|2.7.2010 10:21
No jo, ale jak poznám člověka, který tomu rozumí? Jen v počtu příspěvků to asi nebude, že? :)

Osobně nosím dioptrické brýle a mám snížený barvocit, takže nevím jestli mám normální oči. :-D

Snažím se čerpat i z recenzí, ale jak jsem psal ty jsou většinou jen na 50" placky za ceny jako 40.000 atp.

Zvažuju návštěvu nějakého poslechového studia nebo něčeho takového. (http://www.basysnet.cz/)

Když dám jen na názory lidí tady v diskuzích mnoho toho nenačerpám. Jeden vynese placku jako nejlepší a druhej to zas zdrbe. A já jsem tam kde jsem byl.
Leroj (85)|2.7.2010 10:25
[quote=Wolfheart;287820]Doktor1962:
Leroj:

Takže ty koupíš TV jen podle recenze? Kam chodíš na kvalitní recenze?[/quote]
no já už jsem pár šopů prolez, ale je to beznaděj /různé osvětlení, často mizerná obsluha, většinou ani nenajdu co mě zajímá.../
takže čtu zkušenosti jiných, hledám recenze /ale na nové modely je to dost problém, musí se chvíli čekat/ a pak to risknu. Takhle nakupuju vše /komp, audio, foto/ a zatím jsem nikdy nenaběh :)
ono to taky není tak hrozný, jak to někteří useři prezentují, pokud nejsi šťoura co na to kouká z metru a hledá chyby, tak budeš spokojen asi s každým modelem od renomovaných výrobců
IMHO stačí vybrat technologii /LCD - PDP/, velikost, vybavení jaké potřebuješ a podle peněz co chceš investovat něco vybrat a máš hotovo - nevěřím, že v jedné cenové hladině hraje např. Sony blbě a Philips dobře :)
Wolfheart (17)|2.7.2010 10:29
Leroj: Fajn, určitě to jde i takhle. Můžeš prosím napsat dva tři zahraniční zdroje recenzí TV?
Doktor1962 (214)|2.7.2010 10:43
[quote=Wolfheart;287823]No jo, ale jak poznám člověka, který tomu rozumí? Jen v počtu příspěvků to asi nebude, že? :)

Osobně nosím dioptrické brýle a mám snížený barvocit, takže nevím jestli mám normální oči. :-D

Snažím se čerpat i z recenzí, ale jak jsem psal ty jsou většinou jen na 50" placky za ceny jako 40.000 atp.

Zvažuju návštěvu nějakého poslechového studia nebo něčeho takového. (http://www.basysnet.cz/)

Když dám jen na názory lidí tady v diskuzích mnoho toho nenačerpám. Jeden vynese placku jako nejlepší a druhej to zas zdrbe. A já jsem tam kde jsem byl.[/quote]


Mám taky čtyři voči a jelikož do hifitechniky a jinejch blbostí jsem fanda od malička (táhne mi na 50let), tak už jsem za celý život viděl dost obchodů a i pár studií. Ty studia jsou nejlepší pro ty lidi, kteří si chtějí domů přinést kvalitní zboží ( Hlavně mi zase neříkej, že není studio, jako studio. To já vím taky). Bhužel Pioneer už tv nedělá a tak se tu lidi hádají většinou o Samu, nebo Panákovi. Tam je každá rada drahá. A pokud se jedná o normálního konzumenta obrazu typu, sem tam zprávy, sem tam seriál, film, či blue.ray, tak je víceméně jedno, co si kolem zhruba 25 tisíc koupí. Na všechno si doma zvykneš. I přes ty naše čtyři oči. Pokud někdo chce kvalitu, tak za ní taky musí zaplatit. ( Trabant vs Mercedes).
Jo, a jinak se tu nechci dohadovat. Protože vždycky, když chce tady "normální" člověk ( konzument) poradit, co si má koupit, tak je z toho sága na 50 stránek on se nic nedozví. Proto říkám, ať si tady přečte spoustu názorů a pak ať se jde někam podívat a koupí to, co uzná za vhodné. Nikdo nemá recept na dokonalost.
lerby (906)|11.9.2010 14:48
Mozno sa niekomu zide aj toto...
rec709_colors.jpg skin_rgb_black_level.jpg black_star.jpg
lerby (906)|1.1.2011 21:40
Alternativa k poslednemu obrazku specialne pre PDP. Dobre na vyvazenie bielej a nastavenie gammy.
sloped_grayscale.jpg
rudlus (539)|2.1.2011 10:04
to je trochu otazka od veci...co si ako ma clovek do obchodu brat ked ide kupovat tv???a co si asi taky clovek ma zobrat,co mal doteraz doma crt a nema absolutne prehlad o modeloch a technologiach???nechapem...
v obchode sa to zistit neda,...ine podmienky ako doma....
-vzdialenost,okolne svetlo,okolny hluk....toho je vela---co v obchjode zistis???nic...obraz bude taky aky ho chcem mat predajca...aj z Tesly spravim nadherny obraz pri porovnani zo Samsungom ked ja ako predajca to budem chciet.
-zvuk..asi to hra inak doma kde je 3x3 abo 4x4 ako predajna,kde nebudes pocut ani ten brum a piskanie tv ako tu inyvravia a doma budes asi prekvapeny.
-neviem ako vy ale mne doma nesviei milion neoniek a podobne...takze aj ked si v obchode nastavis aky taky obraz doma to bude uplne o inom...
-a citat tu podobne stranky ako napriklad o c50-ke...alebo arive 200hd kde je 100 stran a na konci zistis ze nevies absolutne nic len ako pokazit tv roznymi hackmi a pod.---toto asi nei je pre obycajneho cloveka to prave..
-tak isto ako ja recenzie roznych stranok a casopisov..neexistuje nezavisly vydavatel..takze hadaj z coho zije...v jednom ten model prepane a v druhom to vyhra..asi tak..
-clovek si vyberie podla vybavy...pretoze ako je aj u Samsungov zvykom kupis tv napriklad ako ten moj z panelom AA ktory je fakt nanic ale aj s panelom ako mam ja SQ3 kde je ta kvalita trocha inde..a to pri rovnakej cene...takze co si clovek pomoze??nic...
-zaujimave je ale na tom to..ze ked si ho kupis u nas tak malokedy budes mat panel SQ a uz vobec nie SQ3..vsade kde som ja kukal bolo max.SQ1 ale vacsinou AA a to ta telka stoji 750e...
takze ziadna univerzalna rada neexistuje
deAngello (308)|3.1.2011 15:51
[quote=rudlus;319272]zaujimave je ale na tom to..ze ked si ho kupis u nas tak malokedy budes mat panel SQ [COLOR=red]a uz vobec nie SQ3[/COLOR]..vsade kde som ja kukal bolo max.SQ1 ale vacsinou AA a to ta telka stoji 750e...[/quote]

tím chceš jako naznačit, že panel SQ01 je podřadnější resp. snad i horší než SQ03 ?? 9-)

díky za přidání tvého vysvětlení rozdílů mezi panel Version SQ01-SQ04
rudlus (539)|3.1.2011 17:41
nikde som to nenapisal...CM su asi najhorsie ale ked si precitas na fore nejaku tu debatu o nich tak to tam tak vyznelo..tak to asi tak bude...ke su rozdielne paneli s oznacenim SQxx na tom istom tv tak to asi to iste nebude..aj ked by to mali byt panely od Samsungu..
vsp (704)|4.1.2011 06:58
CM nebo CN?
P-E-K-Y (73)|4.1.2011 16:23
Zdravim, skusal som tie obrazky na svojej LCD Samsung 37B650 a konkretne pri black level.jpg a white level.jpg som videl len prvy obdlznik z pravej strany. To asi nebude ok? :D A neviem to nijajko vyladit.
lerby (906)|4.1.2011 17:32
[quote=P-E-K-Y;319893]Zdravim, skusal som tie obrazky na svojej LCD Samsung 37B650 a konkretne pri black level.jpg a white level.jpg som videl len prvy obdlznik z pravej strany. To asi nebude ok? :D A neviem to nijajko vyladit.[/quote]

Vsetky obrazky su spravene v urovniach 0-255. A napr. interny media player na Samsungoch ich zobrazuje rovnako ako video 16-235. Cize odreze prvych 16 a poslednych 20 urovni. V takomto pripade obrazky treba prerobit. Obrazky v povodnom stave sa daju pouzit pri kalibracii z externeho playera, alebo PC a nastaveni HDMI black level na Full/Normal.
deAngello (308)|4.1.2011 17:55
[quote=rudlus;319653]nikde som to nenapisal...[/quote]

ne? ok pak ta tvoje věta se má teda chápat asi jak? :D
...malokedy budes mat panel SQ a uz vobec nie SQ3..vsade kde som ja kukal bolo max. SQ1
deAngello (308)|4.1.2011 17:55
[quote=rudlus;319653]ke su rozdielne paneli s oznacenim SQxx na tom istom tv tak to asi to iste nebude..aj ked by to mali byt panely od Samsungu..[/quote]

ano SQ jsou panely od Samsungu
  • Version "S" panels: SQ01, SQ02, SQ03, SQ04, SS01, SS02, SS03, SS04 and SX03 are made by Samsung
rozdílné panely od stejné série ukazují také variantu
np. panely SQ01 a SQ02 jsou oba PVA panely s rozšířeným gamutem (92% barevného prostoru NTSC) a 10bit barvy,
zatímco panely SS03 SS04 mají standardní gamut (72% NTSC) a 8bit.

viz: Panel Switching in Samsung TVs
rudlus (539)|4.1.2011 21:51
[quote=deAngello;319924]ne? ok pak ta tvoje věta se má teda chápat asi jak? :D
...malokedy budes mat panel SQ a uz vobec nie SQ3..vsade kde som ja kukal bolo max. SQ1[/quote]

da sa chapat asi tak ze ked som chodil po predakniach tak vsade v obchodoch boli tieto tv aa a sem tam sq1..nic ine som tym nemyslel...v cr alebo inde boli len a len sq...a aky je presny rozdiel som nikde nevycital..teda ani nemozem porovnyt ci je aa lepsi horsi a sq taktiez...ten tvoj okopceny text som niekde videl ---ael nic to nesveci o prednostiach a kvalitach jednotlivych panelov...toto som vlastne vydedukoval len tu pri studovani fora...ze aa paneli hucali,piskali a mali far.odtiene...a s w nie...podla toho sudim o kvalite...od zkusenosti ludi ktory ich maju
luby (48)|12.1.2011 22:39
[quote=rudlus;320017]da sa chapat asi tak ze ked som chodil po predakniach tak vsade v obchodoch boli tieto tv aa a sem tam sq1..nic ine som tym nemyslel...v cr alebo inde boli len a len sq...[/quote]

Nejhorší na tom je, že v ČR obchodech (co jsem navštívil) opravdu převažují SQ panely. Takto jsem si v obchodě vyhlédl LED SAMSUNG UE55C6500, kde bylo vše O.K. (panelSQ). Jelikož 55" běžně nemají, objednal jsem ji a ejhle, dorazila s panelem AA06 s obrovským cloudingem a výrazným šednutím a zelenáním při pohledu již z malého úhlu. Tak jsem ji vrátil a vyměnil za LCD. V Samsung Centru jsem pečlivě prozkoumal řadu LCD a nejlépe ukazoval model C670. Prodavač mě ujistil, že do modelové řady C670 a C750 se dává lepší panel, než do ostatních (vystavené kusy byly opět SQ). Na základě této informace jsem objednal LE55C670 a světe div se, opět dorazila s panelem AA01 a o kvalitě obrazu z obchodu si můžu jenom nechat zdát. Černočerná obloha z obchodu se změnila na oblohu před svítáním. Při pohledu již z mírného úhlu žádná černá neexistuje, zase je světle šedá.
Co bych za to dal, natrefit alespoň na tu SQ01.
rudlus (539)|13.1.2011 14:58
[quote=luby;322880]
Co bych za to dal, natrefit alespoň na tu SQ01.[/quote]

ved to ved to...a ludia tu budu vraviet ze nie je ziaden rozdiel...
je to rozdiel a poriadne velky....
poriadne..ano v cr boli len sq....o tom som pisal
ako som ja trpol ked som si ju objednal z pixmanie????si nevies predstavit...ze bude piskat brumiet a ze clouding bude otrasny..
ale prisla mi sq 3 tak taky velky kamen padol zo srdca....nic...nepocujem absolutne nic...a to mam tak citlive usi ze mi vadia aj naramkove hodinky vedla postele...
ano bol to risk ale usetrit za tv cez 200e oproti-a to podotykam akciovej cene 750e-to proste neslo nevyuzit...ani ja nenajdem tie prachy na ceste...
keby sa inak nedalo ja by som nevahal a zobral si aj tu vystavenu z predajne....aspon viem ze mi za tyzden neodide...
eldorado09 (1441)|13.1.2011 15:45
Ja som videl minule vedľa seba C652 SQ01, CN01 a C5000 s AA01. Skúšal som rôzne nastavenia obrazu (zdroj signálu Eurosport HD) a najlepší bol SQ01. Krajšie farby a lepšie poz. uhly.
rudlus (539)|13.1.2011 15:48
[quote=eldorado09;323044]Ja som videl minule vedľa seba C652 SQ01, CN01 a C5000 s AA01. Skúšal som rôzne nastavenia obrazu (zdroj signálu Eurosport HD) a najlepší bol SQ01. Krajšie farby a lepšie poz. uhly.[/quote]

tak tak...mna len zaraza ako mozu za tie iste peniaze do toho isteho modelu davat panely rozbycg kvalit...to mi nejak nejde do hlavy...ak su teda tak rozdielnej kvality-co su-tak preco to nie je vyjadrene aj v cene???nechapem....
garb7 (1189)|13.1.2011 17:14
Je to jednoduchý , dělají z lidí blb.. a hlavní je přece zisk.
deco (55)|13.1.2011 17:23
Přesně jsi to vystihl,já si myslím že přes 90% lidí co si jdou koupit novou tv
nemá páru jaký je v tom panel.
garb7 (1189)|13.1.2011 17:32
99% výrobců dělá přesně to samé , ale inteligentnějším způsobem, jeden typ se základní výbavou druhý s příplatkem má víc funkcí a tak si zákazník může vybrat jestli dá víc i když to stejně třeba nikdy nevyužije, ješitnost a dobré finanční možnosti dotlačí zákazníka k dražší volbě, tak proč to nevyužít.
bavorak (1494)|13.1.2011 17:36
no ale to je fer, mas jeden zobrazovaci panel a dokupujes k tomu serepeticky :-) vid LG PK 250 az PK 760 a u 950 plu s black filter. Ale panel jeden !!! Potvrdene z podpory LG z Polska.
Karel129 (503)|13.1.2011 19:57
[quote=garb7;323077]99% výrobců dělá přesně to samé , ale inteligentnějším způsobem, jeden typ se základní výbavou druhý s příplatkem má víc funkcí a tak si zákazník může vybrat jestli dá víc i když to stejně třeba nikdy nevyužije, ješitnost a dobré finanční možnosti dotlačí zákazníka k dražší volbě, tak proč to nevyužít.[/quote]
No u mne to platilo snad pri prvnim nakupu Tv,ikdyz jsem dost vybiral, ale jsem spokojen dodnes.U druhe placky jsem ale sel s jasnym umyslem co od ni vyzaduji,tedy i s vyssi cenou a vice funkcemi navic.Po druhe uz clovek vice premysli :) a taky tu uz bylo zabehle tohle forum.:-E
luby (48)|13.1.2011 20:53
[quote=rudlus;323046]tak tak...mna len zaraza ako mozu za tie iste peniaze do toho isteho modelu davat panely rozbycg kvalit...to mi nejak nejde do hlavy...ak su teda tak rozdielnej kvality-co su-tak preco to nie je vyjadrene aj v cene???nechapem....[/quote]

Potvrzují se slova jednoho mého známého, který před časem z různých důvodů přestal prodávat Samsung a specializuje se na PANASONIC a SHARP, který říká: " pro SAMSUNG je důležitější kvantita, kvalita jde stranou. Dokud vidí vrcholový management svoji firmu na 1. místě v prodejích, nic neřeší. Když spadne o krůček dolů, udělají ve firmě revoluci".
Už je nejvyšší čas na revoluci.

Doplnění: Jen pro představu. Foto mého panelu AA01.
TV1.jpg TV2.jpg TV3.jpg
luby (48)|13.1.2011 22:31
[quote=rudlus;323032]ale prisla mi sq 3 tak taky velky kamen padol zo srdca....nic...nepocujem absolutne nic...a to mam tak citlive usi ze mi vadia aj naramkove hodinky vedla postele...
[/quote]

Tak to ti gratuluji k VIP kusu. Já jsem takové štěstí už 2x neměl. Jsem domluven s prodejcem, že to se mnou bude řešit a nebrání se výměně. Akorát pan SAMSUNG začíná vyskladňovat až příští týden (má od nového roku 3 týdny inenturu ????). Z obchodu bych ji klidně vzal, ale 55" na prodejny neberou, ty jsou na objednávku.
Tak například 8.12.2010 mi v SAMSUNG Centru narovinu řekli, že ji ještě v 55" neprodávali a do konce roku mi ji nejsou schopni dodat !?!?!